Cestovanie je vždy náročné a nezáleží na tom, či sa práve chystáte na rodinnú dovolenku, alebo len na krátky výlet. Ak sa chystáte na prvý výlet s dieťaťom, nepokúšajte sa spoliehať na zaručené triky ako je detský spánok, pretože staré a overené pravidlo hovorí, že deti nespia nikdy, keď to dospelí potrebujú. 

Neznamená to však, že sa cestovanie s dieťaťom nemusí stať pohodlné a pre dieťa dokonca i zábavné. je samozrejmosťou, že sa tešíte do cieľovej destinácie ale nie je žiadny dôvod na to, aby ste si nemuseli užiť i samotné cestovanie. 

Ako na to? Ako postupovať pri cestách s dieťaťom a čo je potrebné si premyslieť ešte pred tým, ako si vyberiete cieľovú destináciu a nastúpite na palubu lietadla?

1. Prieskum vždy na prvom mieste

Skôr ako si vyberiete výlet či rodinnú dovolenku, zamerajte sa na prieskum a predovšetkým myslite na fakt, že už necestujete ako jednotlivec

Pre deti nie je vhodné cestovať prostredníctvom low-cost, na druhej strane však oceníte vlastné bývanie a prípravu jedál, na ktoré ste zvyknutí. 

Zistite si tiež všetko potrebné o leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete, aby ste pri prvom lete neboli ochudobnení o potrebné informácie, alebo vás nečakalo nepríjemné prekvapenie. 

2. Aktivity, aktivity a ešte raz aktivity

Deti sa potrebujú vždy zabaviť a tak je fajn ak nie ste medzi skupinou rodičov, ktorá na palube lietadla zháňa pastelky či sa pokúša nájsť vo svojej taške aspoň jedno pero. Dnes žijeme v dobe, kedy môžete na svoju pomoc prizvať prehrávač videa, tablet na kreslenie či rozprávky či čítačku elektronických kníh. 

Nespoliehajte však len na technologické vychytávky a pribaľte so sebou i knižky, knihy na vyfarbovanie či samolepky. Snažte sa vziať, čo najviac možných aktivít, pretože deti nikdy nevydržia len pri jednej a majú chuť venovať sa rôznym činnostiam. Podľa stránky Today’s parents je dokonca prijateľné deťom klamať o dĺžke cesty: „Nikdy neprezrádzajte svojim deťom, ako dlho bude let trvať. Ak bude trvať 2,5 hodiny alebo 8 hodín, radšej im povedzte čas 25 minút – dokážu sa s ním lepšie vyrovnať.“

Tip: Nápady na knižné aktivity s deťmi nájdete na PantaRhei.sk

3. Spriateľte sa i s ďalšími rodičmi na palube

Ak necestujete ako jediný s dieťaťom, snažte sa nadviazať priateľské rozhovory i s ďalšími rodičmi na palube lietadla. Okrem toho, že možno získate ďalších priateľov nielen pre seba ale i pre svoje dieťa, nájdete i niekoho s kým si môžete vymieňať hry pre svoje dieťa či sa jednoducho s niekým porozprávať o záležitostiach, ktoré sú pre vás na dennom poriadku.

4. Jednoduchý pohyb

Nemôžete očakávať, že vaše dieťa zvládne celý let na jednom mieste. Rátajte s prechádzkami, pohybom a zaradiť môžete i jednoduché cviky, ktoré vám i dieťaťu pomôžu lepšie zvládnuť celý let. 

Nezabúdajte tiež myslieť rovnako na pohodlie ako aj na bezpečnosť. Návštevy toalety budú pre vás pravdepodobne častejšie ako pri cestujúcich, ktorí cestujú bez detí a tak okrem orientácie majte na pamäti i to, že po ruke potrebujete vlhčené obrúsky či plienky v prípade, že cestujete s naozaj malým dieťaťom.

5. Občerstvenie vždy pri sebe

Hoci letecké spoločnosti majú vo svojom jedálnom lístku ponuku jedla, je viac ako pravdepodobné, že dieťaťu sa výber nebude pozdávať. Majte radšej so sebou prichystané jedlo a výber snackov, ktoré má vaše dieťa rado a ktoré ho vždy dokážu povzbudiť a spraviť mu radosť. 

Dobrým nápadom je, ak si dieťa svoje jedlo nesie samo (kľudne môže i jeho časť), pretože tak má pocit, že sa samo na balení podieľa. Ak mu navyše vyberiete batožinu s motívom, ktorý je pre deti lákavý a obľúbený, radosť bude ešte o niečo väčšia.

Za každých okolností, nezabúdajte prispôsobiť zoznam potrebných vecí podľa veku dieťaťa. Batoľa bude mať iné požiadavky ako dieťa v predškolskom veku alebo tínedžer.