Cisársky rez inak nazývaný aj sekcia je alternatíva k prirodzenému pôrodu a patrí k najbežnejším brušným operáciám. Ako prebieha cisársky rez a vďaka čomu sa rýchlo zotavíte? 

Aj keď Svetová zdravotnícka organizácia odporúča okolo 15 % pôrodov cisárskym rezom, na Slovensku sa sekciou v súčasnosti narodí až približne 30 % detí ročne. Aké sú indikácie na cisársky rez?

Čo je cisársky rez

Cisársky rez je veľká brušná operácia, počas ktorej sa cez rozrezanú brušnú stenu vyberie novorodenec von z tela matky. Cisársky rez patrí v súčasnosti k bezpečným operáciám, ktoré môžu zachrániť dieťa či matku

Názov cisársky rez pochádza z latinského názvu sectio caesarea, odvodeného od slova caedo, čo znamená rozrezávať. Kým v minulosti znamenal pre ženu cisársky rez istú smrť, v súčasnosti sa karta obrátila. Sekcia dnes pomáha práve v prípadoch, kedy žene či dieťaťu prirodzený pôrod ohrozuje život. 

Pôrod sekciou sa na Slovensku vykonáva len na odporúčanie lekára, ktorý pre ženu najlepšie zhodnotí výhody a nevýhody plynúce z tehotenstva. Cisársky rez na požiadanie tak na Slovensku nie je možný, a to i napriek tomu, že v zahraničí táto možnosť existuje.  

Kedy sa robí cisársky rez?

Indikácie na cisársky rez môžu byť na strane matky, ale tiež na strane očakávaného bábätka. Nemusí sa pritom jednať len o fyzické nedostatky. Dôvodom cisárskeho rezu môže byť aj neprekonateľný strach z prirodzeného pôrodu, odborne nazývaný tokofóbia. Chorobu v tomto prípade určuje psychiater.

Problémy na strane matky

K zdravotným komplikáciám, pre ktoré môžete ísť “pod nôž”, patrí cukrovka, astma, očné a neurologické ochorenia, vysoký krvný tlak či rozšírené žily na rodidlách.

Prirodzený pôrod dostane stopku aj v prípade vcestnej placenty, viacpočetnom tehotenstve, pri myómoch, veľkých cystách či kostných výrastkoch na panve. Sekciu odporúčajú aj pri vadách srdca či v prípade, že ste v minulosti už raz rodili cisárskym rezom. Za rizikový sa považuje aj herpes na rodidlách, ktorý by sa pri prirodzenom pôrode mohol preniesť na bábätko.

Problémy na strane bábätka

Cisársky rez vám zrejme odporučia aj v prípade nepomeru medzi plodom a panvou matky. Ak hrozí, že bábätko je príliš veľké, prirodzeným pôrodom sa môžu vyvolať nepríjemné komplikácie, či už v podobe potrhaných rodidiel, alebo zaseknutého plodu v pôrodných cestách. 

Aby ste sa vyhli cisárskemu rezu, bábätko by malo byť otočené hlavičkou dolu. Ak má dieťatko smerom nadol nožičky, mnohí lekári si “netrúfnú” rodiť prirodzene. Rovnako neželaná býva aj priečna poloha plodu. Cisársky rez sa volí aj v prípade, že bábätko nemá v maternici dostatok kyslíka a trpí chronickou tiesňou. Za indikáciu na strane dieťaťa sa považuje tiež prepadnutie pupočnej šnúry, pri ktorej hrozí obmedzenie dodávky kyslíka k plodu. 

Plánovaný vs. akútny cisársky rez

Cisársky rez môže byť plánovaný alebo neplánovaný (akútny). Plánovaný cisársky rez sa robí v prípade, ak bola žene stanovená jedna z vyššie uvedených diagnóz. Rodičke sa vtedy ešte pred operáciu vykonajú všetky predoperačné testy, aby sa počas zákroku predišlo zbytočným komplikáciám. Budúcej mamičke sa tiež stanový presný termín, kedy nastúpi do nemocnice, a kedy sa dieťatko narodí. 

Neplánovaný cisársky rez je stresová záležitosť, keďže sa vykonáva neočakávane a dopredu s ním pacient, ani lekár neráta. O sekcii sa vtedy rozhoduje priamo na sále, keď pri prirodzenom pôrode nastanú komplikácie. V takýchto prípadoch je vzácna každá minúta a najčastejším dôvodom býva akútne ohrozenie plodu či nepostupujúci pôrod. 

Plánovaný aj neplánovaný cisársky rez hradí zdravotná poisťovňa. Mamičky si v niektorých nemocniciach priplácajú nadštandardné služby ako samostatná izba či prítomnosť otca blízko operačnej sály. Cena za kompletný cisársky rez sa tak pohybuje v každej nemocnici inak. 

Ako prebieha a koľko trvá cisársky rez?

Postup cisárskeho rezu zaujíma takmer každú mamičku, ktorá ho má podstúpiť. Niektoré z nich si dokonca neváhajú pozrieť video cisárskeho rezu, a to i napriek tomu, že im môže spôsobiť zbytočný stres. 

Priebeh cisárskeho rezu nepatrí k zdĺhavým záležitostiam. Ak vás zaujíma ako dlho trvá cisársky rez, odpoveď vás určite poteší. Bežná operácia je zväčša vykonaná do hodiny, a kľudne sa môže stať, že  budete“vybavená” za 30 či 40 minút.

Ak máte podstúpiť cisársky rez, do nemocnici nastúpite deň pred plánovanou operáciou. Lekár pred hospitalizáciou vykoná zakladnú zdravotnú prehliadku a upozorní vás, že 12 hodín pred sekciu už nie je vhodné jesť ani piť. 

Hodinu pred operáciou vás sestrička dovezie na prípravnú izbu, kde vám zacievkujú močový mechúr, zabandážujú nohy, napichnú žilu a podajú všetky potrebné lieky k operácii. 

Na operačnej sále začína svoju prácu anesteziológ, ktorý podáva lieky na znecitlivenie. Po ňom už prichádza na rad gynekológ, ktorý najskôr rozreže brušnú dutinu, potom maternicu a následne vyberie dieťa z brucha matky. Po dieťatku nasleduje vybratie placenty a pôrod sa ukončí zašitím rany. Rez sa v súčasnosti najčastejšie vykonáva priečne v oblasti bikín, aby jazvu v budúcnosti nebolo vidieť. 

Mamička je po operácii prevezená na izbu intenzívnej starostlivosti, kde je 24 hodín pod dohľadom zdravotného personálu. Na klasickú popôrodnú izbu odchádza na druhý deň, za pomoci sestričky. Ak nenastanú komplikácie, domov by ste mali ísť po 5 dňoch. 

Cisársky rez druhy anestézie

Sekcia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestézii. Úplné uspatie sa však už veľmi nevyužíva, keďže anestetikum sa často dostane až k bábätku a utlmuje ho. Žena je pri celkovej narkóze v úplnom bezvedomí a dieťatko prvýkrát uvidí až po prebudení.Takýto typ anestézie sa využíva najmä pri akútnej sekcii.

Najčastejšie sa pri cisárskom reze zavádza spinálna anestézia. Žena je počas operácii pri vedomi a môže hneď po narodení vidieť bábätko. Výhodou je tiež, že matka môže už po niekoľkých hodinách začať s kojením, a nemusí čakať 1 až 2 dni, kedy vyprší anestetikum. 

Nežiadúce účinky spinálnej anestézie súvisia najmä s bolesťou hlavy. Kým niektoré ženy majú predispozíciu k migréne, a po “spinálke” môžu mať väčšie bolesti, iné mamičky zas nebolieva hlava vôbec a anestézia im nespôsobí žiadne komplikácie.  

Pri spinálnej anestézii sa často spomína aj možnosť poranenia miechy a nervov. Takéto poškodenie však pri operácii nehrozí a po cisárskom reze, keď anestetikum z tele vyprší, sa fungovanie organizmus vracia do normálu.  Celkovo spinálna anestézia nespôsobuje vážne zdravotné problémy.

Cisársky rez zotavovanie

Zotavenie po cisárskom reze nie je jednoduchá a bezbolestná záležitosť. Kým prvých osem hodín po operácii, by žena nemala hýbať hlavou a vstávať z postele, po 24 hodín sa situácia mení. Mamičky by mali začať pomaly chodiť aby sa predišlo trombóze, a aby sa telo rýchlejšie zregenerovalo. 

Ubolené telo trápi ženy po cisárskom reze aj dva až tri týždne. Pohyb by mal aj preto v prvých mesiacoch pozostávať z chôdze a krátkych prechádzok. Žiadne silové a extrémne aktivity sa neodporúčajú, a to hlavne pre jazvu, ktorá by sa mohla natrhnúť či zapáliť. Lekári odporúčajú začať so športom minimálne po pol roku oddychu.  

Jazva po cisárskom reze sa väčšinou hojí bez komplikácií. Ženy by však mali dodržiavať základnú starostlivosť, ktorú si rana po cisárskom reze vyžaduje. Po sprchovaní by mala jazva zostať vždy suchá. Minimálne dva až tri týždne treba nosiť sieťované nohavičky, aby rana dýchala. Počas dňa treba jazvu niekoľkokrát vetrať, aby sa nezapálila. Na rýchlejšie hojenie môžeme použiť obklady z repíka.  

Cisársky rez pre a proti 

Cisársky rez je téma v mnohých diskusiách. Kým mnohé ženy sú presvedčené o tom, že prirodzený pôrod je bolestivejší ako cisársky rez a má viac nevýhod, odborníci sa zhodujú, že pre mamičku a dieťa je najlepší prirodzení pôrod. V prípade, že sa ale žene prirodzený pôrod nevydarí, netreba sa utápať v depresiách a výčitkách. 

Mnohé mamičky môžu vďaka cisárskemu rezu porodiť zdravé deti, čo by sa im pri ich komplikáciách prirodzenou cestou nepodarilo. Ženy, ktoré podstúpili cisársky rez tiež majú menšie problémy s únikom moču. 

Cisársky rez má však veľa nevýhod, ktoré lekári prízvukujú. Cisársky rez nie je pre dieťatko ani matku prirodzený. Dieťa neprejde pôrodnými cestami a zväčša máva problémy s imunitou. Pri operácii hrozí žene poranenie čriev, močového mechúra, maternici. Po operácii zas ženy mávajú problémy s infekciou, krvnými zrazeninami v končatinách, priechodnosťami čriev či hemeroidmi. 

Koľkokrát môžem podstúpiť cisársky rez?

Keď žena podstúpi prvý pôrod cisárskym rezom, ďalšie dieťatko by mala mať minimálne po roku, kedy sa jazva zahojí. Ak druhý pôrod vychádza do dvoch rokov od toho prvého, gynekológ zväčša odporúča vykonať opäť cisársky rez. Pri prirodzenom pôrode totiž hrozí, že väčšie kontrakcie by mohli natrhnúť jazvu a spôsobiť prasknutie maternici. 

Druhý cisársky rez sa vykonáva v tom istom mieste a žene tak ostáva jedna jazva. Tretí cisársky by mal byť po minimálne piatich rokoch, aby sa jazva dobre zahojila. Mnohí gynekológovia ho už však neodporúčajú a to rovnako aj štvrtý či piaty cisársky rez, ktorý býva doslova neželaný. Najväčším rizikom je prasknutie maternici, ktorá ohrozuje život ženy. 

Prirodzený pôrod po cisárskom reze

Ak sa žena rozhodne po cisárskom reze rodiť prirodzene, mali by byť dodržané základné pravidlá. Ďalší pôrod by mal byť po minimálne dvoch rokoch. Pôrod by nemal byť vyvolaný nasilu. Mal by sa prirodzene spustiť do termínu pôrodu a bábätko by sa tak nemalo prenášať. Ideálne je, ak je bábätko čo najnižšie v pôrodných cestách a krčok maternice je pekne otvorený na hladký pôrod.