Všetko o prerezávaní mliečnych aj trvalých zúbkov u detí, o možných problémoch a ich riešeniach. Ponúkame rady a tipy ako prežiť rast zúbkov v pokoji a ako pomôcť dieťatku od bolestí.

„Už týždeň som poriadne nespala,“ posťažovala sa mi kamoška. „Malej idú zuby…“

Určite túto vetu poznáte. Situácia, kedy si bábätko strká do pusy pästičku, šúcha si rukami tvár a hlavu, hryzie do všetkého a pritom je nepokojné, umrnčané, plače, poriadne neje a zle spí, nastáva pri prerezávaní zúbkov takmer pravidelne.

Od okamihu, kedy sa v ústach bábätka objaví prvý zúbok, je prerezávanie zubov skúsenosť jedinečná pre každé dieťa. Kedy sa deťom začínajú prerezávať mliečne zúbky?

Kedy sa zúbky začnú prerezávať

U väčšiny detí sa prerezávanie začne medzi šiestym a desiatym mesiacom, no u niektorých sa objavia prvé zúbky už v treťom mesiaci. Niektoré deti so zúbkami počkajú do roka aj neskoršie. Veľmi zriedkavo môže nastať aj situácia, že sa dieťa s mliečnym zubom už narodí.

Traduje sa, že slávny vojvodca a cisár Napoleon a aj Július Cézar sa narodili s mliečnym zubom v ústach. Už tie naznačili ich hviezdny život. Ak sa vaše dieťa narodí s už prerezaným zúbkom v puse, možno bude prezidentom alebo nositeľom Nobelovej ceny?

Prvé zúbky sa zvyčajne prerezávajú v tomto poradí: spodné jednotky, horné jednotky, horné dvojky, dolné dvojky. Potom nasleduje prerezanie očných zubov, trojok, hore aj dolu. Ako posledné sa u detí prerezávajú prvé a druhé stoličky.

Zúbky sa môžu objaviť po jednom alebo aj niekoľko naraz. Nemusia byť postavené úplne rovno, ale nemajte obavy, časom sa ich postavenie upraví. Ďasná pri prerezávaní zúbkov vyzerajú inak. Z hladkých sa menia na hrbolčekové, môžu opuchnúť a očervenieť, svrbia a bolia, najmä pri jedení.

Posledné zuby, ktoré sa objavujú (druhé stoličky, moláry, úplne na konci čeľuste hore aj dolu), sa zvyčajne ukážu okolo druhých narodenín. V troch rokoch by dieťa malo mať 20 mliečnych zubov. Padať nezačnú skôr ako okolo šiesteho roku veku dieťaťa, keď sa na ich miestach začnú prerezávať trvalé zuby.

Bežné príznaky prerezávania zúbkov

Príznaky, že sa dieťatku začali prerezávať zúbky:

  •       Slinenie (čo môže spôsobiť podráždenie pokožky na brade a okolo úst)
  •       Opuchnuté, citlivé ďasná
  •       Zub viditeľný pod ďasnom (na hladkom ďasne sa vytvorí hrbolček)
  •       Podráždenosť
  •       Zlý spánok
  •       Hryzenie, žutie, cucanie všetkého vrátane vlastných rúk
  •       Odmietanie jedla
  •       Šúchanie si tváre a uší, hlavy rukami

 

Ako dlho sa zúbok prerezáva?

Symptómy prerezávania zúbkov môžu trvať len pár dní, mesiac alebo viac mesiacov bez prestávky. Preto sa rast mliečnych zúbkov považuje za skúšku pre dieťa aj jeho rodinu. Existujú však aj deti, ktorým sa zúbky ukážu bez akýchkoľvek problémov.

Pri prerezávaní prvých zúbkov je nezastupiteľným pomocníkom podbradníček, takzvaný slintáčik. Dieťa veľa sliní a sliny mu stekajú po brade a krku až na hrudník. Ak ich nezachytíte, premočia bodynko alebo tričko a dieťa má mokré práve citlivé miesto, pod ktorým ležia priedušky.

Je praktickejšie použiť trojuholníkový slintáčik namiesto klasického okrúhleho podbradníka. Ak už dieťa lezie, okrúhly podbradník mu visí dolu k rukám. Pri štvornožkovaní sa mu doň môžu zapliesť ruky a dieťa padne tvárou na podlahu, čo nie je príjemný zážitok ani preňho ani pre mamičku.

Trojuholníkový slintáčik sa takisto oprie tesnejšie o bradičku, a teda nenechá sliny stekať po krku. Skúsenosti hovoria, že je dobré mať vo výbavičke pre bábätko aspoň šesť slintáčikov, keďže mokré je treba vymieňať za suché niekoľkokrát denne a aj ich často prať.

Symptómy, ktoré nespôsobuje prerezávanie zúbkov

Ak má vaše dieťa hnačku, horúčku alebo soplíky, nepovažujte ich za znak len toho, že sa mu režú zúbky, najmä ak pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín. Hoci veľa rodičov by prisahalo, že tieto symptómy sú spojené s prerezávaním zúbkov, experti tvrdia, že ich spôsobujú vírusy a baktérie, ktoré sa do úst dieťaťa, oslabeného rastom zúbkov, dostanú z množstva predmetov, ktoré ohrýza a ocucáva.

Ak má dieťa teplotu vyššiu ako 38 stupňov spolu s letargiou, nemá chuť do jedla, zvracia alebo má hnačku a tieto prejavy pozorujete viac ako 24 hodín, je namieste navštíviť pediatra.

Ako pomôžem dieťaťu od bolestí?

  •       Dajte dieťatku niečo na žutie, hryzadlo z gumy, alebo aj čistú plienku, ktorú ste schladili v chladničke (nie mrazničke). Pozor na žužlacie silikónové náhrdelníky, dieťa sa môže zadusiť, ak zo šnúrky zvlečie korálku alebo plastové ukončenie, ktorým sa náhrdelník zapína.
  •   Na dočasnú úľavu od bolesti pomasírujte dieťatku ďasná čistým prstom.
  •   Ak je dieťa už dosť veľké a podávate mu príkrmy, ponúknite mu chladnejšie jedlo. Napríklad schladený jogurt alebo schladenú detskú výživu.
  •   V lekárni zoženiete gél na prerezávanie zúbkov, ktorý lokálne znecitlivie ďasná a tým dieťaťu uľaví od bolesti (napr. Babydent, Kamistad, Dentinox).
  •   Môžete vyskúšať jantárový náhrdelník. Niektoré mamičky prisahajú, že ich deťom pomohol k bezproblémovému prerezaniu najmä očných zúbkov.

Môžem podať lieky proti bolesti?

Ak nezaberá žiadne iné opatrenie, môžete siahnuť aj po detských prostriedkoch proti bolesti na báze paracetamolu alebo ibuprofenu.

Treba byť zvlášť opatrný pri deťoch mladších ako tri mesiace a striktne dbať na to, aby ste neprekročili maximálnu odporúčanú dennú dávku liečiva. 

Sú niektoré lieky pre moje dieťa nebezpečné?

  •   Aspirín: Nedávajte dieťaťu aspirín, ani mu ním nepotierajte ďasná, pretože to môže viesť k takzvanému Reyovmu syndrómu, zriedkavému život ohrozujúcemu ochoreniu.   
  •       Benzokaín: Nepoužívajte lokálne gély obsahujúce benzokaín. Táto látka môže vyvolať methemoglobinémiu, zriedkavé život ohrozujúce ochorenie, pri ktorom nebezpečne klesne hladina kyslíka v krvi.

Ako sa o prvé zúbky starať

Zvykať dieťa na čistenie zubov môžete už pred objavením sa prvého zúbka (hoci to nie je nevyhnutné). Vlhkou gázou môžete večer jemne pretrieť ďasienka. Keď sa objavia prvé zúbky, je načase obstarať špeciálnu gumovú násadku na prst so štetinkami a maličkú zubnú kefku.

Deti zvyčajne nemajú čistenie zúbkov rady, avšak keď vidia dospelých, prípadne starších súrodencov, ako si čistia zuby, s radosťou ich napodobnia. Ak si dieťa zvykne čistiť zuby od útleho veku, čistenie sa stane súčasťou jeho dennej rutiny a bude ho brať ako bežnú vec.

Do roka je lepšie nepoužívať zubnú pastu, keďže dieťa ju pravdepodobne prehltne. Po roku sa dieťa pomaly učí piť z normálneho hrnčeka. Keď to zvládne, je pripravené naučiť sa vypláchnuť si pusu a vypľuť zvyšky pasty. Vtedy je čas začať používať malinké množstvo zubnej pasty určenej pre najmenšie deti – akoby ste ďobli na kefku ryžové zrnko. Je dôležité, aby deti pastu neprehĺtali – flourid v nej môže byť pri požití nebezpečný. Priveľa flouridu spôsobí neodstrániteľné biele fľaky na zuboch, takzvanú fluorózu.

Dvakrát denne, po raňajkách a po večeri, jemne čistite zúbky z vnútornej aj vonkajšej strany. Takisto žuvacie plôšky. Keď z kefky začnú trčať štetinky alebo sa ohnú, vymeňte ju za novú.

„Naša Nelka nemala do šiestich rokov žiaden zubný kaz. A potom jej našli šesť kazov naraz – a všetky v medzizubných priestoroch. Tak poctivo som sa starala o jej zuby, ale nevedela som, že treba čistiť aj toto….“

Keď už má dieťa všetkých 20 mliečnych zúbkov, učte ho znášať aj čistenie medzizubných priestorov zubnou nitkou, prípadne takzvanou ostrôžkou – zubnou niťou natiahnutou v držiačiku. Existujú aj detské ostrôžky v tvare zvieratiek, zoženiete ich v drogériách.

Novinka – Zubný preukaz dieťaťa

Na podporu starostlivosti o detské zuby vypracovala Slovenská komora zubných lekárov projekt Zubný profylaktický preukaz dieťaťa.

V spolupráci so zdravotnými poisťovňami VšZP a Union sa distribuovalo niekoľko desiatok tisíc týchto preukazov. Dôvera podporuje tento projekt v elektronickej podobe. Projekt podporilo aj Rádio Slovensko aj rozhlasovým seriálom o starostlivosti o detské zubné zdravie.

Kedy si môžete robiť starosti, že dieťa ešte nemá prvé zúbky

Prvé mliečne zúbky sa zvyčajne ukážu medzi šiestym a desiatym mesiacom, ale môžu sa o niekoľko mesiacov oneskoriť. Ak dieťa ešte nemá zúbky, avšak rastie, jeho pokožka a vlasy sú normálne, zvyčajne je všetko v poriadku. Ak však dieťatko ešte nemá zúbky a dovŕšilo 18 mesiacov, určite sa o tom zmieňte v poradni u pediatra. Môže odporučiť návštevu u detského zubára – pedostomatológa.

Čo ak moje dieťa spadne a udrie si zuby?

Keď sa dieťatko ťahá na nohy popri nábytku alebo už robí prvé kroky, padá relatívne často. Môže sa stať, že si pri páde nešťastnou náhodou udrie, pripadne vybije zúbok.

Ak sa takáto nehoda stala, najprv sa presvedčte, či dieťa nemá ďalšie zranenia na tvári alebo na hlave, ktoré si naliehavo vyžadujú ošetrenie.

Ak mu krváca ďasno, jemne mu na ranu pritlačte kúsok vlhkej gázy, v prípade, že ste vonku, aspoň čistú papierovú vreckovku, aby ste zastavili krvácanie. Studená ovocná dreň alebo aj nanuk pomôžu pri schladení rany a odvedú pozornosť dieťaťa od nešťastnej udalosti. Ak potom zúbky a ďasná vyzerajú normálne, mali by byť v poriadku aj bez kontroly u zubára.

Všímajte si však zúbky dieťaťa ešte aspoň týždeň po nehode. Ak nájdete akýkoľvek znak infekcie, opuch, podráždenie, prípadne dieťaťu vyskočí horúčka, je potrebné zubára navštíviť.

Ak sa zo zúbka kúsok odlomí alebo je puknutý a dieťa má zjavné bolesti, mali by ste ho okamžite vziať k zubárovi. Je možné, že je odhalený nerv. Takisto by ste mali ísť k zubárovi, ak sa zub voľne kýva v lôžku. Možno sa ho rozhodne vytiahnuť, aby sa dieťa nezadusilo, ak mu vypadne sám.

Ak sa zdá, že je zúbok posunutý zo svojho miesta, takisto by ho mal vidieť zubár.

Ak sa zo zuba odštiepilo, ale dieťa to nebolí, dohodnite si návštevu zubára, aby posúdil či sú tu skryté prasklinky alebo iné poškodenie, neviditeľné voľným okom. Ak budete chcieť, zúbok opraví takpovediac z estetických dôvodov.

Čo ak si dieťa mliečny zúbok vybije?

Mliečne zúbky sú dôležité. Pomáhajú dieťaťu jesť, naučiť sa hovoriť a držia miesto trvalým zubom. Ak si dieťa vybije mliečny zub, zvyčajne to nie je veľký problém, pretože na jeho mieste vyrastie v pravý čas trvalý zub.

Môžete navštíviť zubára, aby ste mali istotu, že trvalý zub uložený v ďasne nie je poškodený a že bude mať dosť miesta na rast aj bez mliečneho zubu, ktorý by mu držal miesto.

Nie je v ľudských silách úplne zabrániť pádom pri začiatkoch chodenia, prípadne pri hre. Môžete však upraviť svoje obydlie na baby-friendly, takže nebezpečných pádov bude čo najmenej. Nenechajte dieťa chodiť alebo behať s tvrdými predmetmi (napr. zubná kefka, lízanka) v puse.

Kedy je správny čas zobrať dieťa prvýkrát k zubárovi?

Štandardne sa odporúča zobrať dieťatko prvýkrát k zubárovi do šiestich mesiacov od objavenia sa prvého mliečneho zúbka, prípadne na prvé narodeniny, podľa toho, ktorá situácia nastane skôr.

Na prvú návštevu zubára je dobré sa vopred pripraviť a dohodnúť sa aj so zubárom, ako bude postupovať, aby v dieťati vzbudila jednoznačne iba pozitívne dojmy.

Kedy nechať dieťa, aby si zúbky umývalo samo?

Je dobrý nápad nechať si dieťa čistiť zuby hneď, ako si to  želá. Hoci to možno nebude také vyčistenie ako u sedemročného dieťaťa, snahu osamostatňovať sa je treba podporiť

Po vyčistení skontrolujte dieťatku zuby (a ak chce, nechajte ho skontrolovať vaše) a dočistite mu najmä zadné zúbky. Dočisťovať zuby sa odporúča do cca desiateho roku veku.

Prerezávanie trvalých zubov u detí

Mama, tata, vypadol mi zub!“ Tieto slová reprezentujú veľký míľnik v živote dieťaťa. Už viac nie je malé bábätko – na obzore sa objavuje školský vek.

Mliečne zúbky musia vypadnúť, aby urobili miesto trvalým zubom. Tento proces pokračuje, až kým nenarastú osmičky, posledné moláry, nazývané aj zuby múdrosti.

Tie sa môžu objaviť hocikedy po 17 roku veku, u niektorých ľudí aj podstatne neskôr. Nie je výnimkou, že niektorým ľuďom rastú zuby múdrosti až pred štyridsiatkou.

Nezľaknite sa, ak vám zubár po kontrole röntgenu oznámi, že vaše dieťa nemá založené niektoré trvalé zuby (na foto vyššie sú miesta, kde mali byť založené trvalé zuby, päťky,  označené bielymi šípkami) a teda mu nevyrastú. Neľakajte sa, vaše dieťa je v poriadku.Ttáto situácia niekedy nastane a zubári ju poznajú. Riešením je udržať mliečne zuby v dobrom stave v ústach čo najdlhšie. V dospelosti existuje možnosť nahradiť ich implantátmi. Ak nie je založený niektorý z rezákov alebo očný zub, mliečny vypadne a chrup sa upraví strojčekom – ostatné zuby sa poposúvajú na jeho miesto. 

Bolestivé prerezávanie trvalých zubov

Dvanásťročná Tamarka sedela na koberčeku pod vaňou a plakala. Z pusy jej tiekla krv a sliny. Snažila sa dostať vonku napoly vykývanú mliečnu stoličku, na ktorú sa jej zospodu tlačila trvalá. Nikoho nenechala, aby jej siahol do úst, ani mamu. Situáciu vyriešil až sirup proti bolesti – a čas.

Prerezávajúce sa trvalé zuby, najmä stoličky, vedia potrápiť aj staršie deti. Ak sa váš prváčik alebo druháčik sťažuje na bolesť hlboko v ústach, pravdepodobne sa mu prerezávajú prvé trvalé stoličky. Na ich mieste nie sú mliečne zuby. O tieto prvé stoličky je potrebné sa dobre starať, keďže ich dieťa bude mať do konca života.

Ak sa rodičia rozhodnú, môžu dať dieťaťu tieto prvé trvalé stoličky zapečatiť. Zubár ich žuvacie plôšky zaleje špeciálnou hmotou, ktorá ich chráni pred vznikom zubného kazu.Pozor, túto procedúru je potrebné stihnúť ihneď po prerezaní sa zúbkov, teda v šiestom roku života. Ak sa na týchto zúbkoch už vytvoria škvrnky, pod hmotou by sa mohli vyvinúť zubné kazy a nerušene by sa zväčšovali – preto takéto zúbky už zubár nezapečatí.

Mliečne zúbky zvyčajne vypadávajú v tom poradí, v akom rástli. Ako prvé teda vypadávajú okolo šiesteho, siedmeho roku veku dolné jednotky.

Niektoré deti stratia prvé mliečne zuby už v štyroch rokoch, niektoré až v siedmych či ôsmych rokoch. Vo všeobecnosti, čím mladšiemu dieťaťu zúbky narástli, tým skôr vypadnú.

Ak dieťaťu vypadne mliečny zub pred štvrtým rokom, je vhodné situáciu prekonzultovať so zubárom, aby ste sa uistili, že tu nie je nejaký hlbší problém.

Povzbuďte vaše dieťa, aby jemne kývalo uvoľnený mliečny zub. Niektoré sa dokonca dajú otáčať, pretože korienok zuba je už uvoľnený.

Mliečny zub, ktorý sa kýva a nechce sám vypadnúť, nie je dobré nechať v ďasne pridlho, špeciálne pri horných zuboch. Môže dôjsť k situácii, keď sa trvalý zub pri raste popri stále držiacom mliečnom zube vychýli tak, že rastie nie pred dolné zuboradie, ale zaň (ako na foto vyššie, rezák vľavo je za prednými zubami), čo je závažná chyba.

Túto chybu rieši ortodontista (zubár – čeľustný ortopéd). Dieťa čo najskôr dostane strojček, ktorý vytlačí zub do správnej polohy. Ak by rástol ďalej dozadu, celý skus by zostal rozhodený a ostatné zuby okolo neho by rástli krivo kvôli nedostatku miesta.

Niekedy rastú trvalé zuby všetky poza mliečne. V ústach môžete vidieť dva rady zubov. Táto situácia sa nazýva aj „žraločie zuby“ a je vhodné ju prekonzultovať so zubárom.

Aj trvalé zuby treba deťom dočisťovať

Nové zúbky vyzerajú väčšie, špeciálne tie prvé. Je to preto, lebo sú väčšie! Trvalé zuby sú takisto menej snehobiele ako mliečne a majú vrúbky, pretože ešte neboli používané na hryzenie a prežúvanie.

Dočisťovať zúbky je v tomto období ešte dôležitejšie ako predtým. Pamätajte, za zuby detí a ich stav od prerezania sa prvého zúbka sme zodpovední my, ich rodičia. Preto dbajte aj na preventívne prehliadky. Deti by mal zubár vidieť dvakrát ročne, na dve preventívne prehliadky do roka majú deti nárok aj zo zdravotného poistenia.