Ak sa viac ako rok snažíte o bábätko, no neúspešne, je načase zájsť za odborníkom. Ten vám po vyšetreniach môže odporučiť umelé oplodnenie, ktoré je u neplodných párov čoraz viac populárnejšie. Ako prebieha umelé oplodnenie? Aká je cena umelého oplodnenia, a s akými komplikáciami môžeme rátať?

Čo je to umelé oplodnenie

Umelé oplodnenie alebo asistovaná reprodukcia nie je na Slovensku nový pojem. Jedná sa o prácu s pohlavnými bunkami, ktorej cieľom je zvýšiť šancu otehotnieť u neplodných párov. Umelé oplodnenie prebieha v laboratóriu, a označuje sa cudzím spojením: in vitro fertilizácia (IVF).

Okrem práci s bunkami sa pri umelom oplodnení nevynechajú ani rôzne testy, ošetrenia a terapie, ktoré sú neplodným párom k dispozícii. Proces umelého oplodnenia je totiž veľmi náročný nielen fyzicky a finančne, ale i psychicky. 

Druhy umelého oplodnenia

Ak sa rozhodnete pre umelé oplodnenie na výber máte niekoľko metód. Nie všetky reprodukčné centrá majú rovnaké spôsoby umelého oplodnenia. Aj keď sú hlavné metódy podobné, môžu sa objaviť menšie rozdiely. 

Na výber máte množstvo techník umelého oplodnenia a v reprodukčných centrách sa nachádza vždy odborník, ktorý páru vysvetlí, a následne pomôže vybrať vhodnú metódu. Jedná sa o niečo ako liečbu na mieru, ktorá sa so žiadateľmi o umelé oplodnenie dohodne po základných vyšetreniach. 

IUI – Intrauterinná inseminácia

Tento spôsob umelého oplodnenia patrí k tým najmenej komplikovaným. Využíva sa najmä u párov, ktorým nezistili väčšie problémy. Väčšinou sa jedná len o problém miernej odchýlky v spermiograme.

Pri tomto type umelého oplodnenia sa zavedú spermie priamo do maternice, aby boli čo najbližšie k vajíčku. Žena, ktorá podstupuje takýto typ umelého oplodnenia máva väčšinou pravidelnú ovuláciu. Lekári vykonávajú zákrok tenkou trubičkou presne v čase ovulácie. 

IVF – in vitro fertilizácia

In vitro fertilizácia nazývané aj vnútromaternicové oplodnenie sa vykonáva mimo tela budúcej mamičky. Žena najskôr podstúpi hormonálnú liečbu, po ktorej sa jej odoberie zrelé vajíčko. To sa následne oplodní v laboratóriu partnerovou spermiou, a dochádza tak k splynutiu vajíčka so spermiou mimo ľudského tela. 

Častokrát lekári oplodnia viacero vajíčok, aby zvýšili šancu na úspech. Oplodnené vajíčko čaká v kultivátore určitý čas, a následne sa vkladá do maternice. 

Mikromanipulačné techniky ICSI, PICSI, IMSI 

K mikromanipulačným metódam sa pristupuje najmä vtedy, ak má žena viac ako 35 rokov, v prípade neúspešného umelého oplodnenia, alebo ak sú u párov poruchy v spermiograme.

Metóda ICSI sa vykonáva prostredníctvom intracytoplazmatickej injekcie a je pokračovateľom k metóde IVF. Lekári do zrelého vajíčka injekčne vstrekujú najkvalitnejšiu spermiu. Tento postup sa využíva najmä vtedy, ak je nízky počet spermií u muža, alebo ak majú spermie slabú pohyblivosť.  

Spôsob oplodnenia vďaka metóde IMSI je veľmi podobný predchádzajúcemu spôsobu. Injekciou sa ale vstrekne morfologicky selektovaná spermia, ktorá sa vyberá vďaka 6-tisíc násobnému zväčšeniu. Tento spôsob využívajú najmä páry, ktorých spermie nemajú ideálny tvar.

Pri  metóde PICSI sa vyberajú spermie, ktoré sú najskôr otestované v rovnakom priestore v akom sa nachádza vajíčko v tele ženy. Následne sa vyberie tá spermia, ktorá by sa najviac snažila aj pri spontánnom oplodnení. Celý úkon prebieha v petriho miske. 

GIFT – gamete intrafallopian transfer 

K jednoduchším metódam patrí aj metóda GIFT. Patrí k najstarším metódam. Rovnako ako pri vnútromaternicovom oplodnení aj tu žena podstúpi hormonálnu liečbu. Odoberie sa vajíčko a spermia, a následne sa zavedú do vajcovodu. Ostatné už lekári nechávajú na voľný priebeh. 

Asistovaný hatching

Pri tomto spôsobe umelého oplodnenia sa pipetkou preruší obal, ktorý chráni embrio. Vďaka tomu sa v maternici plod ľahšie zbaví obalu, a už nič nebude brániť uhniezdeniu embrya v maternici. Takéto umelé oplodnenie sa využíva aj vtedy, ak budúci rodičia požadujú genetické vyšetrenia plodu. 

Ako prebieha umelé oplodnenie?

Priebeh umelého oplodnenia si vyžaduje niekoľko krokov, ktoré prebiehajú viacej dní po sebe. Ešte predtým, ako proces umelého oplodnenia podstúpite, musíte v každom reprodukčnom centre absolvovať lekárske vyšetrenia.

Prvé vyšetrenia

Ak podstupujete umelé oplodnenie po prvýkrát, určite nebudete prekvapený, ak sa najskôr podrobíte lekárskym vyšetreniam. Ak ste takéto ucelené vyšetrenie absolvovali už u svojho gynekológa a urológa, môžete do centra priniesť zistené výsledky. 

Práve vďaka týmto komplexným vyšetreniam sa stanovuje najvhodnejší spôsobo liečby. Pri vyšetreniach sa odborníci vo veľkom venujú aj mužom, a ich plodnosti. Partner absolvuje analýzu spermií, kde sa zistí ich pohyblivosť, morfológia, a obsah okrúhlych a bielych krviniek. V centrách sa tiež zameriavajú aj na testy DNA. 

U žien sa sleduje ovulácia, nechýba ani odber krvi, hormonálny profil, zápalové testy a tiež zrážanlivosť krv. U budúcich mamičiek sa nezabúda pozorovať priechodnosť vaječníkov, krčok maternice a tiež samotná maternica prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia. 

Postup umelého oplodnenie

Umelé oplodnenie prebieha v niekoľkých krokoch a trvá viac dní:

Hormonálna stimulácia

Žena najskôr podstúpi hormonálnu liečbu. Vďaka nej sa telo ženy nastaví tak, aby vďaka vpichnutým hormónom vyprodukovalo čo najviac vajíčok. 

Odber vajíčok

Ako ďalší nasleduje odber vajíčok, ktorý sa vykonáva cca po 36 hodinách od stimulácii. Odber prebieha v celkovej anestézii punkciou. Po zákroku, žena ostáva ešte pár hodín na lôžku, a následne môže ísť domov. Po zákroku sa neodporúča šoférovať, a žena by mala mať sprievod.

Odber spermií

V deň odberu vajíčka by mal partner podstúpiť odber spermií. Spermie by mali byť čo najčerstvejšie a práve preto sa odporúčajú na odber v rovnaký deň ako vajíčka.

Oplodňovanie vajíčok

V rovnaký deň dochádza v laboratóriu k oplodneniu. Lekári sa s párom dohodnú, koľko vajíčok oplodnia. Väčšinou sa však odporúča oplodniť viac vajíčok, aby bola väčšia šanca na uchytenie plodu v maternici.  

Sledovanie embryí

Embryá zostávajú v laboratóriu 2 až 5 dní. Nechávajú sa v najmodernejších inkubátoroch, ktoré nahradia telo ženy. Celý čas ako sú v laboratóriu sa kontrolujú aj vďaka kamerám. 

Vloženie embryí do maternice

Väčšinou na piaty deň od odberu vajíčok prichádza pár naspäť na kliniku, kde je embryo vložené do maternici. Lekári vkladajú jedno až dve embryá. Vklad býva nebolestivý a nie je potrebná anestézia. Ostatné embryá je možné zmraziť a uschovať. 

Tehotenský test

Tehotenský test a prvé výsledky je možné zistiť po dvoch týždňoch z odberu krvi alebo vďaka tehotenskému testu. 

Tip: Tehotenské a ovulačné testy si môžete zakúpiť aj v online lekárni eTabletka.sk

Riziká umelého oplodnenia

Ak ste sa rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie, je namieste rátať s komplikáciami, ktorými sú najmä bolesti. Už na začiatku umelého oplodnenia sa môže u žien objaviť väčší výskyt modrín, ktoré sa objavujú pri pichnutí hormónov. Ak sa vpich nepodarí hladko, môže na mieste ostať zápal. 

Veľmi častým javom býva hyperstimulácia, pri ktorej sa môže objaviť tekutina v brušnej dutine, nevoľnosť, vracanie a riziko trombózy. Keďže sa po podaní hormonálnej liečby stimulujú vaječníky, zvyšuje sa v tele ženy estrogén, ktorý ovplyvňuje psychiku ženy. Budúce mamičky môžu tiež sledovať telesné zmeny akými sú výtok, či prekrvené rodidlá.

Veľmi častým javom je bolesť brucha pri umelom oplodnení, za čo opäť môže produkcia vaječníkov. Bolesť môže pripomínať menštruačné bolesti. U niektorých žien je bolesť brucha tak silná, že si vyžaduje podanie analgetík na zmiernenie bolesti.  Žena by tiež mala rátať s bolestivými a zväčšenými prsníkmi, a miernejším špinením či krvácaním.

S umelým oplodnením sa objavilo tiež spojenie s nádorovými ochoreniami. Podľa niektorých zdrojov hormonálne citlivé oblasti ako prsia či maternica môžu byť ovplyvnené umelým oplodnením. To môže urýchliť rast už existujúcich rakovinotvorných buniek v týchto častiach ženského tela.

Úspešnosť umelého oplodnenia

Aká je úspešnosť umelého oplodnenia zaujíma všetky neplodné páry. Aj keď sú podmienky na umelé podmienky stále lepšie, úspešnosť oplodnenia u 30-ročných žien sa podľa reprodukčnej medicíny pohybuje okolo 60%. U žien nad 40 rokov je to niečo okolo 15 %. Údaje sú však len okrajové, keďže dostupné dáta nie sú vždy aktuálne a neexistuje nezávislá databáza z jednotlivých centier. 

Každé reprodukčné centrum má svoju databázu úspešnosti a zahŕňa do nej rôzne výsledky. Kým niektoré centrá považujú za úspešné už len samotné uchytenie plodu, iné za úspešnosť považujú samotné donosenie dieťaťa až do pôrodu.  

Kde podstúpiť umelé oplodnenie?

Umelé oplodnenie môžete v súčasnosti podstúpiť v Martine, Košiciach, Bratislave, Nitre, Žiline či Banskej Bystrici, kde sa nachádzajú centrá asistovanej reprodukcie. Aj keď sa na Slovensku nachádza viac ako desiatka centier, v Českej republike je ich viac ako 40. Slovenky veľmi často navštevujú kvôli umelému oplodneniu tiež brnianske centrum.

Pri výbere reprodukčnej kliniky určite platí “raz vidieť ako stokrát počuť”. Vsaďte tak na prvé pocity, prístup, možnosti liečby, ale aj na vzdialenosť od vášho domu. Nezabúdajte však tiež na kontrolu cenníka, ktorý môže odhaliť neočakávané poplatky.     

Cena umelého oplodnenia

Častou otázkou tiež býva, koľko stojí umelé oplodnenie na Slovensku. Ak chcete vedieť presnú sumu umelého oplodnenia, najlepšie urobíte, ak si pozriete internetovú stránku centra, kde si služby objednávate. Aj keď sa cena samotného oplodnenia uvádza medzi 900 až 1500 eur, netreba zabúdať na pripočítanie rôznych príplatkov. 

Umelé oplodnenie býva hradené poisťovňou. Podľa zákona vám na základe verejného zdravotného poistenia umelé oplodnenie preplatí poisťovňa najviac 3 – krát. Podmienkou je vek do 39 rokov. O umelé oplodnenie však môže požiadať pár do 48. roku života ženy. Ak chcete umelé oplodnenie preplatiť, lekár vás musí vyšetriť a doručiť poisťovni žiadosť o úhradu výkonov asistovanej reprodukcie zo zdravotných dôvodov. 

Umelé oplodnenie bez partnera

Umelé oplodnenie pre slobodné ženy nie je na Slovensku povolené. Podľa legislatívy môže o umelé oplodnenie na Slovensku a v Českej republike požiadať výhradne neplodný pár. Jedná sa teda o muža a ženu, ktorý nemusia byť manželmi. Muž sa však stane legálnym otcom dieťaťa. 

Mnohé ženy tak hľadajú spôsob ako prísť k umelému oplodneniu cez rôzne internetové fóra. Pre ženy bez partnerov je možnosť nechať sa oplodniť darcovskou spermiou v zahraničí. V Českej republike túto službu sprostredkuje SpermBank International, ktorá po oslovení kontaktuje darcovské centrá.