Vysoká teplota u detí dokáže vydesiť každého rodiča. Aj keď býva zvýšená teplota normálnou súčasťou boja organizmu proti chorobe, mnohí z nás už pri miernom zvýšení panikária. Stačí pritom ak sa naučíte základné rady ako správne odmerať a znížiť teplotu, kedy použiť lieky či zábaly, a kedy naozaj zájsť k odborníkovi.

Aká je normálna teplota u detí

Normálna teplota tela u detí býva podobná ako u dospelých, a pohybuje sa okolo 36 °C. Za normálnu teplotu sa častokrát považuje aj teplota 37°C. Aj keď ju už mnohí rodičia označujú za zvýšenú, a začínajú si nad ňou lámať hlavu, častokrát sa jedná len o menšie prehriatie spôsobené fyzickou námahou, alebo kúpeľom. 

Teplota 37°C sa môže objaviť najmä okolo večera, kedy bývajú deti unavené. Ak je dieťa pokojné a nemá žiadne problémy, teplote 37°C netreba venovať zvýšenú pozornosť. Určite ale nebude na škodu, ak pred vašim spánkom dieťa skontrolujete, či teplota nestúpa, alebo či vaša ratolesť pokojne spí. 

U dieťaťa sa môže objaviť avšak aj nízka telesná teplota, ktorá sa pohybuje od 35°C nadol. Jedná sa o podchladenie, a pri jeho zanedbaní môže dôjsť k srdcovému a respiračnému zlyhaniu. 

Zvýšená teplota u detí

Za zvýšenú teplotu u detí sa považuje to, keď teplomer ukazuje hodnotu nad 37°C. teplota 37,5°C u detí, by tak nemala byť prehliadaná. Počas teploty intenzívne pracuje imunitný systém dieťaťa, zvyšuje sa činnosť bielych krviniek a protivírusová aktivita. Telo sa dá svojim spôsobom do pohybu, aby dokázalo čo najlepšie bojovať proti nežiadúcej chorobe, najčastejšie infekcii. 

V prípade, že sa objaví zvýšená teplota u detí, vyskytuje sa u nich aj podráždenosť, vracanie, bolesti tela či plačlivosť. Najčastejšie prichádza zvýšená teplota u detí večer, kedy býva organizmus najviac vyčerpaný. Deti sú väčšinou malátne, unavené, majú červenú tvár aj oči. Teplotu u detí tiež sprevádza nechuť do jedla

Zvýšená teplota u detí nad 38°C sa nazýva horúčka a môže sa vyšplhať až k číslu 41. Teplota nad 41°C sa nazýva hyperpyrexia a býva veľmi nebezpečná.

Zvýšená teplota u detí počas choroby

Zvýšená teplota u detí sa najčastejšie objavuje ako príznak choroby. Teplotu tak často sprevádza bolesť brucha, zápal horných dýchacích ciest, hnačka, zápal ucha či bolesť svalov. Vo viac ako 90% prípadov vyvoláva horúčku infekcia vírusmi alebo baktériami. 

Pri horúčke je preto veľmi dôležité zistiť čo ju vyvolalo a neriešiť len samotnú zvýšenú teplotu, ale i diagnostikovanú chorobu. Ak má dieťatko okrem horúčky aj iné príznaky, je potrebné navštíviť lekára, ktorý nasadí vhodnú liečbu. 

Zvýšená teplota u detí bez iných príznakov

Častokrát sa však objavuje aj horúčka u detí bez iných príznakov. Väčšinou sa jedná o predzvesť šiestej choroby, pri ktorej najskôr prichádza teplota a následne sa na druhý až tretí deň objavia vyrážky. 

Ak vás šiesta choroba obišla a dieťa malo zvýšenú teplotu približne tri dni, pravdepodobne prekonalo inú chorobu bez výrazných príznakov, ktoré by zaťažili organizmus dieťatka. 

Zbystriť pozornosť a zájsť za odborníkom je potrebné ak u dieťaťa pretrváva zvýšená teplota približne týždeň. Lekár tak musí riešiť problém “ horúčky neznámeho pôvodu”. Diagnostika býva často časovo náročná a zistená choroba môže byť rôzna od zápalu ucha, až po vážne nádorové ochorenie.

Správne meranie teploty u detí

Predtým než začneme teplotu riešiť a znižovať, je potrebné aby sme ju správne odmerali. Teplotu môžeme odmerať bezkonktnými teplomermi na čele, spánku či v uchu. K najmodernejším patrí infračervený teplomer, ktorý je nielen moderný ale aj rýchly. Takéto merania by sme však mali považovať len za orientačné.

Odborníci odporúčajú používať kontaktný teplomer. Na výber je bežný digitálny teplomer alebo najspoľahlivejší sklenený teplomer s obsahom gália, ktorý nahradil ortuťový teplomer. Kontaktný teplomer môžeme využiť tromi spôsobmi:

Meranie teploty v konečníku

Meranie teploty v konečníku u detí, nazývané aj rektálne meranie patrí k najpresnejším technikám. Od čísla, ktoré nám ukáže teplomer však musíte odpočítať 0,5 stupňa a vtedy nám výjde správne nameraná hodnota. Deťom je však takéto meranie zväčša nepríjemné a najčastejšie sa táto technika vykonáva u bábätiek, pri prebaľovaní.

Meranie teploty podpazuší

Axilárne meranie sa vykonáva v podpazuší, a patrí k druhým najúčinnejším meraniam. Rodičia ho u detí využívajú častejšie, keďže je dieťaťu príjemnejšie ako meranie v konečníku.  

Merania teploty v ústach

Deťom môžeme vložiť teplomer tiež do úst, no pri tomto meraní je potrebná trpezlivosť. Dieťa by sa nemalo hýbať, aby nedošlo v ústach k posunu teplomera. Nameraná teplota tiež býva často nepresná, keďže ju môže ovplyvniť zjedená strava či dýchanie.

Teplota u detí zo zubov

Teplota u detí sa môže objaviť aj pri prerezávaní zúbkov. Jedná sa o sprievodný jav a teplota netrvá viac ako 3 dni. Deti bývajú tiež nepokojné, viac slinia a neustále si vkladajú do úst ruky či hračky.

Horúčka u detí zo zubov nebýva vyššia ako 39 °C. Ak je teplota vyššia a trvá viac ako 3 dni, zrejme sa nejedná o teplotu zo zubov a najvhodnejšie bude ak navštívite lekára či pohotovosť.  

Ako znížiť teplotu u detí?

Každého rodiča určite zaujíma, čo pomáha na vysoké teploty. Zníženie teploty u detí dosiahnete dodržiavaním základných pravidiel, podávaním liekov a použitím obkladov či sprchy. Na znižovanie teploty u detí, tiež mnohí rodičia hľadajú domáce recepty či babské rady. 

Najčastejšie sa spomína zemiak či iná zelenina priložená k zápästiu a teplé obklady spojené s potením. Odborníci sa však zhodujú, že takéto domáce recepty nie je vhodné využívať pri deťoch, ktoré majú iný organizmus, ako dospelí a mohol by sa tak ľahko prehriať.

K častým otázkam rovnako patrí, kedy zrážať teplotu u detí. Ako sme už spomenuli vyššie, už teplota 37,5 °C by nemala byt prehliadaná a mali by ste dieťaťu zabezpečiť pokojový režim. 

Základné pravidlá pri teplote u detí 

Zvýšenie pitného režimu

Telo dieťaťa, ktoré trpí horúčkou, spotrebuje vypité tekutiny rýchlejšie, ako keď je zdravé. Presne stanovené množstvo koľko má chorý vypiť nie je, keďže každé dieťa je iné. Dojča by malo mať 5 a viac mokrých plienok, a väčšie deti by nemali mať suché pery. Nezabúdajte dieťaťu ponúkať viac vody, riedený džús, šťavy či čaj. 

Vetranie domu

K základným postupom ako zraziť teplotu u detí patrí tiež pravidelné vetranie. Namiesto dlhšie otvoreného vetráku využíte radšej väčšie nárazové vetrania, ktoré prevetrajú miestnosť.  Dieťa by vtedy malo byť v inej časti bytu, aby neprechladlo. 

Ľahké bavlnené oblečenie

Znižovaniu teploty u detí napomáha tiež ľahké bavlnené oblečenie. Veľa oblečenia totiž bráni organizmus aby sa ochladzoval. Rovnako dieťa prikrývajte len ľahkou perinou, a ak sa spotí ihneď ho prezlečte. 

Znižujeme triašku

Ak sa dieťa trasie, lepšie ho oblečte a prikryte dekou, či ľahkou bavlnenou prikrývkou. Aj keď v čase trasenia zvyčajne teplota stúpa, podávajte vašej ratolesti teplé nápoje. 

Zabezpečte pokojový režim

Dieťa má mať pokoj a odpočívať. Nemusíte ho za každú cenu držať v posteli, avšak vyvarujte sa hrám, kde sa fyzicky namáha. Počas liečby dieťaťu viac čítajte, pustite mu rozprávku či venujte čas spoločenským hrám. Pokojový režim dodržiavajte ešte minimálne 24 hodín po vypuknutí horúčky.  

Vyhnite sa kolektívu

Ak má dieťa teplotu, v žiadnom prípade ho nedávajte do kolektívu. V čase teploty je totiž oslabená imunita a dieťa môže “chytiť” ďalšie choroby, ktoré mu skomplikujú liečbu ešte viac. 

Liečba liekmi

Na znižovanie horúčky sa v súčasnosti používajú lieky s účinnou látkou paracetamol a ibuprofen. Kým lieky s paracetamolom pôsobia rýchlejšie, medicína s ibuprofenom pôsobí dlhšie a má protizápalový účinok. 

Po podaní lieku by mala byť minimálne 6 hodinová prestávka pre podanie ďalšej dávky. Ak však teplota po podaní lieku neklesá, ale naopak stúpa, môžeme podať liek aj po troch hodinách. Dôležité však je, aby bol podaný liek s inou účinnou látkou. Ak sme ako prvý podali liek s paracetamolom, po troch hodinách môžeme dieťaťu podať liek s ibuprofenom. Takéto dávkovanie by sa však nemalo stať pravidlom, a radšej ponúkajte dieťaťu viac tekutín. 

Pri dávkovaní si nezabudnite poriadne preštudovať koľko mg lieku je potrebné dieťaťu podať. Väčšinou sa dávkovanie stanovuje na váhu dieťaťa. Ak si nie ste dávkovaním istí, môžete sa poradiť s lekárom, či lekárnikom. 

Zábaly a obklady

Zraziť teplotu u detí pomáhajú tiež zábaly, obklady. Tie by ale mali prísť na rad vtedy, ak lieky nezaberajú a teplota nameraná v konečníku vystúpi nad 39 °C. Zábaly pri teplote u detí by mali byť vlažné a opakovať by sa mali 3 krát po sebe na dobu 10 minút. Môžeme ich prikladať na hrudník, či brucho.

Vlažná sprcha sa odporúča už starším deťom od nôh smerom k trupu. Aj pri nich však treba byť opatrný a treba mať na zreteli, že dieťatko má zrýchlený pulz aj dýchanie.

Teplota u bábätka

Veľmi dôležité je sledovať teplotu u novorodenca. Teplota sa väčšinou meria v konečníku. Normálna teplota u bábätka sa pohybuje od 36 °C do 37 °C. U dieťaťa mladšieho ako 3 mesiace sa pri zvýšenej teplote nad 37,5 °C radšej poraďte s lekárom.

Ak ale teplota stúpne nad 38°C treba okamžite navštíviť pohotovosť . Pri znižov aní teploty u bábätka do 3. mesiacov sa poraďte s lekárom, ktorý najlepšie zhodnotí či použiť klasickú liečbu. U bábätiek do jedného roka postupujte pri znižovaní horúčky podľa vyššie stanovených bodov. 

Komplikácie pri teplote u detí

Najčastejšie prichádzajú komplikácie, ak je teplota u detí viac ako tri dni. Pretrvávajúca zvýšená teplota u detí totiž znamená záťaž na celý obehový systém a môže nastať nedostatočné prekrvenie končatín. 

Ku komplikáciám patrí tiež už spomenutá dehydratácia, ktorá spomalí prietok krvi pod kožou, a udržuje sa tým neustála vysoká teplota. Pri dehydratácii môže nastať tiež rozvrat organizmu. 

Za komplikáciu pri teplote sa považujú aj febrilné kŕče, ktoré postihujú najmä deti do 5 rokov . Prejavujú sa kŕčmi končatín, poruchami vedomia a zástavou dýchania Kŕče trvajú aj niekoľko minút, ale môžu trvať aj dlhšie.

Komplikácie prinášajú aj príliš vysoké teploty. Teplota nad 41 °C môže poškodiť centrálny nervový systém.  A teplota nad 42 °C spôsobuje nezvratné zmeny v mozgu.