Náhle vypadávanie vlasov je nepríjemná záležitosť, ktorá môže potrápiť nielen ženy, ale i mužov. Vypadávanie vlasov je bežnou súčasťou rastového cyklu, no niekedy ich strácame viac, ako je normálne. Prečo vypadávajú vlasy, a čo pomáha na vypadávanie vlasov?

Krátko o vlasoch

Vlasy nie sú dôležité len z estetického hľadiska, ale slúžia aj na ochranu našej pokožky. Dospelý človek má na hlave v priemere medzi 100 až 200 tisíc vlasov a narastú tak 1 cm za mesiac. U žien rastú vlasy rýchlejšie ako u mužov.  Okolo 90% vlasov sa nachádza v rastovej fáze, pričom denne vypadne okolo 100 až 200 vlasov. 

Vlasy sú tvorené najmä keratínom, ohybnou bielkovinou, ktorá tvorí 95 % z celkového obsahu. Vďaka keratínu sú vlasy pevné a pružné. Vlas sa tiež skladá z melanínu, ktorý určuje jeho farbu. Každý vlas sa vyvíja a rastie vo vlasovom folikule, v ktorom je vlasová cibuľka. 

Vlasy vnímajú aj ročné obdobia. Kým v zime rastú najpomalšie, v lete sa vlasom darí. Vypadávanie vlasov na jeseň a v zime je najčastejšie, keďže im vtedy chýbajú slnečné lúče. Vypadávanie vlasov v lete a na jar zas nie je bežné, skôr výnimočné..

Ako vypadávajú vlasy?

Extrémne vypadávanie vlasov môže prebiehať tromi spôsobmi. Difúzne vypadávanie vlasov je rednutie vlasov po celej dĺžke, vlasy ostávajú tenké a môžu sa vo veľkom objavovať na vankúši, pri česaní či umývaní. Väčšinou sa jedná o dočasné vypadávanie a vlasový folikul je schopný ďalej produkovať nové vlasy. 

Stretnúť sa môžeme aj s kruhovým vypadávaním vlasov, nazývaným aj ložisková alopécia, kedy sa na hlave objavujú kruhové lysiny vo veľkosti mince. Problémom býva väčšinou zápal a choroby spojené s imunitou. Aj v tomto prípade väčšinou vlasy po vyliečení dorastú. 

Tretím spôsobom ako môžu vlasy vypadávať je androgénna alopécia, nazývaná aj plešatosť a býva najčastejšie rozšírená. Zvyšuje sa najmä vekom a býva spôsobená  mužskými hormónmi androgénmi. Vlasy sa začínajú strácať u mužov najskôr od čela až k úplnej plešatosti, a u žien na temene hlavy. Nové vlasy však v tomto prípade už nedorastú

Príčiny vypadávania vlasov 

Vypadávanie vlasov u žien môže mať mnoho príčin. Ak chcete zistiť v čom je problém a následne ho liečiť, najskôr by ste mali určiť, či vlasy naozaj padajú vo zvýšenom množstve. Ako sme už spomenuli vyššie, vlasy sa časom menia, staré vypadnú a na ich mieste dorastajú nové. 

Ak cítite, že vlasy stratili pevnosť, hrúbku a je ich rapídne menej, mali by ste zbystriť pozornosť. Rovnako netreba byť ľahostajný, ak ostáva veľké množstvo vlasov na hrebeni či po umývaní. Dôvodov prečo vypadávajú vlasy je mnoho a môžu skrývať nepríjemné ochorenia.  

Vypadávanie vlasov zo stresu

Stres veľmi ovplyvňuje zdravie človeka a negatívne vplýva aj na naše vlasy. Väčší úbytok vlasov je spojený s dlhodobo opakovaným stresom, alebo s extrémnu stresovou situáciou. Počas stresu sa v tele tvorí viac mužského hormónu androgénu, ktorý má za následok úbytok vlasov. 

Ak má človek genetickú predispozíciu na vypadávanie vlasov stres padanie vlasov urýchľuje. V prípade, že sa človek dlhodobo vystavuje stresu, vlasy rýchlejšie ukončujú rastovú fázu a začnú vypadávať. 

Zlá starostlivosť o vlasy

Vypadávanie vlasov má na svedomí aj nesprávna starostlivosť. Či už sa jedná o častú úpravu vlasov chemickými prostriedkami alebo drsné česanie a sušenie. Vlasom tiež škodí nadmerné slnečné žiarenie, ktoré porušuje väzbu vo vnútri vlasu. Pozor treba dať aj na časté umývanie, ktoré je pre vlasy zaťažujúce. V prípade česania sa neodporúča rozčesávať mokré vlasy, keďže sa tým podľa odborníkov viac namáhajú. 

Hormonálne zmeny

Za vypadávaním vlasov stoja veľmi často hormóny. Ak má žena v tele viac estrogénu, vlasu sú krásne a pevné. V prípade, že jej ubudol, vlasy začínajú vypadávať. 

S vypadávaním vlasov súvisí už spomínaný hormón androgén, ktorý vlasom neprospieva. Hormóny sa môžu dostať do nerovnováhy aj pri ochoreniach štítnej žľazy. Ak chcete vedieť, či sú hormóny v rovnováhe, môžete si dať vypracovať hormonálny profil. Vypadávanie vlasov v menopauze majú tiež na svedomí hormóny. Po ich ustálení by sa malo vypadávanie vlasov zmenšiť. Hormonálne zmeny väčšinou môžu aj za vypadávanie vlasov v puberte.

Dedičnosť

Na vypadávaní vlasov sa podieľa tiež dedičnosť. Predispozíciu môžeme zdediť ako z otcovej, tak z matkinej strany. Takéto vypadávanie vlasov môže začať už po dvadsiatke a nemusí sa objaviť len vo vyššom veku. Vypadávanie vlasov na základe dedičnosti sa označuje za androgénne vypadávanie a vekom sa zvyšuje. 

Ochorenia vlasovej pokožky

Vypadávanie vlasov sa objavuje aj pri ochoreniach vlasovej pokožky. Hustým vlasom neprospieva suchá pokožka hlavy, a problémy môže narobiť ochorenie seborea. Jedná sa o dlhodobejší stav kedy sa na pokožke objavujú červené svrbivé vyrážky s vločkovým charakterom. Vypadávanie vlasov a seborea tak spolu úzko súvisia, a pri ochorení môžete zaznamenať značný úbytok vlasov. Vypadávanie vlasov sa môže objaviť aj pri psoriáze, či lupienke. 

Iné ochorenia

Vypadávanie vlasov nemusí byť spôsobené len dedičnosťou, či hormonálnou nerovnováhou. Ak vám vypadávajú vlasy a neviete nájsť príčinu, treba sa pozrieť na to, či netrpíte anémiou alebo chorobou obličiek. Anémia a malokrvnosť sú často spojené s nedostatkom železa, a po jeho doplnení by sa mali vlasy vrátiť do pôvodného stavu. Vypadávanie vlasov sa môže objaviť pri chýbajúcich bielkovinách po drastických diétach. 

Užívanie liekov

Za vypadávanie vlasov môžu častokrát lieky. Nie je preto na škodu pozrieť si vždy pred užívaním liekov príbalový leták, aby nás masívne vypadávanie neprekvapilo. Ak sa jedná o príliš veľké úbytky, je potrebné dohodnúť sa s lekárom na nižších dávkach liečby. Vypadávanie môže byť spôsobené tiež predávkovaním sa vitamínom A, alebo selénom. Okrem hormonálnej liečby môže za vypadávanie vlasov tiež chemoterapia. 

Vypadávanie vlasov po pôrode

Nadmerné vypadávanie vlasov u žien sa často objavuje po pôrode. Množstvo vypadnutých vlasov sa vtedy zvýši aj na 500 za deň. Za stratu vlasov môžu v tomto prípade hormonálne zmeny. 

Kým vypadávanie vlasov v tehotenstve ženy väčšinou obchádza, a vďaka zvýšenému estrogénu dokonca hustnú, po pôrode nastáva opak. Estrogén sa v tele matky zníži a všetky vlasy, ktoré sa kvôli nemu držali na hlave “zubami nechtami” idú z hlavy preč.

Aj keď si mnohé mamičky myslia, že problémom je vypadávanie vlasov pri kojení, nie je tomu tak. Nadmerné vypadávanie môže postihnúť rovnako dojčiace aj nedojčiace mamičky. Problém s vypadávaním vlasov by mal ustúpiť do 6. až 12. mesiacov od pôrodu. 

Čo na vypadávanie vlasov?

Vypadávanie vlasov prežívajú ženy aj muži veľmi citlivo. Liečba na vypadávanie vlasov je väčšinou beh na dlhú trať, a výsledok neuvidíme za pár dní. Ako dosiahnuť husté vlasy pritom zaujíma takmer každého z nás. Ak sa chceme k tomuto cieľu aspoň priblížiť, mali by sme dodržiavať základné pravidlá. 

Šetrná starostlivosť

Vlasom neprospieva veľká záťaž v podobe zložitých účesov, ktoré vlasy pevne zvierajú a namáhajú. Rovnako by si mala žena odpustiť časté natáčanie, žehlenie či fénovanie. Vypadávanie vlasov sa zhoršuje aj každodenným umývaním, kedy býva vypadávanie najextrémnejšie. Najlepšie pre vlasy je voľné vysušenie, prípadné dofúkanie nie veľmi teplým vzduchom. Pri každom umývaní by sme nemali zabudnúť na balzam, či masku, ktoré vlasy zjemnia a ľahšie, nenásilnejšie sa rozčesávajú.  

Prípravky na vypadávanie vlasov

Ak vlasy vypadávajú vo veľkej miere, je na mieste použiť šampón na vypadávanie vlasov. Na trhu je niekoľko druhov výrobkov s prírodným zložením. Šampón by nemal obsahovať parabény a mal by byť zložený s posilňujúcich a stimulujúcich látok. U žien je veľmi obľúbený šampón obsahujúci kofeín. 

Pomôcť vám môže tiež sérum proti vypadávaniu vlasov, ktoré máva vodovú konzistenciu a nanáša sa priamo na korienky vlasov. Známe sú lopúchová či žihľavová voda, alebo séra s kyselinou hyalurónovou.

V medicíne sú známe aj tabletky na vypadávanie vlasov, ktoré zväčša obsahujú zmes vitamínov podporujúcich rast vlasov. Výživové doplnky nájdete v lekárňach a na výber je veľké množstvo. 

Zmena životného štýlu

Aj keď sa mnohí domnievajú, že na vypadávanie vlasov sú najlepšie šampóny či séra, nie vždy to musí byť záchrana. Pomôcť ku krásnej hrive môže tiež zdravý jedálniček, pohyb a odbúranie stresu. 

Vypadávanie vlasov a vitamíny

Zastaviť vypadávanie vlasov môžeme aj vitamínmi a minerálmi. Medzi základné vitamíny na vypadávanie vlasov patrí zinok, vitamíny B6, B12 a vitamín E. Nadmerné vypadávanie vlasov môže zastaviť aj biotín či niacín, ktoré sa nachádzajú v rôznych výživových doplnkoch. Zlepšiť kvalitu vlasov zas môže vitamín A, E, C a D.  

Vitamíny proti vypadávaniu vlasov nemusíme prijímať len prostredníctvom tabletiek. Najvhodnejšie je konzumovať pestrú a vyváženú stravu. Ideálne je ak do jedálnička zaradíte ovocie, ryby, chudé mäso a mliečne výrobky. 

Vypadávanie vlasov domáce recepty

Na nadmerné vypadávanie vlasov môžete použiť aj prírodnú liečbu v podobe zábalov na vlasy. Nemusíte tak za každú cenu užívať chemické prípravky a zároveň ušetríte peniaze. Každý domáci recept na rast vlasov sa väčšinou nanesie na mokré vlasy, a po 10 až 20 minutách umyje vodou a šampónom. 

Babské rady na vypadávanie vlasov častokrát hovoria o vajci a oleji. K známym maskám na vlasy patrí zábal zo žĺtka, oleja a rumu, či zo žĺtka, oleja a citrónu. Po akom oleji siahnete je na vás. Najčastejšie sa však používa kokosový a olivový olej.

Domáca liečba na vypadávanie vlasov by nemala obchádzať med. Najlepšie je, keď zmiešate med, olivový olej a žĺtok. Medové masky môžete využívať kedykoľvek, keďže med má zabraňovať suchým vlasom. 

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u detí?

Nadmerné vypadávanie vlasov sa môže objaviť tiež u detí. Väčšinou za nimi stojí ochorenie dermatitída vlasovej pokožky nazývaná Tinea capitis. Po jej vyliečení by mal problém s vypadávaním vlasov skončiť.

K nepríjemnejším ochoreniam patrí alopecia areata, ktorá sa najskôr prejaví holými okrúhlymi miestami a neskôr prechádza až do úplnej straty vlasov. Ochorením trpí približne jedno z tisíc detí. 

Vypadávanie vlasov u bábätiek nie je väčšinou problém. Takmer každému bábätku, ktoré sa narodí prvé vlásky vypadnú, a až následne mu začnú rásť silnejšie a pružnejšie vlasy. 

Vypadávanie vlasov u mužov

Extrémne vypadávanie vlasov sa častokrát objavuje aj u mužov. Príčiny môžu byť podobné ako u žien, či už sa jedná o rôzne ochorenia alebo stres. Najčastejšie však za vypadávanie vlasov môže dedičnosť, hormóny a starnutie.  

Najrozšírenejšie býva hormonálne vypadávanie vlasov u mužov v mladom veku. Jedná sa o androgénnu alopéciu, ktorá sa prejavuje citlivosťou na vyššiu hladinu testosterónu v krvi a nasledným odumieraním vlasového folikulu. Muži vtedy najviac plešivejú medzi 25. až 35. rokom života. U mužov, ktorý majú v rodine takýto problém, je veľmi dobré začať čo najskôr s prevenciou proti vypadávaniu vlasov.