Bolestivá menštruácia odborne nazývaná dysmenorea je súčasťou mnohých žien, a vie poriadne potrápiť. Nepríjemnými bolesťami trpí viac ako 50 % žien, a v niektorých prípadoch môže viesť až k vyradeniu z bežného fungovania. Prečo je vlastne v niektorých prípadoch “menzes” bolestivý, a ako sa bolesti zbaviť?
Menštruačné krvácanie je pravidelné mesačné krvácanie, ktoré nastáva u žien medzi pubertou a menopauzou. Ak menštruáciu sprevádza bolesť, jedná sa o dysmenoreu.
“Dysmenoreou trpia hlavne ženy mladšie ako 25 rokov. Veľa žien s dysmenoreou nevyhľadá lekára a považujú bolesť za neoddeliteľnú súčasť menštruácie. Táto zdráhavosť sa však nevypláca,” vysvetľujú lekári v odbornom texte Dysmenorea a možnosti jej manažmentu.
Ako sa prejavuje bolestivá menštruácia?
Bolestivá menštruácia má viacero príznakov, ktorých hlavným menovateľom je nepríjemná až neznesiteľná bolesť pri menštruácii. U niektorých žien začína bolesť už pred spustením menštruácii.
Jedná sa o takzvaný predmenštruačný syndróm, ktorý sprevádzajú nepríjemné pocity. “Najčastejšie sa prejavujú ako bolesť brucha, napätie v prsiach, bolesti hlavy, zmeny nálad, poruchy trávenia, zápchou či nafukovaním,” vysvetľuje lekár Peter Koliba v článku Menštruačné bolesti
Predmenštruačný syndróm síce “odznieva” so spustením menštruácie, avšak následne vo väčšine prípadov nastupujú bolesti spojené so samotnou menštruáciou.
Bolestivú menštruáciu najčastejšie sprevádza vracanie, bolesti v podbrušku, bolesti v krížoch. Kŕče v bruchu prichádzajú v krátkych intervaloch a častokrát “vystreľujú” až do nôh a chrbtice.
Bolestivá menštruácia sa môže prejavovať tiež bolesťami hlavy, hnačkou, únavou a v niektorých prípadoch môže dôjsť ku krátkemu omdlievaniu.
“Bolesti sú najintenzívnejšie počas prvého dňa menštruácie. Bolestivá senzácia môže trvať niekoľko hodín až deň, symptómy výnimočne perzistujú viac ako 2 dni. Po pôrode môže dôjsť k spontánnemu zlepšeniu stavu,” vysvetľujú lekári v odbornom texte Dysmenorea a možnosti jej manažmentu.
Príčiny bolestivej menštruácie
Bolestivá menštruácia môže byť zapríčinená geneticky, čo znamená, že keď bolesťami trpela matka, bude nimi zrejme “prechádzať” tiež dcéra. Príčiny vzniku bolestivej menštruácie sú rozdelené do dvoch skupín, primárnu a sekundárnu.
Primárna bolestivá menštruácia
Primárna dysmenorea je bolestivá menštruácia, pri ktorej žena nemá žiadny patologický nález v oblasti brucha a panvy. Väčšinou sa objavuje u tínedžeriek, keď pri menštruačnom cykle začína byť prítomná ovulácia.
Jedná sa o psychosomatickú poruchu a navodiť ju môže negatívna osveta, alebo zlý postoj matky k menštruácii. “Bludný kruh začína stresom z očakávania bolestivej menštruácie. Pri dysmenorei podloženej psychologickým faktorom je najviac ovplyvnené vnímanie bolesti,” vysvetľujú lekári v odbornom texte Dysmenorea a možnosti jej manažmentu
Lekári zároveň upozorňujú, že pacientka s primárnou bolestivou menštruáciou vníma bolest veľmi emotívne, nepáči sa jej nastavená liečba a neustále strieda lekárov. Pacientky zároveň konajú veľmi dramaticky, ak sa označí, že za ťažkosťami sa nachádza psychika ženy.
Sekundárna bolestivá menštruácia
Pri sekundárnej bolestivej menštruácii sa nachádza patologický nález v oblasti panvy alebo brucha. “Príznakom býva skryté gynekologické ochorenie ako je endometrióza, myómy, polypy alebo gynekologické zápaly,” píše lekár Peter Koliba v článku Menštruačné bolesti .
Bolesť je podľa Kolibu zapríčinená tiež hormóny, kedy je narušená rovnováha estrogénu a progesterónu. Sťahy maternice a boľavé kŕče má na “svedomí” zvýšený hormón prostaglandín. “Prostaglandin pôsobí na hladkú svalovinu a pri jeho vyššej koncentrácii môže ovplyvňovať aj črevnú stenu, čo vedie k hnačkám,” vysvetľuje Koliba.
Čo pomáha na bolestivú menštruáciu?
V nepríjemných bolestiach nechce ostať žiadna z nás, a preto hľadáme spôsoby ako si pri bolestivej menštruácii “uľaviť”. Na zmiernenie príznakov pomáhajú najmä:
- Teplo a kľudový režim. Zmierniť bolesti môžete tiež teplým kúpeľom a spánkom. Ak kúpeľ nechcete, môžete zvoliť teplé obklady. Ženy obľubujú tiež nahrievacie vankúšiky, ktoré ponoríte do horúcej vody a následne udržujú teplo.
- Zdravý jedálničiek na bolestivú menštruáciu je ideálne dodržiavať stále, ale obzvlášť sa vyhýbajte ťažkým jedlám pred začatím menštruácie. Uprednostnite ovocie, zeleninu, ryby a vynechajte cukor a bielu múku.
- Pite dostatok tekutín. Okrem obyčajnej vody môžete piť tiež ovocné šťavy, alebo bylinkové čaje.
- Užívajte vitamíny B, B6, E a C. Najlepšie v strave ako je fazula či listová zelenina.
- “Odpustite” si kávu, cigarety a alkohol.
- Snažte sa vyhnúť stresu a naladiť si duševnú pohodu.
- Športuje. Najlepšie sú presne určené cviky, ktoré pomáhajú pri menštruačných bolestiach, ale uvoľniť sa môžete aj pri joge, pilates či plávaní. Nevhodné sú silové cvičenia.
- Hlboké dýchanie do panvi. Jedná sa o špeciálne dýchanie, ktoré umožňuje uvolnenie podbruška.
- Vyskúšajte akupunktúru, akupresúru či homeopatickú liečbu
- Zamestnajte myseľ dobrou knihou, filmom alebo hudbou.
Bolestivá menštruácia lieky
Možností liekov ktorými si môžete pomôcť pri bolestivej menštruácii je niekoľko. Ak máte záujem využívať na tlmenie bolesti lieky, poraďte sa so svojím lekárom, ktorá liečby by bola pre vás najvhodnejšia.
Najviac používaným pri bolestivej menštruácii bývajú klasické analgetiká, ktoré tlmia bolesť.
“Analgetika znižujú vnímanie bolesti ale neodstraňujú samostnú príčinu bolestivej menštruácii. V gynekológii sa často používajú nesteroidné antiflogistiká, ktoré znižujú napätie maternice a vedie k ústupu bolestí,” píše lekár Peter Koliba v článku Menštruačné bolesti
Podľa lekárky Pavlíny Noskovej sa v praxi osvedčuje tiež metamizol v kombinácii so spazmolytikom. “Vyššiu bolesť pri menštruácií udávajú pacientky, ktoré trpia bolestivým syndrómom močového mechúra. Intenzívnu bolesť treba najskôr zastaviť analgetikami s rýchlym nástupom účinku,” píše lekárka v príručke Ako zvládnuť rýchlu bolesť.
V neposlednom rade sa na liečbu dysmenorey používa hormonálna antikoncepcia. Podľa štúdií pomáha antikoncepcia až v 90 % bolestivej menštruácie. “Pri užívaní antikoncepcie bolo zistené, že hladiny prostaglandínov v menštruačnej krvi sú ešte nižšie ako u žien, ktoré dysmenoreou netrpia,” vysvetľujú lekári, pričom upozorňujú, že efekt liečby je viditeľný po 3. až 4. mesiacoch.
Bylinky na bolestivú menštruáciu
Ak sa rozhodnete ísť prírodnou cestou, skúste čaj na menštruačné bolesti, ktorý obsahuje bylinky vhodné práve na tento problém. Môžete sa však zamerať aj na jednu konkrétnu bylinu, ktorá pomáha pri bolestivej menštruácii.
Najviac obľúbené sú morské riasy, pŕhľava dvojdomá, ľubovník, brusnice či ibištek. Obzvlášť obľúbenou bylinkou na bolestivú a silnú menštruáciu je alchemilka lekárska, ktorú “natrhaté” aj u nás na Slovensku, alebo ju kúpite v lekárňach či bio obchodoch.
Alchemilka má protizápalové účinky a odporúča sa piť jedna šálka denne týždeň pred menštruáciou. Alchemilka posilňuje maternicu a sťahy pri menštruácii nie sú až také silné. Okrem bolestivej menštruácii pomáha Alechemilka odstraňovať tiež silnú menštruácii, ktorá ide často s bolestivou menštruáciou “ruka v ruke”.
Silná menštruácia
Ak vás okrem bolestivej menštruácii trápi aj silná menštruácia, určite by ste mali navštíviť gynekológa. Jedná sa síce o pravidelné menštruačné krvácanie, ale intenzita krvácania je veľmi vysoká. V niektorých prípadoch môže žena vylučovať aj väčšie krvné zrazeniny.
Ženy so silnou menštruáciou krvácajú viac ako 7 dní a vložku menia približne každú hodinu. Klinicky sa silné krvácanie definuje ako strata krvi nad 80 ml v jednom cykle. Keďže sa to nedá presne určiť, mali by ste si sledovať frekvenciu menenia vložiek a počet dní kedy krvácate.
Ako zastaviť dlhotrvajúcu menštruáciu?
Ak sa pýtate, čo pomáha na silnú menštruáciu, na výber máte niekoľko možností, ktoré určite prediskutujte s vašim lekárom. Používajú sa nesteroidné protizápalové lieky, dopĺňanie železa alebo hormonálna antikoncepcia.
Ďalšou z možností ako zoslabiť menštruáciu je užívanie progesterónu, ktorý navodzuje hormonálnu rovnováhu v tele ženy. Mali by ste sa tiež vyhýbať stresu a ťažkej fyzickej aktivite.
Spôsob ako rýchlejšie ukončiť menštruáciu sú tiež bylinky ako už spomínaná alchemilka, myší chvost, materina dúška či praslička roľná. Rovnako na silné krvácanie pomáhajú vyššie dávky vitamínu A a E.
V prípade, že je krvácanie veľmi silné a nepomáhajú dostupné liečivá, podstupuje sa chirurgický zákrok. Známa je kyretáž pri ktorej sa odstraňuje chirurgicky nahromadená sliznica na maternici. Nadmerné krvácanie môže spôsobovať tiež polyp, ktorý sa musí chirurgicky odstrániť.
Žiadna bolesť by nemala byť podceňovaná, pretože nemá vplyv len na kvalitu nášho života, ale tiež na našu psychiku. Ak má žena strach z každomesačnej menštruácie, určite by mala navštíviť odborníka, ktorý jej s problémom poradí.