Odrádza vás od pečenia domáceho chleba náročnosť jeho prípravy? Nie ste sami. Príprava domáceho pečiva skutočne nie je najjednoduchšia práca na svete. Kváskový chlebík je však plný výživných látok, prospeje vášmu tráveniu a jeho chuť sa s pečivom zo supermarketu nedá ani porovnať.

Prečo začať s pečením kváskového chleba?

Plné regály čerstvého pečiva v obchodoch, ktoré má väčšina z nás len niekoľko metrov od domova, neboli vždy samozrejmosťou. Peceň domáceho chleba bol našim predkom odmenou a neodmysliteľnou súčasťou jedálnička. Kvások, základ chlebového cesta, bol rodinný poklad, ktorý sa dedil z matky na dcéru.

Mnohí pokladajú pečenie domáceho kváskového chleba za zbytočnú prácu navyše. Veď prečo venovať svoj čas a úsilie niečomu, čo môžeme získať pohodlne z pekárne či supermarketu?

Kváskový chlieb je chutný a nutrične bohatý

dve deti držia chleba v ruke

Dôvodov, prečo skúsiť domáce pečenie, je hneď niekoľko. Tým hlavným je obsah látok v domácom chlebe, ktoré ho robia oveľa výživnejším v porovnaní s pečivom, dostupným v supermarketoch, vyrábaným vo veľkom, rýchlo, z obyčajného droždia.

Kváskový chlieb je ľahšie stráviteľný, sýtejší a zdravší. Má nižší glykemický index vďaka fermentácii, pri ktorej sa rozkladajú škroby, nachádzajúce sa v pšeničnej múke. Pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru, čo sa pozitívne prejaví aj na vzhľade pleti, ústupe alergií a celkovej imunite. Obsahuje veľa minerálov, najmä selén, mangán a železo, vitamíny skupiny B, vlákninu aj proteíny. (1)

Nehovoriac o tom, že pri vôni domáceho chlebíka sa začnú zbiehať slinky celej vašej rodine. Vďaka jeho ľahkej stráviteľnosti je vhodným pokrmom aj pre najmenšie detičky.

A nepotrebujete ani žiadne špeciálne ingrediencie. Na prípravu kváskového chleba vám stačí múka, voda a soľ, prípadne rasca, trocha medu a semienka. Ak už máte doma kvások, môžete sa rovno pustiť do pečenia, založenie vlastného kvásku z múky a vody trvá pár dní.

Pečenie vám uľahčí ošatka, vďaka ktorej sa vám podarí dokonalý bochník, no ak ju nemáte, môžete nechať cesto kysnúť aj v obyčajnej mise.

Recept na domáci kváskový chlieb

Prejdime priamo k príprave. Tento recept na domáci kváskový chlieb je pre vás, ak s kváskovaním práve začínate.

príprava cesta

Najprv si pripravíme rozkvas. Zmiešame celozrnný ražný kvások (1 až 2 PL) so 100 ml vody. Pridáme 100 g múky a necháme asi 30 minút fermentovať – začnú sa tvoriť bublinky.

Keď je rozkvas hotový, pripravíme si cesto. Potrebujeme:

  • 150 g rozkvasu
  • 100 celozrnnej špaldovej múky
  • 150 g chlebovej špaldovej múky
  • 1 čl medu
  • 8 g soli
  • 2 g rasce
  • 160 ml vody
  • slnečnicové semienka, vlašské orechy

Postup: 

  • Všetky suroviny zmiešame a vymiesime pružné cesto. Prikryjeme utierkou a necháme kysnúť asi 1 a pol hodiny. Počas kysnutia cesto poprekladáme (natiahneme kus cesta a preložíme cez bochník) asi v 20-minútových intervaloch.
  • Potom cesto vyklopíme na pomúčenú dosku. Premiesime a vypracujeme bochník, ktorý vložíme do ošatky (misky). Opäť necháme kysnúť, tentoraz 2-3 hodiny.
  • Rúru predhrejeme na 220°C (ideálne horný aj spodný ohrev). Do rúry by ste mali vložiť aj pekáč, v ktorom chlieb budete piecť, a na spodok prázdny plech.
  • Chlebík v ošatke by už mal výrazne zväčšiť svoj objem. Teraz ho vyklopíme na papier na pečenie. Povrch potrieme vodou, posypeme semienkami a orechmi, narežeme ostrým nožom.
  • Keď je rúra vyhriata, premiestnite chlieb pomocou dosky do horúceho pekáča. Na spodný plech nalejte asi 2 dl vody. Tým sa v rúre vytvorí para, ktorá pomôže chlebíku rásť. (3)
  • Asi 15 minút pečieme pri teplote 220°C, potom teplotu znížime na 170°C a dopekáme 30 minút. Kôrka by mala získať zlatistú farbu.
  • Upečený chlieb vyberieme z rúry a necháme vychladnúť, ideálne na mriežke.

Hotovo!

Pečenie kváskového chlebíka je vždy trochu napínavé. Niekedy vyrastie krásny bacuľatý bochník, ktorý je vo vnútri vláčny, nadýchaný a na povrchu chrumkavý, inokedy sa cesto pri pečení „rozleje”.

Nevešajte hlavu, ak sa vám nepodarí na prvýkrát. Po niekoľkých pokusoch prídete na ten správny postup miesenia, tvarovania a pečenia, nájdete si svoju obľúbenú múku a ďalšie prísady. Nezameniteľná vôňa a chuť domáceho kváskového chlebíka za to stojí.

Zdroje:

  1. Je kváskový chlieb zdravý?
  2. Kváskový chlieb pre začiatočníkov a jeho benefity na zdravie

Obrázky: freepik.com