Známa choroba mononukleóza je infekčné ochorenie spôsobené vírusom. Viac ako 95 % dospelých má v tele pozitívne protilátky, čo znamená, že ochorenie prekonali. Ako mononukleózu “dostaneme”, a čo robiť ak nám každodenne znepríjemňuje život? 

Čo je to mononukleóza?

front view male doctor holding analyzes on yellow background medic health virus human

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobuje Epstein – Barrovej vírus a Cytomegalovírus. “Vzácne sa môže uplatniť aj pri adenovírusoch, HIV, HHV 6 či Toxoplasme gondii,” vysvetľuje doktorka Helena Ambrožová v lekárskej publikácii Infekčná mononukleóza.

Najviac však býva mononukleóza vyvolaná práve Epstein – Barrovej vírusom. “Ten sa uvádza ako pôvodca infekčnej mononukleózy  až v 80–95% prípadov a patrí do skupiny humánnych herpetických vírusov,” vysvetľuje odborníčka Katarína Holečková v článku Infekčná mononukleóza.

Vírus napadne väčšie množstvo leukocytov čiže bielych krviniek, a mononukleóza je na svete. V našom tele môže pretrvávať týždeň, ale aj niekoľko mesiacov. V tom prípade hovoríme často aj o chronickej mononukleóze.

Ochorenie mononukleóza však môžeme dostať len jedenkrát za život, a v tele nám následne ostanú protilátky. Ak prežívame ťažké stresové obdobie, alebo máme oslabenú imunitu, môže sa ochorenie reaktivovať, avšak bez väčších príznakov.  

Mononukleóza príznaky

The woman coughed and covered her mouth with her hand and sat on the bed.

Infekčná mononukleóza sa u dospelých prejavuje niekoľkými príznakmi. Okrem nich je možné mononukleózu odhaliť tiež vyšetrením krvi. Laboratórnymi testami sa dá tiež zistiť, či ste mononukleózu už prekonali.

Viac ako 50 % nakazených prekoná ochorenie bez príznakov. Tých je pri mononukleóze mnoho, avšak môžu sa u každého líšiť nielen v počte, ale tiež v intenzite. 

K najčastejším prejavom mononukleózy patrí horúčka, kašeľ, bolesť hlavy, nevoľnosť, strata chuti do jedla, potenie. Tieto hlavné príznaky trvajú týždeň až dva.

Mononukleózu charakterizuje tiež “bolesť svalov a kĺbov, bolesť v krku, upchatý nos, zdurené uzliny, bolesti brucha, jemné vyrážky na tele,” vysvetľuje doktor Ján Pavelka v článku Infekčná mononukleóza  – racionálny prístup k diagnostike a liečbe. 

“Ochorenie môže začať náhle, alebo až po niekoľkých dňoch miernych príznakov ako je nechutenstvo, bolesť za očami či únava,” vysvetľuje lekárka Dita Smíšková v článku o infekčnej mononukleóze.

Pri ultrazvukovom vyšetrení brucha môžeme často vidieť, že pri mononukleóze je zväčšená slezina či pečeň.   

Koho najviac ohrozuje mononukleóza?

Beautiful attractive Asian woman using smartphone for texting and reading while lying on sofa when relax in living room at home. Lifestyle women at home in Christmas and New year holidays concept.

Ak hľadáte na fórach o mononukleóze príčinu vzniku tohto ochorenia, nemusíte chodiť ďaleko. Mononukleóza si nevyberá žiadnu konkrétnu skupinu ľudí. Zdrojom nákazy je chorý alebo zdravý človek, ktorý je nosičom vírusu a môže nakaziť ktoréhokoľvek človeka.

“Jedná sa o ochorenie vyskytujúce sa prevažne v skupine dospievajúcich a mladých dospelých od 15 do 24 rokov. Do piatich rokov veku prekoná mononukleózu 50 % detí väčšinou bez príznakov alebo pod obrazom necharakteristickej virózy. 

Viac ako 95 % dospelých má pozitívne protilátky. Aktívnu mononukleózu u dospelých takmer nevídame. Rovnako raritná býva mononukleóza tiež u detí do jedného roku, keďže tie sú väčšinou chránené materskými protilátkami,” vysvetľuje doktor Ján Pavelka v článku Infekčná mononukleóza  – racionálny prístup k diagnostike a liečbe. 

Infekčná mononukleóza je rozšírená po celom svete, a ako prvých zasahuje ľudí s vysokým hygienickým štandardom. “Ochorenie sa vyskytuje sporadicky, alebo spôsobuje malé epidémie v kolektívoch internátov, škôl, detských domovov, ale aj rodín na jar a v jesenných mesiacoch,” dodáva odborníčka Katarína Holečková v článku Infekčná mononukleóza.

Mononukleóza a komplikácie

Closeup of hand with IV tube

Pri infekčnej mononukleóze sa len málokedy prejavujú komplikácie. Pri nich si mononukleóza väčšinou vyžaduje hospitalizáciu. Čo však nie je, môže byť, a mali by sme byť aj preto obozretní. K najzávažnejším patrí ruptúra sleziny, meningitída, či komplikácie v dýchacích cestách. 

V súvislosti s mononukleózou sa vyskytla tiež autoimúnna hemolytická anémia, ale tiež myokarditída. Lekári sa častokrát stretávajú tiež s rôznymi nepresnými bakteriálnymi a vírusovími superinfekciami. 

Mononukleóza liečba

Lifestyle. Lovely girl in bed

Liečba mononukleózy prebieha vo väčšine prípadov doma, a len pri vážnom stupni ochorenia býva odporúčaná hospitalizácia na infekčnom oddelení. Presný liek na mononukleózu neexistuje a jediné, čo môže užívať sú lieky na konkrétne symptómy.

Keďže je mononukleóza vírusové ochorenie, neužívajú sa pri ňom antibiotiká. “Podávanie antibiotík nemá u jasnej infekčnej mononukleózy žiadny význam. Naviac, podávaním antibiotík aminopeniciliového druhu môže dôjsť k výsevu,” vysvetlila doktorka Helena Ambrožová v lekárskej publikácii Infekčná mononukleóza.

Antibiotiká sú skôr výnimkou a lekár vám ich predpíše skôr pri bakteriálnej infekcii. 

Na začiatku liečby je veľmi dôležité dopriať si kľud, a spojenie mononukleóza a šport určite nejde dokopy. Ako sme už spomenuli zväčšenie sleziny môže pri cvičení narobiť katastrofu.

Doprajte si denne dostatočný prísun tekutín, a ak sa objaví bolesť hlavy alebo horúčky, môžete ich “zraziť” antipyretikami. Môžete tiež zvýšiť prísun vitamínu C a na bolesť hrdla pomôžu rôzne spreje či dezinfekčné kloktadlá.

Mnohým môže takýto režim pripadať ako neliečená mononukleóza, avšak nie je tomu tak. Najlepšie chorobe “zamávate” pokojom, tekutinami a vitamínmi. 

Mononukleóza a jedálniček

Various fresh vegetables organic food for healthy eating on dark background. Cucumbers Tomatoes Garlic Lemon Spinach. Top view.

Na liečbu mononukleozy mnohí lekári odporúčajú pečeňovú diétu. Práve diéta by mala pomôcť revitalizovať zväčšenú slezinu či pečeň. Lekári radia, aby ste sa vyhli tučným syrom, strukovinám, orechom, bielemu pečivu, alkoholu či príliš slaným potravinám. 

V súčasnosti však niektorí lekári upozorňujú, že takéto diéty neprinášajú pacientom žiadne benefity. “Pacient prichádza o dostatok vitamínov nachádzajúcich sa v tukoch. Tuky sú základným energetickým substrátom pre pečeňovú bunku a ich dávka v strave by nemala byť obmedzovaná,” vysvetľuje  doktor Ján Pavelka v článku Infekčná mononukleóza  – racionálny prístup k diagnostike a liečbe.

Pavelka zároveň dodáva, že strava by mala byť pestrá, racionálna a chuťovo zaujímavá. Odpustiť by ste si mali prepálené tuky, čiže ťažké vyprážané jedlá. Zdvihnutý prst lekár drží tiež nad alkoholom a hepatotoxickými liekmi. 

Mononukleóza prírodná liečba

Ak preferujete prírodnú liečbu určite vyskúšajte echinaceu, mačací pazúr či nechtík lekársky. Odporúčaný je tiež olivový list alebo voduľka lekárska. 

Bylinky užívajte ako tinktúru, alebo si môžete urobiť čaj. Ak chcete staviť na tablety skúste vitamín C alebo Zinok

Mononukleóza prenos

Sick Man in sweater and scarf sneezes while holding cup of tea over gray background

Ak sa chcete vyhnúť mononukleóze, mali by ste si dávať pozor na spoločné taniere či poháre medzi ľuďmi, ale aj v domácnosti. “Mononukleóza sa takmer výhradne šíri slinami. Zdrojom nákazy sú prevažne zdraví jedinci, ktorí vírus vylučujú a menej často akútne chorí,” zdôrazňuje lekár Ján Pavelka v článku Infekčná mononukleóza  – racionálny prístup k diagnostike a liečbe.

 “Vstupnou bránou sú horné dýchacie cesty. Možný je aj prenos transplantatmi a pohlavným stykom. Inkubačný čas je od 30 do 60 dní. Obdobie nákazlivosti trvá od prvých príznakov do vymiznutia teploty,”  vysvetľuje odborníčka Katarína Holečková v článku Infekčná mononukleóza.

V niektorých prípadoch sa mononukleóza môže vylučovať močom, bozkávaním, sexom či tranfúziou krvi.

“Ochorenie mononukleóza ustupuje do 2 – 4 týždňov, ale únava, slabosť a nechutenstvo môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov,” vysvetľuje doktorka Helena Ambrožová v lekárskej publikácii Infekčná mononukleóza.

Mononukleóza u detí

Indoor shot of little girl with fair hair lying in her bed, hugging favourite toy, having unknown hand on forehead, checking temperature, having scarf around neck, being on sick leave. Health concept.

Ako sme už spomenuli vyššie, mononukleóza sa týka tiež detí. Detská mononukleóza je častokrát pripisovaná slabšej hygiene, keďže deti všetko skúšajú “vopchať” do ústočiek a častokrát si tým privodia rôzne ochorenia. 

Príznaky mononukleózy u detí sú rovnaké ako u dospelých. Ochorenie sa môže podobať na chrípku či nachladnutie. Deti sú malátne, uplakané, slabé a takmer vždy ochorenie sprevádza horúčka s bolesťou hrdla.

Deti nemajú ešte dobre vyvinutú imunitu a pri menšom nahladnutí, môžu “prísť” k inému vírusovému ochoreniu, ako je napríklad aj mononukleóza. Liečba prebieha rovnako ako pri mononukleózy dospelých. 

K infekčnej mononukleóze u detí zavedte kľudový režim, dostatok tekutín a tabletky na horúčku či bolesť kĺbov a svalov. Deti je po ochorení vhodné ospravedlniť z telesnej výchovy aj na 2 až 4 týždne.