Atopický ekzém odborne nazývaný aj atopická dermatitída postihuje najmä deti, no vyskytuje sa tiež u dospelých. Jedná sa o ochorenie s vysokým rizikom komplikácií, a tiež s veľkou premenlivosťou. Čo o ochorení hovoria lekári? A ktoré kroky, by ste pri atopickom ekzéme určite nemali vynechať?

Čo je to atopický ekzém?

matka pozerá na ekzém svojho dieťaťa

Odborník na atopický ekzém lekár MUDr. Martin Fuchs vysvetlil vo svojej prednáške  Atopický ekzém z pohľadu alergológa, že sa jedná o chronické zápalové ochorenie kože, pričom sa na ňom podieľajú aj iné ochorenia najmä imunologické.

Atopická dermatitída vzniká pôsobením vonkajších vplyvov na kožu, ktorá má genetickú predispozíciu k poškodeniu kožnej bariéry a k neuroimunologickej nerovnovnáhy. 

“Atopická dermatitída postihuje 20 % kojencov, okolo 10 % detí predškolského a školského veku a 2 -3 % dospelej populácie,” vysvetlil MUDr. Martin Fuchs.

Atopický ekzém príčiny vzniku

peknú ženu svrbí ekzém na ruke

Atopický ekzém sa donedávna považoval za klasické alergické ochorenie s prejavom na koži. Vedecké výskumy ale priniesli prekvapivé objavy týkajúce sa porušenia kožnej bariéry, ktorou sa snažia preniknúť alergény z vonkajšieho prostredia a vedú k dráždeniu.

 “Záleží na “dávke” génov a “dávke” životného prostredia, a tiež v akej intenzite sa choroba klinicky prejavuje,” vysvetlila MUDr. Nina Benáková odbornej publikácii Liečba atopickej dermatitídy u dospelých  a potvrdila tak, že atopický ekzém a dedičnosť sú úzko prepojené.

Podľa lekárky  MUDr. Zuzany Nevoralovej PhD. sa jedná o geneticky zložité ochorenie pričom nemusí ísť iba o interakciu medzi génmi a vonkajším prostredím, ale tiež medzi génmi samotnými.

Silný atopické ekzém môžu vyvolať tiež baktérie. “Následkom bariérovej poruchy kože je jej zvýšená náchylnosť ku kolonizácii Stafylokokom, ktorý prispieva ku vzniku, intenzite a udržovaniu atopického zápalu,” vysvetlila MUDr. Zuzana Nevoralová Ph.D.

K vonkajším prostriedkom, ktoré zhoršujú atopický ekzém patrí mnoho “spúšťačov”. Lekárka MUDr. Zuzana Nevoralová Ph.D. ich zaradila do niekoľkých okruhov, na ktoré by si mal každý pacient trpiaci atopickým ekzémom pozor.

Iritačné podnety

 Matka s dcérou doma perú

Atopický ekzém zhoršujú mydlá, saponáty, pracie a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky ako napríklad chlór. Ekzém môže zhoršovať tiež pracovné prostredie v ktorom dochádza ku kontaktu s pieskom, hlinou či vodou.

Kontaktné podnety

Atopický ekzém nie je priateľom s roztočmi, domácim prachom či plesňami. Ak máte atopický ekzém určite by ste nemali zdieľať spoločnú domácnosť s domácim maznáčikom. 

Potravinové alergény

chutná tmavá čokoláda a orechy sú alergény

Za zhoršením atopického ekzému môžu stáť tiež potraviny ako napríklad mlieko, vajcia, ryby, niektoré ovocie, zelenina či strukoviny. Vyvarovať by ste sa mali orechom, kakau a čokoláde. 

Mikroorganizmy

Za bakteriálnou infekciou atopického ekzému môže stáť zlatý stafylokok, vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, kiahne ale aj plesňové infekcie. 

Psychika

mladý chlapec, ktorý má depresiu zo svojho ekzému

Spúšťačom atopického ekzému môže byť tiež nepohoda, alebo stres. Ten sa môže veľmi ľahko odraziť na koži. Ak deti či dospelí necítia doma pochopenie a zažívajú stres, atopický ekzém len ľahko zmizne.

Atopický ekzém u detí je veľmi často podložený psychikou, preto je dôležité pristupovať k dieťaťu mierne a láskavo. Rovnako ale nie je dobré preháňanie s pozornosťou, aby nenastalo nezdravé fixovanie na chorobu. 

Sezónne a klimatické zmeny

Počasie, ale aj ročné obdobia môžu vplývať na atopický ekzém. V zime je pokožka suchšia, čo je ideálne pre tvorbu atopického ekzému. Rovnaký problém sa ale objavuje v lete, kedy býva veľmi teplo a pokožka sa potí.

Hormonálne zmeny

Atopický ekzém podporuje tiež menštruácia či dospievanie. Menšie deti zas môžu trpieť atopickým ekzémom v období keď im rastú zúbky. Atopický ekzém sa veľmi často prejavuje tiež v tehotenstve.

Atopický ekzém príznaky

Lekár skúma pokožku pacienta. Ruky v lekárskych rukaviciach. Vyšetrenie dermatológom, zdravotný problém, alergia.

Ako vyzerá atopický ekzém? Lekárka MUDr. Zuzana Nevoralová PhD napísala odborný článok Atopický ekzém – Teória a praktické rady v ktorom presne opisuje, na akých častiach tela sa vyskytuje atopický ekzém u dospelých, ale tiež koho trápi atopický ekzém vo vlasoch.

Nutkavosť kože ku škrabaniu je u každého rôzna a mení sa tiež v závislosti od veku pacienta. V súčasnosti poznáme tri formy atopického ekzému.

Kojenecké príznaky atopického ekzému

Bábätko s atopickým ekzémom

Atopický ekzém u bábätka začína mezdi 2. a 6. mesiacom života dieťaťa. Charakteristický je atopický ekzém na tvári. Atopický ekzém u detí sa prejavuje tiež na vlasovej časti koži, kde sa objavujú mastné biele šupiny. 

Dieťatko býva nekľudné, plačlivé. Koža ho veľmi svrbí a to mu znemožňuje dobre zaspať. Atopický ekzém u dojčiat ma podobu malých červených pupáčikov, ktoré svrbia. Bábätká sprevádza tiež mokvaví atopický ekzém pokrytý šupinami. 

Detské príznaky atopického ekzému

Chlapec si škriabe svoju pokožku

Svrbiaci atopický ekzém je charakteristický aj pre deti v období od 3. do 10 rokov. Objavuje sa najmä atopický ekzém u detí na rukách a nohách. Najviac citlivé sú lakťové a podkolenné jamky, prsty na rukách a nohách. Môže sa objaviť tiež atopický ekzém u detí okolo úst alebo na tvári.

Bežným javom je atopický ekzém na viečkach alebo zápästiach. Ak ste nevideli atopický ekzém vo fotogalériách či osobne, mali by ste ho spoznať podľa zhrubnutej koži s hlbokými ryhami. Koža okolo očí je tmavšia a pod očami je zdvojenie záhybov.

Pri zhoršení je koža červená, sú prítomné pupáčiky a ryhy po škrabaní. Koža tváre býva obvykle bledšia ako zvyšná koža na tele.  Pri nástupe do školy by mal atopický ekzém zmiznúť.

Príznaky atopického ekzému u mladistvých a dospelých

Atopickým ekzémom môžete trpieť aj v prípade, ak ste ho v detstve nemali. Atopický ekzém sa prejavuje najmä na tvári, krku a hornej časti hrudníka. Môžete ho spozorovať tiež na ramenách či veľkých kĺboch končatín.

Atopický ekzém sprevádza veľké svrbenie, šúpanie a suché vlasy. Veľmi často sa u dospelých prejavuje iná forma atopického ekzému. Ekzém sa vtedy nachádza na ohraničenej časti tela a jeho charakter je odlišný od typického prejavu.

Vyšetrenie atopického ekzému

Dobre vyzerajúca profesionálna lekárka v bielom plášti a okuliaroch, ukazuje prstom doľava, priateľsky sa usmieva, ukazuje informácie..

Ak máte pocit, že trpíte atopickým ekzémom navštíviť by ste mali najskôr všeobecného lekára, ktorý zhodnotí, či je potrebné konzultovať liečbu z kožným lekárom. 

Pri vyšetrovaní atopického ekzému by sa mal vykonať:

  • ster z kože pri silnom a dlhodobom podráždení
  • pátranie po infekcii, či už z dýchacích ciest alebo výterom z krku a nosu
  • alergologické a špecifické IgE vyšetrenia majú zmysel v prípade, že je podozrenie na alergiu.
  • dôslednú osobnú a rodinnú anamnézu
  • špeciálne morfologické vyšetrenie
  • pátranie po veciach, ktoré dráždia pokožku

Atopický ekzém liečba

 Skincare. Woman taking care of her dry complexion. Starostlivosť o kožu. Žena sa stará o svoju suchú pokožku na rukách.

Atopický ekzém je nepríjemné ochorenie a keď s ním prídeme do kontaktu, hneď nás napadne otázka čo na atopický ekzém. “Sklon k ekzémom má atopický pacient doživotne a preto by sa mal provokačným faktorom vyhýbať a o kožu sa starať aj keď momentálne ekzémom netrpí,” upozorňuje lekárka Nina Benáková v publikácii Liečba atopickej dermatitídy u dospelých a potvrdzuje že najdôležitejšia je tak prevencia a správna životospráva.

Kozmetika na atopický ekzém patrí k veľmi dôležitým prvkom liečby. Veľký výber mastí na atopický ekzém bez predpisu nájdete v lekárni či drogérii.

Širokú paletu krémov na ekzém na tvári a tele dopĺňajú šampóny na atopický ekzém, oleje, emulzie či mydlá na atopický ekzém. Všetky tieto výrobky majú skôr len preventívny účinok, ktorý je však pri ekzéme extrémne dôležitý. 

Krém a masť na atopický ekzém

účinná masť na atopický ekzém

Krémy zlepšujú a obnovujú kožnú bariéru. Pri atopickom ekzéme platí zásada menej krému a väčší počet natieraní počas dňa. “Krémy hydratujú, zvláčňujú a premasťujú pokožku. Pri nanášaní je dôležité dodržať pravidlo 3 minút po kúpeli. Pokožka je vtedy ešte vlhká. Ak ju nepotrieme hneď voda sa odparí, koža si nezachová hydratáciu, zvraští sa a skôr sa vysuší,” upozorňuje MUDr. Nina Benáková v článku Liečba atopickej dermatitídy u dospelých

Počet natretí denne nie je zo začiatku presne stanovený. Pokožka by však mala byť vláčna a hydratovaná. Neskôr môžeme natieranie zredukovať na dvakrát denne.

Kúpeľové a sprchové oleje.

Veľmi dôležité pri liečbe atopického režimu sú kúpeľové a sprchové oleje. Tie vytvárajú na pokožke olejový ochranný film. Kúpeľ by nemal byť dlhý. Oleje majú vysoký premasťujúci efekt.

“Kúpeľ a sprcha by mali trvať do 10 minút. Následne je dôležité ľahko sa osušiť jemným poklepkávaním a ihneď natrieť krémom,” hovorí MUDr. Zuzana Nevoralová PhD, v praktických radách.

Kortikoidy na atopický ekzém

V prípade, že sa atopický ekzém zhorší, je nutné použiť kortikoidy. Tie sú len na predpis lekárom. Mali by sa nanášať len na konkrétne miesta a až následne sa majú naniesť krémy.

Pauza od kortikoidov je veľmi dôležitá, inak stratia účinok. Prestávka by mala byť podľa lekárky Zuzany Nevoralovej dvakrát dlhšia ako čas, ktorý boli používané. Medzi lekármi celkovo panuje zhoda, že radšej používať silnejší kortikoid kratšie, ako slabší dlhšiu dobu. 

Imunomodelačné maste

V prípade, že sa atopický ekzém výrazne zhorší využíva sa liečba imunomodulačnými prostriedkami. Jedná sa o protizápalové lieky, ktoré zmierňujú zápal a svrbenie. Sú vhodné na miesta ako je tvár, krk a záhyby končatín.

Pasty na atopický ekzém

Krémové pasty a zinková masť na atopický ekzém sa používajú na doliečenie rán. Na výber máte tiež taninovu masť, dechtovú alebo ichtyolovú pastu. 

Antihistaminika a ďalšie prostriedky

Tabletky, tablety, vitamíny a lieky detailný pohľad

Z jedným najdôležitejších prostriedkov na atopický ekzém sú antihistaminika, ktoré dodávajú úľavu od svrbenia. Väčšinou ich dostanete len na predpis od lekára a majú mierny sedatívny účinok.

Úspešnú formu terapie predstavuje tiež fototerapia. U detí sa využíva len po prekročení 6 roku života. Svetloliečba výrazne znižuje svrbenie atopického ekzému.

Pozitívny vplyv na atopický ekzém má aj liečebný pobyt pri mori alebo v kúpeľoch. Pri zhoršení ekzému s mokvaním sú vhodné obklady, ktoré majú vysušujúci účinok.

Ak sa pýtate, čo pomáha na atopický ekzém u detí, nejedná sa o žiadne špeciálne pravidlá či prípravky. Aj tu platia vyššie spomenuté pravidlá. 

Atopický ekzém strava

Veľmi spolu súvisí tiež strava a atopický ekzém. Keď sa atopický ekzém neustále objavuje a vyskúšali ste už všetko, zamerajte sa na potraviny. Niektorí lekári odporúčajú dokonca atopickú diétu. 

“Dieta by mala byť cielená a opierať by sa mala o odborné vyšetrenia. Mali by sme sa vyvarovať diét naslepo, ktoré môžu mať za následok vážne riziká,” upozorňuje MUDr. Martin Fuchs vo svojom článku Atopický ekzém z pohľadu alergológa.

U menších detí sa alergologické testy nevykonávajú avšak skúste obmedziť orechy, kravské mlieko, citrusy, jahody, kiwi, paradajky a banány. Dráždivé môžu byť tiež sladkosti.

Atopický ekzém liečba bylinkami

Ak veríte bylinkám môžete vyskúšať levanduľu, harmanček. Z prírodných balzamov je výborný konopný, nechtíkový, rakytníkový a pupalkový. 

Na otvorené rany je výborný repík a na vnútorné použitie žihľava.

Babské rady na atopický ekzém

K najviac preferovaným babským radám patria jednoznačne ovsené vločky či pšeničné otruby, ktoré sa sypú do kúpeľa. 

Niekto odporúča zas obklady z harmančeku, potieranie olivovým olejom alebo bravčovou masťou. Na internete ľudia odporúčajú aj potieranie koži čiernym čajom či užívanie homeopatík na atopický ekzém.

Platí však aj v tomto prípade, že všetky “experimenty” by ste však mali prebrať s lekárom.