Olivový olej patrí k zdravým surovín, ktoré nájdeme v každej domácnosti. Ak chceme z neho “vyťažiť” čo najviac, mali by sme si v obchode vyberať ten najkvalitnejší. A ako z veľkého množstva olivových olejov zistíme, ktorý je ten najlepší? A prečo používať olivový olej okrem varenia aj na tvár, telo a vlasy?
Čo je to olivový olej?
Olivový olej už podľa názvu jasne hovorí, že sa vyrába z olív, ktoré sa pestujú najmä v stredomorskych oblastiach. Olivy sú plody olivovníka, ktorý má niekoľko druhov.
K najznámejším patrí olivovník európsky a rodiť začína okolo 7 rokov a produkcia olív klesá okolo 150 veku olivovníka. Niektoré stromy sa pritom dožívajú aj 1000 rokov.
A čo obsahuje kvalitný olivový olej? V 100 gramovej fľaštičke nájdeme približne 880 kalórií, 100 g tukov, 15 g nenasýtených tukov, 10 gramov polynenasýtených a 70 g mononenasýtených tukov.
Olivový olej sa môže pýšiť zdravými omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami, ktoré sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Olivový olej obsahuje tiež vitamín E, železo, vápnik, vitamín K spolu so sodíkom a draslíkom.
Druhy olivového oleja
Pri kúpe oleja sa často pýtame, ktorý olivový olej na varenie patrí k najlepším, alebo poprípade hľadáme test olivových olejov, aby sme zistili, ktorý má najlepšiu chuť či najviac vitamínov.
V obchodoch však nájdeme nespočetné množstvo olivových olej rôznych druhov. Delia sa do niekoľkých kategórií, ktoré sa rozlišujú nájme podľa kvality a spracovania olivového oleja.
“Za najúčinnejšie panenské olivové oleje sú považované oleje jednodruhové, získavané mechanickým lisovaním za studena z olív bez kôstok. Svoju úlohu v kvalite zohráva aj podnebie a starostlivosť o olivovníky,” vysvetľujú na stránke panenské oleje.
Ak hľadáte konkrétne detský olivový olej, alebo olivový olej na pečenie veľmi v obchodoch nepochodíte. Druhy olivových olej sa totiž rozdeľujú na panenské a rafinované a v nich sa nachádzajú ďalšie poddruhy olejov. Podľa známej oleotéky rozlišujeme tieto druhy olivových olejov:
Panenský olivový olej
Extra panenský olivový olej
Tento druh oleja patrí k najlepším olivovým olejom na svete. Ako sme už spomenuli väčša sa jedná o olej z olív jedného druhu. Preto by sme mali často na etikete hľadať olej pôvodom z jednej krajiny napríklad taliansky olivový olej alebo grécky olivový olej.
Extra panenský olivový olej sa získava mechanickým spôsobom s veľmi šetrným postupom. V tomto druhu oleja je zachovaná prírodná kvalita oleja, všetky minerály aj vitamíny.
Kvalitný olivový olej musí mať kyslosť maximálne 0,8%. Olej sa používajú najmä na studenú kuchyňu a častokrát sú označované ako Denocciolato.
Panenský olivový olej
Menej kvalitný olivový olej, ktorý nespĺňa podmienky extra panenského olivového oleja je len panenský olivový olej. Je lisovaný za studena a považuje sa za olej strednej triedy.
Kyslosť toho oleja býva väčšinou od 0,8 do 2 %. Takýto typ oleja sa v kuchyni používa na varenie za studena aj za tepla. Často sa používa ako prímes k rafinovaným olejom.
Obyčajný olivový olej
Tento typ olivového oleja má kyslosť do 3 % a nespĺňa kritéria pre označenie panenský. V maloobchodných predajniach takýto olej nenájdete. Obyčajný olivový olej nie je veľmi príjemný na chuť, preto sa neplní okamžite do fliaš.
Ten typ oleja zväčša musí byť upravených v rafinérii pomocou chémie. Pri tomto postupe sa z oleja strácajú všetky výživné látky. Tento typ oleja sa používa najmä pre získanie čistého olivového oleja s označením “pure”.
Olivový olej “lampante”
Tento typ oleja patrí k prírodným olejom, ale nie je dobrý na konzumáciu. Jedná sa väčšinou o pokazený extra panenský olivový olej, ktorý bol zle skladovaný, alebo sa zničil pri výrobe či filtrácii.
Chuťovo je veľmi nepríjemný s výraznými nedokonalosťami. Olej zväčša musí prejsť rafinovaním, čím sa opäť stratia všetky bohaté živiny. Rafinovaný olej lampante sa mieša s panenským alebo extra panenským olivovým olejom.
Rafinovaný olivový olej
Rafinované olivové oleje sú zmesi, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu a musia prejsť chemickými procesmi. Rafináciou olivového oleja dostaneme čistý tuk bez organických látok. Nejedná sa o prírodný olivový olej.
Olivový olej
Tento typ rafinovaného oleja nemá žiadnu chuť po olivách, ako sme zvyknutý pri kvalitných olivových olejov. Jedná sa o zmes panenského a rafinovaného olivového oleja.
Aj ked je kyslosť takého oleja len do 1 %, nič to na chýbajúcej chuti nemení. Používa sa na varenie jedál, kde nepotrebujete chuť olivového oleja. Tento typ olivového oleja môžeme kúpiť vo veľkých 5 litrových baleniach sa výhodnú cenu.
Olivový olej z výliskov
Tento druh olivového oleja je kvalitovo najnižší. Jedná sa o opätovné listovanie už lisovaných oliv. Pri lisovaní sa používajú chemikálie a ťažká technika. V obchodoch môžeme nájsť tento druh olivového oleja zmiešaného s rafinovaným alebo virgin olejom.
Účinky
Olivový olej má veľmi bohaté zloženie vitamínov, antioxidantov a omega mastných kyselín, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie nášho tela. Nie nadarmo sa okrem klasickej konzumácii v kuchyni odporúča konzumovať olivový olej nalačno, alebo si dajte lyžičku olivového oleja na raňajky. Olivový olej sa “pýši” týmito účinkami:
- ako antioxidant chráni pred rakovinou a cievnymi choroba,
- podporuje trávenie a pomáha pri zápchach,
- podporuje chuť do jedla,
- pri žlčníku podporuje tvorbu žlče a jej vylučovania,
- pomáha pri boji so žlčníkovými kameňmi,
- podporuje zdravé srdce a celý kardiovaskulárny systém,
- pomáha udržiavať zdravý mozog a celý nervový systém,
- pomáha pri zrážanlivosti krvi,
- pomáha pri reumatoidnej artritíde,
- má antibakteriálne vlastnosti a udržuje zdravú pokožku,
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
- používa sa na boj s ekzémom, pri suchej kože či popáleninách.
Na čo používať olivový olej ?
Olivový olej v kuchyni patrí k najčastejším spojeniam, ktoré poznáme. Je výborný do omáčok, dresingov, šalátov či na varenie, pečenie aj vyprážanie. Práve pri vyprážaní sa extra panenské olivové oleje môžu používať aj viackrát, pretože sa nepripaluje a aj pri vysokých teplotách si zachováva výživové vlastnosti. V Grécku nájdete kvalitný olivový olej takmer vždy na stole či už v reštaurácii alebo u domácich. Olej používajú v tejto stredomorskej krajine nielen do šalátov ale aj ako súčasť predjedla, napríklad s čerstvým pečivom.
Olivový olej môžete naliať do flaštičky z rozprašovačom a budete mať olivový olej v spreji, ktorý môžete používať pri pečení mäsa.
Olivový olej na vlasy
Olivový olej sa veľmi často používa ako pomocník pri zničených alebo oslabených vlasoch. Ženy siahajú po olivovom oleji tiež v prípadoch keď majú rozštiepené končeky vlasov. Olivový olej ich zacelý a uzavrie celý vlas.
Olivový olej je tiež dobrý proti vypadávaniu vlasov či pri lupinách. Ak sa chcete zbaviť lupín zmiešajte olivový olej s vodou a citrónovou šťavou. Následne zmes naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 15 minút.
Veľmi obľúbený je okrem masky na končeky aj olivový zábal na vlasy. Vlasy potrieme olivovým olejom zabalíme do uteráku a následne po hodine dôkladne umyjete šampónom.
Na niektorých fórach ženy odporúčajú zábal vysušiť fénom, nechať na vlasoch hodinu a až následne umyť šampónom. Olej vraj lepšie prenikne do vlasového vlákna.
Olivový olej na pleť
Olivový olej má využitie aj pre pleť. Používa sa na suchú, ekzémovú a vráskavú pokožku. Má veľmi dobré hydratačné vlastnosti a obsahuje vitamín A a K, ktoré sú výborné pre zdravý vzhľad pokožky.
Olivový olej na pleť môžete používať aj ako odličovač, alebo ho môžete používať do domácich masiek, či už so smotanou, vajíčkom, morských bahnom či citrónom. Olivový olej akceptuje tiež citlivá detská pokožka a mamičky ho využívajú aj pri starostlivosti o bábätká.
Olivový olej môžete použiť ako prísadu do svojho denného či nočného krému, čím si zabezpečíte pružnú a elastickú pokožku.
Olivový olej na telo
Olivový olej môžete pridávať do svojho telového mlieka, alebo si urobiť telový zábal, ktorý môžete po 15 minút z tela osprchovať.
Olivový olej sa pridáva ako prísada do kúpeľa. Okrem neho môžete do vody pridať tiež šálku mlieka a šálku medu, čo je výborná kombinácia pre suchú pokožku.
Olivový olej je výborný ako peeling, ktorý dosiahnete zmiešaným cukru, olivového oleja, hrubozrnnej soli s mletými mandľami. Tento typ peelingu môžete využívať aj ako šetrný čistiaci prostriedok na veľmi znečistené ruky.
Cena
Ak chcete kvalitný olivový olej siahnete v peňaženke od 6 do 30 eur za 500 ml. V nákupných strediskách či na internete môžete nájsť olivový olej v akcii, kde sa s cenou dostanete aj k 5 eurám.
Najkvalitnejší olivový olej sa môže vyšplhať aj nad 30 eur, neoplatí sa ho však využívať pri bežnom varení, keďže je jeho cena veľmi vysoká.
Olivový olej môžete nájsť aj v lekárňach, väčšinou sa však jedná o balenie pripravené na kozmetické účely.