Zaujať dievčatá nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Ak nechceme aby strávili celý deň na mobile, alebo pred televízorom, inšpirujte sa hrami, ktoré ich rozhýbu, podporia tvorenie a predstavivosť. Ktoré hry pre dievčatá patria k obľúbeným?

Kreatívne hry pre dievčatá

Kreatívne hry využijú dievčatá v hocijakom počasí, prostredí či na cestách. Nezaberú totiž veľa miesta a podporujú zručnosti a predstavivosť našich malých nezbedníčok. Trénovanie koncentrácie a rozvoj jemnej motoriky sú len jedny z mála výhod, ktoré dávajú kreatívnym hrám zelenú. 

1. Maľovanie

malovanie fixami

Maľovanie nie je žiadna novinka v kreatívnych hrách pre dievčatá. Ak však chcete posunúť tento koníček na vyšší level, okrem klasickej omaľovánky či farbičiek, skúste vyškrabovacie omalovánky, akvarelové kartičky či omaľovánky s trblietavým práškom. 

2. Navliekanie

Super hry pre dievčatá, ktoré sú teraz veľmi v kurze a podporujú rozvoj jemnej motoriky sú navliekacie sady. Dievčatá si vďaka príslušenstvu, korálok a nitkám môžu vyrobiť vlastné doplnky, ktorými sa môžu pochváliť aj medzi kamarátmi či v škole. 

3. Bavlnené zvieratká

Kreatívna sada zvieratká z brmbolcov, ktorú nájdeme nielen na internete ponúka dievčatám vyrobiť vlastného zajačika či psíka z bavlnených šnúrok. V krabici nájdeme nielen postup, ale tiež inšpiráciu s potrebným príslušenstvom. 

4. Prišívanie/vyšívanie

koralky, navliekanie, sicia sada

K výborným hrám pre dievčatá patria vyšívacie tabuľky, či prišívanie gombíkov na obrázky. Obe hry podporujú predstavivosť a kreativitu. Ak nechcete príslušenstvo kupovať, môžete si na kartón nakresliť ľubovoľný obrázok a deti ho môžu ľubovoľne ozdobiť niťou alebo gombíkmi.  

5. Pribíjacie tabuľky

K hrám pre dievčatá, ktoré nebudú nudiť, patrí určite pribíjacia tabuľka. V balení nájdete kladivko, menšiek klinčeky s oblou hlavičkou, rôzne drevené tvary a obrázky s predlohou. Dievčatá si môžu vytvárať aj vlastné obrázky, ktoré si môžu vystaviť v izbe ako obraz.

6. Origami

origami, nebo-peklo hra

Hry pre dievčatá, ktoré potešia každú kreatívnu dušu, zahŕňajú origami girlandy. V jednom balení sa nachádza niekoľko farebných papierov, šablóna a šnúrka. Potom stačí už len pár šikovných rúk a zábava sa môže začať.

7. Modelovanie

Modelovanie patrí ku kreatívnym hrám pre dievčatá, ktoré okrem podpore zručností zanechajú malej umelkyni aj pekný suvenír. Na trhu totiž nájdete veľké množstvo modelárskej hmoty, ktorá sa nelepí, je ľahká, pružná, voňavá a vyschne za jeden deň bez potreby vypálenia.    

Spoločenské hry pre dievčatá

spolocenske hry, Rubikova kocka, domino, zetony

Hry pre dievčatá, ktoré zaručia zábavu, sú určite spoločenské hry. Okrem toho, že sa deti zabavia, naučia sa trpezlivosti, ale tiež prehrávaniu, čo prirodzene patrí k životu. 

8. Monopoly

Výborná hra nielen pre dievčatá na rozmýšľanie sú určite monopoli či dostihy a dráhy. Pri hre môžete nakupovať, predávať a učiť sa spolupracovať. Okrem cibrenia matematiky sa deti naučia pracovať s peniazmi či platobnými kartami.

9. Lovenie rybičiek

lovenie rybiciek

Hra nielen pre malých, ale i veľkých. V obchod zoženiete veľké množstvo druhov tejto spoločenskej hry, alebo si ju môžete vyrobiť aj doma. Okrem zlepšovania trpezlivosti zažijú vaše deti aj kopec zábavy.

10. Klasické spoločenské hry

V žiadnej domácnosti by nemali chýbať klasické spoločenské hry pre deti. Okrem človeče nehnevaj sa, dámy či hadíkov – rebríkov nájdete v krabici mikádo, mlyn či domino. Deti zaujme aj detská ruleta, lúpežníci či rozprávkový les. 

11. Vedomostné hry/ kvízy

kartove hry

Hry pre dievčatá, ktoré majú náučný charakter sú rôzne kvízy či vedomostné hádanky. Ak si k tomu kúpite koleso, ktorým môžu pred každým kolom zatočiť, určite ich bude hra viac motivovať. Známa je hra desiatka, poznáš Slovensko či Svet, I Know a Brain box.

12. Klobúčik hop

Kopec zábavy zažijete s hrou klobúčik hop, ktorú poznali určite aj naši starý rodičia. Deti si budú trénovať triafanie pomocou vystrelovacieho mostíka a za každu trafenú jamku si pripíšu body. 

13. Drevená veža

jenga drevena veza

Hry pre dievčatá v ktorých hrá hlavnú rolu drevená veža je neúrekom. V obchodoch nájdete rôzne drevené balančné hry, ale obľúbené sú aj hry jenga či drevený akrobat. Pri hre si deti trénujú motoriku, ale tiež logické myslenie, vďaka ktorému vežu nespadne.

14. Príšerky zo skrini

Ak chcete niečo nové a všetky hry pre dievčatá ste už vyskúšali, zaobstarajte si príšerky zo skrine. Jedná sa o veľmi peknú spoločenskú hru založenú na princípe pexesa. Hru môžete hrať spolu s deťmi a spoločne tak zaháňať príšerky do skrini, ktorá je vyrobená z papiera a priložená v hernej krabici. 

15. Maškrtníci

Zábavná a veľmi pekná hra pre dievčatá je určite domáca zmrzlináreň. Počas hry majú dievčatá poskladať zmrzlinové kornútky a pridávať posýpku. Víťazom sa stáva ten, kto nazbiera najviac kopčekov zmrzliny. 

Obliekacie hry

Keď sa povie hry s obliekaním, väčšinou nás napadne hra na modelky, či skúšanie “maminho šatníka”. V dnešnej dobe však nájdeme veľa podnetných hier, ktoré okrem módneho cibrenia podporia motoriku, predstavivosť, ale tiež logiku našich mladých slečien. 

Náš tip: Veľa krásnych hračiek pre dievčatá a nové inšpirácie nájdete na NajlepšieHračky.sk

16. Magnetické tabuľky

magneticke tabulky

Obliekať bábiky môžu dievčatá na magnetickej tabuli, ku ktorej bývajú priložené rôzne magnetky s oblečením. Medzi nimi nájdete všetko od magnetických účesov až po šaty, tričká či rôzne topánky.

17. Drevené obliekanie

Výborná hra pre dievčatá je drevené obliekanie, ktoré funguje na princípe puzzle. Opäť môžete vymienať dieliky sukní, nohavíc či tričiek a blúzok. Na výber tiež máte z množstva vlasov či tváričiek, ktoré môžete obmieňať. 

18. Navliekanie šiat

hracky

K hrám pre dievčatá, ktoré podporujú jemnú motoriku patrí aj navliekanie oblečenia na drevenú tabuľku na ktorej sa nachádza postava s dierkami. Cez dierky upevňujú malé parádnice vybrané oblečenie, ktoré zviažu priloženým motúzom. 

19. Oblečenie na suchý zips

Veľký trh s hrami pre dievčatá ponúka tiež knižky či tabuľky kde oblečenie prichytávate suchým zipsom. Ľubovoľná zmena oblečenia a podpora predstavivosti je pri tejto hre opäť samozrejmosťou.

20. Obliekanie samolepkami

Výborná hra pre dievčatá na cesty je určite samolepková knižka, ktorá má lesklé strany s nálepkami. Tie je možné odlepiť a znovu nalepiť. Na výber máte množstvo outfitov, módnych doplnkov a lepíte ich na rôznorodé pozadia v knižke. 

21. Obliekanie bábik, miminiek a barbie

mala slecna v modrych satoch s barbie v ruke

Mladé slečny majú veľmi radi hry na obliekanie a make up. Tie môžu realizovať na bábikách, ktoré sú na to určené. Okrem česania a make upu môžu bábikám ušiť vlastné šaty na detskom šijacom stroji, alebo im upliesť doplnky z bavlniek. Úspešné sú tiež hry pre dievčatá s Elzou, ktorá patrí k obľúbeným rozprávkovým princeznám a deti ju radi obliekajú či češú.

Hry pre dievčatá varenie a kuchynka

Keď kúpite deťom kuchynku či detský obchod, nemusíte to nechať vždy len na ich predstavivosti. Niekedy stačí našim ratolestiam ukázať zopár hier, ktoré ich môžu inšpirovať, a do budúcna si ich obľúbia.  

22. Hra na reštauráciu

detska restauracia, hra s kuchynkou

Čo tak vyrobiť spolu s deťmi reštauračné menu, pomôcť im s prestieraním a prísť do reštaurácie ako hosť? Deti sa budú spoločnej hre veľmi tešiť a využijú všetky hračky, ktoré majú v detskej kuchynke.

23. Domácnosť

Hra na domácnosť poteší každé dievča, ktoré si môže zo svojej detskej izbičke urobiť vlastný svet. Z izby sa môže vybrať na nákup či k doktorovi a zobrať so sebou môže aj svoju bábiku.

24. Cukráreň

K hrám pre dievčatá, ktoré zaujmú určite patrí hra na cukráreň. Stačí im zaobstarať zopár drevených či umelých koláčikov, zmrzlín a predstavivosť môže fungovať na plné obrátky. 

25. Umývanie kuchynky

Výborná montessori hra pre dievčatá a pritom jednoduchá je umývanie ich vlastnej detskej kuchynky. Môžete im ponúknuť misku s vodou a hubkou, alebo vlhčené obrúsky, ktorými si poumývajú celú kuchynku spolu s príslušenstvom.  

26. Domáca kaviareň

domaca kaviaren

Najlepšie hry pre dievčatá musia obsahovať aj domácu kaviareň. Deti vám veľmi radi pripravia vašu obľúbenú kávu, a ak chcete potešiť malé predavačky, zaobstarajte im kufrík či košík so šálkami a čajníkom. 

Hry pre dievčatá so zvieratkami

Nielen chlapci, ale aj dievčatá sa veľmi radi hrávajú so zvieratkami. Podporuje to nielen ich predstavivosť, ale tiež izbu, ktorá bude krásne pestrofarebná a pekne zariadená. 

27. Farma

Zvieratká na farme patria k top veciam, ktoré fascinujú takmer každé dieťa. Niekedy stačí deťom zopár figúrok kravičky, ovečky či prasiatka. Inokedy si spolu môžete postaviť farmu či ohrádku pre kozičky. 

28. Žrebčín

Safari zvieratka

Hry pre dievčatá s koníkmi si obľúbi každá mladá dáma. Na internete či v obchode nájdete bohaté príslušenstvo od stajní po celé farmy, ale častokrát deťom stačí jeden koník, keďže detská predstavivosť nepozná hranice. 

29. Myšací kufrík

Veľmi pekné hry pre dievčatá vám zabezpečí kufrík s myškami. V kufríku sa nachádza krásny domček kde je väčšinou postielka, pohovka a detská kolíska s okienkom. Do kufríku si môžete vybrať ľubovoľné zariadenia aj počet látkových myšiek. 

30. Hra na psíka

Ak chcete zabaviť deti, stačí ak im dáte na zem misku s vodou a misku s detskými cereáliami. Všetky deti sa štvornožky radi vžívajú do roly psíka a hru si vždy veľmi užijú.

31. Domáce safari

Okrem žrebčína či farmy si v detskej izbe môžete postaviť aj safari. Stačí deťom kúpiť žirafu, sloníka či leva a spolu si postaviť pekné výbehy s palmami. Všetky doplnky nájdete na internete či v kamenných obchodoch.

32. Hra na sliepočku

dievcata v zltom tuneli

Výborná pohybová hra sliepočka je pre viacero detí. Dievčatá tancujú na riekanku “sliepočky, sliepočky bežte spať, veď musíte ráno vstať”. Keď riekanka skončí deti si čupnú a zakryjú oči. Jedno z nich prikryjeme dekou a potom deti hádajú, kto sa pod prikrývkou nachádza. 

33. Maľované zvieratká

V obchodoch kúpite tiež drevené skladačky zvieratiek, ktoré si po zložení môžu deti nafarbiť. V krabici bývajú priložené tiež farby a štetec. 

34. Zvieratká v lese

Výbornú hru pre dievčatá, ale aj chlapcov nájdeme v lese. Okrem napodobňovania vtákov, môžu počúvať rôzne zvuky a pomenovávať ich. Ak chceme viac pohybové aktivity môžete na prechádzke napodobňovať lietanie vtákov či skákanie srnky. 

Hry pre dievčatá s bábikami a barbie

male objavitelky

Hry pre dievčatá s bábikami a barbie nemusia byť vždy rovnaké, ale môžete ich oživiť rôznymi motívmi. 

35. Cestovanie s bábikami

Navrhnite mladej slečne aby zbalila bábike veci a všetko potrebné na výlet. Cestovať takto môže po celom dome, kde si môže urobiť piknik či pohybovú hru. 

36. Vyrob si domček

Domček pre bábiky si môžete vyrobiť aj sami z kartónovej krabice, ktorú môžete na konci pokresliť vodovými farbami, alebo obyčajnými pastelkami. Návod nájdete tu.

37. Party barbie

Ak už malé slečny nebaví klasická hra s barbie, môžete navrhnúť, že usporiadate pre ne party. K tomu si môžete urobiť popcorn a pustiť obľúbené pesničky, na ktoré nemusia tancovať len “umelé modelky”.

38. Učíme bábiku

Hra s bábikami môže byť pre dievčatá veľmi edukatívna. Môžete spolu učiť bábiku papať, používať nočník či pravidlá ako sa správať v obchode či v detskom kútiku.

39. Pohybové hry pre dievčatá

mala pomalovana slecna

K najlepším hrám pre dievčatá patria tie, pri ktorých používajú pohyb. Okrem hádzania šípok či zhadzovanie plechoviek, môžete vyskúšať tieto najlepšie hry pre deti vonku.

40. Online hry pre dievčatá

Mnohí rodičia hľadajú na internete 101 alebo 1001 hier pre dievčatá online. Online hry ponúkajú na výbor mnoho druhov ako online obliekanie, disney príbehy, hry so zvieratkami či hru na zmrzlinárku.

Online hry pre dievčatá si mnohokrát môžete zahrať vo dvojici, a sú výborným doplnkom na spestrenie dňa popri iných aktivitách.

Tip: Zabaviť deti vie niekedy stáť veľa úsilia. Ak chystáte detskú oslavu, tak správne vytvorený program je kľúčový. Prečítajte si článok o tom ako pripraviť zábavný program na detskú oslavu.