Zápcha, odborne nazývaná obstipácia patrí k najviac rozšíreným ťažkostiam v zažívacom trakte. Zápchou trpí okolo 12 % pacientov, ktorí riešia problémy ambulantne, a s vekom sa jej výskyt zvyšuje. Ako vôbec spoznáme, že naše telo “navštívila” zápcha a ako vyvolať stolicu, ktorá sa nám vyhýba dlhý čas?
Čo je to zápcha?
Definovať presne, čo je zápcha nie je vôbec jednoduché. U každého človeka je vyprázdňovanie stolice rozdielne a môže ju vnímať inak. Niektorí považujú za zápchu, ak sa vyprázdnia menej ako 3 krát do týždňa pričom vyprázdňovanie sprevádzajú nepríjemné symptómy.
“Mnohí považujú za zápchu to, ak je pri stolici potrebná zvýšená námaha, iní ak má stolica charakter tvrdých bobkov, ďalší nemožnosť vyprázdnenia pri nutkaní,” vysvetlil lekár Anton Vavrečka v prednáške Diferenciálna diagnostika zápchy – príčiny a možnosti liečby.
“Obstipácia je porucha defekácie, pri ktorej ide o sťažené vyprázdňovanie malého množstva suchej, tvrdej stolice alebo úplné zastavenie (odchodu) vyprázdňovania črevného obsahu na určitý čas,” vysvetľujú lekári v článku Manažment obstipácie v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých.
Príznaky zápchy o ktoré sa opierajú lekári sú definované v rímskych kritériách, ktoré boli upravené v roku 2006. Patria k nim:
- menej ako 3 stolice za týždeň,
- tvrdá stolica pri aspoň štvrtine vyprázdňovania,
- pocity nedostatočného vyprázdenia,
- časté krútenie čriev,
- pocit anorektálnej blokácie,
- manuálna podpora na urýchlenie stolice.
Úplne bežné je pri zápche nafúknuté brucho či bolesť v podbrušku. Ale vyskytuje sa tiež spojenie zápcha a bolesť krížov. Pacientov často trápi pocit plnosti, nespavosť, nechutenstvo či depresie s úzkosťou.
Ak sa rozhodnete navštíviť lekára, mali by ste mať aspoň 2 z uvedených príznakov po dobu 3 mesiacov. Aj keď je problém zápchy nepríjemný, nemali by ste návštevu zbytočne odkladať. Neskôr sa totiž môže objaviť pri zápche aj krv v stolici, pričom veľmi často sa objavuje aj spojenie zápcha a hemoroidy.
Čo spôsobuje zápchu?
Príčiny zápchy môžu byť rôzne a častokrát bývajú nedostatočne objasnené. U niektorých ľudí sa zápcha môže objaviť zo dňa na deň, kedy hovoríme o akútnej zápche. Iných môže ťažké vyprázdňovanie trápiť dlhodobo, čo radíme ku chronickej zápche.
Akútna zápcha
Pri akútnej zápche sa často prejavuje črevné alebo iné ochorenie. Ak je zápcha sprevádzaná krvou v stolici a kŕčmi v bruchu s vracaním, je nutné okamžite pátrať po príčine. Pri akútnej zápche je dôležité prihliadať na rodinné ochorenia ako rakovina, zápalové ochorenia a celiakia, ktorá je bežne spájaná so zápchou.
Podľa lekárov v článku Manažment obstipácie v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých môžu za akútnu zápchu funkčné príčiny ako zmenené životné návyky, zmena výživy, nedostatok pohybu, lieky ako preparáty železa, antacidá, laxatíva, opiáty. K funkčným príčinam tiež patrí endokrinná porucha, akútne horúčkové ochorenie alebo psychické faktory ako napríklad hnačka zo stresu.
Akútna zápcha sa môže objaviť po operácii, kedy je sťažená priechodnosť čriev, ale tiež je bežná zápcha po hnačke, kedy sa viackrát za sebou užívali prípravky na stvrdnutie stolici a zároveň bolo telo dehydrované.
Za akútnou zápchou stoja tiež ochorenia, ktoré blokujú alebo zužujú črevo. Najčastejšie lekári hovorí o rakovine hrubého čreva, chohnovej chorobe, pruhu, parazitoch či polypoch.
Chronická zápcha
Chronická zápcha najčastejšie vzniká nesprávnym životným štýlom a častokrát je označovaná za návykovú zápchu. Môžeme si ju privolať sedavým spôsobom života, častým zadržiavaním stolice, ochabnutím brušných svalov, nedostatočným príjmom vlákniny a vody, nepravidelná strava a stres.
Podľa lekárov v článku Manažment obstipácie v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých môžu stáť za chronickou zápchou viaceré faktory. Známe je dráždivé hrubé črevo, metabolické poruchy, neurologické ochorenia, rakovina hrubého čreva, diabetes, tehotenstvo, parkinson či iné nádory.
S chronickou zápchou často bojujú aj bývalý fajčiari, ktorým pri vyprázdňovaní pomáhal nikotín. Chronickú zápchu môžeme často liečiť zmenou životného štýlu
Čo pomáha na zápchu?
Zápcha je pre mnohých bolestivou záležitosťou a preto ľudia hľadajú spôsoby ako sa rýchlo zbaviť zápchy, alebo čo pomáha na zápchu pre dospelých. Najpoužívanejšie recepty proti zápche sú podľa lekárov:
1.Vláknina
Pri hľadaní spôsobov ako zmäkčiť stolicu je častokrát alfou omegou vláknina. Môžete so jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vlákninu, alebo si pridávať do jedla lyžičku čistej vlákniny, ktorú dostaneme v každej lekárni. Vláknina zlepšuje spracovanie potraviny a spôsobí výraznú zmenu vo vyprázdňovaní.
2. Laxatíva
Problémy so zápchou mnohí častokrát riešia laxatívami, alebo preháňadlami s okamžitým účinkom. Aj keď sa častokrát hovorí, že užívanie laxatív je začarovaný kruh a pôsobia stratu minerálov a vody v čreve, v medicíne majú svoj význam. A to hlavne vtedy, ak sú správne užívané.
Laxatíva sú väčšinou dostupné bez predpisu a najviac využívané sú ricínový olej alebo salinické preháňadlá. K zmäkčujúcim preháňadlám patrí parafinum liquidi.
Známe sú tiež osmotické preháňadlá, ktoré obsahujú napúčavé látky a zväčšujú obsah stolice. Mali by sa podávať s väčším množstvom vody, aby sa predišlo upchatiu.
3. Toaletný tréning
Ak chcem predísť zápche, mali by sme telo naučiť na pravidelnú stolicu raz denne v rovnaký čas. Jedná sa o takzvaný toaletný tréning, ktorý je vo veľkom odporúčaný lekármi. Za ideálne sa považuje vyprázdňovanie po raňajkách. Približne 15 až 30 minút po jedle.
Mnohým v tomto pomáha tiež káva, avšak pre niekoho sa môže spájať naopak káva so zápchou. Na toaletu by sme mali chodiť pravidelne a uvoľnení. Postupom času sa telo naučí na režim rannej stolici.
4. Dobrá atmosféra
Ak hľadáme pomoc pri zápche, určite by sme sa mali zamerať aj na prostredie v ktorom vyprázdňovanie vykonávame. Mali by sme sa v ňom cítiť pohodlne a bezpečne. Namieste je určite zamykanie na toalete, aby sme mali dostatočné súkromie.
5. Jedálny lístok pri zápche
Pre napravenie stolice je okrem užívania vlákniny dôležité upraviť jedálny lístok. A čo je dobré na zápchu? Určite by ste mali zaradiť do jedálnička zeleninu, ovocie, ľanové semienka, otruby, ale tiež strukoviny a celozrnné pečivo. Do jedla pridávajte olivový alebo ľanový olej. Pozor na mrkvu a mrkvovú šťavu, keďže mrkva a zápcha ide často ruka v ruku. Jedná sa hlavne o užívanie veľkého množstva tejto zeleniny.
Okrem zamerania sa čo je dobré jesť na zápchu by ste nemali zabúdať na pravidelnosť stravovania a jogurty s jogurovými nápojmi, ktoré obsahujú probiotiká lactobacillus, bifidobacillus a streptococcus. Do jedálnička kľudne zaradte aj sušené ovocie ako slivky, figy či marhule.
6. Minerálne soli
Pri otázkach čo je dobré na zápchu sa často objavujú aj nápoje s minerálnymi soľami a najmä so síranom horečnatým. Minerály viažu na seba vodu a sekundárne zvyšujú sekréciu vodu, hlienov a minerálov sliznicou. Zároveň minerály podporujú pohyb čriev.
7. Klyzma
Ak máte akútnu obstipáciu a rozmýšľate ako sa rýchlo zbaviť zápchy, môžete sa rozhodnúť pre klystír. Podľa lekárov by sa mal vykonávať pod dohľadom odborníka a nemali by sme ho vykonávať doma a ešte k tomu v krátkych intervaloch.
Ak sa predsa len rozhodnete vykonať klystír doma, všetko potrebné nájdete v lekárni, ktorá ponúka klystír bez predpisu s podrobným návodom.
8. Bylinky na zápchu
Výborným spôsobom ako uvoľniť zápchu sú bylinky, ktoré majú pri liečení zápchy svoje miesto. Proti kŕčom výborne pomáha bylinkový čaj z mäty, uľaví vám tiež koreň púpavy, harmanček, aníz, sladké drievko a koreň lopúcha so žihľavou.
K výborným prostriedkom na zápchu patrí Aloe vera, ktorý pomáha k mäkkej a pravidelnej stolici.
9. Probiotiká proti zápche
Ak vám k uľaveniu nepomáhajú probiotiká vo forme nápojom či jogurtov, môžete siahnuť po doplnkoch z lekárni. Probiotiká a prebiotiká priaznivo podporujú rasť probiotickýchbaktérií, ktoré majú veľký význam pri správnom fungovaní tráviacej sústavy.
10. Akupunktúra
Ďalšia možnosť ako liečiť zápchu je akupunktúra, ktorá má význam nielen pri liečení zápchy ale aj hnačky. Akupunktúru na zápchu odporúčajú aj lekári u ktorých sa môžete informovať, kde a ako vo vašom okolí takúto liečbu podstúpiť.
11. Zvýšiť príjem tekutín
Alfou a omegou v liečbe zápchy je príjem tekutín. Ak trpíte zápchou určite by ste mali zvýšiť príjem tekutín. Vodu môžete doplniť ovocnými šťavami, minerálkami či čajmi. Presný príjem vody lekári neuvádzajú, keďže každý organizmus je iný a každý človek potrebuje taký prídel tekutín, aký mu vyhovuje.
12. Dychové cvičenia
Problémy so stolicou môže indikovať tiež stres z vyprázdňovania, ktorý je pre mnohých nepríjemný. Ak nechceme mať z chodenia na zachod horor, môžeme si pomôcť dychovým cvičením. Najčastejšie sa odporúča hlboký nádych bruchom a pľúcami a pri výdychu by sme mali všetkú pozornosť venovať tlačeniu na konečník.
13. Pohár vody pred raňajkami
Pomoc s vyprázdňovaním a tvrdou stolicou ponúka tiež pohár vlažnej aj teple vody na lačný žalúdok pred raňajkami. Tento rituála by ste mali opakovať každý deň a postupne si telo zvykne na nový režim. Teplá voda by mala navodiť pocit na stolicu.
14. Masáž brucha
Ak trpíte akutnou zápchou môžete na podporu vyprázdnenia vyskúšať masáž v smere hodinových ručičiek. Masáž prekrví oblasť okolo brucha a mala by navodiť nutkavý pocit na stolicu. Brucho si môžete masírov aj pomocou oleja, teplého uteráku alebo termoforom.
15. Cviky na zápchu
Pohyb je ideálne riešenie na problémy so zápchou. Môžete do svojho života zaradiť pravidelné prechádzky, plávanie alebo dynamické cvičenie. Pohybom stimulujete pohyblivosť čriev a tiež posilňujete brušný lis, ktorý je pre tlačenie stolice veľmi dôležitý.
Odborníci odporúčajú okrem cvikov brucha tiež pozície na posilnenie panvového dna. Cviky by ste mali opakovať 5 až 10 krát denne.
Zápcha u detí
Zápcha dieťaťa je veľmi častým problémom patrí k detskému veku. Bežne sa stáva že dieťa nekaká aj týždeň a vyskytuje sa najmä u dvojročných detí. Problém býva často psychický, kedy sa deti odplienkovávajú a učia sa chodiť na záchod.
Problém keď sa dieťa nemôže vykakať sa vyskytuje aj u detí predškolského veku, avšak častejšie ňou vtedy trpia chlapci ako dievčatá. “Zadržiavanie stolice u detí môže súvisieť tiež s genetickou predispozíciou, stravovacími návykmi ale tiež v rodinách, kde aj rodičia majú problém s vyprázdňovaním,” hovorí MUDr. Iveta Čierna, PhD. v článku Obstipácia.
Zápcha sa môže zriedkavo objaviť u bábätka a kojencov. Je to v prípade ak ste prešli na umelé mlieko, alebo keď má dieťa málo materského mlieka. Zápchy u mesačného bábätka ale tiež u starších detí by ste mali riešiť s pediatrom a určite by ste nemali hneď siahnuť po prírodných preháňadlách pre deti. V prvom rade je potrebné zvýšiť príjem tekutín a zaradiť do jedálnička polievky a kašovité jedlá.
Za zápchou u detí sa okrem bežných problémov ako je prerezávanie zúbkov môžu objaviť aj vážne neurologické ochorenia, psychické príčiny, svalové ochorenia, endokrinné a metabolické ochorenia ale tiež lieky, tak ako u dospelých.
Zápcha v tehotenstve
Problém zápchy sa veľmi často objavuje v tehotenstve. Silná zápcha v tehotenstve sa objavuje najmä v prvom trimestri, kedy je znížená sekrécia žalúdka a zvýšená produkcia progesterónu v tele. Ten pôsobí na stenu hrubého čreva a to nefunguje tak ako má.
Keďže v tehotenstve je veľmi citlivá otázka liečby, mnoho žien rieši čo je dobré na silnú zápchu v tehotenstve. Odborníci sa zhodujú, že v prvom rade je dôležité zmeniť stravu a zvýšiť príjem tekutín. Do jedálnička si môžete tiež pridávať vlákninu navyše.
Zápcha sa môže objavovať aj tesne pred pôrodom, ale úplne bežná býva aj zápcha po pôrode. Okrem bohatej a pravidelnej stravy, môžu mamičky vyskúšať teplý pohár vody na raňajky, dychové cvičenia ale tiež probiotiká.