Ovulácia je súčasťou menštruačného cyklu a má ju takmer každá z nás. Ak sa snažíte o bábätko, alebo naopak po ňom ešte netúžite, je dobré sledovať príznaky ovulácie, a zistiť kedy ovulácia prebieha. Koľko dní trvá ovulácia, a môže sa objaviť aj bolesť pri ovulácii?
Čo je to ovulácia?
Ovulácia je stav, kedy sa z vaječníkov uvoľní zrelé vajíčko a putuje sliznicou vajcovodu von z tela, alebo v prípade oplodnenia sa usadí v maternici. Proces uvoľnenia vajíčka je riadení hormonmi z podmozgovej žľazy hypofýzy, ktorá vaječníky podnecuje, aby v nich každý mesiac dozrelo vajíčko.
Keďže má žena dva vaječníky, vo funkcii vypudzovania vajíčka sa striedajú. Raz sa uvoľní vajíčko z pravého vaječníka, a ďalší cyklus zas z ľavého. Je možné, že žena nemá funkčné oba vaječníky, a vtedy produkuje vajíčka len jeden z nich.
Ako dlho trvá ovulácia?
Dĺžka ovulácie býva často zamieňaná z dĺžkou plodných dní. Ak vás zaujíma koľko trvá ovulácia, bežne sa uvádza čas okolo 24 hodín, kedy je vajíčko vo vajíčkovode.
Plodné dni trvajú o niečo dlhšie, keďže spermie sú schopné prežívať vo vajíčkovode aj 3 dni. Všeobecne sa tak udáva, že plodné dni, teda čas kedy môže žena otehotnieť býva 5 dní. Najpravdepodobnejšie môže žena otehotnieť 3 dni pred ovuláciou a 2 dni po ovulácii.
Ovulovať môže žena vo výnimočných prípadoch aj dvakrát, no väčšinou sa to deje v rovnakom čase počas menštruačného cyklu. Práve týmto spôsobom dochádza k splodeniu dvojičiek. Väčšinou sa to deje u žien starších ako 35 rokov.
Kedy nastáva ovulácia?
Ovulácia zvyčajne prichádza v polovici menštruačného cyklu, medzi 12. až 16. dňom. Ak má žena pravidelný 28. dňový cyklus, ovulácia tak nastupuje 14. deň od začiatku menštruácie.
Väčšina žien však nemá pravidelný menštruačný cyklus, a kým jeden mesiac môže mať cyklus 28 dní, inokedy zas 35 dní. Určenie presného dňa oulácie sa tak vypočíta priemerom viacerých mesiacov, a však ide len o orientačné číslo. Práve pri nepravidelnej menštruácii, by sa mala žena naučiť sledovať príznaky ovulácie alebo využiť nižšie spomenuté spôsoby stanovenia ovulácie.
Najpresnejší výpočet plodných dní a ovulácie si tak musí každá ženy odsledovať sama, na základe svojho menštruačného cyklu. Netreba však zabúdať na to, že ženské telo nie je stroj a ovulácia sa môže objaviť aj keď to nečakáme. Podľa odborníkov totiž môžeme výnimočne ovulovať aj napríkad počas menštruácie. Deje sa to hlavne pri pohlavnom styku, kedy sa dráždením uvoľní vajíčko. Žena tak kľudne môže otehotnieť aj pred menštruáciou.
Spôsoby stanovania ovulácie
Ak si žena nevie presne stanoviť, kedy ovulácia prebieha, môže využiť iné metódy ako výpočet plodných dní na základe menštruačného cyklu.
Sledovanie hlienu
Počas ovulácie sa v tele ženy mení výtok. Jeho konzistencia pripomína vaječný bielok, je priesvitný a ťahavý. Vytvára sa v krčku maternice a má zjednodušiť pohyb spermiám smerom k vajíčku.
Meranie bazálnej teploty
Na určenie ovulácie sa používa aj meranie bazálnej teploty v pošve, v konečníku alebo v ústnej dutine. Bazálna teplota sa po ovulácii zvýši o pol stupňa a meria sa hneď ráno. Zvýšená teplota ostáva až do začiatku ďalšej menštruácie.
Ovulačné testy
Ovulačný testy pripomína tehotenský test, keďže hodnoty sa získavajú z moču. V čase keď má prísť ovulácia sa zvyšuje v tele ženy luteinizačný hormón, vďaka ktorému sa spúšťa ovulácia. Ak teda ovulačný test ukáže pozitívnu hodnotu, najbližších 12 až 36 hodín nastane ovulácia.
Vyšetrenie u gynekológa
Najpresnejšou metódou stanovenia ovulácie býva často vyšetrenie u gynekológa. Ten ovuláciu potvrdzuje ultrazvukom a vyšetrením hormónov z krvi. Na ultrazvuku lekár vidí dozrievajúci folikul na vaječníku a presne tak vie, kedy nastane ovulácia.
Ovulačný mikroskop
Veľmi obľúbený a čoraz viac využívaný na určenie ovulácie býva ovulačný mikroskop. Veľkosťou sa jedná o menší valček, ktorý sa zmestí do kabelky a môžete ho používať dlhšiu dobu. Ovulácia sa zisťuje prostredníctvom slín, ktoré sa nanesú na sklíčko, a po zaschnutí by sa mal vytvoriť pravidelný obraz pripomínajúci papraď. Dve hodiny pred testovaním sa nesmie jesť, piť ani fajčiť.
Ovulačná kalkulačka
Na zistenie ovulácie využívajú mnohé ženy ovulačnú kalkulačku, ktorú nájdete na internete. Po zadaní dĺžky menštruačného cyklu a menštruácie, je potrebné vedieť aj kedy menštruácia začala. Kalkulačka následne vypočíta, kedy dôjde k ovulácii. Údaje sú však opäť nepresné pri nepravidelnej menštruácii.
Zmena krčka maternice
V priebehu menštruačného cyklu sa mení aj krčok maternice, ktorý je na dotyk jemnejší, mäkší a vysunutý do pošvy. Tvrdosť a polohu krčka maternice však môže ovplyvňovať aj stres či choroba. Rovnako chybné môže byť samotné vyšetrenie, a to najmä vtedy, ak ho vykonáva žena sama na sebe.
Príznaky ovulácie
Zistiť presný čas, kedy nastáva ovulácia, môže žena aj na základe príznakov, ktoré ju sprevádzajú.
Bolesť prsníkov
Bolesť prsníkov počas ovulácie býva bežným prejavom. Prsia nielen bolia, ale môžu pôsobiť pevnejšie a väčšie. Tento príznak je rovnako podobný, ako keď sa na rad hlási menštruácia.
Vylučovanie feromónov
Prejavom ovulácie býva tiež vylučovanie feromónov zo ženského tela, ktoré priťahuje najmä mužov. Tí vnímajú vôňu feromónov veľmi citlivo a žena sa im páči viac, ako inokedy predtým. Aj keď žena vylučovanie feromónov väčšinou nevníma, niekedy sa môže zdať sama sebe atraktívnejšia.
Zvýšená chuť na sex
Príznakom plodných dní býva tiež zvýšená chuť na sex. Počas ovulácie má žena zvýšený sexuálny apetít a prirodzene viac túži po dotykoch. Mnohí odborníci tvrdia, že to je bežný jav, ktorý má slúžiť na zabezpečenie reprodukcie.
Citlivosť na pachy
Prejavom ovulácie býva aj zväčšená citlivosť na pachy. Vďaka hormónom žena viac precíti vôňe, ale i nepríjemné pachy. Mnohé ženy dokonca uvádzajú, že viac monitorujú práve mužské pachy, ako napríklad ich pot.
Bolesť v bruchu a krížoch
Bolesť v podbrušku máva počas ovulácie až jedna pätina žien. Nepríjemné pocity sa objavujú tiež v krížovej časti, a môžu mať rôznu intenzitu od silnejších kŕčov po jemné pichanie.
Ovulácia a hlien
Výtok počas ovulácie môže mať aj iné ako klasické priesvitné sfarbenie.
Počas ovulácie môže nastať mierne špinenie, ktoré má ružovkastú farbu. Bežne sa nejedná o nič vážne, a za sfarbenie môže prudké klesanie estrogénu. Výtok pri ovulácii môže byť tiež slabo červený a trvá maximálne 4 dni. Rovnako bezpečný je počas ovulácie hnedý výtok, a býva slabší ako menštruácia.
Ovulácia sprevádzaná krvácaním, ktoré je silné však už nepatrí k bežným javom a telo zrejme signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Niektoré ženy tiež môžu mať pocit, že majú ovuláciu bez hlienu. To však nie je pravdepodobné, a žena akurát hlien nemusí registrovať, keďže sa môže nachádzať až pri krčku maternici.
Bolestivá ovulácia
Bolesť pri ovulácii nie je ničím výnimočná. Okrem už spomenutých bolestivých prsníkov, brucha či krížov, môžu bolieť aj vaječníky či chrbtica. Bolesťou pri ovulácii trpí približne 40 % žien a môže mať rôznu intenzitu. Na bolesť v podbrušku po ovulácii sa však sťažujú najmä ženy, ktoré už majú za sebou pôrod.
Ak sa pýtate koľko trvajú ovulačné bolesti, presnú odpoveď vám nikto nepovie. Každé ženské telo je iné, a dĺžka bolesti môže byť rôzna. Kým niektoré ženy uvádzajú, že majú bolesť len pár minút, či pár hodín, u iných zas môže byť aj dva dni či tri dni. Ovulácia a bolesti tak k sebe patria a musíme ich len vydržať.
Ovuláciu často sprevádza tiež nechutenstvo do jedla, nevoľnosť či zvýšená únava. Intenzita bolesti sa taktiež líši u každej ženy. Niekedy sa môže jednať o krátke pichnutie, inokedy zas o kŕče a silné bolesti.
Ovulácia a otehotnenie
Keď žena otehotnie, zastavuje sa celý menštruačný cyklus, a tým si dáva prestávku aj ovulácia. Len výnimočne sa na svete objavil prípad, že žena mala priebeh ovulácie počas tehotenstva a opäť otehotnela. Jav sa nazýva superfetácia a v tele ženy sa vyvíjajú dva plody s rôznou dĺžkou vývinu. Jedná sa však o vzácny jav a ovulácia v tehotenstve sa bežne nedeje.
Ak sa žena chystá otehotnieť, mala by pre vyššiu šancu úspešnosti sledovať kedy jej začínajú plodné dni. Ak si však ani po sledovaní príznakov, nie je istá, kedy ovulácia prebieha, nemala by sa tým extrémne trápiť. Vtedy je najlepšie nechať oplodneniu prirodzený priebeh. Takýto postoj často odblokuje mozog, ktorý sa tiež podieľa na ovulácii, a častokrát privedie pár k vytúženému bábätku.
Ak sa naopak žena dieťaťu bráni, nemala by sa tiež spoliehať len na vynechanie sexu cez ovuláciu. Ako sme už spomenuli vyššie, žena môže otehotnieť po menštruácii, pred ňou či dokonca počas nej. Nechránený styk počas menštruácie tak nič nezaručuje.
Rovnako nebezpečný môže byť tiež prerušovaný styk počas ovulácie. Počas sexu je u muža vylučovaná predejakulačná tekutina, ktorá obsahuje spermie.
Chýbajúca ovulácia
Nie všetky ženy musia mať každý mesiac ovuláciu. Častokrát sa stáva, že niektorý mesiac je cyklus bez ovulácie, alebo sa dostaví oneskorená ovulácia. Dôvodom môže byť stres, kolísanie hmotnosti, poruchy štítnej žľazy, či zvýšená hladina prolaktínu.
U väčšiny žien, ktoré nemajú ovuláciu býva problémom syndróm polycystických vaječníkov. Väčšinou sa žena s týmto problémom narodí a znamená nepravidelnú a problémovú ovuláciu.
Rovnaký problém s ovuláciou môže byť aj po kyretáži čiže po chirurgickom zákroku, kedy sa čistí maternica. Pár mesiacov žena nemusí ovulovať, a kým sa menštruačný cyklus upraví, prejde neraz aj pol roka.
Ako vyvolať ovuláciu?
Ak ženu netrápi konkrétny problém, no ovulácia “si chodí” kedy chce, môže využiť rôzne prostriedky na vyvolanie ovulácie. Podpora ovulácie sa dá zabezpečiť napríklad injekciami na vyvolanie ovulácie, o ktorých sa môžete poradiť so svojím gynekológom. Stimulácia ovulácie môže byť spustená tiež tabletkami, ktoré sú tiež na predpis.
Keďže sa jedná o umelé vyvolanie ovulácie, prináša so sebou aj možné vedľajšie účinky spojené s nevoľnosťami, o ktorých by ste sa mali porozprávať so svojím lekárom
Ak nechcete siahať po umelých liečivách, svoje možnosti ponúka aj príroda. U žien je veľmi osvedčená bylinka alchemilka, ktorá reguluje hladinu hormónov a stimuluje tvorbu progesterónu.