Prvé príznaky tehotenstva sa častokrát objavia ešte pred očakávanou menštruáciu a môžu žene napovedať, či je v radostnom očakávaní. Aké sú prvé príznaky tehotenstva, a ktoré z nich vám garantujú, že ste “v tom”?

Začiatok tehotenstva

Oplodnenie vajíčka spermiou začína približne 2 týždne po skončení poslednej menštruácie, kedy má žena ovuláciu. Aj keď sa v tele budúcej mamičky vtedy ešte len spúšťajú všetky procesy, podľa klasických gynekologických výpočtoch je žena v 4. týždni tehotenstva.

Dĺžka tehotenstva sa ráta od začiatku poslednej menštruácii, kedy v skutočnosti žena ešte prvé dva týždne tehotná nie je. Od tohto dátumu sa tiež ráta dĺžka tehotenstva, ktoré trvá 40 týždňov.

Kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva?

Niektoré prvé príznaky tehotenstva sa objavujú aj týždeň či dva po oplodnení. Patrí k nim hlavne tmavší výtok či slabšie krvácanie, ktoré sú spôsobené uhniezďovaním oplodneného vajíčka v maternici. Špinenie pred menštruáciu tak môže kľudne značiť tehotenstvo. Skoré príznaky tehotenstva nemusia byť u žien rovnaké, avšak väčšinou sa opakujú.

Najčastejšie sa začínajú signály “druhého stavu” ukazovať od 6. týždňa tehotenstva, kedy sa zvyšuje tehotenský hormón HCG, ľudský choriový gonadotropín. Prvé príznaky tehotenstva pred vynechaním menštruácie patria k neistým príznakom a nemusia sa objaviť u každej ženy. Častokrát sa dokonca stáva, že veľa mamičiek v radostnom očakávaní, nemá žiadne príznaky tehotenstva.

Neisté príznaky tehotenstva

Ak chcete zistiť či ste tehotná, nestačí len vedieť kedy prídu prvé príznaky tehotenstva. Pre lepšie spozorovanie signálov tehotenstva, je dobré vedieť, ako sa môže správať naše telo, ak sa pripravuje na veľkú zmenu. 

Bolestivé prsia

Bolesť pŕs býva príznakom tehotenstva už pár dní po oplodnení. Častokrát totiž prsia pobolievajú už pred očakávanou menštruáciou a mnoho žien tomuto príznaku nevenuje pozornosť, keďže si ho zamieňajú s predmenštruačným syndrómom. 

Bolesť prsníkov sa môže objaviť už od okamihu počatia, keďže prsia matky sa pripravujú na úlohu kojenia. Niektoré ženy, môžu prsia pobolievať celé tehotenstvo, iným zas bolesť po mesiaci ustúpi. 

Únava

Najčastejším príznakom tehotenstva býva u mnohých žien práve únava. Tento príznak tehotenstva je spojený so zvýšenou hladinou progesterónu, kvôli ktorému bývajú mamičky viac unavené a fyzicky vyčerpané. 

Aj keď je proti únave ťažké bojovať a mnohým ženám nepomáha ani spánok, odborníci odporúčajú prechádzky na čerstvom vzduchu. Únava ako príznak tehotenstva sa niekedy objavuje u žien až v druhej polovici tehotenstva. 

Zvýšená viditeľnosť žíl na tele

Nie veľmi známym príznakom tehotenstva v prvom mesiaci tehotenstva býva zväčšenie žíl na tele budúcej mamičky. Niektoré mamičky si ešte pred meškajúcou menštruáciu všimnú viac viditeľné žily najmä v oblasti pŕs a brucha. 

Dôvodom je zvýšený nárok tela na žily, ktoré počas tehotenstva napomáhajú prenosu krvi a živín do maternice, a odtiaľ cez pupočnú šnúru až k plodu. V tele sa nám tiež zvyšuje objem krvi, ktorá sa počas celého tehotenstva zvýši až o 40 percent.

Náladovosť

Zmeny nálad sú jedným z príznakov tehotenstva, ktoré sa môžu objaviť už týždeň pred menštruáciou. Dôvodom bývajú hormóny estrogén a progesterón, ktorých hladina je počas celého tehotenstva zvýšená. Práve pre tieto hormóny mnohé ženy reagujú emotívnejšie či impulzívnejšie. 

Časté návštevy toalety

K prvým príznakom tehotenstva neodmysliteľne patrí aj opakujúca sa návšteva záchoda. Aj keď si mnohé mamičky myslia, že časté močenie patrí len k druhej polovici tehotenstva, keď zväčšená maternica tlačí na močový mechúr, nie je to tak. 

Časté návštevy toalety sú úplne normálnym príznakom tehotenstva počas 1. mesiaca. Ako sme už spomenuli vyššie, v tele ženy sa zvyšuje objem krvi, ktorú musia prefiltrovať obličky a žena v očakávaní tak močí viac ako inokedy.

Aj keď je časté chodenie na záchod nepríjemné, nemali by sme obmedziť príjem tekutín. Naopak tehotné ženy by mali vypiť viac ako keď neboli v radostnom očakávaní. 

Zvýšená záťaž srdca

Tento ranný príznak tehotenstva sa objavuje medzi 6. až 9. týždňom, kedy môže žena pociťovať vyššie pulzy alebo jemnú arytmiu. Dôvodom je opäť vyššie množstvo krvi v tele budúcej mamičky, ktorú musí srdce prepumpovať až k plodu. 

Ak žena pociťuje nepríjemné tlaky na hrudi a nie je si istá, či je tehotná, mala by o tom informovať svojho doktora. V mnohých prípadoch sa nasadzuje vhodná liečba, alebo podporné opatrenia.

Problém s črevami 

Veľmi častým príznakom tehotenstva pred vynechaním menštruácie býva zápcha a pocit nafúknutého brucha. Dôvodom sú spomalené sťahy svalov, ktoré posúvajú potravu v črevách. Opäť za to môže nevyvážené množstvo progesterónu v tele ženy.

Mnoho žien máva zápchu aj ako príznak blížiacej sa menštruácie a nevenujú tomu pozornosť. Zápcha ako príznak tehotenstva však býva v tomto prípade dlhšie obdobie a častokrát nevymizne ani po pár dňoch.

Naopak hnačka v rannom tehotenstve nebýva až tak bežná ako zápcha, no niektoré ženy ju uvádzajú ako prvý príznak tehotenstva, ktorý si všimli na svojom tele. 

Bolesť hlavy

Medzi prvé príznaky tehotenstva patrí aj bolesť hlavy. Dôvodom býva vyššia hladina hormónov v našom tele, s ktorými sa zo začiatku musí “popasovať” aj hlava. Za nepríjemnou migrénov často stojí aj slabý pitný režim, ktorý  mamičky nedodržiavajú častokrát aj preto, že ešte nevedia že sú tehotné. Aj keď je bolesť hlavy prvotným príznakom tehotenstva, mnohé ženy sprevádza celé tehotenstvo.

Zmena stavu pleti 

Príznaky tehotenstva bývajú prvé dni viditeľné aj na tvári. Niektoré ženy sa sťažujú na mastnejšiu pleť so sklonom k akné, za čím opäť stoja hormóny. Iným sa zas pleť rozjasní vďaka zvýšenému objemu krvi v tele, ktorá napína pokožku.

Závraty 

Jedným z príznakom tehotenstva býva aj točenie hlavy, či pocit na odpadnutie. V prvým dňoch totiž tehotným klesá tlak v krvi z dôvodu rozširovania ciev.

Hladina tlaku sa v tehotenstve často kontroluje, pretože zvýšený krvný tlak môže naznačovať nepríjemné ochorenie pre mamičku, či dieťa. Za pocitom na odpadnutie stoja tiež hormóny, ktoré ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi.

Bolesti brucha a v krížoch

Prvé týždne tehotenstva môže žena pociťovať bolesť v podbrušku a chrbte. Hormóny uvoľňujú väzy a tkanivá, a spôsobujú nepríjemné tlaky na kríže. Častokrát sa objavuje aj pobolievanie brucha v oblasti vaječníkov, ktoré je príznačné aj pre prichádzajúcu menštruáciu. V prípade tehotenstva môže bolesť spôsobovať uhniezďovanie vajíčka do maternice, ale najmä hormóny, ktoré sú počas tehotenstva vo veľkom nepomere. 

Zmeny v ústnej dutine

Príznakom tehotenstva býva aj sucho v ústach. Budúca mamička má väčší smäd a nutkavú potrebu ovlažiť si ústa. Práve tento jav je často spájaný s možnou tehotenskou cukrovkou. 

Niektoré mamičky naopak spomínajú časté slinenie respektíve pocit, že majú v ústach väčšie množstvo slín. Ženy sa mnohokrát dokonca zobudia na to, že majú mokrí vankúš. 

V súvislosti s ústnou dutinou a príznakmi tehotenstva sa môže objaviť aj kovová chuť v ústach. Za ňou stoja opäť hormóny alebo pálenie záhy.

Krvácanie ďasien

Ďalším príznakom tehotenstva pred menštruáciou, ktorý súvisí s hormónmi, sú krvácajúce ďasná. Objavujú sa najmä u žien, ktoré mali tento problém už pred tehotenstvom. Dôležité je dôkladné ale jemné čistenie zubov, aby sa do nich nedostala infekcia a nezapálili sa. 

Zmeny zraku

Nie veľmi známym príznakom tehotenstva býva aj zlepšenie alebo naopak zhoršenie videnie. Zmena býva opäť spôsobená hormónmi. Tento príznak tehotenstva ženy udávajú v prvých týždňoch gravidity, a to či ste tehotná vám viem napovedať už pred meškajucou menštruáciu, alebo pozitívnym tehotenským testom.  

Citlivosť na pachy

Veľmi známym príznakom na začiatku tehotenstva býva zvýšená citlivosť na vône. 

Lepšie vnímanie vôní spôsobuje zvýšená hladina estrogénu. V tehotenstve tak žena môže vnímať vône, ktoré bežne neregistrujeme. Naopak už niektoré známe vône, ktoré jej boli príjemné môžu žene prekážať .

Pálenie záhy

Prvé týždne tehotenstva býva príznakom tiež pálenie záhy.  Tento problém potrápi nejednu mamičku na začiatku tehotenstva, a to i napriek tomu, že sa častokrát objavuje v neskoršom štádiu gravidity. 

Pálenie záhy ako príznak tehotenstva spoznajú najmä ženy, ktoré predtým tento problém vôbec nemali. Vtedy je vysoká pravdepodobnosť, že by sa mohlo jednať o tehotenstvo. Najlepší boj s pálením záhy je nekonzumovať prekorenené a príkre jedlá. 

Nevoľnosti

Prvé nevolnosti v tehotenstve sa objavujú až okolo 8. týždňa. Skôr ako nevolnosti tak mamičky spozorujú meškajúcu menšruáciu. Neplatí to však všeobecne. Mnohým ženám sa nevolnosti v podobe vracania a “rozkolísaného” žalúdka, objavujú aj skôr a bývajú tak príznakmi tehotenstva v prvých dňoch.

Tehotenské nevoľnosti sa ženám spájajú najmä s ránom. Nie je to ale úplna pravda. Nevoľnosti sa objavujú mnokrát v hociktorú časť dňa a mnohé ženy trápia najmä k večeru. Dôvodom nevoľností býva stúpajúci HCG hormón, ktorý sa ustáli okolo 16. týždňa. Nevoľnosť sa u žien objavuje už len pri pocite na niektoré jedlá a najviac na ňu pomáha ovocie, mätové čaje a čerstvý vzduch

Aj keď sa vo všeobecnosti udáva, že po prvom trimestri nevolnosti ustupujú, niektoré ženy trápia celé tehotenstvo. V prípade, že vraciate veľmi často a žalúdok neudrží v tele ani žiadne tekutiny, je na mieste vyhľadať lekára, ktorý väčšinou odporúča infúznu liečbu. 

Pravdepodobné príznaky

Kým neisté príznaky sú u každej ženy iné a nemusia sa u niekoho prejaviť vôbec, opačne je to s pravdepodobnými príznakmi. Tie sa objavujú u takmer každej ženy a potvrdzujú predchádzajúce pocity spojené s graviditou. 

Meškajúca menštruácia

Ak ma žena pravidelný cyklus, meškajúca menštruácia môže znamenať tehotenstvo. Uvoľnené vajíčko sa totiž nevyplaví von z tela, ale uhniezdi sa v maternici. Meškajúci menzes nepatrí k istým príznakom tehotenstva, keďže nie vždy stojí za graviditou. Za meškajúcou menštruáciu môže byť mnoho iných faktorov ako stres, kojenie či hormonálne výkyvy.  

Kožné zmeny

V prípade že sa vám objaví tmavá čiara od pupku smerom k lonu, stmavnú vám prsné dvorce či vonkajšie genitálie, je veľmi pravdepodobné, že ste tehotná. Na začiatku tehotenstva medzi 4. až 6. týždňom sa ženám zvyšuje pigmentácia a môžu sa objaviť aj pigmentové škvrny. Tieto príznaky tehotenstva bývajú veľmi časté a len málokedy sa objavujú v prípade, že žena nie je tehotná. 

Zmenený výtok

Prvým príznakom tehotenstva býva často aj výtok. Výtok v tehotenstve býva intenzívnejší ako inokedy a väčšinou sprevádza ženy celé tehotenstvo. Stále by však nemal byť zapáchajúci ani inak sfarbený. Hnedý výtok býva na začiatku tehotenstva pri uhniezďovaní embrya do maternici. 

Pozitívny tehotenský test

Pozitívny tehotenský test patrí k pravdepodobným príznakom tehotenstva. Testy na domáce použitie merajú hladinu HCG v moči, pričom nie všetky majú rovnakú citlivosť na tento tehotenský hormón. 

Citlivejšie tehotenské testy zaznamenajú aj nižšiu hladinu HCG, čo môže byť aj v prípade mimomaternicového tehotenstva. Rovnako klamlivé to môže byť aj v prípade, že vám test ukáže negatívnu odpoveď, a to i napriek tomu, že ste tehotná. Dôvodom môže byť skutočnosť, že test ukáže pozitívnu správu len pri vyššej hladine HCG. Ak by si žena urobila test neskôr, je možné, že výsledkom by bolo tehotenstvo. 

Tip: Ak si potrebujete spraviť tehotenský test, siahnute po overených značkách, ktoré nájdete na eTabletka.sk

Isté príznaky tehotenstva

K istým príznakom tehotenstva patrí potvrdenie od lekára, ktorý vykoná kontrolu tehotenstva sonom a odberom krvi. V prípade, že máte vyššie uvedené príznaky tehotenstva a vyšiel vám pozitívny tehotenský test, okolo 6. týždňa tehotenstva je na mieste navštíviť lekára.