Mnoho rodičov si láme hlavu s tým, kedy je ten správny čas na prvú návštevu zubára so svojím dieťaťom. Vzhľadom na fakt, že rast zubov je pri deťoch individuálny, neexistuje ani presný čas kedy je prvá návšteva potrebná. Máme pre vás však niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu postarať sa o ďasná a zúbky a tiež identifikovať, že už nastal ten správny čas.

Skôr ako vyjdú prvé zúbky

Mnoho zdrojov hlavne z Americkej dentálnej asociácie uvádza, že ak chceme u dieťaťa podporiť návyk na čisté zúbky v budúcnosti a pomôcť mu udržiavať čistú ústnu dutinu, mali by sme začať už vo veku, kedy ešte zúbky nemá. Pomoc dieťaťu je jednoduchá. Ak je dieťa už vo veku kedy prijíma napríklad detskú výživu, je čas začať. Večer počas kúpania stačí navlhčenou gázou alebo čistou utierkou veľmi jemne prejsť po bezzubých ďasnách a zbaviť ich tak nečistôt, ktoré tam mohli ostať počas dňa.

Kedy rastú prvé zuby?

Rodičia, ktorí si už prešli obdobím prerezávania zúbkov vedia, že to môže byť veľmi náročné ako pre dieťa, tak aj pre rodičov. Hoci sa ľudia často obávajú tohto procesu, to, ako ho dieťa zvládne, je individuálne. Niekedy to môže byť plné plaču a utišovania, no sú aj prípady, kedy to deti zvládajú bez väčších problémov. Prerezávanie prvých zubov u detí sa môže objaviť už v 4 mesiaci. Pokiaľ sa však prerezávanie začne až okolo 6-teho mesiaca je to stále v norme.

Je čas na návštevu zubára

Ten správy čas, kedy by mala prebehnúť prvá konzultácia u zubára, je už v období medzi prvým a druhým rokom. Keď už máte von niekoľko prvých zúbkov, je vhodné poradiť sa s vaším zubárom a dohodnúť si prehliadku buď u neho, alebo si na internete môžete nájsť zubára pre deti vo vašom okolí. Je dobré ak zubár, ktorého si vyberiete, dokáže dieťa zaujať napríklad doplnkami v ambulancii alebo pestrofarebnou uniformou. Aj takéto detaily dokážu rozhodnúť ako dopadne návšteva. Vzťah dieťaťa so zubárom už v tomto útlom veku môže rozhodnúť o tom, či budú pravidelné prehliadky pokojnou návštevou alebo nepríjemnou skúsenosťou plnou sĺz.

Dohodnite sa so zubárom

Pokiaľ máte zubára, ktorý vďačne vyšetrí aj malé dieťa, určite sa s ním dohodnite aj na postupe. Zo skúsenosti vám pomôže pripraviť dieťa na takúto návštevu, rovnako dokáže poradiť či je vhodné priniesť so sebou obľúbenú hračku a podobne. Ako profesionál si určite uvedomuje, aká je dôležité ich prvé stretnutie. Preto sa ho nehanbite opýtať a dohodnite si postup, ktorý bude príjemný obom stranám.

Ako sa starať o prvé zúbky

Po prvej prehliadke zubov vám lekár môže odporučiť hneď niekoľko spôsobov ako sa o nich starať. Najčastejšia u malých detí je prstová zubná kefka. S pribúdajúcimi zubmi a vekom príde čas na prvú detskú kefku a zubnú pastu. Už od útleho detstva sa snažte svoje ratolesti viesť k čisteniu zubov viackrát denne. Čo sa týka samotného čistenia, zuby zozačiatku čistí jeden z rodičov. Aj v prípade, že to už dieťa motoricky zvládne samé, zvyknite si na kontrolu zubov po čistení. Často sa totiž stáva, že deti v zhone zabudnú na niektoré časti chrupu a rodič by ich na to mal upozorniť, v lepšom prípade im ich dočistiť. Takáto kontrola môže pokojne trvať aj do 8 či 10 rokov.

Zubná pasta

Zubnú pastu používajte až od veku, kedy je dieťa schopné vypľúvať. Najčastejšie je to vo veku od 2 rokov. Vyberajte deťom určené zubné pasty, ktoré im nie len že nebudú prekážať chuťovo, ale majú aj znížený obsah fluóru. Veľmi vhodnou alternatívou sú aj pasty na prírodnej báze bez fluóru.

Budujte návyky!

Nezabúdajte na to, že návyky svojim deťom budujete už od útleho detstva. Vaše ratolesti si z vás denne berú príklad, a tak od vás dokážu odpozerať napríklad aj návyk pravidelného čistenia zubov. Najprv ich veďte k pravidelnosti a časom, keď im to už bude prirodzené, sa snažte zamerať na dôslednosť. 

Náš tip: Kvalitnú starostlivosť o zuby pre deti aj dospelých nájdete na stránkach Benu lekárne.