Prirodzený pôrod je jedinečný zážitok, na ktorý by sa každá mamička mala dôkladne pripraviť. Otázky ako zvládnuť pôrod s bolesťou, a či ho môžeme urýchliť, patria k tým najčastejším. Vzdelávať sa v tejto oblasti rozhodne nie je na škodu, a aj vďaka tomu môže byť pôrod dieťaťa krásny zážitok. 

Čo vybaviť pred pôrodom

Skôr ako začnete rodiť nezabudnite si vybaviť všetky povinnosti, ktoré vám vyplývajú zo zákona. Okrem nich však treba myslieť aj na priebeh pôrodu, ktorý vám pomôže zvládnuť predpôrodná príprava. 

Dokumenty pred pôrodom

Pred pôrodom je potrebné požiadať gynekológa  o tlačivo “Žiadosť o materské”. Nárok na materské vzniká v 34 tt. ale je možné v prípade komplikácií oň požiadať aj o dva týždne skôr. 

Pred pôrodom je potrebné vybrať si pediatra, ktorého bude vaše bábätko navštevovať. Meno a adresu pediatra nahlasujete aj v pôrodnici, keď prídete rodiť

Čas si vyhraďte aj na návštevu zdravotnej poistovni, ktorej treba taktiež nahlásiť prechod na materskú dovolenku. Na poslednú chvíľu netreba nechať ani výber mena, ktoré treba nahlásiť hneď po príchode do pôrodnici. 

V prípade, že vás čaká “reťazový pôrod”, čiže idete na ďalšiu materskú hneď z rodičovskej dovolenky, je potrebné nahlásiť na úrade práce zrušenie rodičovského príspevku. Povinnosti pred narodením dieťaťa nájdete kompletne zhrnuté na Ústrednom portáli verejnej správy.

Príprava na pôrod

Strach z pôrodu môže žena prekonať aj vďaka psychofyzickej príprave na pôrod. Aj keď mnohé mamičky premýšľajú ako sa pripraviť na pôrod a častokrát sa snažia nájsť prirodzený pôrod na videu, podľa odborníkov to nie je dobrá cesta.  

Viac ako hľadanie pôrodu dieťaťa naživo vám pomôže predpôrodná príprava, ktorú v súčasnosti poskytuje takmer každá nemocnica. Na stretnutiach sa dozviete všetko o pôrode a na sedenia chodia nielen zdravotníci, ale aj ženy, ktoré pôrod už raz prežili. Na hodinách sa dozviete všetko od dýchania, cez kontrakcie až po starostlivosť o bábätko. 

Následne si môžete s kompetentnými vypracovať plán vášho pôrodu. “V posledných rokoch sa stal súčasťou predpôrodnej prípravy aj tzv. pôrodný plán. Ide o zoznam požiadaviek a želaní budúcej matky či rodičov týkajúcich sa starostlivosti a okolností v priebehu pôrodu i obdobia po pôrode,” píše Jaroslava Lukešová vo svojej publikácii Moderné možnosti těhotenstva a pôrodu.

Pôrod si každá mamička môže uľahčiť aj vďaka informáciám o pôrode, ktoré nájde na takmer každej stránke pôrodníc. Ucelené informácie o pôrode nájdete aj na stránke Sanatória Koch alebo Nemocnici Poprad

Náš tip: Na stránkach jednotlivých pôrodníc nájdete zoznam vecí pre matku a dieťa, ktoré si je potrebné zaobstarať pred pôrodom. Veľa z týchto vecí zoženiete v Benu lekárni.

Príznaky začínajúceho pôrodu

Mnohé ženy sa pýtajú ako zistia, že začína pôrod. Aj keď je to u každej mamičky inak,  tesne pred termínom pôrodu môžete sledovať príznaky, ktoré vám napovedia, že bábätko bude čoskoro na svete.

Tieto príznaky je dobré sledovať aj skôr, aby ste mohli všetko zabezpečiť v prípade predčasného pôrodu. Príznaky, že sa blíži pôrod, neznamenajú že máte ísť hneď do nemocnici. Jedná sa skôr o poslíčkov, že pôrod príde a rozbehne sa za pár hodín či dní. 

Odchod Hlienovej zátky

Hlienová zátka pred pôrodom chráni plod pred baktériami a vypĺňa kanál krčka maternice. Keď zátka odíde začína sa otvárať krčok maternice a pôrod čoskoro začne. Hlienová zátka je hlien s prímesou krvi. 

Hnačka pred pôrodom

Že je spontánny pôrod na ceste častokrát ukazuje aj naše trávenie. “Mám tri deti a každé sa na svet hlásilo, keď som mala problémy s črevami,” vysvetľuje mamička Laura.  

Menštruačné bolesti pred pôrodom

Začínajúci pôrod môžete spozorovať aj keď začínate mať bolesti krížov a podbruška ako pri menštruačných bolestiach. 

Tvrdnutie brucha pred pôrodom 

Blížiaci sa pôrod ženám mnohokrát predpovedajú aj nepravidelné kontrakcie. Jedná sa o takzvaných “poslíčkov”, ktoré ohlasujú, že bábätko je zachvílu na svete. Kontrakcie pred pôrodom tak netreba brať na ľahkú váhu, ale zároveň ešte nie je potrebné chodiť do nemocnici.  

Pocity pred pôrodom 

Mnohé mamičky zažívajú akúsi “predzvesť pôrodu,” ktorá im napovie, že za krátky čas idú rodiť. Zároveň keď sú veriace, to spájajú s modlitbou za šťastný pôrod, ktorá je dostupná na internete.  

Ako dlho trvá pôrod

K častým otázkam týkajúcich sa pôrodu patrí aj otázka ako dlho trvá pôrod po odtečený plodovej vody. Kým u prvorodičiek je čas dlhší, pretože sa prvýkrát otvárajú pôrodné ceste, u viacrodičiek je doba krajšia.

Najdlhšou býva prvá pôrodná doba, ktorá trvá u prvorodičiek od 4 až do 12 hodín. Druhý pôrod býva zväčša kratší a trvá od 3 do 5 hodín. Na to, ako dlho bude žena rodiť veľmi vplýva aj psychika ženy. Keď žena bolesť príjme a uvoľní sa, bábätko pôjde von na svet ľahšie.  

Epidurál pri pôrode

Pôrod ženy sprevádzajú aj bolesti, ktoré sú u každej rodičky iné. “Tolerancia pôrodných bolestí je veľmi individuálna a závisí od rady aspektov, ktoré sú závislé od celého súboru somatických, psychických a sociálnych vplyvov,” vysvetľuje Odona Fabušová a Stanislava Richterová vo vedeckom článku Pôrodnícka epidurálna analgézia

Okrem správneho dýchania a nastavenia môže žene pomôcť aj epidurálna aneztéza, ktorá sa pichá v prvej pôrodnej dobe. Anestetikum sa zavádza injekciou do hornej časti bedrovej chrbtice, kedy je krčok maternice správne otvorený. 

“Podstatou je prechodné prerušenie nervových vzruchov, ktoré účinnou mierou prispievajú k znižovaniu pôrodníckych komplikácií,” opisuje Fabušová s Richterovouako pôrod s epidurálkou. 

Ako prebieha pôrod?

V prípade, že vám odtiekla plodová voda, máte pravidelné kontrakcie, alebo vám spustili “vyvolávačkou”  pôrod v nemocnici, čakajú vás tri pôrodné doby, počas ktorých porodíte bäbetko.

Všetky tri fázy pôrodu sprevádzajú silné kontrakcie, ktoré žena zvládne lepšie správnym dýchaním. Vyvolaný pôrod obnáša bolestivejšie kontrakcie, ktoré spôsobuje hormón oxytocín. Ten pomáha aj v prípade nepostupujuceho pôrodu.  

Mnohé ženy nevedia ako bolia kontrakcie či pôrod a prvýkrát sú veľmi prekvapené veľkou bolesťou. Tá pripomína menštruačné nevoľnosti. “Kontrakcie sú svalové sťahy maternice a nie sú ovládateľné vôľou,” vysvetľuje doktor Záhumenský v publikácii Sprievodca tehotenstvom. Snaha o bezbolestný pôrod je tak viac – menej nemožná, keďže maternicu ovládať nevieme. 

Prvá pôrodná doba

Takmer v každej nemocnici vás v tejto fáze čaká holenie pred pôrodom a očistná klyzma, ktorá zabezpečí lepšiu hygienu pri pôrode. Prvá pôrodná doba sa považuje za otváraciu. 

Krčok maternice pred pôrodom nie je otvorený a práve v prvej fáze sa otvára. Ak sa pýtate ako urýchliť otváranie krčka, najlepším receptom je správne dýchanie pri pôrode. To je tiež vhodné ak chcete rozbehnúť pôrod po odtečený plodovej vody. 

Správne dýchanie pri pôrode zabezpečí žene kľudnejší pôrod. Pri kontrakcii žena dýcha s kratším nádychom a dlhším výdychom. Na ukľudnenie často pomáha keď si mamička ráta pri nádychu do troch a pri výdychu do päť.  V prvej pôrodnej dobe je tak dýchanie veľmi dôležité.

V tejto fáze býva často otec pri pôrode alebo dula. Obaja mamičku podporujú a pomáhajú jej zvládnuť bolesť. Okrem podporných slov pomáha v prvej dobe tiež teplá sprcha smerujúca na kríže, alebo “pohupovanie” na fitlopte. Počas pôrodu sa nesmieť jesť ani piť, aby v prípade operácii žena nevdýchla zvratky do pľúc.

Počas prvej pôrodnej doby sa pravidelne sleduje srdcová činnosť bábätka a veľkosť kontrakcií. Vďaka tomu sa dá včas zachytiť nepravidelný prísun kyslíka k bábätku. Prvá doba trvá až do zániku bránky, kedy krčok maternice splynie s pôškovou stenou a vytvorí sa pôrodný kanál pre hladký prechod bábätka. 

Druhá pôrodná doba

Táto fáza pôrodu končí pôrodom plodu, a aj keď môžu byť pri nej prítomný oteckovia, nie vždy to aj chcú. Žena chce často intimitu a sústredenie na tlačenie. Druhá pôrodná doba nastáva vtedy, keď je žena správne otvorená, a keď cíti tlak na konečník. 

Počas druhej pôrodnej doby už žena pre bolesti nevládze plynulo dýchať ako v prvej pôrodnej dobe. Kontrakcie žena predýchava rýchlymi krátkmi nádychmi a výdychmi. Ak prichádza silná kontrakcia, žena sa chytí pod kolenami, bradu zatlačí k hrudníku, zavrie oči a pomocou brušného lisu silno zatlačí a hlboko vydýchne. 

Počas tejto fázy sa vykonáva aj nástrih hrádze, ktorá sa v tejto dobe nerobí rutinne. Jedná sa skôr o prípady kedy je hrádza prekážkou pri pôrode alebo keď ohrozuje život dieťaťa. 

Druhá pôrodná doba trvá od 5 do 20 minút. Čím žena lepšie tlačí, tým skôr je bábätko na svete. V prípade, že sa v druhej fáze vyskytnú problémy môže pôrod skončiť cisarskym rezom, kliešťovým alebo zvonovým pôrodom. 

 Kliešťový pôrod je operačný pôrodnícky postup s použitím pôrodníckych kliešťov. ”Princípom kliešti je uchopiť hlavičku plodu v správnej polohe a pomocou ťahu a rotácie ju vybaviť z pôrodných ciest,” vysvetľuje na svojej stránke Tibor Jankovský, odborný ženský lekár.

O trochu jednoduchší býva zvonový pôrod. “Princípom pôrodníckeho zvonu je vytvorenie umelého pôrodného nádoru na mäkkých tkanivách hlavičky plodu podtlakom a ťahom za hlavičku prostredníctvom prisatej peloty,” dodáva Jankovský

Tretia pôrodná doba

Tretia doba pôrodná začína pôrodom bábätka a končí pôrodom plodu. Po pôrode je žena ešte vyzvaná lekárom aby zatlačila a vypudila z tela placentu, ktorá vyživovala cez tehotenstvo plod. V prípade, že žena placentu neporodí v krátkej dobe, podáva sa jej oxitocín. Vďaka tomu sa zabráni zbytočným krvným stratám. 

Pôrod do vody a pôrod doma

Keď ženy rozmýšľajú ako si uľahčiť pôrod, často sa uchýlia k pôrodu doma. V súčasnosti je trendom aj pôrod doma natáčať na video. Ten však lekári neodporúčajú najmä pre komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť. Ohrozená je totiž často matka aj plod. Pri pôrode by mali byť prítomní dvaja zdravotníci, najmenej jeden so skúsenosťami s resuscitácou novorodencov,” vysvetľuje Viliam Dobiáš vo svojej publikácii Pôrod v improvizovaných podmienkach a resuscitácia novorodenca

Menej často sa u nás skloňuje pojem lotosový pôrod. Jedná sa o pôrod kedy nie je pri pôrode prestrihnutá pupočná šnúra a dieťatko zostáva spojené s placentou až dovtedy, kým sama neodpadne. Lekári to ale veľmi neschvaľujú, najmä z hygienických dôvodov.

U nás sa skôr hovorí o pôrode do vody, ktorý však okrem výhody, že sa lepšie žena uvoľní, obnáša aj nevýhodu bakteriálnej infekcie krvou či stolicou.  

Komplikácie pri pôrode

Pôrod častokrát nejde ľahko, ale prináša problémy, ktoré sa môžu objaviť na strane nastávajúcej mamičky, alebo na strane novorodenca. 

“Najčastejšími komplikáciami zo strany matky sú, predčasný pôrod, nepravidelnosti pôrodných ciest, poruchy pôrodných síl, porucha brušného lisu,” vysvetľuje gynekológ Jozef Záhumenský v knihe Sprievodca tehotenstvom. 

Ku komplikáciám na strane novorodenca patria nepravidelné polohy a dystokia pliecok. “Ide o stav v druhej pôrodnej dobe, predné pliecko je zadržané za lonovou kosťou a po pôrode hlavičky nedochádza k rotácii,” dodáva Zahumenský v publikácii. 

Čo treba vybaviť po pôrode

Po pôrode by mala každá mamička zaniesť rodný list na matriku a prihlásiť deťa do zdravotnej poisťovni. Rodný list sa posiela aj do sociálnej poisťovni, ktorá vypláca materskú dávku. 

Zájsť treba aj na úrad práce, kde môžete dostať prídavky a príspevky na dieťa. Na úrade tiež dostanete informácie, čo vyplniť a priniesť v prípade, že chcete jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa. Všetky informácie opäť nájdete na s ústrednom portáli verejnej správy Slovensko.