Kojenecké oblečenie v súčasnosti nie je zložité kúpiť v ktoromkoľvek obchode. Ak ale bábätku nechcete detským oblečením uškodiť, prečítajte si, na čo všetko by ste si mali dať pozor.
Výber oblečenia pre novorodenca patrí k veľmi príjemným záležitostiam čerstvých mamičiek. Aj keď máte k dispozícii finančné prostriedky, či vyčlenenú peňažnú rezervu, nenakupujte zbytočne veľa oblečenia.
Bábätká od narodenia do jedného roka veľmi rýchlo rastú a mnohým ženám sa stáva, že niektoré “kúsky” oblečenia bábätkám ani nestihli obliecť. Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému zahlcovaniu, stačí ak si na prvé tri mesiace zaobstaráte po 5 až 7 kúskov oblečenia z každého druhu.
Ako vybrať správnu veľkosť oblečenia pre bábätká?
Ako sme už spomenuli vyššie, najlepšie urobíte, ak budete kupovať oblečenie pre bábätká na tri mesiace. Rovnako sú tiež väčšinou číslované jednotlivé odevy v obchodoch.
0 – 3 mesiace
Pre čerstvých novorodencov, alebo bábätká do 3. mesiacov vyberajte oblečenie ktoré je označené veľkosťou 50, 56 alebo 62. Ak podľa sona viete, že budete mať menšie bábätko, môžete si do výbavičky kúpiť zopár kúskov oblečenia veľkosti 48.
3 – 6 mesiacov
V období od 3 do 6 mesiacov môžete využiť niektoré oblečenie pre bábätká veľkostí 62. Firmy s kvalitným oblečením najnovšie vyrábajú aj body s dvojitým zapínaním, ktoré rastú spolu s bábätkom. Do šatníka bábätka zaradte oblečenie veľkosti 68 a 74.
6 – 9 mesiacov
Niektoré oblečenie veľkosti 74 si určite odložte aj na ďalšie obdobie a dokúpte k nim bodíky, dupačky či detské pančušky čísla 80, 86 a 92.
9 – 12 mesiacov
V poslednej dekáde ročného bábätka už vaša ratolesť nebude rásť tak rýchlo a okrem vecí 92 a 98, využijú menšie bábätká aj oblečenie čísla 86.
Bezpečnosť a oblečenie pre bábätká
Oblečenie pre bábätká by malo byť nielen pohodlné, ale i bezpečné. Vyhnite sa príliš obtiahnutému oblečeniu, ktoré ho môže škrtiť, ťahať či zabraňovať mu v pohybe. Aj keď sú obtiahnuté legíny, či bodíky na deťoch pekné, nezabúdajte že každý extrém škodí.
Určite sa pri kupovaní oblečenia pre bábätko vyhnite zapínaniu na zips. Veľmi jednoducho sa totiž môže stať, že zipsom pricviknete jemnú pokožku vášho bábätka. Pozor tiež dajte na prekombinované stužky, korálky, šnúrky, príliš veľa gombíkov či flitre. Bábätko si môže týmito doplnkami ublížiť, alebo ich dokonca prehltnúť.
Zároveň vyberajte oblečenie bez rôznych ozdôb typu stužky, tlačidlá, šnúrky, gombíky či flitre. Najmä pri bábätkách sú tieto prvky nielen nepohodlné, ale môžu byť aj nebezpečné. Pri väčších deťoch si už samozrejme nejakú tú ozdobu dovoliť môžete.
Aký druh oblečenia pre bábätká zvoliť?
Najviac používaným oblečením pre bábätká sú určite body, ktoré sa zapínajú medzi nôžkami bábätka. K nim môžete bábätku obliecť pančušky alebo tepláčiky s ponožkami. Ak chcete zvoliť jednoduchšiu cestu obliekania, stavte na overaly, ktoré majú zakryté aj chodidlá.
K bodom pre bábätká môžete obliecť tiež dupačky, ktoré sú nielen štýlové ale tiež praktické. V každej výbavičke by ste mali mať tiež svetríky alebo mikiny, ktoré môžete bábätku obliecť ak je chladnejšie.
Praktické oblečenie
Pri kupovaní oblečenia pre bábätká nezabúdajte nielen na bezpečnosť a pohodlie, ale tiež na praktickosť. Vďaka bodíkom a overalom, ktoré sa zapínajú medzi nohami, bábätko ľahšie prebalíte.
Ak si zároveň vyberiete body, ktoré majú zapínanie na gombíky, ľahšie ich oblečiete a nemusíte ich vyzliekať a obliekať cez krehkú hlavičku.
Pri svetríkoch si dávajte pozor na dostatočne veľký otvor na hlavičku, aby ste vašu ratolesť zbytočne neťahali. Ani tu to však s veľkosťou nepreháňajte, aby nemalo bábätko príliš veľký výstrih.
Oblečenie do vankúšika/perinky
Ak v prvé mesiace života nechávate novorodenca vo vankúšiku/ perinke zvoľte vzdušné veci pre bábätká. Zbytočne tiež bábätko neobliekajte viacerými vrstvami.
Bábätku v perinke budú určite stačiť kvalitné body a môžete mu nechať holé nôžky s ponožkami. Ak máte v dome chladnejšie, môžete bábätku obliecť veľmi tenké tepláky.
Najlepší materiál oblečenia pre bábätká
Aj keď sa nám v súčasnosti ponúka v oblečení pre bábätká veľké množstvo vecí, vyberte si tie, ktoré sú z kvalitných materiálov. Pri malých deťoch je to obzvlášť dôležité, keďže majú veľmi citlivú pokožku.
Lacné oblečenie pre bábätká v čínskych obchodoch preto nie je správna voľba, a ak nemáte dosť finančných prostriedkov, radšej kúpte menej kusov, ale o to kvalitnejších.
Zo šatníka bábätka vylúčte oblečenie zo syntetického materiálu a iných umelých látok. Vyhýbajte sa tiež “pichlavej” vlne. V súčasnosti sú najpreferovanejšie a tiež cenovo dostupné veci zo 100 % bavlny, organickej bavlny, ľanového materiálu, mäkkej vlny či iných bio textílií.
Tieto kvalitné materiály vám väčšinou zaručia, že pri ich pestovaní neboli použité škodlivé chemické látky, ktoré sa môžu na oblečení ešte udržať. Rovnako uprednostňujte biele či krémové oblečenie, ktoré nie je zafarbené. Na bielu farbu si pri bábätkách určite rýchlo zvyknete, pôsobí nežne a nevinne.
V hypoalergénnych odevoch môže pokožka bábätka krásne dýchať a nespotí sa tak ako pri syntetickom oblečení. Pri výbere šatníka sa určite nespoliehajte len na značkové oblečenie pre bábätká, alebo luxusné oblečenie pre bábätká. Tie sa nemusia vždy držať kvalitných materiálov a zvýšenú cenu si môžu “pýtať” za exkluzívny módny návrh.
Ako sa starať o oblečenie pre bábätká
Keď už máte oblečenie pre bábätká nakúpené, nezabudni sa oň starať tak, aby splnilo svoj účel. Predtým ako vec bábätku prvýkrát oblečiete nezabudnite ju oprať.
Aj keď je vec nová, neznamená, že je čistá. Pri balení, preprave, či v obchode prešla rukami mnohých ľudí a môžu sa na oblečení nachádzať neželané baktérie, ktoré vám nepozornosť vrátia v podobe ekzému.
Pranie
Kojenecké oblečenie by sme mali prať minimálne na 40 – 60 °C. Kým v minulosti sa detské prádlo vyváralo, dnes to už nie je potrebné. Aj keď je pracia teplota odporúčaná, vždy si pred praním pozrite štítok na oblečení, aby ste ho nezničili.
Pri praní perte detské oblečenie samostatne a používajte pracie prostriedky vhodné na detské oblečenie. Väčšinou sú označené nápisom “sensitive” alebo “pre citlivú pokožku”.
Pri bábätkách sa častokrát objaví nepekná škvrna, ktorá obyčajným praním nezmizne. V tomto prípade skúste použiť žľčové mydlo, ktoré využívali mamičky už v minulosti.
Žehlenie
Aj keď je žehlenie “makačka” a oblečenie pre bábätká veľmi často periete, skúste túto rutinu udržať aspoň rok, kedy je pokožka bábätka extra citlivá. Vďaka žehleniu zabije mnoho baktérií a opäť sa vyhnete poškodeniu pokožky.
Uskladnenie
Rovnako ako samostatné pranie aj ukladanie vecí by malo mať svoje miesto. Keď nemáte v dome či v byte priestor na ďalšiu skrinku, skúste mu vyčleniť samostatné poličky, kde dojčenské oblečenie prehľadne nájdete.
Oblečenie pre bábätká chlapcov
Či už máte doma chlapčeka alebo dievčatko pri bábätkách nemusíte striktne rozdeľovať oblečenie na modré či ružové. Ako sme už vyššie spomenuli, uprednostnite kvalitu a biele farby, pred módnymi výstrelkami.
Štýlové oblečenie pre chlapcov nájdete tiež v jemných pastelových farbách, ktoré boli farbené prírodnými farbivami. Ak vás lákajú farebné veci, zvoľte si farebnú radšej druhú vrstvu oblečenia ako napríklad svetrík či mikinu s tepláčikmi.
Oblečenie pre bábätká dievčatá
Pri bábätkách nežného pohlavia sa držte rovnakých princípov ako pri chlapcoch. Ak chcete zvoliť slávnostné oblečenie pre bábätká v podobe šiat, oblečte ich radšej na bavlnené body a pančušky. V tomto prípade môžete skúsiť tiež nežnú čipku na krst, alebo zaujímavú výšivku.
Kde kúpiť oblečenie pre bábätká
Ak chcete nájsť najkrajšie oblečenie pre bábätká, naozaj nemusíte chodiť ďaleko. Nielen v kamenných predajniach, ale aj na internete nájdete mnoho vecí, ktoré sú označené z eko bavlny, či iných prírodných materiálov.
Aj mnohé značkové oblečenie pre bábätká už vsádza na kvalitu, ktorá sa stáva pri bábätkách čoraz viac dostupnejšou. Štýlové detské oblečenie už dokonca ponúkajú aj veľko obchodné reťazce, kde nakúpite potraviny či drogériu. Stačí si “vystriehnúť” akciu, a bio oblečenie za nízku cenu určite nájdete.
Slovenské oblečenie pre bábätká
Ak hľadáte pre svoje bábätká niečo extra, a chcete zároveň podporiť lokálnych výrobcov, stačí na internete nájsť slovenských výrobcov. Trh s lokálnou módou pre bábätká sa stále rozširuje, avšak treba rátať s tým, že pri nákupe siahnete hlbšie do vrecka.
Oblečenie v lete a v zime
Pri oblečení pre bábätká sa mnoho z vás pýta, koľko vrstiev bábätku obliekať. Aj tu sa však treba držať pravidla, že každý extrém škodí.
V zime bábätku oblečte body s dlhým rukávom, svetrík, pančušky a tepláky. Bábätko ešte oblečte do zimného overalu, alebo vložte do “fusaku”. Viac vrstiev určite nie je potrebných, aby sa bábätko nespotilo a následne môže pri studenom vzduchu ľahko ochorieť.
Ak sa vám naopak bábätko narodilo do teplých mesiacov, určite by ste sa mali riadiť pocitmi. Častokrát sa zvykne mamičkám radiť, že dieťa má mať vždy o vrstvu viac ako dospelý. Je to však mýtus, a ak je vonku veľmi teplo a vy máte krátky rukáv, kľudne ho doprajte aj bábätku.