Rozprávky patria k deťom, rozvíjajú ich fantáziu, ale tiež naučia. Nečakajte teda už ani chvíľku a ponúknite im tie najkrajšie rozprávky pre deti. Výber rozprávok na čítanie je čoraz väčší, a ak máte zmätok v tom, ktorú rozprávku vybrať, skúste náš zoznam plný kúzelných a veselých príbehov.

Klasické rozprávky na čítanie

Three little pigs near their small houses and scary wolf. Three pigs and house, fairytale story. Vector illustration

Ak ste sa rozhodli deťom čítať, či už pred spaním, alebo v rámci voľného času, nezabúdajte na klasické rozprávky, ktoré sprevádzali nielen naše detstvo, ale vyrastali aj s našimi rodičmi, či babkami a starkými.

Každé dieťa nadchnú rozprávky o vlkovi. Či už zvolíte rozprávku na čítanie Vlka a kozliatka, Červenú čiapočku alebo Vlk a tri prasiatka, vaše deti budú počúvať so zatajeným dychom. Kúsok napätia prinesie deťom aj rozprávka na čítanie Janko a Marienka, Princezná na hrášku, Zlatovláska alebo Kocúr v čižmách.

Poučné rozprávky

poučné rozprávky, nenásytná húsenička

Pri čítaní rozprávok môžeme spojiť zábavu s užitočným, keď siahneme po rozprávkach s poučením. Jednou z týchto kníh je Chlapec, líška, krtko a kôň. V knihe nájdete každodenné, ale aj dôležité témy, ktoré sú zobrazené v originálnych obrázkoch.

Veľmi úspešnou knihou ktorá deti nenútene naučí počítať, rozpoznávať ovocie a iné dobroty, je rozprávka o Nenásytnej húseničke. Na trhu je už 50 rokov a preložená bola do 33 jazykov. A keď sme už pri húseniciach, skúste deťom prečítať rozprávku František z kompostu, ktorá ich naučí mnoho o prírode.

Poučné, ale aj veľmi zaujímavé rozprávky na čítanie nájdete na stránke červený nos. Organizácia sa venuje ľuďom v nemocniciach a na stránke nájdete rozprávky na čítanie o Hanke. A ak chcete spojiť príjemné s užitočným, môžete sa cez stránku do pomoci aj zapojiť.

Rozprávky o zvieratkách

Krátke rozprávky na čítanie o zvieratách nájdete v knihe Divoká symfónia, ktorú napísal svetoznámy autor Dan Brown. Krátke rozprávky na čítanie dopĺňajú úžasné ilustrácie.

K “zvieracím” bestsellerom patria určite knihy Objím ma prosím a Mamička, kde si. Medvede prostredníctvom príbehu ukazujú aké dôležité je mať niekoho nablízku.

Morské prostredie, ktoré púta stále pozornosť detí, objavíte so svojimi ratolesťami v knihe Gerda, ktorá sa dočkala aj svojho pokračovanie. Príbeh veľryby dopĺňajú vysoko dizajnové ilustrácie, ktoré potešia nielen oko, ale chytia tiež za srdce.

Ak chcete deťom priblížiť netradičné zvieratá, skúste rozprávkovú knihu Včely alebo Včelár Jožko. Okrem krásnych obrázkov sa deti aj niečo nové naučia.

Silný príbeh o rodine a odvahe nájdete v rozprávke na čítanie Vlk menom tulák. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a doplnený je krásnymi ilustráciami. Na konci knihy nájdete prehľadnú faktografiu o vlkoch.

Rozprávky o princeznách na čítanie

Adorable cute little girl dressed like princess in pink skirt posing isolated holding unicorn stuffed toy under her arm, looking at camera with broad happy smile. Childhood, joy and happiness

Ak máte doma dievčatá určite ich upútajú rozprávky pre deti v ktorých hrajú hlavnú úlohu princezné. Každá malá “parádnica” by mala prečítať Krásku a zviera, Snehulienku, Popolušku či malú morskú vílu.

Princeznú nájdete tiež v Šípkovej ruženke či Aladinovi. Radosť dievčatám urobí Princezná na hrášku alebo Ľadové kráľovstvo, ktoré si môžete pozrieť prostredníctvom animovaného filmu.

Vtipné rozprávky

Smiech a zábava patria k deťom, a tak je to aj pri rozprávkach na čítanie. Humorné rozprávky plné zábavy nájdete v knihe Agáta Papagájová. V knihe sa nachádzajú naozaj zaujímavé ilustrácie, ktoré dopĺňa veselý slovník.

Vojnu piatakov proti prísnej pani učiteľke nájdete v knihe Ako skrotiť drzú Soňu. Kniha deťom prinesie nielen kopu zábavy, ale tiež inšpiráciu na huncústva. Rozprávka je tiež veľmi pekne ilustrovaná.

Krátke vtipné rozprávky v podobe básničiek nájdete v knihe Čáry – Máry – Fuk. Okrem veselých rýmov vás určite zabavia aj vtipné ilustrácie, ktoré si budú vaše deti pozerať každý deň.  Krátke smiešne rozprávky nájdete v knihe Kvak a Člup, ktorá sa stala obľúbená nielen medzi deťmi aj rodičmi.

Ak nemáte zábavy stále dosť, skúste vtipné rozprávky na čítanie v knihách Pán Gum, Späť do Afriky, Tresky – Plesky, alebo Svetozár.

Slovenské rozprávky

Rozprávky pre deti na čítanie nemusíte hľadať len medzi zahraničnými autormi. Pútavé príbehy vytvárajú aj naši spisovatelia, ktorých nie je málo. Ak máte radi klasiku, zvoľte slovenské ľudové rozprávky, ktorých zoznam je naozaj dlhý.

Najznámejšie sú tie od Pavla Dobšinského, ktoré sú medzi deťmi stále aktuálne. Presne 76 príbehov od Pavla Dobšinského nájdete v knihe Slovenské ľudové rozprávky. Ak deti uprednostňujú skôr kreslené knihy, veľmi pekné animácie nájdete v Dobšinského rozprávkach.

Slovenské ľudové rozprávky na čítanie zozbierané od rozprávačov nájdete v knihe Slovenské ľudové rozprávky, ktoré vyšli už v 3 zväzkoch. Pekné ľudové rozprávky s farebnými ilustráciami nájdete v knižke Veselé ľudové rozprávky.

Vynikajúci detský autor je rozhodne Milan Rúfus, ktorý napísal tiež knihu Deťom. V publikácii sa nachádza mnoho mini rozprávok s úžasnými ilustráciami. Deti by od slovenských autorov mali určite spoznať knižky Opice z našej police, Danka a Janka, Smelý zajko či Môj macík.

Aj novodobé rozprávky pre deti na čítanie sú plné fantázie a radosti. Obľúbená je autorka Veruška Bobeková, ktorá napísala a ilustrovala knihy 6 detí, Maruška a Ripka.

Pekné rozprávky na čítanie nájde v knihe Popletený drak, ktorý robil všetko naopak či 10 prípadov detektíva tchora Hektora. Obe rozprávky sú od autorky Dany Hlavatej, ktorá napísala mnoho rozprávok na čítanie.

Úspech medzi Slovenskými autormi si získala tiež Iryna Zelyk, ktorá napísala knihu Ja a pánko hnev, Ľúbim ťa, Kto je rýchlejší a Príbeh o dvoch jašteričkách a slnku.

Detské rozprávky na dobrú noc

Rozprávky na čítanie pre deti nikdy nesklamú pred spaním. Deti si večerným čítaním zaužívajú rutinu a zároveň dávajú telu signál, že sa má pripraviť na spánok.

Ak hľadáte rozprávky na dobrú noc na čítanie online, skúste stránku najlepšie pre deti, kde nájdete pekné rozprávky pred spaním.

Vtipné rozprávky na dobrú noc, kde sa nachádza aj poučenie nájdete v knihe Rozprávky na dobrú noc.  Sedem veselých a krátkych rozprávok o snení deti určite upútajú.  Ak máte radšej klasiku, skúste originálne príbehy od Daniela Heviera z knihy Nám sa ešte nechce spať. V knihe nájdete vtipné ilustrácie, ale aj pútavé zápletky.

Jedenásť krásnych a zasnívaných príbehov nájdete v knihe Moja prvá kniha rozprávky na dobrú noc. Knižka je veľmi pekne ilustrovaná a sľubuje malým čitateľom krásne sny.

Ak máte doma chlapca určite sa mu bude páčiť pekne ilustrovaná kniha Dinosaury na dobrú noc.  Rozprávkový príbeh o hrôzostračnom Tyrovi a jeho nových kamošoch Kubkovi, Timkovi, malej Mimi a kocúrovi Cyrovi si získa každé dieťa.

Rozprávky na čítanie na dobrú noc sú veľmi dobré, ak má vaše dieťa problém so zaspávaním. Overené spôsoby ako uspať deti sľubujú knihy Sloníča, ktoré chce zaspať, Zajko, ktorý chce zaspať alebo Rozprávky na sladké sníčky.

Audiorozprávky

Indoor shot of adorable sweet mixed race little boy wearing wireless headphones, listening to music and dancing, his mother posing in background. Childhood, maternity, fun and technology concept

Veľmi úspešné nielen medzi deťmi, ale aj rodičmi, sú audiorozprávky. Kým v minulosti sme si prehrávali audio rozprávky na dobrú noc z nášho “magnetofónu” dnes máme veľkú ponuku v mp3 formáte.

Audiorozprávky nájdete tiež na CD, ktoré môžete prehrávať deťom pred spaním, alebo pri hre. Rozprávku vo forme audia si môžete vypočuť tiež v Kuzelnom čítaní, ktoré nájdete v každom kamennom či internetovom kníhkupectve. Výborné je kúzelné čítanie na dobrú noc, ale v ponuke máte aj ďalší bohatý výber.

Ak nechcete mať doma vlastnú zbierku audio rozprávok v podobe CD, skúste na prehrávanie rozprávok navštíviť youtube. Klasické rozprávky ako napríklad Rozprávka o zlatej rybke, Žabiatko, Ženský vtip či Trojruža nájdete v playliste, kde sa nachádza 27 rozprávok.

Vianočné rozprávky pre deti na čítanie

Vianočné rozprávky na čítanie nájdete na každom kroku. Ak chcete ale deťom spríjemniť obdobie Vianoc, začnite s čítaním už prvého decembra. Poobzerajte sa v kníhkupectve, alebo na internete po knihe s názvom Adventný kalendár, ktorá vám ponúka 24 krátkych príbehov na každý deň až do Vianoc.

Vyskúšať môžete tiež rozprávku na čítanie Vianočné Mystérium. Jedná sa o napínavý príbeh, ktorý je rozdelený do 24 častí. Deti budú každý deň s napätím čakať, ako sa príbeh vyvíja a pokračuje.

Kúzelnú atmosféru vám vyčarujú rozprávky na čítanie od Hansa Christiana Andersena. Deti s určite obľúbia Malá morská víla, Cínový vojačik, škaredé káčatko či Cisárove nové šaty. Najlepšie rozprávky nájdete v knihách Hans Christian Andersen, Rozprávky Hansa Christiana Andersena, Rozprávky,

Online rozprávky na čítanie

Candid shot of joyful happy young mother and daughter viewing family pictures or shopping online using laptop pc, sitting at desk in light bedroom interior, pointing fingers at screen and smiling

Rozprávky na čítanie nájdete aj online. Na stránke šikovná mamina sa nachádza niekoľko príbeh, ktoré sú určená na čítanie pred spaním.

Klasické rozprávky na čítanie nájdete na stránke najprv deti. Deťom môžete prečítať Budkáčik a Dubkáčik, O troch grošoch, Janko Hraško alebo Ako išlo vajce na vandrovku.

Zaujímavé príbehy si môžete prečítať na webe rozprávky na dobrú noc, ktorú vytvoril grafik a web dizajnér Ján Zajac. Okrem rozprávok tam nájdete tiež kvízy či hry.

Ak túžite po niečom novom skúste deťom prečítať rozprávky zo stránky Perinový kozmonaut. Opäť tu nájdete okrem rozprávok na čítanie aj hry, či obrázky na vymaľovanie.

Tip: V kníhkupectve PantaRhei.sk nájdete všetky obľúbené knižné tituly.