Výber hračiek pre deti je každým rokom väčší a rodičia sa čoraz častejšie zamotávajú v tom, čo deti naozaj poteší a čo ich “zabaví” len na chvíľu. Ak neviete aké hračky sa hodia k veku dieťaťa, či vďaka ktorým hračkám si vaša ratolesť zlepší kreativitu či inteligenciu, ste na správnom mieste.   

Načo sú dobré hračky?

Hračkami rozumieme predmety a objekty, ktoré slúžia deťom na hru. Vďaka nim sa tak deti dokážu koncentrovať, rozvíjať a rešpektovať hranice. 

Mária Podhájecká píše vo svojej knihe Edukačnými hrami poznávame svet, že “hra má viacero aspektov – poznávací, precvičovací, emocionálny, pohybový, motivačný, tvorivý, fantazijný, sociálny, rekreačný, diagnostický, terapeutický.” 

Aj keď je v súčasnosti veľký výber hračiek pre malé deti, podľa psychológov nie je potrebné, aby deti mali veľa hračiek, ale skôr je dôležitá rôznorodosť a primeranosť k veku.

 “Napriek módnym vlnám treba hľadať také hračky, ktoré obohacujú, podnecujú, prispievajú k poznaniu a vedú k spolupráci a vzájomnému porozumeniu.  Ich použitie a význam môžeme zhrnúť do štyroch oblastí: zábava, diagnostika, výchova a terapia,” vysvetľuje Iveta Grigeľová vo svojej publikácie Hra a hračka ako podporný činiteľ v predprimárnej edukácii.

Hračky neodmysliteľne patria k hre, pričom dieťa si môže k hračke vytvoriť silnejšie puto, prirovnávané k putu kamaráta. Pri výbere hračiek preto radšej v kľude popremýšľajte, ako len bezhlavo siahnete na prvú vec, ktorá vám padne do oka

Vyberajte hračky podľa veku

Hračky od 0 do 2 rokov

Vyberať hračky pre najmenších je najľahšie, keďže dieťa sa v tomto veku ešte nesťažuje, že sa mu hračky nepáčia. Avšak aj pri výbere hračiek deťom v prvý rok života treba byť dôsledný. 

Hračky pre deti od 6 mesiacov by mali slúžiť k jednoduchým sociálnym hrám. Najvhodnejšie sú tomu plyšové hračky alebo iné hračky s tváričkou, ktoré na striedačku deťom skrývame a ukazujeme. Hračky pre deti do 1 roka by nemali byť príliš malé, aby ich dieťa nezhltlo. Dieťatko sa dokáže prehrať aj s hračkou, kde je zrkadielko, zvončeky či iné zvukové efekty. 

Hračky pre deti od jedného roka by mali určite obsahovať nádoby, do ktorých sa zmestia len predmety určitých tvarov. Dieťa si už vie spájať jednotlivé predmety a vo vývoji mu to pomôže. 

S vekom sa táto schopnosť zlepšuje a hračky pre deti od 2 rokov by mali mať možnosť zoskupovať veci podľa farby, tvaru a textúry. Hračky vhodné pre 2 ročné deti nemusia zlepšovať len zrak a sluch. Dôležité je ak budeme pracovať na hmate, chuti a čuchu.

Deti veľmi radi napodobňujú rodičov a úspech bude mať detský upratovací vozík, vysavač, práčka či hrací telefón. Deti začínajú v tomto období zdokonalovať chôdzu a úspešné sú ťahacie hračky. Na rozvoj jemnej motoriky zvoľte veľké penové puzzle, kocky, leporelá alebo nádoby do piesku. 

Hračky od 3 do 6 rokov

Hračky pre deti od 3 rokov musia mať dostatok vizuálnych zvukových a hmatových predností. Deti v tomto období navštevujú materskú školu a stávajú sa predškolákmi. Za najodporúčanejšie hračky sa považuje Lego či iné skladačky.

Hračky pre trojročné deti, ktoré potešia, sú určite trojkolka, zvieracia farma, či vláčiková dráha

 “Podnetnými sa stávajú najmä tie hračky, ktoré do seba určitým spôsobom zapadajú.  Obdobie predškolskej dochádzky predstavuje základnú etapu v rozvoji dôležitých motorických zručností dieťaťa.  Hra detí sa s vekom postupne transformuje z individuálnej hry na hru skupinovú. Hračky sú sofistikovanejšie, v detaile prepracovanejšie. Dieťa objekty počas hry skúma, manipuluje s nimi, hra sa opakuje, nemá jasný cieľ,” vysvetľuje Lívia Kožúšková v publikácii Tvár modernej materskej školy – hra v ohrození Nová dimenzia hračky.

Hračky pre deti od 4 rokov môžu rozvíjať fantáziu. Masky a prestrojenia sa zídu pri hre na lekárov, poštárov, hasičov či policajtov. Hračky pre deti môžu byť kľudne zložitejšie. Doplniť môžete detskú kuchynku o spotrebiče a riad. Klasické bábiky a autíčka môžete rozšíriť o detský kočiar a prepracovanú autodráhu.

Hračky pre deti od 5 rokov môžete kľudne rozšíriť o navliekačky, hračky geometrických tvarov, skladačky ľudského tela, jednoduché spoločenské hry, magnetické tabule či magnetické knihy.   

Hračky od 6 do 10 rokov

“Vekové obdobie od 6 rokov označujeme ako školské obdobie – mladší školský vek. V tomto veku dieťa nastupuje do školy a postupne mu začínajú pribúdať nové povinnosti: čítanie, písanie, počítanie a podobne,” vysvetľujú na portáli Kidmania, ktorý sa venuje vnímavým a rozvojovým detským hračkám. 

Deti nastupujúce do školy by mali mať hračky na podporu vedomostí, rozvoj hrubej jemnej motoriky, zdokonaľovanie správania, a podporu reči. Najobľúbenejšie sú zložitejšie stavebnice, skladačky, pexeso, domino, hracie nástroje, strategická hra „hádaj kto som“ . 

Hračky pre 6 ročné deti obsahujú vystrihovačky s nožnicami a lepidlom, umelecké potreby, akčné figúrky, barbie bábiky, tabule na vyšívanie, vežu z podložiek a akrobatov, vedecké laboratória, ďalekohľady či autíčka na ovládanie. 

Vnímavé hračky

Čoraz častejšie sa začalo v súvislosti s hračkami pre deti skloňovať spojenie montessori hračky.Montessori hračky a Montessori pomôcky nesú názov podľa talianskej učiteľky, vedkyne a prvej lekárky v Európe, Dr. Marie Tecla Artemisia Montessori.  Skúsenosti, ktoré rozvinula do komplexnej a revolučnej metódy vyučovania pre všetky deti nazývanej aj Montessori pedagogika,” vysvetľujú na portáli KidMania.

Jednoducho povedané, Montessori hračky sú edukatívne hračky, pri ktorých hravou formou dieťa rozvíja svoje zručnosti. Rovnaké sú tiež didaktické hračky pre deti, ktoré rozvíjajú poznanie vďaka hre. Zmysli a motoriku zas stimulujú interaktívne hračky pre deti. Siahnuť môžete po svietiacich hračkách pre deti, či po hudobných hračkách. Medzi obľúbené patrí svietiaci bubón, klavír či interaktívne knihy. Tie sú v súčasnosti aj textilné, plné aktívnych prvkov.

Najlepšie hračky na vzdelávanie sú multifunkčné počítadlo s obrázkami, magnetické puzzle a skladačky s tematikou ľudského tela, ovocia, vesmíru. Detské náradie do dielni či kuchynky. 

Deti zaujme drevené origami rôznych tvarov či drevené stolíky s pripevnenými aktivitami ako kocky, guličky, gombíky, knoflíky či iné zasúvacie prvky. Obľúbené sú tiež farebné magnetické zvieratá, ktoré sú rozdelené na dve polovice a dieťa ich musí správne pospájať podľa farby a tvaru. 

Kreatívne hračky

Zaujímavé hračky, ktoré chytia takmer každé dieťa sú kreatívne hračky. Jedná sa o tvorivé hračky pre deti, ktoré umožnia deťom experimentovať s rôznymi materiálmi a rozvíjajú detskú fantáziu. Na konci hrania majú deti zväčša dobrý pocit z výsledku a dobre vykonanej práce. 

Za kreatívne hračky sa považujú aj doma vyrobené hračky pre deti, ktoré sa tiež považujú za lacné hračky. Často na ich výrobu stačí papier, nožnice či lepidlo. Inšpiráciu môžete nájsť v článku Desať hračiek, ktoré zvládnete vyrobiť doma za pár centov a naprázdno neodídete ani zo stránky kreativita, kde je množstvo nápadov na vlastné hračky. 

Kreatívne hračky pre deti od troch rokov nemusíte vyrábať len doma, ale kúpite ich aj v obchode. Siahnite po pečiatkach, nálepkách, plastelínach, kynetickom piesku, modelovacích hmotách či mozaikách. Veľmi úspešné sú kreatívne sady, ktoré zlepšujú ručné práce u detí. Jedná sa o kreatívne hračky pre deti od 4 rokov a patria k nim sady na výrobu mydla, náramku, čokoládových cukríkov či lampy.  

Drevené hračky pre deti

Veľkej obľube sa poslednú dobu tešia hračky z dreva. Okrem toho, že majú veľmi dlhú životnosť, nezaťažujú životné prostredie. Drevené hračky pre deti majú vysokú estetickú hodnotu, a aj keď sú drahšie, deti sa k ním dokážu vrátiť aj po čase

Množstvo drevených hračiek ponúka výrobca Janod, Small foot či Little Duch. Slovenské hračky tohto typu nájdete na stránkach drevulienka, mileobchod, šikulkovo či originálne hračky. Ak chcete trochu investovať a dopriať deťom zaujímavé hračky siahnite po chodítkach, ťahacích zvieratkách, farmách, kuchynkách či originálnych skladačkách a hrách.  

Motorické hračky  

Veľmi dôležité pre rozvoj detí sú motorické hračky. Patria sem hojdacie hračky pre deti, ktorými sú hojdačky, hojdacie koníky či iné zvieratká, závesné laná, závesné rebríky, ale aj hojdacie siete, kde musia deti udržať rovnováhu. 

Na precvičenie jemnej, ale i hrubej motoriky sú veľmi dobré hračky do záhrady. Deti môžu mať menšiu verziu fúrika, hrabličiek, motyčky či lopaty. Moderná doba už ponúka aj menšie traktory či vlečky. 

Keď kupujete deťom darčeky nezabúdajte aj na športové hračky. Tam patria všetky športové nástroje, ale aj komponenty pre aktívne hry. Siahnite po bicykli, kolobežke, korčuliach, hádzacích krúžkoch, detskom golfe, švihadle či kolkách.  

Hračky podľa pohlavia

Aj keď sa v dnešnej dobe dievčatá hrajú s autíčkami a chlapci nie raz siahnu po bábike, stále sa hračky rozdeľujú podľa pohlavia. Nie je to však len pre dobrý marketing výrobcov či predajcov. “Vedci tvrdia, že v preferenciách hračiek u detí zohráva svoju rolu množstvo premenných, od hormónov v prenatálnom štádiu, cez evolúciu, genetiku až po rodovú socializáciu,” vysvetľujú na portáli o rozvoji a sebavzdelávaní eduworld.

Hračky pre Chlapcov

V hračkách pre chlapcov jednoznačne vedú autodráhy a montovacie náradie. Chlapci sa oveľa viac ako dievčatá profilujú ako technické typy a dožadujú sa stavebníc či iných kreatívnych hračiek. Ak hľadáte hračky pre chlapcov od 3 rokov kúpte vláčiky a vlakové dráhy, prepracované garáže či vystrelovacie autodráhy.   

Hračky pre Dievčatá 

Ak rozmýšľate aký darček pre dievčatko na 1 rok určite siahnite po kočíku. Dievčatká majú už od útleho veku materinské pudy. Doplniť ho môžete o bábiky s rôznymi funkciami. Veľmi obľúbené sú aj kreatívne hračky pre dievčatá či šperkovnice, drevené maľovátka, vyšívacie tabule či rôzne doplnky do izby.

Inteligentné hračky pre deti 

Moderná doba prináša aj inteligentné hračky, nazývané aj rozumové hračky, ktoré sú vysoko prepracované a deťom ponúkajú nielen estetický ale aj vysokofunkčný zážitok. Reč je nielen o kvalitných elektronických hračkách pre deti, ale aj o robotických hračkách. 

Čoraz viac úspešnými sú robotické zvieratká, rukou ovládané ramená, autá alebo rôzne hudobné nástroje, ktoré sa často vyrovnávajú originálu. Ak siahnete hlboko do vrecka deti poteší lietajúci dron, interaktívna ceruzka či interaktívny detský set, ktorý vás naučí základy programovania.     

Náš tip: všetky druhy hračiek nájdete v eshope NajlepšieHračky.sk