Posledné týždne tehotenstva sú pre každú ženu náročné. Ak netúžite byť medzi tými, ktoré bábätko prenášajú, vyskúšajte tipy na vyvolanie pôrodu. Všetky rady sú bezpečné, overené, a v prípade, že vám “nesadnú”, určite vám neublížia. Vyskúšate zaručené cviky na vyvolanie pôrodu, alebo vsadíte na odporúčané potraviny?
Kedy začať s vyvolaním pôrodu?
Ak sa rozhodnete skúsiť triky na vyvolanie pôrodu, najskôr by ste mali mať potvrdené, že bábätko je donosené. Na názor sa môžete opýtať aj lekára, či pôrodnej sestričky.
Recepty na vyvolanie pôrodu môžete skúšať aj v čase, keď vaše tehotenstvo prekročilo 39. týždeň tehotenstva. Vyvolanie pôrodu v 40. týždni tehotenstva by malo byť úplne bezpečné, ba priam žiadané.
Ak budúce mamičky prekročia tento termín, každý ďalší deň tehotenstva je považovaný za prenášanie plodu. Dlhšie prekročenie termínu tehotenstva nie je pre lekárov a pacientky príliš vhodné, keďže placente už nefunguje tak, ako by mala, a plod už nemusí dostávať správne výživu od matky.
Ak túžite vyvolať pôrod pred oficiálnym termínom pôrodu, určite sa dohodnite s lekárom, ktorý potvrdí, že dieťatko je donosené.
1.Hamiltonov hmat
V prípade, že prenášate vášho potomka dlhšie ako je potrebné, a ostatné dni by mohli bábätko ohroziť, lekári mnohým mamičkám navrhujú uskutočniť pomocný hmat na vyvolanie pôrodu. Jedná sa o Hamiltonov hmat, ktorý sa vykonáva po prvom termíne pôrodu.
Mnohé ženy hľadajú video kde je zobrazený hamiltonov hmat, no jedná sa o intímnu záležitosť, ktorú po bližšom popise pochopí každá “tehuľka”. Hamiltonov hmat vykonáva lekár tak, že jednu ruku položí na brucho a druhou vsunie prst do vagíny, kde uvoľní vak blán od maternicovej steny.
Vďaka hamiltonovmu hmatu sa u rodičky uvolní hormón prostaglandín, ktorý môže rozbehnúť kontrakcie maternice. Je však možné, že u niektorých žien pôrod nenastane.
Aj keď hamiltonov hmat nepatrí k príjemným záležitostiam a je mierne bolestivý, má pomerne veľkú úspešnosť medzi rodičkami. Ak teda stále premýšľate ako vyvolať pôrod, skúste spolu s lekárom uvažovať aj nad touto alternativou.
2.Zvýšená fyzická aktivita
Ďalším zo spôsobov ako vyvolať pôrod je zvýšenie fyzickej aktivity. Jedná sa o práce a činnosti, ktoré nie sú príliš náročné, a zvládnu ich aj “tehuľky. Ak chcete dieťatko na svet trošku popohnať skúste umývať okná, podlahu, kúpeľne, alebo prezlečte postelné prádlo, či umyte ručne riad.
Ak na upratovanie nemáte chuť, zvolte dlhé prechádzky, alebo rovno rýchlu chôdzu. Všetko však robte s rozumom, aby ste neublížili sebe a bábätku. Zvlášť pri chôdzi si treba dávať pozor na správne dýchanie, vďaka ktorému zvládnete prejsť aj väčšie vzdialenosti.
Zvýšenie fyzickej aktivity ako tip na vyvolanie pôrodu odporúčajú aj pôrodníci. Naopak ak ešte plod nie je pripravený na pôrod, gynekológ radí spomaliť a odporúča oddych na lôžku.
3.Potraviny na vyvolanie pôrodu
Ak hľadáte možnosti ako si vyvolať pôrod určite neobchádzajte jedlá a potraviny. K najznámejším patria štipľavé jedlá, ktoré môžu podráždiť nielen črevá, ale aj maternicu. Ani v tomto prípade to však netreba preháňať. Pikantné jedlá taktiež nie sú zárukou na vyvolanie pôrodu a na každú mamičku môžu pôsobiť inak.
Odborníci sa prikláňajú aj k pojedaniu ľanového semienka, ktoré môže zmäkčiť hladké svalstvo a tým pomôcť k lepšiemu otvoreniu krčka maternice. Urýchliť pôrod by mal aj pupalkový olej, ktorý môže skracovať krčok maternice.
Na mnohých internetových fórach sa objavujú rady, že máte vypiť ricínový olej a tonic na vyvolanie pôrodu. Podľa lekárov však táto rada vôbec nie je dobrá, a v prípade ricínového oleja sa mnohokrát objavujú u mamičiek problémy. Ricínový olej je preháňadlo a môže spôsobovať kŕče a hnačku.
4.Babské rady na vyvolanie pôrodu
Rady ako vyvolať pôrod mali aj naši predkovia, no jedná sa skôr o neškodné tipy, ktoré sú viac založené na náhode, ako na odbornom základe. Jednou takou radou ako vyvolať pôrod je aj konzumácia ananásu, ktorý vraj zmäkčuje krčok maternice.
Mnohí odporúčajú aj jeden pohár vína, čo však naráža na stopku u niektorých doktorov, ktorí sú zásadne proti konzumácii aj malého množstva alkoholu.
Veľmi obľúbenou babskou radou je stretávanie sa s bábätkami, ktorých prítomnosť môže navodiť u ženy potrebný hormón na spustenie pôrodu.
5.Vyčistenie čriev
Na vyvolanie pôrodu mnohí odporúčajú klystír, ktorý zvýši pohyb čriev a prispeje k sťahom maternici. Ak vám klystír nevyhovuje, môžete zvoliť iný spôsob vyčistenia, napríklad čajmi. Pozor by si však mali mamičky dávať na agresívne prípravky, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu a viac uškodiť ako pomôcť.
6.Umelé vyvolanie pôrodu lekármi
Ak bábätko nechce ísť na svet ani po vyskúšaní všetkých rád, pomôcť vám ešte môžu odborníci. Okrem už spomínaného hamiltonovho hmatu, majú lekári na výber aj iné techniky vyvolania pôrodu.
Tabletka na vyvolanie pôrodu
Vyvolanie pôrodu v nemocnici môžu lekári vykonávať prostredníctvom tabletky, ktorá sa zavádza do pošvy. Pôsobí priamo na krčok a skracuje ho. Zavádzaním tabletky na hormonálnej báze zas rodičkám spôsobujú dráždenie maternice, čím sa spustí pôrod. Vyvolanie pôrodu tabletkou patrí v nemocnici k veľmi používaným, aj keď mnohí odborníci ho neodporúčajú a považujú ho za príliš umelý.
Balónik na vyvolanie pôrodu
Na vyvolanie pôrodu využívajú pôrodníci aj aplikáciu balóniku, ktorý spôsobuje vylučovanie hormónov na dozretie krčka maternice. Aj keď balónik kontrakcie nespôsobuje, pripravuje krčok na pôrod.
Odtok plodovej vody
Lekári mnohokrát vyvolajú pôrod tým, že umelo prepichnú blanu, ktorou spôsobia odtok plodovej vody. Následne začínajú kontrakcie a spúšťa sa pôrod. Pri tejto variante však často lekári pridružia aj iný umelý zásah, najmä podávanie oxitocínu do tela budúcej mamičky, aby urýchlili otvorenie pri pôrode.
7.Čaj na vyvolanie pôrodu
Ak rozmýšľate ako vyvolať pôrod skôr, určite nezabudnite na čaje. Bylinka alchemilka posilňuje maternicu a pripravuje ženu na pôrod, odporúča sa začať piť čaj mesiac pred pôrodom. Rovnaké účinky má aj čaj z levandule.
Čaj z malinových listov by sa mal začať užívať taktiež mesiac pred pôrodom a pomáha privolať kontrakcie. Vyvolať pôrod môže tiež škorica alebo zázvor. Na zahriatie tak zvoľte čaj zo škorice a zázvoru a keď uprednostňujte sladké, škoricou pri pečení nešetrite.
8.Vyvolanie pôrodu sexom
Jednou z možností ako vyvolať pôrod prirodzene je tiež pohlavný styk. Aj keď mnohé ženy či muži pred koncom tehotenstva na sex už ani len nepomyslia, v prípade prenášania, by mali nad touto možnosťou popremýšlat.
Mužské spermie obsahujú hormóny prostaglandíny, ktoré majú vplyv na začatie kontrakcií a samotného pôrodu. Mnohí sa zhodujú, že budúce mamičky by sa mali snažiť, aby spermie v sebe udržali čo najdlšie, ako je to možné.
9.Vyvolanie pôrodu masážou
Pri téme ako vyvolať pôrod sa v mnohých odborných článkoch odporúča tehotným ženám masírovať bradavky. Budúce mamičky si tak pripravia prsia na kojenie a masáž je zároveň najúčinnejšia forma ako v tele vyplaviť hormón oxytocín. Najlepší spôsob je chytenie bradavky medzi palec a ukazovák, a jemne zatláčať niekoľko minút.
Odborníci dávajú zelenú aj masáži hrádzi, ktorú môžu mamičky vykonávať od 35. týždňa tehotenstva. Masáž môže rozbehnúť pôrod a zároveň slúži ako prevencia proti natrhnutiu, či nastrihnutiu lekárom. Pri masáži môžete použiť olivový olej.
10.Teplý kúpeľ
Lekári ako ďalší tip na vyvolanie pôrodu odporúčajú teplý kúpeľ. Ten sa v tehotenstve neodporúča, no na vyvolanie pôrodu je ako stvorený. Teplá voda, ktorá by mala mať okolo 40° C rozbieha kontrakcie. Tak smelo do toho.
Do kúpeľu si môžete prisypať bylinky, ktoré sú vhodné aj na sedací kúpeľ. Práve naň sa odporúčajú kvety senny. Bylinky zmäkčujú svaly panvového dna a môžu spustiť pôrod.
Ak nie ste milovníkom kúpeľov zvoliť môžete tiež sprchu, ktorú si budete krúžiť po bruchu a krížoch. Aj pri týchto odporúčaniach ako vyvolať pôrod treba brať ohľad na to, čo nám je príjemné a čo nie. Ak je horúca voda pre vás neznesiteľná, určite sa nepremáhajte. Môžete uškodiť nielen sebe, ale aj bábätku.
11.Cviky na vyvolanie pôrodu
Na vyvolanie pôrodu nemusíte vykonávať len fyzickú aktivitu prostredníctvom domácich prác. Môžete vyskúšať uvoľňujúce cvičenia, ktoré pôrod spustia.
K najznámejším patrí cvik, pri ktorom si žena kľakne na kolená, a ruky položí na zem. V jóge sa tejto polohe hovorí “mačka”. Keď sme pripravené, začneme sa pohojádvať dopredu a dozadu. Cvik opakujeme viackrát za sebou, a po menších pauzách na oddych pokračujeme.
Ďalší cvik pomáha nielen pri vyvolaní pôrodu, ale aj pri otočení bábätka do správnej pôrodnej polohy – hlavičkou dolu. Žena si opäť kľakne na zem, pričom nohy roztiahne tak, aby sa jej bruško zmestilo medzi ne. Následne položí čelo na zem a vystrie ruky pred seba, dlaňami nadol. Ruky ťahá čo najviac dopredu ako sa dá.
12.Fitlopta na vyvolanie pôrodu
Okrem cvikov na urýchlenie pôrodu určite využite aj fitloptu, ktorá je v mnohým pôrodniciach k dispozícii aj pri prvej pôrodnej dobe. Fitloptu ako recept na vyvolanie a urýchlenie pôrodu odporúčajú aj pôrodné sestričky a mnohí lekári. Najúčinnejšie je, ak si na fitloptu sadnete a jemne na nej “skáčete”.
Pomôcť by malo aj výrazne krúženie bokmi, ktoré robíme tiež v sede na fitlopte. Pri oboch cvikoch máme nohy široko od seba a vďaka takémuto cvičeniu pomáhame dieťaťu posunúť sa hlbšie do pôrodných ciest. Pri fitlopte je ale veľmi potrebné dávať pozor na úrazy, ktoré sú nežiadané.
13.Ako vyvolať pôrod silou mysle
Ak ste vyskúšali už všetky možnosti, ako vyvolať pôrod, no bábätku sa nechce ísť na svet, ostáva vám už len jediná možnosť. Mnohé ženy ale aj pôrodníci odporúčajú upokojiť sa, a navodiť mysel na fázu, že idete rodiť. Žena by si mala živo predstaviť ako za pár hodín pôrod nastane, a bude v rukách držať svoje čerstvo narodené bábätko.
V mysli sa môžete spojiť aj so svojím dieťatkom a poprosiť ho, aby sa pripravilo a nebálo prísť na svet. Takéto rady môže žena používať aj pri samotnom pôrode, kedy dá telu najavo, že ide rodiť, a je s tým zmierená a spokojná. Jedná sa o silné uvoľnenie, ktoré uľahčí bábätku prísť na svet.