Detská autosedačka je veľmi dôležitým výrobkom už pri narodení dieťaťa. Ak chceme dieťaťu dopriať bezpečnosť, ktorá je v aute extrémne dôležitá, mali sme jej výberu venovať pozornosť. Čo má spĺňať bezpečná autosedačka? A čomu sa naopak vyvarujte?

Prečo musia byť deti v autosedačke?

Matka so synom pri aute v parku

Ak malé dieťa neposadíte do autosedačky koledujete si nielen o pokutu, ale tiež o nebezpečnú situáciu. Dieťa totiž môže utrpieť nepríjemné zranenie. Dieťa má inú stavbu tela ako dospelý a pri náraze býva zatlačené do sedadla a spod pásu ľahko vykĺzne.

Pás je pre dieťa rovnako nebezpečný v tom, že ho môže priškrtiť. Autosedačka zvyšuje sedenie dieťaťa a chráni ho tak pred množstvom zranení. Sedenie detí v autosedačke nariaďuje Európska bezpečnostná norma ECE R44/04. Podľa nej musí mať každá autosedačka homologizačný štítok. Ten platí aj na území Slovenska a nemusí sa samostatne schvaľovať.

Autosedačka spĺňajúca kritériá normy prešla niekoľkými nárazovými testami a skúškam sa podrobili aj samostatné diely autosedačky. Vďaka homologizácii sa kontroluje tiež materiál, rozmery sedačky, výčnelky či popruhy. Homologizačná značka sa umiestňuje v podobe štítku na každú autosedačku.

Ak sa pýtate dokedy používať autosedačku, odpoveď vám dá legislatíva. Slovenský zákon určuje, že detskú sedačku by mali využívať deti, ktorých výška je pod 150 cm. Sedenie dieťaťa na prednom sedadle upravuje vyhláška, ktorá hovorí, že v predu môžu sedieť deti ktoré majú nad 12 rokov a výšku nad 150 cm.

Autosedačka podľa váhy dieťaťa

ázijská matka upevňuje pred jazdou detskú sedačku v aute

Keď idete kupovať svoju prvú autosedačku, označenie autosedačiek vám môže prísť zmätočné. Najdôležitejším prvkom, ktorým by ste sa mali riadiť je deľba autosedačiek podľa európskej normy. Tá delí autosedačky na 5 kategórií podľa hmotnosti dieťaťa. Jedná sa triedu 0, 0+, 1, 2 a 3.

Do týchto kategórií patria rôzne druhy autosedačiek, ktoré sa vyrábajú taktiež podľa hmotnosti dieťaťa.

Tip: Kvalitné autoseadčky a doplnky podľa váhy dieťaťa nájdete v eshope Market24.sk

Najviac predávané kategórie autosedačiek:

Autosedačka 0 – 10 kg

Vďaka matkinej príprave je dievčatko pripravené na cestu

Takéto autosedačky patria do kategórie 0. Jedná sa väčšinou o autosedačku pre novorodencov. Podľa normy sa jedná väčšinou o autosedačku pre bábätká do 15 mesiacov. 

Najviac využívaná je takzvaná “škrupinka” alebo “vajíčko”, ktoré môžete po presune v aute nasadiť na konštrukciu kočíka.

Tento typ autosedačky sa umiestňuje zásadne vždy v protismere jazdy. Je to zároveň najbezpečnejšia poloha pre dieťatko. Bábätko je v autosedačke v miernom záklone, čo deťom vôbec nevadí, keďže väčšinu času prespia.

Ak neviete kedy autosedačku vymeniť za väčšiu verziu, môžete sa riadiť hlavičkou bábätka. Tá by nemala vytŕčať nad sedačku a mala by mať z oboch strán bočnú ochranu. Autosedačka tohto typu sa často využíva do času, kým nevie dieťa ešte samostatne sedieť. 

Autosedačka 0 – 18 kg

Tento typ autosedačky patrí do kategórie 0+. Sú stále menšie a na rozdiel od vajíčok ich nie je možné prenášať, keďže nemajú rukoväť. Jedná sa ale o takzvanú kombinovanú autosedačku, keďže sa dá po vyrastení bábätka otočiť podľa smeru jazdy. Autosedačky sú ťažšie a po dosiahnutí 18 kg, by ste ich mali vymeniť za väčšie.

Autosedačka 0 – 36 kg

Matka upevňujúci bezpečnostný pás pre svojho chlapčeka v jeho autosedačke. Bezpečnosť detských autosedačiek.

Autosedačka do 36 kg má výrazné hmotnostné rozpätie a patrí do kategórie 0+. Aj tento typ sa radí ku kombinovaným autosedačkám. Rovnako sa dá vybrať smer jazdy, má široké polohovanie chrbátika a posuvnú výškovo nastaviteľnú opierku hlavy. Aj keď je takýto typ autosedačky veľmi praktický, keď je dieťa väčšie môže mu prekážať sedenie vo výške.

Autosedačka 9 – 18 kg

Autosedačka od 9 do 18 kg patrí do kategórie 1. Autosedačky tohto typu sú umiestnené v smere jazdy na zadnom sedadle. Väčšina autosedačiek má polohovateľný chrbát a opierku hlavy.

Sedačky sú tak ako predchádzajúce vyššie, aby mali deti lepší výhľad, ale aj kvôli bezpečnosti. Vekovo sú určené približne pre deti do 4 rokov.

Autosedačka 9 – 36 kg

Šťastná matka pozerá na svojho syna v detskej sedačke. Mladá žena pripravuje dieťa na výlet. Koncept bezpečnej jazdy.

Pre mnohých je po vajíčku najlepšia autosedačka 9 až 36 kg. Väčšinou sa jedná o polohovateľnú autosedačku, ktorá rastie s vekom dieťaťa. Otočné autosedačky 9 – 36 kg sú robustného typu a s množstvom variácií.

Tento typ autosedačiek má vyberateľné vložky, ktorý sa používajú podľa váhy a veľkosti dieťaťa. Autosedačka býva tak ako ostatné vybavená vlastnými bezpečnostnými pásmi, ktoré sa dajú neskôr spolu s chrbtovou opierkou vybrať a ostane len podsedák na pás.

Autosedačka 15 – 36 kg

Autosedačka 15 – 36 kg patrí do kategórie 2. Autosedačka je ideálne pre 5 ročné deti, ale tento typ autosedačky môžete využívať už od 4 rokov dieťaťa. Poslúžiť by vám mala do 12 rokov dieťaťa. Tak ako predchádzajúce typy má výškovo nastaviteľnú opierku chrbta aj hlavy.

Tomuto typu autosedačiek väčšinou chýbajú bezpečnostné pásy a autosedačka sa priputava auto pásmi. Pripútanie dieťaťa by malo byť dôsledné. Pás by nemal prechádzať cez krk a brucho. Vedený by mal byť cez stred ramena priliehať k hornej časti tela. Spodná časť pásu by sa mala dotýkať bedier.

Podsedák

Deti v aute chodia do školy, šťastné, milé tváričky sestier, žiaci materskej školy so školskými batohmi, sedia v rodičovskom aute

V tretej kategórii sa nachádza podsedák. Ten je určený pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg. Podsedák slúži na to, aby dieťa nastavilo do potrebné výšky na správne zapnutie autopásu.

Pri montovaní podsedáku dávajte pozor, aby bol pripevnený dobre a aby bol v správnej výške. Ak sa rozhodujete či využijete skôr podsedák alebo autosedačku, overte si má dieťa vhodnú váhu a výšku. 

Ak chcete aby podsedák plnil svoju ulohy bezpečnosti čo najlepšie, mal by byť dostatočne tvrdý, aby sa pri náraze dieťa “nevtlačilo” smerom dovnútra sedadla. Namiesto lacných polyesterových podsedákov stavte radšej na tvrdený plast. 

Pozor na bezpečnostné pásy

Dieťa si skúša zapínať bezpečnostný pás v autosedačke

Bezpečná autosedačka by mala obsahovať päťbodové popruhy, ktoré by mali byť správne nastavené. Pásy by nemali tlačiť krk alebo brucho dieťaťa. 

Pásy prispôsobujte výške dieťa a nemali by byť po zapnutí príliš voľné ani tesné. Zapnutie by malo byť na jeden až dva prsty medzi dieťaťom a pásom. Rovnako by sme si mali dať pozor na to, čo má dieťa oblečené.

Zimná bunda a väčšie vrstvy by mali byť dieťaťu vyzlečené. Ideálna je jedna maximálne dve vrstvy na tele dieťaťa.

Umiestnenie autosedačky v aute

Chlapček v aute si užíva jazdu pri otvorenom okne

Najbezpečnejšie miesto na autosedačku je v zadnej časti auta za spolusediacim alebo šoférom. Autosedačka by mala priliehať k sedadlu auta a mala by byť pevne pripevnená. Určite by sa nemala kývať alebo vyhýbať na jednu či druhú stranu. Každá sedačka sa pripevňuje inak, preto by sme si mali dôkladne naštudovať návod.

Autosedačka v strede môže byť nastavená v prípade, že máte tri deti a už nie je miesto, kde by ste ju pripevnili. Aj v tomto prípade, však musí byť stredné miesto vybavené 5 bodovým bezpečnostným pásom. 

Autosedačka na prednom sedadle môže byť obrátená len v protismere. V druhom prípade, patrí autosedačka na zadné sedadlo. Ak máte vajíčko na sedačke spolujazdca je potrebné vypnúť airbag, keďže má jeho nafúknutie pre deti smrteľné následky. Ak sa nachádzajú airbagy aj vzadu, je tiež potrebné ich vypnúť.

Autosedačka v dodávke sa neodporúča, keďže sa jedná o sedenie v predu pri čelnom skle. Dôležité je aj uchytenie autosedačky, ktorú môžete pripevniť pásom, alebo úchytným systémom isofix.

Prichytenie autosedačky pásom sa už veľmi nevyužíva, keďže sa jedná o zdĺhavejšie pripevňovanie a aj napriek tomu nie je uchytenie 100 %. Viac žiadaný je v posledných rokoch isofix.    

Ak ste sa rozhodli pre autosedačku s isofixom, mali by ste v prvom rade skontrolovať, či má vaše auto úchytky na tento systém. Vo väčšine áut je takýto druh pripevnenia autosedačky samozrejmosťou. Isofix by mali mať všetky autá vyrobené po roku 2006.

Isofix je veľmi bezpečný a s ľahkou montážou autosedačky. Jedná sa o takzvané pevné spojenie medzi sedačkou a karosériou auta. Na spodnej časti sedačky pri operadle sa nachádzajú kovové zúbky, ktoré sa “zacvaknú” na kovové oká vytŕčajú zo sedačky v aute. 

Výhoda ľahkej manipulácie je aj v prípade, že máte dve autá. Sedačku ľahko odpojíte a zas pripojíte na iné sedadlo.

Na toto pozor pri kúpe autosedačky!

Mladá matka a dieťa stoja neďaleko svojho suv auta. Koncept bezpečnej jazdy.

Ak ste našli autosedačku, ktorá vám vyhovuje, ešte pred zaplatením si skontrolujte ďalšie dôležité parametre, ktoré vám uľahčia manipuláciu s autosedačkou a zvýšia bezpečnosť jazdy. 

  • Autosedačka by nemala byť príliš ťažká, ak ju budete často premiestňovať.
  • Pred kúpou si ju vyskúšajte, či pasuje do vášho auta.
  • Skontrolujte dĺžku a šírku podsedáka, aby nebol problém s montážou v aute.
  • Materiál autosedačky by nemal obsahovať škodlivé materiály.
  • Skontrolujte, či má autosedačka homologizačný štítok .
  • Pozor aby autosedačka nebola príliš úzka a dieťa by v nej nemalo potrebný komfort.
  • Skúste skontrolovať aj tvar autosedačky.
  • Dôležitým prvkom je tiež mäkkosť sedenia. Príliš tvrdá sedačka bude dieťa tlačiť.
  • Pozor aby hlava nepresahovala opierku.
  • Výhodou bude, ak má autosedačka vlastný airbag prispôsobený deťom
  • Určite zvoľte polohovateľnú autosedačku, aby si dieťa nastavilo príjemné sedenie.
  • Ak chodíte na dlhé cesty zvolte autosedačku s pultom.
  • Ak vaše dieťa nechce sedieť v autosedačke, na druhé sedadlo, môžete kúpiť autosedačku pre bábiku, ktorú zoženiete za pár eur v hračkárstve.

Kde kúpim autosedačku?

Tehotná žena si vyberá detskú autosedačku v obchode

Ľudia najčastejšie využívajú na kúpu autosedačky kamenné predajne, kde si dieťa autosedačku vyskúša a rodičia si zas môžu otestovať pripevnovanie do auta. Ak sa neviete rozhodnúť akú autosedačku kúpiť skúste popozerať testy detských autosedačiek, ktoré kontrolujú kvalitu.  

Ceny a značky autosedačiek sú rôzne a je len na vás, ktorá autosedačka je najlepšia a vám vyhovuje. Ak máte hlboko do vrecka skúste inzeráty typu predám autosedačku alebo darujem autosedačku, ktorých je na internete neúrekom. Pozor však aby nebola autosedačka vykývaná a opotrebovaná.