Zavádzanie prvých príkrmov je veľkou udalosťou nielen pre bábätká, ale i samotné mamičky. Dieťatko čakajú nové chute, režim a mamu zas opakujúce sa skúšky trpezlivosti.

Pri zavádzaní prvých príkrmov netreba zabúdať na to, že každé dieťa je individuálna osobnosť. Aj keď si niektoré bábätká budú na príkrmoch pochutnávať, iným to zo začiatku môže ísť ťažšie. Bábätko pri prvých príkrmoch často spapá ani nie jednu lyžičku, a jedná sa skôr o spoznávanie a “koštovanie” nových chutí. 

Kedy začať s príkrmami?

Správne načasovanie zavádzania prvých príkrmov je pre zdravý vývoj bábätka veľmi dôležité. Ak budeme s prvými príkrmami dlho čakať, môže sa nám to vypomstiť podvýživou, poruchou príjmu potravy, či anémiou. Správnym načasovaním sa zároveň vyhneme alergiám, ktoré sa často objavia v neskoršom veku dieťaťa. 

Podľa európskej organizácii zameriavajúcej sa na zdravie detí (ESPGHAN) by malo dieťa ochutnať prvé nemliečne príkrmy v rozmedzí medzi 17. a  27. týždni veku. Väčšie rozpätie je spôsobené tým, že nedojčené bábätká by mali s príkrmami začať skôr. Podľa väčšiny pediatrov zavádzame prvé príkrmy u nedojčených detí v ukončenom 4. mesiaci veku a prvé príkrmy dojčeného dieťaťa sa odporúčajú zavádzať v ukončenom 6. mesiaci veku. 

Šesť mesiacov od narodenia je pre dieťatko zlomové obdobie, kedy mu už nestačí len materské mlieko. Ani v tomto prípade však netreba nič preháňať. Zbytočné ponáhľanie sa, alebo odďalovanie príkrmov môže mať negatívny vplyv na zdravie bábätka.

Ako zavádzať prvé príkrmy?

Ako začať prikrmovať 4. mesačné dieťa? Koľko má zjesť? Ako mu jedlo podávať? Aj keď majú mamičky pred zavedením príkrmov milión otázok, treba si uvedomiť, že prvé jedlo nie je žiadna veda, a mamička si musí akurát osvojiť základné pravidlá, ako stravu správne zaviesť. Jedná sa najmä o dostatočné testovanie jednotlivých potravín, ktoré bábätko ochutnáva. 

Každý nový druh jedla, či už je to zelenina, mäsko alebo ovocie, by sa mal u dieťaťa zavádzať postupne. Ochutnať by dieťatko malo vždy jeden druh a ten mu je potrebné naservírovať 2 až 3 krát za sebou. Jednu potravinu by sme tak mali ideálne testovať 3 dni, či sa neprejavia príznaky potravinovej alergie.

Pri zavádzaní prvých príkrmov pre bábätká sa mamičky často pýtajú koľko príkrmu má jesť 5. či 6. mesačné dieťa. Presnú odpoveď však určite nedostanú. Prvé zavádzanie príkrmu je zväčša vo forme ochutnávania, a aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.

Každá mamička by sa  mala riadiť pocitmi a nenútiť zbytočne bábätko do jedenia veľkých porcií. Ak si však mama sebou nie je istá, môže navštíviť pediatria alebo siahnuť po knihe o príkrmoch, ktorých je trhu neúrekom. 

Postup pri zavádzaní príkrmov

Pri prvom zavádzaní príkrmov pediatri najskôr odporúčajú zeleninu. Pri otázke akou zeleninou začať prikrmovať, však rozhodnutie už nechávajú na mamičkách. Bábätkám často chutí mrkva lebo je sladšia, no iné zas dávajú prednosť zemiaku či brokolici. Netreba sa však vyhýbať žiadnej zelenine, vrátane potenciálnych alergénov ako je paradajka. Štúdie nepotvrdili, že ich odkladanie znižuje riziko rozvoja alergií. 

Po zeleninových príkrmoch je na rade príkrm s mäsom alebo rybou. Aj keď prvý mäsový príkrm by mal byť z chudého kuracieho či morčacieho mäsa, odborníci do budúcna najviac preferujú hovädzie mäso. To totiž obsahuje trikrát viac železa ako biele. K najvhodnejším mäsám patria hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, chudé bravčové a jahňacie. Mäso by malo dieťa dostávať každý deň, pričom jeden deň v týždni ho môžeme nahradiť vaječným žĺtkom uvareným na tvrdo. 

Po mäse sú na rade ovocné príkrmy, ktoré sú podávané v tomto poradí najmä preto, že sú sladké. Ak by sa ich totiž mamička rozhodla zaradiť pred zeleninu či mäsko, dieťatko by ich mohlo pre slanú chuť odmietať. 

Po ovocí prichádza na rad lepok v podobe nastrúhanej piškótky či natrhanej striedky z chlebíka. 

Príkrmy po mesiacoch

Príkrmy 4. – 6. mesiac

Jedálniček 4. mesačného bábätka by mal pozostávať najmä z materského alebo umelého mlieka. Ak je bábätko na umelom mliečku, pred obedným kojením mu dáme ochutnať pár lyžíc zeleniny. Prvý zeleninový príkrm testujeme dva až tri dni a postupne pridávame ďalšiu zeleninu. Ak bábätku papať chutí, môžeme zvyšovať aj množstvo. Nemusíme sa báť postupne zeleninu miešať a vytvárať tak rôznorodé jedlá. Aj príkrmy od 4. mesiaca tak môžu byť pestré a chutné.

Po otestovaní zeleninky prichádza na rad príkrm s mäsom. To sa dostane do jedálnička bábätka okolo 5. mesiaca, kedy dieťa vyskúšalo minimálne 5 až 6 druhov zeleniny. V príkrmoch začíname naskôr bledým, ľahšie stráviteľným kuracím a morčacím mäsom. Príkrmy v 5. mesiaci sú tak zas o niečo pestrejšie. 

Okolo piateho mesiaca môžeme zaviesť do jedálnička ovocie. Ak má dieťatko väčší apetít, môžeme mu dať ovocie na desiatu a nahradiť tak ďalšiu mliečnu dávku tuhou stravou. Ak sa rozhodnete, že chcete dieťatko radšej viac kojiť kúsok ovocia môže dať za obedom ako dezert

Do 6. mesiaca veku sa odporúča zaviesť do jedálnička dieťaťa aj lepok, aby sa predišlo alergiám. Lepok by sme nemali podávať skôr ako po ukončenom 4. mesiaci a neskôr ako skončenom 7. mesiaca veku bábätka. Zaradením lepku do stravy dojčaťa sa znižuje riziko prepuknutia celiakie či alergie na pšenicu

Príkrmy 7. – 8. mesiac

Ani v ďalších mesiacoch by sme nemali zabúdať na pestrú a vyváženú stravu bábätka. Ak vám dochádza pri varení fantázia môžete do jedálnička zaradiť ryžu. Výborné pre 7. mesačné dieťa sú aj cestoviny, ktoré stačí poliať rozmixovanou mäsovou omáčkou.

Príkrmy v 7. mesiaci by mali byť bohaté na železo, a do jedálnička by sme mali zaviesť pravidelný prísun hovädzieho mäsa. V 7. či 8. mesiaci už môžeme k obedu zaradiť ovocnú desiatu s obilnou kašou a postupne aj mliečnu večeru.

Mliečno – obilnú, ryžovú alebo krupicovú kašu pripravíme z umelého alebo odstriekaného materského mliečka. Kaša bábätko na noc výborne zasýti a mnohé mamičky potvrdili, že dieťatko po nej v noci lepšie spí. 

Ak stále rozmýšľate, čo ešte môže jesť 8. mesačné dieťa, nezabúdajte na jogurt. Ten môžete bábätku ponúknuť na desiatu či olovrant, a vyradiť tak z jedálnička ďalšiu mliečnu dávku. Ďalšie recepty pre 8. mesačné dieťa najdete aj v knihách či na internete. 

Príkrmy 9. – 10. mesiac

Aj príkrmy v 9. a 10. mesiaci majú byť pestré, bez pridanej soli a cukru. Do jedálnička dieťaťa môžeme v 9. mesiaci zaradiť olovrant. Výber jedla tu odborníci väčšinou nechávajú na mamičky.  

Aj keď má dieťatko v 10. mesiaci tri až štyri tuhé jedlá za deň, netreba zabúdať na mliečnu dávku. Mlieko je pre vývoj a rast detí v prvom roku života veľmi dôležité. Ak mamička kojí, nie je na škodu po každom jedle ponúknuť dieťaťu prsník. V prípade, že je bábätko už na umelom mlieku, môže ho vypiť na raňajky, olovrant či neskorú večeru. 

Príkrmy 11. – 12. mesiac

Posledné obdobie prvého roku života dieťaťa by malo predstavovať postupný prechod na upravenú stravu dospelých, na takzvané rodinné jedlá. Dieťatku môžeme ponúknuť aj pečenú zeleninu či mäsko a nemusíme všetky príkrmy len variť. 

V jedálničku netreba pamätajme na pravidelné zavádzanie lepku či už prostredníctvom múky alebo chlebíku.Práve naň môžete bábätku ponúknuť plátok varenej šunky či domáci lekvár. Aby mamička nemala pri zavádzaní tuhej stravy chaos z množstva nových informácií, môže si na prvé príkrmy vytvoriť tabuľku, kde si bude zapisovať čo už dieťa zjedlo, a čo je potrebné ešte “otestovať”.

Čomu sa v príkrmoch vyvarovať?

Pri zavádzaní prvých príkrmov je potrebné obmedziť konzumáciu cukrov a soli. Detské príkrmy zbytočne nedosládzajte a nedosoľujte. Predídete tým rozvoju obezity či ochoreniam srdca a ciev, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom veku. 

Pozor by si mali mamičky dávať aj pri zelenine. Práve v nej sa často objavuje zvýšené množstvo dusičnanov a pesticídov. Menej sa ich nachádza v bio zelenine, pri ktorej ale treba zas dávať pozor na plesne alebo parazity. 

Aj keď odborníci neodporúčajú deťom do 2 rokov zaraďovať do jedálnička nízkotučné potraviny, netreba to preháňať ani s presladenými termixami či smotanovými krémami. Týka sa to najmä prvých jedál. Príkrmy pre deti by mali byť ľahké a zdravé, aby zbytočne nezaťažili bruško.   

Ako pripraviť dobrý príkrm? Mixér či vidlička?

Ak sa rozhodnete pripravovať príkrmy doma, najlepšie je zeleninu a mäso variť, alebo dusiť nad parou. V domácnosti určite využijete aj mixér na detské príkrmy, ktorý sa zíde najmä pri mixovaní mäsa. Na trhu je v súčasnosti k dispozícii aj parný mixér, ktorý stravu podusí a následne rozmixuje. 

Mixovanie sa však na príkrmy odporúča len v úplných začiatkoch. Keď je dieťatko staršie, postupne môžete mixér odložiť a jedlo roztlačiť vidličkou. Bábätko sa tak naučí prijímať aj tuhšiu stravu s kúskami, ktoré bude nútené prežúvať

Ako skladovať príkrmy?

Mamičky zvyknú pripravovať príkrm každé dva až tri dni, kedy vydrží v chladničke. Nie je to však povinnosť, a aby ste nemuseli bábätku vyvárať každodenne, môžete si ich pripraviť viac v jeden deň a zamraziť.

V mraziaku vydrží jedlo približne 2 mesiace a môžete ho skladovať priamo v miske na príkrmy. Na odkladanie sa často využívajú aj sáčky na príkrmy, ku ktorým sa následne prichytí nadstavec na priamu konzumáciu. Odborníci však odporúčajú podávať jedlo lyžičkou, aby si dieťa vytvorilo návyky. 

Často využívané nádoby na príkrmy sú tiež sklenené poháriky či termosky na príkrmy. Termoska sa zíde najmä pri cestovaní, keďže udržuje teplo v práve pripravenom príkrme

Tipy keď dieťa odmieta príkrmy

Pri zavádzaní príkrmov sa často stáva že dieťa odmieta príkrmy. Prvé príkrmy sú pre bábätko novinkou a musí si na ne zvyknúť. Netlačte preto na “pílu”. Keď dieťa nechce jesť príkrmy, netreba panikáriť. Mamička by si mala zachovať chladnú hlavu a nastaviť myslenie pozitívne, že bábätko sa časom rozpapá. Deti tak nebudú z matkinej strany cítiť stres a skôr sa uvolnia. 

Aj pri odmietaní príkrmov platí príslovie, že trpezlivosť ruže prináša. Ak bábätko prvý príkrm odmieta, treba vydržať a opakovane ponúkať jedlo každý deň. Mnohým mamičkám pomáha tiež upútanie pozornosti bábätka na príjemné zvuky ako spev či jemné prihováranie sa a nesústredenie sa len na jedlo. 

Recepty na príkrmy

Aby bolo jedlo pre bábätká pestré netreba sa báť využívať pri prvých príkrmoch známe, ale aj úplne nové recepty. Postup na pestré prvé príkrmy nájdete v knihách ale aj na internete. 

Inšpirovať receptami sa môžete aj pri ovocných príkrmoch. Tie totiž nemusia byť len klasické nastrúhané jablko alebo rozpučený banán. Mamičky odporúčajú tiež banán s avokádom či jabĺčko s ryžou.