Dnešný svet financií je výrazne komplikovanejší ako pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Je plný nástrah. Neustále vzdelávanie o tom ako narábať s peniazmi a vysvetľovanie, čo znamená úrok, čo je to inflácia, prečo si sporiť či na čo slúži platobná karta, je dôležité už od detského veku. Jedným zo spôsobov, ako učiť deti budovať si vzťah k peniazom, je mať svoj vlastný detský či študentský účet.

Dnešný svet financií je výrazne komplikovanejší ako pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Je plný nástrah. Neustále vzdelávanie o tom ako narábať s peniazmi a vysvetľovanie, čo znamená úrok, čo je to inflácia, prečo si sporiť či na čo slúži platobná karta, je dôležité už od detského veku. Jedným zo spôsobov, ako učiť deti budovať si vzťah k peniazom, je mať svoj vlastný detský či študentský účet. 

Vo všeobecnosti môžeme skupinu neplnoletých detí rozdeliť na deti do dovŕšenia 15. roku, to znamená kým nemajú občiansky preukaz a študentov od 15. roku do dovŕšenia dospelosti. Základným rozdielom v súvislosti s bankovým účtom je, že detský účet musí otvoriť zákonný zástupca dieťaťa, účet pre študentov si môže otvoriť vďaka občianskemu preukazu aj dospievajúci klient sám.

V dnešnom článku prezradíme, aké výhody môže v sebe ukrývať študentský účet a aké detský účet a či je možné mať tieto účty aj bez zbytočných poplatkov.

Detský účet môže mať dieťa už od narodenia

Možno si poviete, na čo by sme dieťaťu zriaďovali vlastný účet, keď ešte ani nerozpráva, nevie, ktorá ruka je pravá, ktorá ľavá a nepozná čísla ani písmená. Pre dieťa v útlom veku bankový účet priamy význam naozaj nemá. Avšak, ako rodičia sa budete stretávať s tým, že dieťa bude dostávať pri rôznych príležitostiach peniaze. Od babky, krstných rodičov, susedov a podobne. Štandardne tieto peniaze končia u rodičov. Ale môžu aj na účte vašej ratolesti. Prípadne na detskom sporení.

súrodenci počíiajú peniaze

Ani sa nenazdáte a dieťa začne vnímať význam peňazí. Bude rozoznávať hodnotu tovarov a vtedy už preň začne mať význam aj vlastný detský účet. Ten môže v sebe ukývať množstvo výhod, ktoré budú dieťa podporovať v zlepšovaní si finančnej gramotnosti a zároveň ho budú chrániť pred možnými rizikami.

Ak sa rozhodnete pre detský účet mKonto od mBank, jeho zriadenie aj vedenie budete mať bez poplatkov. Ak má vaše dieťa už aspoň osem rokov, k účtu mu môžete vybaviť aj platobnú kartu. Tá mu výrazne zjednoduší platenie. Je bezpečnejšie mať peniaze na karte ako v hotovosti. Samozrejmosťou je nastavenie maximálnych limitov pre platby kartou či výbery z bankomatov. Nastavenie limitov je jednoduché, rodič to dokáže spraviť priamo zo svojej mobilnej aplikácie. Limity je možné nastaviť zvlášť pre platby v obchodoch, na internete aj pre výbery z bankomatov. Rodič si môže tiež nastaviť zasielanie notifikácií po vykonaní transakcie.

Platobná karta k detskému účtu umožňuje tri výbery mesačne z bankomatu ktorejkoľvek banky bez poplatku.

Veľkou výhodou je tiež možnosť otvoriť k účtu až 4 sporiace účty eMax Plus. Sporiace účty sú ideálnym nástrojom, ako viesť dieťa k zodpovednosti, šetrnosti a zároveň cestou, ako si môže splniť svoje detské sny. Našetriť si na nové lego, krásny bicykel či modernú hernú konzolu sú finančné ciele, ktoré dokážu dieťa veľa naučiť.

Detský účet mKonto môžete vybaviť online vyplnením žiadosti a podpísaním zmluvy, ktorú vám prinesie kuriér alebo priamo na ktorejkoľvek pobočke. Potrebovať budete len rodný list dieťaťa. Vaše dieťa nemusí byť pri otváraní účtu prítomné, ale prečo ho do procesu otvárania nezapojiť?

Študentský účet si vaše dieťa môže otvoriť samo

Aj študentský účet #navlastnetriko je možné otvoriť online alebo priamo v pobočke mBank. Na rozdiel od detského účtu, účet pre študentov si dieťa dokáže otvoriť bez rodičov. Stačí mu občiansky preukaz.

Účet #navlastnetriko je určený pre mladých klientov vo veku od 15 do 18 rokov. Podmienkou nie je byť študentom. Je tak vhodné aj pre mladých, ktorí sa po povinnej školskej dochádzke rozhodli ísť pracovať. Bez ohľadu na to, či klient študuje alebo nie, môže čerpať všetky výhody účtu. Medzi tie najväčšie patrí:

  • zriadenie, vedenie aj zrušenie účtu je bez poplatkov
  • vydanie platobnej karty je tiež bez poplatkov
  • možnosť zriadenia virtuálnej – bezplastovej, platobnej karty, ktorej využitie je cez funkciu NFC v smart hodinkách alebo telefónoch
  • bez poplatkov sú až tri výbery mesačne z bankomatov ktorejkoľvek banky na Slovensku aj v zahraničí (v prípade, že si prevádzkovateľ bankomatu v danej krajine neúčtuje poplatok za použitie bankomatu, tzv. „surcharge fee“)
  • bez poplatku je tiež vydanie eKarty pre bezpečné nákupy na internete, ktorá je oddelená od bankového účtu
  • prístup do užitočnej aplikácie s možnosťou biometrického prihlasovania

Možnosť prejsť z detského účtu na študentský

Praktickým riešením v mBank je tiež možnosť plynulého prechodu z detského účtu na študentský. Ak má dieťa otvorený detský účet, po dovŕšení 15. roku a získaní občianskeho preukazu stačí, keď príde na pobočku banky, kde mú bezplatne mu aktivujú účet #navlastnetriko so všetkými jeho výhodami.