Animované filmy sú čoraz viac populárnejšie nielen medzi deťmi, ale aj u dospelých. Ak nechcete zabíjať čas hľadaním kreslenej rozprávky, ktorá by bola vhodná pre vaše ratolesti, ste na správnej adrese. Ponúkame vám výber tých najlepších filmových rozprávok, ktoré musia vaše deti vidieť.  

Pixar alebo disney animované rozprávky?

K najznámejším spoločnostiam vyrábajúcim animované filmy patrí Walt Disney animation studios, ktoré predstavilo prvú rozprávku v roku 1923 a bola ňou Snehulienka a sedem trpaslíkov. 

Aj keď odvtedy ubehlo už veľmi veľa času, Walt Disney prichádza stále s novými animovanými rozprávkami, ktoré patria k najobľúbenejším. Okrem filmovej klasiky ako je Popoluška, Kráska a zviera, Kniha džunglí či Aladin, má štúdio Walta Disneyho mnoho iných “klenotov”. 

Deti milujú Pocahontas, Levieho kráľa, Medvedích bratov či Ľadové kráľovstvo. Okrem nich stojí za pozretie aj menej známa animovaná rozprávka Aristomačky, ktorú budú vaše deti milovať

Rozprávka je o milionárke z Paríža, ktorá sa stará o 4 elegantné mačky s bohatým rodokmeňom. Panička bola na svoje mačičky tak hrdá, že im plánovala prenechať po smrti celý svoj majetok. S tým sa ale nevedel zmieriť jej sluha Edgar, ktorý prichystal diabolský plán.  

K známym spoločnostiam patrí tiež Pixar animation studios, ktorá rovnako ako Disney, nakrúca tie najlepšie filmové rozprávky. Medzi úspešné projekty patrí Toy story, Hľadá sa Nemo, Rodinka úžasných či Hore. Ak majú vaše deti radi netradičné rozprávky určite ich zaujme Ratatouille.

Atypický animovaný film Ratatouille predstavuje myšiaka Remyho, ktorý sa chce stať šéfkuchárom v päť hviezdičkovej reštaurácii v Paríži. Na cestu za svojím snom sa vyberie s vyhadzovačom odpadkov Linguinim. 

Animované rozprávky pre najmenších

Kreslené rozprávky si dokážu získať aj našich najmenších. Namiesto krátkych rozprávok, ktoré sa počas dňa striedajú aj viackrát, skúste dieťaťu pustiť dlhší “animák”. 

Aj našim najmenším máme z čoho vyberať. Mnohým sa páč Shrek, Ako vycvičiť Draka či Paddington. Dievčatám sa bude páčiť animovaná rozprávka Na vlásku, Ľadové kráľovstvo či Zvonilka. Ak ste už všetko videli, určite skúste Ovečka Shaun vo filme, Príšerka Moly alebo Kung Fu panda.  

Ak máte doma chlapčeka, určite mu pustite animovanú rozprávku Autá. Akčný príbeh o pretekárskych autách môžu pozerať chlapci od 3 rokov. Rozprávka nie je ťažká na pochopenie, no zároveň svojim vtipom pobaví aj dospelých. Animák má až tri celovečerné časti, avšak pre menšie deti je vhodná prvá a tretia časť. 

Animované rozprávky pre staršie deti

Ak máte doma už staršie dieťa “stavte” na rozprávky, ktoré ho nielen zaujmú, ale majú aj prekvapivé rozuzlenie. Starší chlapci majú obľúbeného Spidermana, Hulka či Legendárnu partiu.

Dievčatá si určite nenechajú ujsť Coco, Lilo a Stitch či Balerína. Vyššie vekové kategórie “neohrnú” nos nad Ligou spravodlivých, či Toy-Story, ktoré má už 4 časti.

Veľký úspech u starších detí bude mať tiež animovaná rozprávka V hlave, kde je nápadito opísaný príbeh dospievajúceho dievčaťa Riley. Väčšina deja sa odohráva v školáčkynom mozgu, kde medzi sebou komunikujú jej emócie: radosť, smútok, hnev, strach a znechutenie.  

Zábavné animované rozprávky

Každý miluje zábavu a vtipné hlášky, ktoré v “poriadnej” rozprávke nemôžu chýbať. Úsmev na tvári vašim deťom vyčaruje Doba ľadová, Slepačí úlet či Krúdovci. Medzi deťmi sú tiež obľúbení Mimoni, Medvedík Pu či Za plotom. 

Vtipné situácie si môžete pozrieť v animovanej rozprávke Oblačno miestami fašírky, alebo v Tučniakoch z Madagaskaru. Brucho od smiechu si budete chytať pri Karcoolke, Divokých vlnách či Príšerkách s.r.o.

Príšerky s.r.o je originálna rozprávka zo sveta príšer, ktoré získavajú elektrickú energiu z detského kriku. Strašidlá preto musia v snoch strašiť deti a poriadne makať. Čo sa ale stane keď sa do tajomného sveta dostane dievčatko Boo? 

Animované rozprávky pre mamu aj ocka

Animované rozprávky si s deťmi radi pozrú aj rodičia. V uponáhľanej dobe radi “vypnú” a nechajú sa unášať príjemným príbehom, ktorý “zahreje”.

Deti aj rodičov poteší Vall-I, Rodinka úžasných či Madagaskar. Rodinný film je určite aj Zvonár u matky božej, Bolt, Rodina Adamsovcov či Tajný život Maznáčikov. 

Zasmejete sa pri Animovanom filme Hotel Transylvánia, ktorý má už 3 časti. Dojatí zas budete pri Hľadá sa Dory. Ak neviete čo s piatkovým večerom, pozrite si Tajný život maznáčikov, ktorý vtipne priblíži život domácich zvierat.

K vysoko hodnoteným animovaným rozprávkam patri Odváža Vaiana: Legenda o konci sveta. Strhujúci príbeh je o dospievajúcom dievčati, ktorá sa vydá na nebezpečnú cestu, aby zachránilo svoj ľud. Spoločnosť jej robí mocný poloboh Maui a spolu sa plavia oceánom. Rozprávka je krásne animovaná plná výborných pesničiek.

Najlepšie animované seriály

Ak vaše deti nevydržia dlho sedieť pri dlhom animovanom filme, skúste animované seriály. Na výber máte nespočetne veľa seriálov, ktoré ponúkajú zábavu, poučenie, ale i krásnu animáciu.

Staršie deti si určite obľúbia Ninjago, v ktorom zažívajú dobrodružstvá lego postavičky. Podobný seriál je tiež Ninja korytnačky alebo Spider – man. Zábavný animovaný seriál, ktorý je obľúbený aj medzi dospelými je o žltej špongii Spongebobovi, ktorý prežíva v oceáne dobrodružstvá s kamarátmi.

Menšie deti určite zaujme Máša a Medveď alebo Medveď a Lumíci. Oba seriály sú bez hovoreného slova, preto sa budú deťom ľahko pozerať. Našich najmenších určite zaujme Pepa pig alebo Tlapkova patrola. 

Najnovšie animované rozprávky

Grafika v animovaných rozprávkach ide stále dopredu a deťom sa veľmi páči. Tak ako sa mení doba, aj deti už zaujímajú iné príbehy. Aj keď občas nie je zlá, “stará dobrá klasika”, nezabúdajte svojim deťom pustiť aj nové animované rozprávky. 

Filmové rozprávky 2016

Najlepšie animované filmy roku 2016 sú určite Zootropolis, Môj život cuketky, Hľadá sa dori, Spievaj či Kung Fu panda 3. Ak máte radi zábavu, určite si pozrite Doba ľadová 5 alebo Trolovia.

Filmové rozprávky 2017

Animované rozprávky z roku 2017 si môžete pozrieť aj online a patrí k ním Veľký zlý lišiak, Autá 3, Letíme, Ferdinand, Šťastná hviezda alebo Lego Batman. 

Nové animované rozprávky 2018

Najlepšie animované rozprávky z roku 2018, ktoré si nemôžete nechať ujsť sú Rodinka úžasných 2, Králik Peter, Hotel Transylvánia 3 či Dve a pol Kačky. Deti upúta Piadinôžka, alebo Asterix a Tajomstvo čarovného nápoja. Ak máte radi dobrodružstvo pozrite si animovanú rozprávku Ako vycvičiť Draka 3. 

Animované rozprávky 2019

Ani rok 2019 nebol chudobný na veľké animované filmy. Vysoké hodnotenie má animovaná rozprávka Snežný chlapec, Ľadové kráľovstvo 2 či Pán maznáčik. Deti zaujme Snežná hliadka či Psie Veličenstvo, ktoré si obľúbili aj dospelí.

Ak sa deti radi vydávajú do sveta fantázie, určite sa im bude páčiť animovaný film Čarovný park. Vynovenú klasiku si vychutnáte v prepracovanom Levom kráľovi. Ak ste už všetky spomínané rozprávky videli, pozrite si Veľké dobrodružstvo malej pandy. 

Animované rozprávky 2020

Najnovšie animované rozprávky, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 2020 patria k veľmi vydareným. Pozrieť si môžete Spongeboba vo filme, Scooba, Húra do džungle či Trolov na svetovom turné. 

K úspešným novinkám sa radí animovaný film Pripojení a rozprávka Minna a továreň na sny. Deťom sa bude páčiť aj rozprávka Vpred či Krúdovci 2.

Vianočné animované rozprávky

Obľúbené filmové rozprávky pre deti nájdete aj medzi vianočnými animovanými filmami.  Počas Vianoc deti viac pozerajú televízo,r a preto im namiesto bezhlavého prepínania pustite dlhší príbeh, ktorý ich zabaví.

K najlepším vianočným animovaným rozprávkam, ktoré nájdete aj online patrí:

Čo sa stalo na Vianoce, Mickeyho kúzelné Vianoce, Polárny expres, Vianočná koleda, Snehová kráľovná, Luskáčik, Arthur zachránil Vianoce, Rudolf, Grinch, Veľká vianočná jazda a najnovšia rozprávka Klaus. Tá je síce veľmi tajomná, no s krásnou pointou.

Kde môžem pozerať online animované rozprávky?

Spôsobov ako pozerať vyššie spomenuté rozprávky je niekoľko. Ak si zaplatíte za mesiac niekoľko eur môžete si animované filmy a seriály pozrieť na stránke prehraj.to alebo prostredníctvom aplikácii HBO Go

Online animované rozprávky zadarmo si môžete pozrieť na stránkach  sledujfilmy.to, bombuj.tv, topfilmy.to. Na všetkých stránkach nájdete rozprávky so slovenským dabingom, poprípade českým. Niekoľko rozprávok nájdete aj na youtube. Ktoré to sú sa dozviete na webe rozprávky.sk .