Poťahy na sedačku zachránia gauč pred nejednou škvrnou. Ak ich nemáte a riešite, ako sa zbaviť škvŕn od vína či ovocia, vyskúšajte nasledovné triky. 

Je váš dom plný detského kriku? Potom vás udržanie poriadku v domácnosti stojí značnú dávku námahy. Vysávanie, upratovanie hračiek či utieranie rozliatej ovocnej šťavy je na dennom poriadku. Ešte väčší problém nastáva, ak džús, ovocné pyré či detská čmáranica, urobená fixkou alebo perom, skončí na novej sedačke. Ochrániť ju môžu poťahy, no vyčistenie niektorých škvŕn si vyžaduje špeciálne postupy podľa toho z akého materiálu je sedačka vyrobená.

Tipy, ako odstrániť škvrny z gauča

rozliata káva na sedačke

Základným pravidlom pri zbavovaní sa fľakov zo sedacej súpravy je konať čo najrýchlejšie – vziať čistú utierku, namočiť ju do studenej vody a pokúsiť sa škvrnu odstrániť smerom od okrajov k stredu. Po vyčistení nechajte pohovku uschnúť.

Toto všeobecné odporúčanie však neplatí pre všetky materiály sedacích súprav. Vždy berte do úvahy odporúčanie výrobcu uvedené na štítku. Niektoré je možné čistiť vodou, pri iných sa to neodporúča, pretože vyžadujú čistiaci prostriedok na báze rozpúšťadiel.

Prečítajte si, ako sa zbaviť fľakov na sedacej súprave v závislosti od použitého materiálu.

Látková sedacia súprava

Pri čalúnených sedačkách je nevyhnutnosťou venovať pozornosť odporúčaniam výrobcu, nakoľko sú zhotovené zo špecifických materiálov. Čisteniu škvŕn predídete prevenciou, napríklad poťahmi na sedačku. V prípade vytvorenia fľaku ich jednoducho dáte dolu, operiete, alebo odnesiete do čistiarne. Nie všetky poťahy sú však prateľné v práčke. Ak poťahy na sedačku nie sú vaša šálka kávy a rozhodnete sa na vzniknutý fľak použiť čistiaci prostriedok, najskôr ho vyskúšajte na nie viditeľnom mieste pohovky a až potom sa pustite do jeho odstraňovania.

Sedacie súpravy zhotovené z tkaných látok vyčistíte mydlovou vodou a handričkou alebo špeciálnym prístrojom – tepovačom, ktorého profesionálny výsledok si viete dopriať aj svojpomocne u vás doma. Z babských receptov je dobrou voľbou sóda bikarbóna – nasypte ju na škvrnu, nechajte aspoň 20 minút pôsobiť a povysávajte. Funguje aj domáci čistič pripravený z čajovej lyžičky saponátu, polievkovej lyžice octu, čajovej lyžičky sódy a šálky vody. Roztok nastriekajte na handričku a fľak očistite. Aj v tomto prípade odporúčame domáci čistič najprv vyskúšať napríklad na zadnej strane sedačky.

Na väčšinu gaučov z mikrovlákna možno použiť na odstránenie škvŕn mydlovú vodu a špongiu.

žena s čistiacimi prostriedkami

Kožená sedačka

Kožená sedacia súprava sa čistí pomerne ľahko – fľak stačí odstrániť vlhkou handričkou a nechať vysušiť, avšak dôležité je konať rýchlo.

Ak chcete, aby vám sedačka z kože vydržala dlho, je dobré mať v zásobe špeciálne čistiace prostriedky na tento typ materiálu. Zíde sa vám, napríklad čistič na kožu odstraňujúci čmáranice urobené perom.

Na internete nájdete aj množstvo babských rád, ako je čistenie koženej sedačky detským olejom či avivážou. Oplatí sa mať na pozore, pretože môžu sedačku poškodiť. Vždy je lepšie mať v zásobe čistiace prostriedky na kožené sedačky a v prípade potreby ich použiť.

Máte doma semišový gauč? Pokiaľ je to možné, vyčistite škvrnu nasucho, pretože aplikácia vody negatívne ovplyvní jeho vzhľad. V drogérii kúpite špeciálnu gumu na čistenie semišu a nubuku.

Sedacia súprava z ekokože

Ak patríte k tým ekologickejšie zmýšľajúcim, zrejme máte doma sedaciu súpravu z ekokože. Tá je napodobeninou pravej kože, ale má kratšiu životnosť. Vyznačuje sa odolnosťou voči oderu, vysokou pevnosťou a priedušnosťou. Bonusom je ľahká údržba a čistenie.

Škvrnu z gauča vyrobeného z ekokože spoľahlivo odstránite utierkou namočenou v mydlovom roztoku. Ak vás zvádza použiť nejaký čistič určený na kožu, nerobte to, pretože tieto materiály sú úplne odlišné. Hrozí, že si pohovku z ekokože poškodíte.

Sedačka z koženky

Moderné sedačky z koženky sú vyrobené z polyuretánu alebo PVC. Neobsahujú napríklad škodlivé ftaláty. Koženka z polyesteru je odolná a má dlhú životnosť. Je však nepriedušná, čo je nepraktické najmä v lete.

Sedacie súpravy z koženky sú dostupné v pestrej škále farieb a motívov. Ak máte doma malé deti, bude sa vám dobre udržiavať. Fľaky odstránite mydlovou vodou, poprípade neagresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré neobsahujú alkohol.

Zdroj obrázkov: pexels.com, freepik.com