Jačmeň na oku nás môže potrápiť v každom veku a prináša so sebou nepríjemnú bolesť. Infekcia mnohokrát rýchlo odznie, ale pozor na chronický alebo opakovaný jačmeň na oku, ktorý sa môže rozšíriť. Ako sa starať o jačmeň v oku a ako mu predchádzať?
Čo je to jačmeň na oku?
Jačmeň v oku patrí medzi časté zápaly oka. “Je spôsobovaný šírením stafylokokovou infekciou z upchatých mazovych žliazok blízko k okraju viečka,” vysvetlil lekár Milan Odehnal v článku Zápaly viečka a spojiviek.
Lekárka Tereza Vašutová píše v odbornej publikácii Hordeolum a Chalazion , že konkrétne sa jedná o zápal Zeissovej a Mollovej žľazy, ktorá sa často vyskytuje v mieste rastového folikulu. Jačmeň na oku môžu okrem stafylokoka spôsobovať tiež gramnegativne enterokoky či zmiešanú bakteriálnu flóru.
V mnohých odborných publikáciách sa jačmeň na oku nazývaný tiež Hordeolum označuje ako akútne zápalové hnisavé ochorenie mihalníc, ktoré v niektorých prípadoch postihuje tiež Meibomovu žľazu.
Vašutová upozorňuje že jačmeň na oku sa môže vyskytovať v akomkoľvek veku, avšak u novorodencov sa prejavuje len zriedkakedy. “Náchylnejší sú pacienti s ochorením rosacea, seboroická dermatitída či blefaritis,” píše Vašutová.
Jačmeň na oku a príčina jeho vzniku
Veľmi častou príčinou vzniku jačmeňa na oku je nedostatočná hygiena. Jedná sa najmä o situácie, kedy si neumytými rukami potierame alebo pošúchame oči. Opatrní by sme mali byť pri vkladaní a vyberaní kontaktných šošoviek.
Lekári odporúčajú, aby ste sa kontaktných šošoviek zbavili natrvalo laserovou operáciou oka a predišli tak zápalu oka pri ktorom bežne vzniká jačmeň v oku. Dôsledné by mali byť dámy aj pri líčení a odličovaní. Make up by sme mali na konci dňa šetrne a precízne odstrániť.
Lekári na klinike očnej mikrochirurgie upozorňujú, že jačmeň na oku vzniká mechanickým poškodením očného viečka a následným prenesením nečistoty prostredníctvom špinavých rúk.
“Vznik očného jačmeňa môže podporiť aj zle korigovaná krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. V prípade, že nie sú nasadené správne dioptrie, oko sa nadmerne namáha a môže byť náchylnejšie na vznik zápalu,” vysvetľujú lekári z kliniky.
Jačmeň v oku príznaky
Ako pri bolestivosti a jasnom zápale oka zistíme, že máme jačmeň v oku?
“Prejavuje sa vznikom hmatného zápalového podkožného uzlíka rôznej veľkosti so začervenaním okolitej kože a žltou bodkou na vrchole. Postupne dochádza k hnisaniu jeho obsahu a spontánnej evakuácii,” vysvetľujú lekári v článku o zápalovom ochorenia oka.
Zo začiatku môžeme mať pocit rezania a pálenia pod očným viečkom a za dva až tri dni sa vytvorí bolestivá vyrážka plná hnisu. Ak máme jačmeň na oku, cítime veľkú bolesť, oko je citlivé a miestami opuchnuté. Aj keď jačmeň na oku neovplyvňuje zrak, na pocit je veľmi bolestivé.
“Viečko s jačmeňom zvykne začervenať, na dotyk je bolestivé a častým príznakom je tiež nadmerné slzenie či pocit cudzieho telieska v oku,” vysvetľujú na klinike očnej mikrochirurgie a dopĺňajú, že netreba panikáriť, a ak si chcete byť istí môžete navštíviť očného lekára, ktorý predpíše potrebné lieky.
Je jačmeň v oku infekčný?
Keďže je jačmeň na oku najčastejšie spôsobený stafylokokom, jedná sa o infekciu, ktorá môže byť medzi ľuďmi ľahko prenášaná.
Ak zistíte, že máte jačmeň v oku, nepoužívajte rovnaký uterák ako iný členovia rodiny. Rovnako sa snažte uteráky často meniť a na utieranie môžete dočasne používať jednorázové servítky.
Jačmeň na oku liečba
Čo na jačmeň v oku a aké lieky sú na jačmeň v oku najlepšie? Aj keď ochorenie nepatrí k životu ohrozujúcim, liečbu by ste nemali podceňovať, a ak je to potrebné, mali by ste sa poradiť s lekárom.
Masť na jačmeň v oku
Najčastejšie sa sa pri liečbe odporúča mastička na jačmeň v oku, ktorú dostane v lekárňach. Veľmi používanou očnou masťou na jačmeň je ophthalmo-septonexová masť, ktorú lekári odporúčajú nanášať 3 až 5 krát denne do oka, pričom po aplikácii, by sme mali nechať oko pár minút zavreté.
Lekári často predpisujú aj očnú masť na jačmeň s obsahom kortikoidov, ktoré sú pri liečbe zápalu veľmi úspešné. V súvislosti s jačmeňom sa často spomína aj bórová voda, ktorú odporúčajú používať v rámci obkladov. Nie všetci lekári však majú na ňu rovnaký názor.
Pri liečbe ľudia často využívajú framykoin na jačmeň v oku. Aj keď je táto masť známa, na jačmeň v oku nie je najlepšia.
Jačmeň na oku antibiotiká
Ak nepomáhajú na jačmeň v oku klasické masti či obklady, lekár vám predpíše antibiotiká. “Liečba antibiotikami je najlepšia vo forme očných mastí aplikovaných tri až päť krát denne po dobu niekoľkých dní doplnená o teplé obklady,” vysvetlila Mudr. Tereza Vašutová v článku Hordeolum a Chalazion.
Antibiotiká sa väčšinou používajú do 10 dní a po použití by ste ich mali vrátiť späť do lekárni. Keď si budete nanášať antibiotiká, mali by ste mať čisté oko, bez kontaktných šošoviek.
Antibiotiká by ste mali kvapkať bez toho, aby ste sa otvorom dotkli oka. Predídete tak kontaminácii kvapiek alebo možnej infekcii.
Jačmeň na oku domáca liečba
Pri otázke čo pomáha na jačmeň na oku nezabúdajte na domácu liečbu, či bylinky, ktoré pomáhajú pri hojení zápalu. K najznámejším patria teplé obklady, ktoré si prikladáte minimálne 3 krát denne na oko.
Obklady môžeme vyrobiť s čistej vreckovky, ktorú namočíme v teplej vode, alebo odvare z harmančeka alebo očianky. Niektorí odporúčajú na jačmeň na oku tiež obklady z aloe vera. Obklady by mali urýchliť hojenie zapáleného oka.
Operácia jačmeňu na oku
V prípade, že je jačmeň veľmi veľký, bolestivý a pretrváva niekoľko týždňov, musí sa odstrániť chirurgicky. Jedná sa o jednodňovú chirurgiu, po ktorej môžete odísť domov.
Zákrok sa vykonáva pod lokálov anestezou. “Spočíva vo vytlačení nahromadeného hnisu a odstránení tenkého obalu, ktorý sekrét pokrýva. Na ranu sa po dobu niekoľkých dní aplikuje antibiotická masť,” píšu na očnej klinike tretej generácie a dodávajú, že v niektorých prípadoch je oko lepšie previazať na niekoľko dní, aby sa jačmeň na oku lepšie zahojil.
Za ako dlho zmizne jačmeň?
Jačmeň na oku pretrváva u ľudí rôzne dlhý čas. Kým u niekoho môže zmiznúť tak rýchlo ako sa objavil, u iných môže zápal pretrvávať dlhšie a prejde do chronickej formy.
“Niekedy môže zápal spôsobiť do hlbokých žliaz a spôsobiť zápal celého viečka. V takýchto prípadoch je nutná návšteva lekára, toho by sme mali navštíviť aj v prípade, že jačmeň na oku nezmizne do týždňa,” upozorňuje lekárka Helena Štrofová v článku o očných problémoch.
Štandardne si s jačmeňom na oku poradíme aj doma a mal by sa vyliečiť od 3 do 7 dní. Počas nich je potrebné dodržiavať vysokú hygienu a nanášať spomínané obklady.
Jačmeň na oku u detí
Jačmeň v oku sa môže prejaviť aj u malých detí. Zo začiatku su deti nepokojné a často si zapálené oko pretierajú.
Aj pri deťoch sa snažte na oči častokrát prikladať teplé obklady. Ak dieťatko nechce spolupracovať, skúste mu dovoliť, aby si obklady prikladalo na očko samo.
Rovnako ako pri deťoch aj pri dospelých zvolte antibiotiká len v prípade, ak jačmeň v oku pretrváva viac ako týždeň.
Lekári v článku o zápalovom ochorenia oka píšu, že sa častejšie jačmeň na oku vyskytuje u detí s diabetom či nekorigovanou anizometropiou.
Jačmeň na oku sebe ani deťom v žiadnom prípade neprepichujte a nevytláčajte, pretože by ste si do rany mohli privodiť infekciu.