Hroznová šťava má nezastupiteľné miesto v zdravom stravovaní a benefitoch pre naše telo.  Živiny v hroznovej šťave môžeme prijímať celú zimu a stačí nám k tomu vypiť pohár denne. Aké účinky má hroznová šťava, a ako si tento chutný nápoj vyrobiť doma?

Čo je to hroznová šťava?

Zrelé hrozno v prútenom košíku na drevenom pozadí.

Ako je jasné už z názvu hroznová šťava sa vyrába z rôznych druhov hrozna, či už je to biele, alebo červené hrozno. Toto ovocie sa využívalo už v praveku, kde naši predkovia používali listy z hrozna.

“V západnej Ázii hrozno používali už pred viac ako 5 000 rokmi pred našim letopočtom a spomína sa aj v biblických príbehoch a spisoch,” vysvetľujú v článku Purple grape juice.

Najväčšia časť hrozna sa používa vo vinárskom priemysle a zvyšok sa spotrebuje ako ovocie. Malý podiel sa používa na výrobu sušeného ovocia. “Na celom svete sa každoročne dopestuje asi 72 miliónov ton rôznych druhov hrozna,” píšu v článku Grape juice benefits

Čerstvá alebo pasterizovaná hroznová šťava sa vyrába z bobuliek, ktoré nie sú vhodné na prípravu vína. Tohto hrozna je poslednú dobu stále viac, keďže prichádzajú obmedzenia z Európskej legislatívny, ktorú musia dodržiavať výrobcovia vína.

Hroznová šťava sa vyrába z celého hrozna vrátane šupiek, dužiny a semien. Pri výbore hroznovej šťavy nezáleží o aký druh hrozna ide, keďže každá odroda má bohatý zdroj bioaktívnych látok. 

Čo obsahuje hroznová šťava?

cervene hrozno a pomarance

Hroznová šťava obsahuje nespočetné množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré sú prospešné pre fungovanie nášho tela. Veľmi známy je takzvaný hroznový cukor a ovocný cukor čiže glukóza a fruktóza, ktorá nášmu telu dodáva energiu. 

Hroznová šťava obsahuje kyseliny prospešné pre naše telo medzi ktorými nájdeme kyselinu vínnu či kyselinu jablčnú. V malých množstvách sa v hroznovej šťava vyskytuje tiež kyselina jantárová, kyselina šťavelová či kyselina citrónová a kyselina glykolová.

V hroznovej šťave nájdeme tiež minerálne a dusíkaté látky ku ktorým patria peptidy a aminokyseliny, ktorých množstvo v tekutine kolíše.

S vitamínov je najznámejší vitamín C, ale tiež vitamíny skupiny B. Hroznová šťava obsahuje vitamín B1 – tiamín, B2 – riboflavín, B3 ale aj vitamín A, kyselinu listovú, mangán a draslík. V hroznovej šťave nájdeme aj vitamín E vápnik a horčík.  

Hroznová šťava je plná bielkovín, prírodných provitamínov, ale tiež antioxidantov, ktoré sú pre naše telo veľmi prospešné. K najznámejším patrí resveratrol a flavonoidy vrátane katechínov, kvercetínu a myricetínu. 

Pri výbere hroznovej šťavy by sme mali na etikete sledovať zloženie nápoja, keďže sa často stáva, že obsahuje viac pridanej vody a cukru, ako samotná ovocná šťava. Na etikete by malo byť napísané 100 % ovocná šťava, aby ste získali všetky zdravotné benefity, ktoré šťava obsahuje.

Hroznová šťava účinky

Žena, vinohradníčka, ktorá sa usmieva a teší sa z úrody.

Hroznová šťava sa pre svoje “zázračné” účinky odporúča piť aj počas zimným mesiacov, keďže obsahuje už vyššie spomenuté vitamíny a telu prospešné látky. 

Hroznový cukor nachádzajúci sa v hroznovej šťave sa v tele uvoľňuje postupne a dodáva nám energiu, zvyšuje pozornosť a podporuje fyzickú aj psychickú aktivitu. Znižovanie únavy zabezpečujú tiež aminokyseliny a pomáhajú pri strese a škodlivom vplyve zo životného prostredia. 

Známa antioxidačná zložka resveratrol znižuje v tele hladinu cholesterolu a chráni ho pred infarktom a mozgovými príhodami. Výborná je tiež hroznová šťava na dojčenie, keďže podporuje tvorbu materského mlieka. 

Hroznová šťava je známa tiež v estetickej medicíne, keďže podporuje tvorbu kolagénu a pôsobí proti vzniku vrások. Extrakt z jadierok zas býva súčasťou pleťových krémov a iných kozmetických prípravkov ako sú séra či masky. 

Hroznová šťava neobsahuje veľa kalórií preto sa odporúča ako doplnok pri diétach. Pri pozitívnych účinkoch sa veľmi často spomína hroznová šťava ako ochrana pred civilizačnými ochoreniami.

Hroznová šťava sa odporúča aj pri problémoch s močovým mechúrom. “Možno ste už počuli, že v boji proti baktériám, ktoré infikujú močové cesty pomáhajú brusnice, ale najnovšie štúdie ukazujú, že šťava z tmavého hrozna má rovnaké účinky,”  píšu v článku Grape juice. 

Hroznová šťava má však ďaleko viac pozitívnych účinkov, ako si vieme predstaviť a k najznámejším patrí:

cervena hroznova stava

  • ochrana pred slnkom a spomaľovanie starnutia,
  • pomáha redukovať jazvy, nerovnomerný tón pleti,
  • podporuje rast vlasov, zabraňuje ich vypadávaniu a dodáva im prirodzený lesk. Pomáha tiež v boji s lupinami.
  • Odstraňuje migrénu a bojuje proti zápalovým procesom v tele,
  • zlepšuje trávenie a zmierňuje zápchu, 
  • pomáha pri poruchách obličiek,
  • zmierňuje astmu, 
  • pomáha pri chudnutí,
  • na pleť pôsobí antibakteriálne, 
  • posilňuje imunitu.

Hroznová šťava sa skúmala v mnohých vedeckých štúdiách v ktorých sa preukázalo, že stojí za zlepšením pozornosti a znížením stresu. Pomáha v boji s úzkosťami a zlepšuje neuropsychologický stava človeka. 

Recept

prešovanie

Hroznovú šťavu nazývaná aj hroznový mušt si môžeme kúpiť, alebo vyrobiť doma. Je niekoľko spôsobov ako z hrozna získať šťavu. Najčastejšie sa používa trojdielny parný hrniec.

Do spodnej časti hrnca dáme vodu, strednú časť necháme prázdnu a vo vrchnej časti budeme mať hrozno, ktoré očistíme a odstonkujeme. Ak chceme mať hroznovú šťavu sladšiu môžeme hrozno jemne posypať kryštálovým cukrom.  

Od doby ako začne vrieť sa v strednom hrncu za pol hodinu nazbiera hroznová šťava, ktorú následne nalejeme do čistých fliaš a poriadne uzavrieme.

Ak nemáme trojdielny hrniec, môžeme dať hrozno do obyčajného hrnca, poriadne ho roztlačíme a necháme zohriať približne pol hodinu na 70 stupňov celzia. Vylisovanú šťavu precedíme cez sitko, nalejeme do fliaš, ktoré následne pasterizujeme.

Pasterizácia ovocných štiav je dôležitá, aby sa nápoj nepokazil a vydržal nám v zásobách aj rok. Pre lepšie uskladnenie nechávajte hroznovú šťavu v chladnej tmavej miestnosti, najlepšie v špajzi.

Medzi ľuďmi je veľmi obľúbený aj hroznový sirup, ktorý sa pripravuje podobne ako hroznová šťava. Hrozno rozpučte v hrnci a varte cca hodinu na miernom ohni. Šťavu prepasirujeme cez sitko a prelejeme spať do hrnca. 

Do litra hroznovej šťavy pridajte kilo cukru a 10 g kyseliny citrónovej. Zmes hroznovej šťavy opäť prevarte a prelejte do vyčistených fliaš. Aj pri sirupe je vhodná pasterizácia, ktorá by mala prebiehať vo vode s teplotou okolo 90 stupňov celzia približne 20 minút. 

Kde kúpiť hroznovú šťavu?

Pohár vína s listom

Hroznovú šťavu nekúpite len vo veľkých obchodných reťazcoch, ale tiež v lekárňach alebo na internete. Hroznovú šťavu predávajú aj veľké spoločnosti vyrábajúce víno, ale tiež menší domáci výrobcovia, ktorí ponúkajú šťavu na trhoch alebo bazároch. 

Liter hroznovej šťavy stojí od 5 do 10 eur, čo rozhodne nie je lacný špás. Preto ak máte k dispozícii samozber hrozna, alebo vlastnú záhradu s týmto kvalitným ovocím, vyrobte si tento zázračným nápoj doma.