Na prvý pohľad banálna otázka ako dvere do detskej izby, sa môže naozaj zamotať. Hoci sa môže zdať, že sa jedná iba o obyčajné dvere, nie je to celkom úplná pravda. Interiérové dvere hrajú veľkú úlohu v našich životoch a keď si môžete vybrať dvere zdravotne nezávadné, kvalitné a zároveň naozaj dizajnovo originálne, prečo siahnuť po iných, menej kvalitných náhradách?

Zdravotne nezávadné

Vzhľadom na to, že ide o deti, chceme vždy to najlepšie. Ani pri dverách by to nemalo byť inak. Keďže dvere do detskej izby budú každodenne využívanou súčasťou vašej domácnosti naozaj dlhú dobu, mali by ste vziať do úvahy hneď niekoľko faktorov. Okrem odolnosti, dizajnu, typu dverí je veľmi dôležitým faktorom vplyv na zdravie. Snažte sa vyberať dvere, ktoré sú vyrábané zo zdravotne nezávadných a ekologických materiálov. Väčší význam to hrá hlavne pri alergických deťoch a deťoch citlivejších na respiračné ochorenia. 

Plné alebo presklené dvere do detskej izby?

Klasická dilema je či využiť alebo nevyužiť sklenené prvky na dverách do detskej izby. Tu sa jedná čisto o vec vašich preferencií. Výhodou dverí s presklenou časťou je napríklad to, že uvidíte do kedy sú vaše deti naozaj hore. Stačí totiž trochu svetla a už z chodby sa dozviete, či vaše dieťa spí, alebo sa napríklad ešte stále hrá na telefóne. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že čím budú deti staršie, tým viac súkromia budú chcieť. Rovnako je dôležité uvedomiť si aj nebezpečie súvisiace s presklenou časťou dverí. Ak máte veľmi aktívne deti, ktoré sa neustále naháňajú, môžu byť presklené dvere naozaj nevhodnou a nebezpečnou voľbou. 

Náš tip: Veľký výber interiérových dverí nájdete v ponuke Merkury Market.

Kvalitné dvere z poctivých materiálov

Dvere do detskej izby budú vystavované dennodennému tlaku. Kým budú deti menšie, môžu sa o dvere opierať, neustále ich otvárať či zatvárať. Ako budú starnúť môžu občas pribudnúť kúsky ako stojka vo dverách alebo pri chlapcoch hrazda v zárubni. Tieto a mnohé ďalšie skutočnosti sú súčasťou detských hier a formovania osobnosti. Je potrebné sa na nich pripraviť a počítať s nimi už pri výbere dverí do budúcej detskej izby. Ak vezmeme všetky tieto veci do úvahy, určite bude potrebné investovať do dverí z poctivých materiálov, ktoré dlho vydržia a tak rýchlo sa nezničia. 

Neutrálne farby vydržia dlhšie

Niekedy je náročne predstaviť si, ako asi budú osadené dvere vyzerať vo vašom byte alebo dome. Či už premýšľate nad drevenou textúrou, alebo skôr lakovanými dverami, vždy sa snažte myslieť na trvácnosť vášho nápadu. Neutrálne farby pre detskú izbu sú vhodnejšie ako napríklad robustne pôsobiace tmavé drevené motívy. Ak by sa vám do interiéru nehodila jemnejšia alebo svetlejšia textúra, nebojte sa zjemniť dvere decentne presklenými časťami. Vďaka nim nie len že dodáte aj tmavším dverám jemnejší vzhľad, ale získate aj viac svetla na chodbách a v susediacich izbách vašej domácnosti.

Všetkým spravodlivo

Ak by ste v budúcnosti chceli mať viac detí, prípadne máte pre deti určených viac izieb, snažte sa ich vizuálne navzájom zladiť a už na prvý pohľad odlíšiť od ostatných izieb. Na jednej strane to bude spravodlivo rozdelené, ale na tej druhej dáte už na prvý pohľad jasne najavo, že za vašimi dverami sa nachádza niečo iné ako detská izba. 

V konečnom dôsledku sa jedná o niekoľko jednoduchých postupov. V prvom rade si zvoľte farbu, ktorú by mali mať dvere vo vašom interiéri. Ak si vyberiete z tejto širokej palety, môžete začať uvažovať nad tým, kde sa budú alebo nebudú hodiť plné a kde presklené dvere. Posledným krokom je výber výrobcu a materiálov. Z dlhodobého hľadiska je lacnejšie zvoliť kvalitnejšie dvere z pevnejších materiálov. Zo zdravotného hľadiska zase určite uvažujte nad ich ekologickosťou a nezávadnosťou.