O tom, že dojčenie je najlepším spôsobom, ako môžete kŕmiť svoje bábätko, niet pochýb. Viete však, prečo je dojčenie také dôležité a v čom je materské mlieko lepšie ako umelé? Pripravili sme pre vás 10 faktov, ale aj zaujímavostí o materskom mlieku. 

Základné fakty o materskom mlieku

Materské mlieko je niečo, čo nedokážeme napodobniť. Má unikátne zloženie, ktoré sa mení nielen v priebehu dňa, ale aj podľa toho, čo aktuálne dieťatko potrebuje či v akom je veku. Je ľahšie stráviteľné ako umelé mlieko a jeho zloženie či množstvo závisí priamo od mamičky. 

Materské mlieko kryje svojím zložením potreby vášho dieťatka a vo vyváženom množstve tak bábätko prijíma všetky živiny, ktoré potrebuje. Okrem toho je bohaté na vitamíny a tvorí tak akúsi prvú ochranu dieťatka pred ochoreniami.

Zaujímavosti, o ktorých ste možno ani nepočuli

Poďme sa teraz pozrieť na fakty ohľadom materského mlieka, ktoré možno nie sú tak známe.

   1. Tvorí sa už v tehotenstve

Vedeli ste, že materské mlieko sa tvorí už niekedy okolo 16. týždňa tehotenstva? Mnoho mamičiek čaká, kedy sa im mlieko už konečne spustí, no už po pôrode je materské mlieko pripravené pre bábätko.

   2. Jeho tvorba je ovplyvnená bábätkom

Tvorba materského mlieka je ovplyvnená tým, ako často prikladáte dieťatko k prsníku. Čím viac bábätko saje, tým viac sa bude mamičke tvoriť mlieko. Ich satie totiž stimuluje tvorbu mlieka.

   3. Dojčením sa bábätko upokojuje

Samotné dojčenie nie je len o výžive bábätka. Dokáže toho oveľa viac. Jednou z výhod dojčenia je práve jeho upokojujúci efekt. Dokáže bábätko nielen uspať, ale aj utíšiť ho, ak plače.

   4. Pôsobí ako prevencia voči detskej obezite

Ďalšou zaujímavosťou je, že je výbornou prevenciou voči detskej obezite. Dieťa pri materskom mlieku dokáže lepšie rozoznať, či je ešte hladné, alebo už má dosť. Navyše, u dojčených detí, ktoré pijú materské mlieko sa vyskytuje detská cukrovka v oveľa nižšej miere, ako u detí, ktoré sú na umelej výžive.

   5. Obsahuje endorfíny, hormóny šťastia

V materskom mlieku sa nachádza mnoho hormónov. Sú nimi napríklad endorfíny, ktoré potláčajú bolesť, ale aj melatonín, rastové faktory či bradykiníny, ktoré zmierňujú bolesť.

   6. Je ľahšie stráviteľné

Zloženie materského mlieka je odlišné ako u umelej výživy. Je dokázané, že materské mlieko je ľahšie stráviteľné, a aj preto sa väčšinou stáva, že dojčené deti papajú častejšie ako tie na umelom mlieku.

Zaujíma vám umelá výživa a chcete byť pripravená, ak by ste prestali dojčiť? Prečítajte si niečo viac o umelom mlieku.

   7. Znižuje riziko rakoviny prsníka

Možno je to pre vás prekvapivé zistenie, ale je dokázané, že dojčenie znižuje riziko rakoviny prsníka. Takisto ženy, ktoré boli dojčené, mali nižšie riziko rozvoja rakoviny prsníka oproti tým, ktoré ich matky nedojčili.

   8. Pôsobí ako liek

Vedeli ste, že ak je bábätko choré, látky v jeho slinách vám pri dojčení dávajú signál pre tvorbu protilátok? Tie sa následne vytvoria a bábätku tak pomôžu rýchlejšie sa s chorobou vysporiadať. Dojčené deti tak lepšie zvládajú ochorenia.

   9. Mamičkám pomáha získať svoju pôvodnú hmotnosť

Jednou z výhod dojčenia, ktoré sú skôr pre mamičky, ako pre bábätká, je to, že sa vďaka nemu viete ľahšie dostať do formy. Dojčenie je totiž veľmi efektívny a nenáročný spôsob, ako po pôrode schudnúť. U každej ženy je to ale inak a vplývajú na to aj ďalšie faktory.

   10. Ušetríte ním nemalé financie

Ako posledné si povieme o pozitívach dojčenia pre rodinný rozpočet. Vďaka tomu, že mamička svoje dieťa dojčí, ušetrí nemalé množstvo financií. Nie je však len o šetrení vďaka tomu, že nepotrebujete umelé mlieko. V prípade detí, ktoré neboli dojčené, je vyššie riziko chorôb, pričom ich uzdravenie tiež niečo stojí.

Vedeli ste o všetkých vyššie spomenutých faktoch? Materské mlieko je prosto nenahraditeľné. Preto, ak sa dá, dojčite.