Pigmentové škvrny sú nepríjemným estetickým nedostatkom a vedia poriadne potrápiť. Prečo má niekto tvár posiatu hnedými fľakmi, a iný sa môže pochváliť bezchybnou pleťou? Ak chcete vedieť čo “platí” na pigmentové škvrny, ste na správnej adrese. 

Čo sú to pigmentové škvrny?

Ryšavá žena má na chrbte pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny vznikajú na mieste, kde sa nachádza väčšie alebo menšie množstvo pigmentu nazývaného melanín. Nadbytočný melanín sa rozptyľuje do epidermy a následne na povrch pokožky, kde je viditeľný ako nepekné pigmentové škvrny.

 “Zmeny pigmentácie kože sú výrazom nedostatku (hypopigmentácie) či nadbytku (hyperpigmentácie) melanínu. Pigmentové škvrny môžu byť podmienené tiež iným endogénnym či exogénnym pigmentom,” vysvetlila MUDr. Jitka Chaloupecká v článku Možnosti ošetření pigmentových lézí laserem.

Melanín sa podľa Chalupeckej vytvára v melanocytoch epidermis, od ktorých tiež závisí akú farbu kože budete mať. Na zafarbení sa podieľa tiež prítomnosť hemoglobínu. Pigmentovým škvrnám často nazývaných aj pigmentové pečeňové škvrny sa teda s istotou nevyhneme ak telo produkuje zvýšenú tvorbu melanínu, alebo ak máme väčší počet melanocytov.

Podľa lekárov existujú dva druhy melanínu. “Osoby so svetlou pleťou majú načervenalý feomelanín. U pigmentovanejších typov kože nájdeme hnedočervený eumelanin,”  vysvetlila MUDr. Jitka Chaloupecká v článku Možnosti ošetření pigmentových lézí laserem.

Kedy vznikajú pigmentové škvrny?

portrétnej štýlovej krásnej sexy dievčiny v okuliaroch s mokrými vlasmi na slnečnej pláži s modrou vodou

Vylučovanie veľkého množstva melanínu majú za následok mnohé faktory. K najčastejším patrí:

Nadmerné opaľovanie

Pigmentové škvrny sa často objavujú po opaľovaní, alebo na jar keď sa pokožka dostane do kontaktu so silným jarným slnkom. UV žiarenie preniká do pokožky a štartuje pigmentové bunky melanocyty, ktoré produkujú viac melanínu.

Niektoré bunky sa opakovaným opaľovaním narúšajú, čím začnú produkovať viac melanínu. Poškodenie buniek nastáva najmä vtedy ak pri opaľovaní nepoužívate ochranný faktor. Pigmentové škvrny sa objavujú na rukách, chrbte, dekolte či tvári.

Viac náchylní na pigmentové škvrny bývajú najmä ľudia tmavej pokožky, ktorí majú viac melanínu v tele. Tí sa častokrát nechránia pred slnkom, pretože sa neobávajú spálenia. Rovnako však ako bledšie typy ľudí, by mali používať vysoký faktor na opaľovanie, aby sa vyhli pigmentovým škvrnám.  

Hormonálne zmeny

Za pigmentovými škvrnami môže stáť tiež hormonálna nerovnováha, ktorá sa objavuje najmä v tehotenstve, alebo v prechode. S pigmentovými škvrnami môžu mať problémy tiež ženy, ktoré užívajú antikoncepciu. 

S hormonálnymi zmenami súvisí najmä typ hyperpigmentácie melasmy, ktorá má na svedomí pigmentové škvrny na tvári, pigmentové škvrny na čele, či pigmentové škvrny nad hornou perou. Množstvo melanínu v tomto prípade ovplyvňuje hormonálna nerovnováha. Po jej úprave by mali pigmentové škvrny zmiznúť.

Vek

Pigmentové škvrny sa objavujú aj s pribúdajúcim vekom. Zmena nastáva v pigmentovým bunkách v melanocytoch. Tých je s vekom síce menej, ale majú väčšiu veľkosť, ktorá produkuje viac melanínu. 

Ochorenia

Jazva po akné na tvári

Viac melanínu sa tvorí pri rôznych zápaloch a poraneniach kože. V mieste zápalu sa vytvára viac melanínu a koža je po poranení či akné jemnejšia a slnko ju skôr spáli. Miesta ostávajú tmavšie ako zvyšná farba pokožky.

Lieky

Citlivosť kože a následne vytváranie pigmentu majú na “svedomí” tiež niektoré antibiotiká, lieky, rastlinné prípravky z byliniek či rôzne prírodné esencie. Všetky tieto prípravky zvyšujú citlivosť na svetlo a výsledkom bývajú pigmentové škvrny. 

Pigmentové škvrny a liečba

Odpovede na otázky ako odstrániť pigmentové škvrny, či kde nájdem zázrak na pigmentové škvrny hľadajú ženy či muži všetkých vekových kategórií. Aj keď sa možnosti vďaka medicínskemu pokroku čoraz viac rozširujú, v prvom rade sa zamerajte na prevenciu pigmentových škvŕn. 

Prevencia

Objekty chrániace pred slnečným žiarením. Slamená dámska čiapka so slnečnými okuliarmi a ochranným krémom spf 30 zhora na žiarivo žltom pozadí. Plážové doplnky. Koncept letnej cestovateľskej dovolenky.

S prevenciou proti pigmentovým škvrnám by sme mali začať už pri svojich deťoch. Podľa výskumu totiž väčšina problémov pigmentových škvŕn vzniká z dôvodu zanedbania ochrany pred UV žiarením do 18 rokov. Pigmentové škvrny sa aj “vďaka” tejto ľahostajnosti prejavujú v neskoršom veku.

Kvalitný opaľovací krém na pigmentové škvrny by sme mali používať od apríla do októbra. Pozor na slnko by sme si mali dávať od 11. do 15. hodiny. Ženy môžu okrem krému používať aj make up s ochranným faktorom.

Krém na pigmentové škvrny

Mnohé ženy hľadajú dobré krémy na pigmentové škvrny podľa skúsenosti svojich známych. Výber krému však závisí od typu pokožky a tiež od veľkosti pigmentových škvŕn. Na trhu sa nachádza nespočetné množstvo krémov na pigmentové škvrny a výber je len na vás.

Všetky tieto krémy však obsahujú bieliace látky, alebo prísady, ktoré spôsobuje šúpanie pokožky. Pri používaní týchto krémov býva zväčša upozornenie, že môžu vybieliť aj celkový vzhľad pokožky. 

Vyskúšať môžete tiež masky na pigmentové škvrny avšak aj tu platí, že pigmentové škvrny sa väčšinou zjemnia a nepríde k úplnému strateniu fľakov. Výrobky s bieliacim efektom nájdete aj pri krémoch na pigmentové škvrny na rukách. Krémy sú dostupné v lekárňach a v niektorých drogériách.

Olej na pigmentové škvrny

Mladá žena drží pipetu s olejovým sérom

Ak sa stále pýtate čo na pigmentové škvrny, určite vyskúšajte oleje. Výborný je kokosový olej na pigmentové škvrny a nezaostáva tiež šípkový olej.

K najviac používaným patrí tiež levanduľový olej, ricínový či nimbový olej. Ak sa rozhodnete pre používanie oleja, mali by ste sa v dávkovaní držať pravidla menej je viac, aby ste si neupchali póry a pokožka mohla stále dýchať. 

Peeling na pigmentové škvrny

Otázku ako na pigmentové škvrny na tvári môže vyriešiť tie peeling. Opäť sa jedná o princíp odstraňovania vrchnej časti pokožky.  Okrem domácich peelingov, ktoré kúpite v drogérii môžete podstúpiť tiež peeling v kozmetickom salóne, či v kožných ambulanciách, kde vám urobia chemický peeling či mikrodermabráziu. 

Mikrodermabráziou vám jemne zbrúzia vrchnú vrstvu kože, pričom je potrebné rátať so začervenaním pokožky a cca týždňovým liečením. Po mikrodermabrázii by ste sa mali úplne vyhýbať slnku, až kým sa koža nezahojí.

Ak ste zručné a poznáte dobre svoju pleť, chemický peeling môžete vykonávať aj doma kyselinami, ktoré ponúkajú overené firmy. Najviac používané sú kyselina glykolová, alpha lipoová či BHA kyseliny. 

Domáce recepty na pigmentové škvrny

čerstvé citóny

Spôsobmi ako vybieliť pigmentové škvrny sa zaoberá aj domáca lekáreň. Pri tomto spôsobe by sme však mali byť veľmi opatrní a všetko by sme mali konzultovať s lekárom.

Mnohí odporúčajú citrón a citrónovú šťavu na pigmentové škvrny.  Problémy pigmentových škvŕn vraj pomáha riešiť petržlen, či zubná pasta na pigmentové škvrny. V neodborných radách ľudia odporúčajú jablčný ocot na pigmentové škvrny alebo kurkumu zmiešanú s jogurtom.

Niektorým pomáhajú homeopatiká na pigmentové škvrny či homeopatické maste. Aj keď je snaha o odstránenie pigmentových škvŕn veľká, nezabúdajte, že domácimi receptami si môžete uškodiť, keďže každá koža je iná.

Pigmentové škvrny odstránenie laserom

Pohľad zhora na procedúru neinjekčnej mezoterapie pre mladé dievča v kúpeľnom salóne. Kozmetička robí moderné trendy proti starnutiu

Pigmentové škvrny pomáha odstrániť tiež laserová terapia, ktorá je podobná ako chemický peeling. Vysokoenergetické svetlo odstraňuje škvrny zlupovaním vrchnej pokožky. 

Využívané je tiež IPL na pigmentové škvrny, čiže Intenzívne pulzné svetlo. Zákrok trvá niekoľko minút, pigmentová škvrna stmavne a po niekoľkých týždňoch zmizne. Zákrok je potrebné niekoľkokrát opakovať.  

Kryoterapia

Pigmentové škvrny sa odstraňujú pomocou tekutého dusíka. Väčšinou sa touto metódou odstraňujú starecké škvrny. Aj kryoterapia sa vo väčšine prípadoch musí opakovať viackrát. 

Ako prekryť pigmentové škvrny?

Štetce a príprava na make-up v rôznych otieňoch

Ak chcete skryť pigmentové škvrny musíte používať krycí make up na pigmentové škvrny. Väčšinou je jedno o akú značku ide, a však musíte zvoliť správny tón prípravku. Nepoužívajte príliš bledý ani veľmi tmavý make up, lebo pigmentové škvrny len zvýrazníte. 

Výborná na krytie pigmentových škvŕ je tiež kamufláž, ktorú nájdete v lepšie drogérii či parfumérii. Ak chcete aby makeup vydržal dlhšiu dobu použite fixátor na make up, ktorý sa väčšinou nastrieka na tvár po nanesení make upu. 

Pigmentové škvrny v tehotenstve

Mnoho žien bojuje s pigmentovými škvrnami na tvári v tehotenstve, alebo sa im objavia pigmentové škvrny na tvári po pôrode. Väčšinou sa jedná o už spomenuté hormonálne príčiny a po ustálení hormónov by mali pigmentové škvrny zmiznúť. 

V tehotenstve sa objavuje aj takzvaná “tehotenská maska” pri ktorej pokožka na tvári stmavne. Pôrodom by sa však opäť malo všetko dostať do normálu. Práve preto lekári odporúčajú, aby sme sa farbou pleti a pigmentovými škvrnami veľmi v tehotenstve nezaoberali.

Pozor by si však “tehuľky” mali dávať na slnečné žiarenie, ktorému by sa mali vyhýbať. Lekári však upozorňujú, že v tehotenstve sa môžu najmä na tvári objaviť pigmentové škvrny, ktoré po pôrode nezmiznú, a naopak viac zosilnia. V tomto prípade je potrebné vykonať hormonálne testy alebo podstúpiť zákroky na liečbu pigmentových škvŕn.

Vitiligo

Telo krásnej mladej ženy s vitiligom. Autoimunitné ochorenie. Nedostatok pigmentácie kože.

Okrem tmavých pigmentových škvŕn, ktoré sú všetkých veľmi dobre známe, sa v živote môžeme stretnúť aj s bielymi pigmentovými škvrnami, odborne nazývanými vitiligo.  

Kožné ochorenie vitiligo sa objavuje u jedného až dvoch percent ľudí. Vitiligo sa naopak vyznačuje stratou melanocytov a stratou melanínu. Vitiligo sa objavuje medzi 20. a 30. rokom života.

Vitiligo môžeme vidieť aj na pokožke hlavy a aj keď sa dajú pekne liečiť, častokrát sa objavujú rýchlo nové. Biele ložiská vitiligo sa môžu objavovať na tvári, rukách alebo na celom tele.

Za vznikom vitiliga stoja väčšinou gény.  Na jeho liečbu sa najčastejšie používa excimerový laser. Pri jeho použití nebýva zasiahnutá okolitá zdravá koža. Laser používa prepracovaný svetelný systém, ktorý smeruje lúče na postihnutý laser. Tak ako pri pigmentových škvrnách aj pri vitiligu platí, že by sme sa riadiť radami odbornikov.