Ak chceme aby naše telo správne fungovalo, nemôžeme zabúdať na vitamín D. Jeho príjem zabezpečuje zdravý imunitný systém, fungovanie kostí či reguláciu krvného tlaku. Kde sa nachádza vitamín D? Ako ho máme prijímať do nášho tela a prečo je vitamín D pre deti extrémne dôležitý? 

Čo je to vitamín D?

Kapsulová tabletka vitamínu D

Keď sa povie vitamín D častokrát nás zaujíma čo obsahuje, či aké má mať hodnoty pre zdravý vývoj nášho tela. „Pod označením vitamín D sa skrývajú kalciferoly rozpustné v tukoch, medzi ktorými sú aj ergokalciferol – vitamín D2 a cholekalciferol – vitamín D3,” vysvetlila lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Vitamín D2 a vitamín D3 sú vlastne prohormony, v ktorých v obličkách a pečeni vzniká aktívny kalcitriol, ktorý je životne dôležitý pre naše telo. Aj keď má mnoho účinkov, jeho hlavnou úlohou je vstrebávanie vápnika a fosforu z čriev.

“Vitamín D2 je na báze rastlinného pôvodu a vitamín D3 zas na báze živočísneho pôvodu. V súčasnosti je vitamín D rozšírený o nové analógy so špecifickými vlastnosťami a miestom účinku,” opisuje lekárka Juliana Ferenczová v článku Vitamín D – podávame ho správne?

Kapsuly rybieho oleja s omega 3 a vitamínom D v sklenenej nádobe na bielom betónovom stole, koncept zdravého stravovania.

Pri vitamíne D sa často stretávame aj s pojmom lipozomálny vitamín D, ktorý si môžeme kúpiť v lekárni a znamená, že má väčšiu vstrebateľnosť ako bežné výživové doplnky.

V lekárňach nájdete tiež vitamín D extra, kde jedna tabletka je extra silná a stačí si ju dávkovať raz týždenne namiesto každodenného užívania. Aj v tomto prípade je podľa odborníkov jeho vstrebávanie na lepšej úrovni.

Kde sa nachádza vitamín D?

Vitamín D zo slnka

Modrá obloha s jasným slnečným žiarením. Prírodný zdroj vitamínu D

Slnko nemá vplyv len na naše pozitívne myslenie, ale zabezpečuje hlavný, až 90- percentný príjem vitamínu D. “Počas pôsobenia slnka koža absorbuje 7-dehydrocholesterol (7-DHC, provitamín D), ktorý je v priebehu niekoľkých hodín transformovaný na vitamín D3 V organizme sa aktívna forma vitamínu D viaže na špecifické receptory, ktoré sú prítomné v membránach a jadrách buniek,” vysvetlila lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Aj s prírodným vitamínom D by sme mali byť opatrní a nemali by sme to preháňať. Ako sme už spomenuli, telo nadbytočný príjem vitamínu v tele nevyužije. “Nesmieme zabúdať, že akékoľvek vystavenie sa slnečným lúčom súčasne zvyšuje riziko kožných nádorov,” vysvetľuje lekárka Juliana Ferenczová v článku Vitamín D – podávame ho správne?

dospelá žena odpočíva vo vonkajšom kresle na trávniku a načerpáva vitamín d

A ako dlho by sme sa mali vystavovať slnku, aby naše telo získalo dostatočné množstvo vitamínu D? Aj keď sa často odporúča aspoň 20 minút slnenia s nízkym až stredným ochranným faktorom, mali by sme brať ohľad na fototyp našej pokožky.

Opaľovanie sa odporúča 3 krát týždenne a za približne pol hodinu slnko vyrobí okolo 12 000 IU vitamínu D. Nášmu telu prospeje aj krátkodobé 5 minutové opaľovanie ramien, tváre, horných a dolných končatín, ktoré realizujeme každý deň. Vtedy naše telo vytvorí okolo 3000 IU vitamínu. 

Vitamín D v potravinách

Strukoviny, brokolica, ovocie a losos. Potravinové zdroje vitamínu D

Na Slovensku máme od októbra do marca obdobie nazývané aj „vitamín D zima“, počas ktorého dopadá nedostatočné množstvo UV-B lúčov. Bohužiaľ, v našich zemepisných šírkach slnečné lúče v období medzi septembrom a marcom UVB žiarenie takmer neobsahujú, a preto sa vtedy vitamín D netvorí.

“Viaceré klinické štúdie uvádzajú, že detská i dospelá populácia vo vysokom percente trpí jeho nedostatkom. Tento deficit sa prejavuje nielen v rozvojových, ale aj rozvinutých krajinách a participuje vo veľkej miere na vzniku mnohých závažných ochorení,”  vysvetlila lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Ako získať vitamín D v inej forme? Okrem výživových doplnkov, máme na výber aj konzumáciu potravín obsahujúcich vitamín D. Potraviny bohaté na vitamín D sú najmä mäso, vaječný žĺtok či mliečne výrobky. Nájdeme ho aj v treščej pečeni či morských rybách. 

“Časť bežných potravín je v niektorých krajinách obohatená o vitamín D – mlieko a mliečne výrobky, margaríny, cereálie,” vysvetľuje lekárka Juliana Ferenczová v článku Vitamín D – podávame ho správne?

vitamin D z ryb

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že je vitamín D v ovocí či orechoch, no nie je tomu tak. Konzumovať by sme preto mali hlavne ryby a výrobky z nich. 

Ako užívať vitamín D?

Kapsuly vitamínu D v ženskej ruke

Kedy užívať vitamín D a aká je odporúčaná denná dávka? Ak chceme aby naše telo správne fungovalo a “nedobiehali” nás zdravotné problémy či únava, mali by sme hlavne v zimných mesiacoch od októbra do marca užívať vitamín D v tekutej či tabletkovej forme. 

”Správne užívanie vitamínu D odporúčajú odborníci, u ktorých platí všeobecný konsenzus optimálnych dávok vitamínu D vyjadrených v medzinárodných jednotkách IU,” vysvetlila lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Dojčatá do 1 roku života – minimálna potreba 100 IU/24 h

Deti > 1 rok – minimálne 600 IU/24 h

Dospelí vo veku 19 – 70 rokov –  minimálne 600 IU/24 h a optimálne 1500 – 2000 IU/24 h,

Dospelí > 70 rokov – minimálne 800 IU/24 h, optimálne 1500 – 2000 IU/24 h

Tehotné a dojčiace ženy potrebujú – minimálne 600 IU/24 h, optimálne 1 500 IU/24,

Je možné predávkovanie vitamínom D?

Portrét mladého dievčaťa sediaceho pri stole rukami a chytajúcimi sa za hlavu. Koncept predávkovania sa vitamínom D

Vitamín D však môže prinášať aj nežiadúce účinky a to vtedy ak sa ho predávkujeme. Predávkovanie si môžeme privodiť nadmerným užívaním výživového doplnku a nie slnením. 

“Dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu nevyvolá toxické koncentrácie vitamínu D v organizme, keďže pri dlhšie trvajúcom pôsobení lúčov UVB sa vitamín D vytvorený v koži mení na neúčinné metabolity tachysterol a lumisterol,” vysvetlila lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Príznaky predávkovania vitamínom D sú podľa Račanskej:

  • únava,
  • bolesti hlavy,
  • suchosť a kovová chuť v ústach,
  • nechutenstvo, vracanie,
  • demineralizácia kostí,
  • cievne a pľúcne problémy,
  • vznik obličkových kameňov.

Na čo je dobrý vitamín D?

žena drží pilulku a pohár vody, denne berie lieky s vitamínom D, doplnky omega 3 na pleť, vlasy, nechty, ktoré posilňujú krásu a zdravie

Vitamín D má mnoho vlastností, ktoré nám pomáhajú pre správne fungovanie nášho tela. “Participuje na regulácii mnohých pre organizmus životne dôležitých účinkov. Deje sa to však len vtedy, ak je v krvi jeho koncentrácia zabezpečujúca absorpciu vápnika z potravy,” vysvetlila lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Je číslo jeden v podpore zdravých kĺbov a kostí. “K najdôležitejším účinkom vitamínu D v ľudskom organizme patrí regulácia metabolizmu vápnika a fosforu. Kalcitriol zvyšuje vstrebávanie vápnika a sčasti aj fosforu z čreva, najmä v obdobiach ich nedostatočného príjmu,”  píšu lekárky v článku o účinkoch vitamínu D.

Vitamín D by ste mali mať tiež po ruke ak hľadáte vitamín na vlasy či vitamín na kožu. Vedecké štúdie totiž potvrdili, že je veľmi dôležitý pri aktivovaní kmeňových buniek nachádzajúcich sa vo vlasových folikuloch ale aj v pokožke.

Ďalšie účinky vitamínu D sú:

  • pomáha bojovať s únavou,
  • je výborný pre rast vlasov a nechtov,
  • podporuje imunitu,
  • podporuje rast nových kožných buniek, preto je výborným vitamínom pre pleť,
  • je dobrý pri mineralizácii kostí,
  • podporuje fungovanie svalov,
  • pomáha zachovávať zdravé zuby,
  • podporuje správne fungovanie nášho mozgu,
  • pomáha pri onkologických ochoreniach,

Čo sa deje pri nedostatku vitamínu D?

žena držiaca si zápästie

Ak chceme vedieť či nám chýba vitamín D, môžeme si dať u lekára vziať krv, z ktorej nám vďaka krvným testom zistia jeho koncentráciu v tele. Aj keď cena testu na vitamín D nie je vysoká, mali by sme skôr ako na hodnoty krvi myslieť v zimnom období na jeho doplnenie.

Bez ohľadu na ročné obdobie by mala určitá skupina ľudí užívať vitamín D pravidelne. “Do rizikovej skupiny patria aj ľudia uprednostňujúci záujmové aktivity v uzavretých priestoroch. Deficit bol pozorovaný u seniorov uzavretých v sociálnych zariadeniach, ktorí sú minimálne v kontakte so slnkom,” píše lekárka Eva Račanská v článku Vitamín D.

Račanská upozorňuje, že s vekom sa znižuje schopnosť kože syntetizovať vitamín D a nad 65 rokov je táto schopnosť znížená až o 75 %. Nedostatok vitamínu D môže byť spôsobený tiež obezitou, celiakiou, syndrómom krátkeho čreva alebo enterokolitídou.

Podľa lekárky Račanskej niektoré štúdie sledovali vzťah medzi deficitom vitamínu D a respiračnými ochoreniami. Zistili, že nízka hladina vitamínu D podporuje tvorbu prozápalových mediátorov, rastových faktorov a znižuje funkčnú kapacitu pľúc u astmatických detí.

“Nemenej zaujímavá súvislosť bola pozorovaná u pacientov s Alzheimerovou demenciou, ktorá sa častejšie objavovala u ľudí s poruchami príjmu vitamínu D. Zníženie vitamínu D v tele tiež vedieť u starších ľudí ku zvýšenému riziku pádov,” vysvetľujú odborníci v článku Nové poznatky o funkcii vitamínu D.

Za nedostatkom vitamínu D môže stať únava, zvýšené potenie či vypadávanie vlasov. Nízka hladina u niektorých pacientov spôsobuje rozmazané videnie. Nedostatok vitamínu D mnohí odborníci spájajú tiež so zvýšeným počtov kardiovaskuárných ochorení.

Ktorý vitamín D je najlepší?

kapsuly vitamínu D treba dopĺňať počas zimných mesiacov

Ak ste sa rozhodli užívať vitamín D určite chcete ten najkvalitnejší. Na trhu sa nachádza mnoho kvalitných vitamínov D, pri ktorý je dôležité sledovať, aký ma obsah IU. Podľa toho sa následnej určuje aj jeho dávkovanie.

V lekárňach nájdeme nielen tekutý vitamín D, ale tiež  v tabletkách a novinkou je aj vitamín D v spreji. Pri všetkých možnostiach by sme mali dávať pozor na správne dávkovanie, ktoré je označené v príbalovom letáku, aby nedošlo k predávkovaniu vitamínom D.

Kvalitný vitamín D vo forme kvapiek ma olejovú konzistenciu a jeho dávkovanie záleží od veku pacienta. Ak máte strach z predávkovania, namiesto kvapiek si zvolte tabletky, ktoré sa väčšinou používajú v počte jednej tabletky na deň.

Náš tip: Veľký výber vitamínu D nájdete aj online v BenuLekáreň.sk

Vitamín D pre deti

šťastná malá slečna sedí pri stole s pohárom vody a vitamínmi v ruke

Vitamín D je veľmi dôležitý aj pre deti. Jeho dávkovanie sa predpisuje bábätkám aj novorodencom, ktoré sa nevystavujú priamemu slnko.  Niektorí rodičia už následne od 3 rokov dieťaťa vitamín D nepodávajú, avšak lekári odporúčajú jeho konzumáciu najmä v zimných mesiacoch.

Deťom zabezpečuje zdravý vývin kostí, zubov a v podstate celého organizmu. Jeho užívanie u detí je prevenciou pred rachitídov, ľudovo nazývanou krivica. Jedná sa o mäknutie kostí a následnú deformácia celého tela.

Najlepší vitamín D pre deti nie je presne určený, avšak často lekári predpisujú vigantol pre deti vo forme kvapiek. Vigantol nemusia ale užívať len deti, vhodný je aj pre dospelých. Nemusíte sa však striktne držať vybranej značky vitamínu D, a za vigantol si môžete vybrať inú náhradu.

“Podľa recentného odporúčania konsenzu, zdraví fyziologickí a rizikoví novorodenci a dojčatá bez ohľadu nato, či sú dojčené alebo prijímajú umelú mliečnu formulu, majú dostávať od druhého týždňa života vitamín D3 v dávke 400 I.U. (10 μg) denne počas prvého roka života,” vysvetľuje lekárka Juliana Ferenczová v článku Vitamín D – podávame ho správne?