Ovčie kiahne vás vyradia na tri týždne: Zaručené tipy ako zatočiť so svrbiacimi vyrážkami?
Ovčie kiahne sú rýchlo nákazlivé ochorenie a objavujú sa najmä u deti predškolského veku. Ročne toto ochorenie postihne približne 20 – tisíc ľudí a podľa dostupných štatististík ho prekonalo až 90 % mladých do 20 rokov. Ako sa prejavujú ovčie kiahne, a ako liečiť ovčie kiahne u detí?
Ovčie kiahne a prvé príznaky
Za ochorenie môže ľudský herpes vírus Varicella zoster a začiatok ovčích kiahní sa podobá chrípke. Deti majú najskôr zvýšenú teplotu, bolí ich hlava a objavuje sa aj zimnica. Niekedy ochorenie sprevádza nádcha, kašeľ ale aj hnačka.
Deti bývajú často malátne, unavené a plačlivé. Teplota býva zo začiatku len mierne zvýšená, no nakazený človek už vtedy býva infekčný. Prvé príznaky sa v niektorých prípadoch neobjavujú vôbec a už rovno nastúpia vyrážky.
Priebeh a prejavy ovčích kiahní
Ovčie kiahne sa väčšinou naplno prejavia v druhej fáze ochorenia, kedy sa začínajú objavovať vyrážky. V niektorých prípadoch sa zo začiatku ukáže len jedna vyrážka, no ochorenie už sprevádza vysoká teplota, ktorá klesá len postupne.
Vyrážky sa objavujú po celom tele, svrbia a výsev trvá tak 5 dní. Na piaty deň začínajú pupáčiky zasychať a hojiť sa chrastou. Ovčie kiahne sa môžu objavovať aj v ústach či na genitáliách. Pozor tiež na červené oko, keďže ovčie kiahne môžu byť aj na viečkach či v oku.
Ako vyzerajú vyrážky ovčích kiahní?
Ani po prepuknutí choroby často ľudia nevedia či vyrážky patria k ovčím kiahňam a mýlia si ich s osýpkami. Ak nemáte k dispozícii obrázky či fotografie ovčích kiahní, určite ich spoznáte podľa základného popisu. Vyrážky sa menia a prechádzajú štyrmi vývojovými fázami.
Najprv sa objavia malé červené škvrny či fľaky veľké len pár milimetrov. Už po pár hodinách sa menia na vypuklejšie pupáčiky, ktoré prichádzajú v niekoľkých výsevoch a objavujú sa po celom tele.
Následne sa zmenia na pľuzgieriky, ktoré sú naplnené priesvitnou, vysoko infekčnou tekutinou. Práve preto nie je vhodné pluzgieriky škrabať, aj keď veľmi svrbia. Intenzita a hustota ovčích kiahní je u ľudí rôzna. Obvykle ich býva 200 až 300.
Posledná fáza výsevu je zmena pľuzgierika na chrastu. Nie všetky sa však menia naraz. Ovčie kiahne prichádzajú vo vlnách a kým niektoré sú zahojené, iné môžu byť v začiatkoch.
Ako sa prenášajú ovčie kiahne?
Prenos ovčích kiahní je extrémne rýchli. Ochorenie sa šíri vzduchom alebo priamym kontaktom s nakazeným. Niekedy dokonca stačí, že sa nachádzate v tej istej miestnosti ako chorá osoba
Najviac kritické obdobie býva koniec zimy a začiatok jari. Ochorenie sa dostane do tela cez nos, oči a ústa. Následne putuje do pľúc a odtiaľ do krvného obehu, pečene a sleziny. Krv ochorenie prenesie do kože a následne vznikajú vyrážky.
Ovčie kiahne a bábätko
Aj keď sa choroba vyskytuje najmä u detí predškolského veku, niekedy sa môžu ovčie kiahne objaviť aj u novorodenca. Výskyt závisí najmä od toho či matka prekonala ovčie kiahne. Ak áno, prvé 4 mesiace by malo byť bábätko chránené protilátkami, ktoré prešli cez placentu k bábätku.
Priebeh ovčích kiahní u detí do jedného roka je individuálny. Niektoré môžu sprevádzať vysoké teploty a veľký výsyp, u iných je zas choroba miernejšia. Liečba však väčšinou býva v tomto prípade zdĺhavejšia a môžu sa objaviť aj komplikácie.
Rodič by mal spozornieť najmä vtedy ak je teplota vysoká a drží sa viac ako dva dni. V prípade, že je koža veľmi červená a horúca, a tiež ak sa objavia poruchy nervového systému ako vracanie, kŕče, zmätenosť.
Bábätko by malo byť pod dohľadom lekárov, ktorí určia či má byť dieťa hospitalizované na infekčnom oddelení.
Ovčie kiahne a dospelí
Ovčie kiahne sa v dospelosti vyskytujú zriedkavo. Ak ste už mali ochorenie v detstve, je veľmi nepravdepodobné že ho dostanete opäť. Dospelí, ktorý ovčie kiahne neprekonali “chytia” chorobu najmä vtedy ak majú zníženú imunitu.
Priebeh choroby je v dospelosti ťažší. Veľmi často sa totiž objavujú komplikácie, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu a niekedy so sebou prinášajú aj trvalé následky. Veľmi dôležité je, aby ste navštívili lekára a zamedzili rozvoju prvých príznakov.
Ako liečiť ovčie kiahne
Ak sa pýtate čo platí na ovčie kiahne, odpoveď je veľmi jednoduchá. Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, nie je možné ho liečiť antibiotikami. Domáca liečba ovčích kiahní spočíva len v zmierňovaní prejavených príznakov. V súčasnosti lekári na správnú liečbu ovčích kiahní odporúčajú:
- zmierňovať vysoké horúčky dostupným liekmi na zníženie teploty
- udržiavať čisté ruky s krátkymi nechtami, aby sa do vyrážok nezaniesla infekcia
- nosiť bavlnené oblečenie, ktoré nedráždi
- dodržiavať kľudový režim a domácu izoláciu
- užívať vitamíny na zvýšenie imunity
- nezabúdať na dostatočný príjem tekutín
- nepoužívať pri sprchovaní mydlo
V minulosti tiež platilo, že pacient by sa mal vyhýbať kúpeľom a častým sprchám. Veda však napreduje a najnovšie sa kúpeľ odporúča na zmiernenie svrbiacich vyrážok. Veľmi známy je kúpeľ z ovsených vločiek, v ktorom stačí chvíľku posedieť a opláchnuť sa. V zahraničí sa tiež odporúča častá sprcha, aj trikrát za deň. Pokožka by sa mala následne osušiť len jemným prikladaním uteráka, aby sa nenarušili pľuzgieriky.
Postup liečby sa upravil aj pri mazaní vyrážok. Kým ešte nedávno sa mal na pľuzgiere dávať tekutý púder, dnes už ide do úzadia. Na zmiernenie svrbenia sa odporúča vnútorné užitie antihistaminík. Kožu sa tiež odporúča potierať ľahkým dezinfekčným a vysušujúcim roztokom.
Pozor tiež pri ovčích kiahňach na pobyt vonku. Dieťa by sa malo chrániť najmä pred slnečným žiarením, ktoré zvyšuje svrbenie a môže spôsobovať jazvy. Slnko je pre ovčie kiahne nebezpečné aj preto, že môže na vyrážkovej koži spôsobovať popáleniny.
Ovčie kiahne a inkubačná doba
Ochorenie sa liečbou radí k tým zdĺhavejším, a mnohí ľudia sa preto pýtajú, kedy môžu ísť po ovčích kiahňach von a dokedy je dieťa infekčné. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 14 až 21 dní. Infekcia sa v tele chorého drží dovtedy, kým úplne nezaschne posledná vyrážka na koži.
V zimných a jarných mesiacoch sa neodporúča ponáhľať do kolektívu. Dieťa má zväčša po prekonaní choroby oslabenú imunitu a môže ľahko ochorieť na inú virózu.
Očkovanie proti ovčím kiahňam
Prevenciou proti ovčím kiahňam je očkovanie. Dieťa sa očkuje v 15. až 18. mesiaci spolu s vakcínami proti mumpsu, ružienke a osýpkam. Vakcínu si rodič platí sám, a nie je na ňu daný príspevok od štátu. Dôležité je, aby bolo bábätko pri očkovaní zdravé, a nehrozilo mu ochorenie od súrodenca či iných detí.
Vakcína obsahuje živé vírusy varicella zoster a má 85 – percentnú účinnosť. Aj keď sa po očkovaní dieťa nakazí, priebeh ochorenia je veľmi mierny. Na koži sa väčšinou vyskytuje len zopár vyrážok bez teploty.
Ovčie kiahne a komplikácie
Aj keď ovčie kiahne nie sú také nebezpečné ako pravé kiahne, a väčšinou majú ľahký priebeh, môžu sa objaviť komplikácie. Tie sa vyskytujú najmä u dospelých, tehotných a u novorodencov.
Nepríjemnosti môže spôsobiť kožná infekcia, encefalitída či zápal pľúc. Ovčie kiahne tiež môžu postihnúť nervovú sústavu a vyvolať nebezpečný zápal mozgových blán. Staršie deti musia byť hospitalizované v prípade, že hnisavé vyrážky zasiahnu veľkú časť tela a ohrozujú vnútorné orgány.
Komplikácie môžu ovčie kiahne priniesť aj po odznení choroby. Vírus sa totiž po skončení usídľuje v nervových uzlinácha a niektorým ľuďom môže v budúcnosti spôsobovať pásový opar.
Menšie komplikácie sa môžu objaviť aj u zdravých detí. V prípade, že si vyrážky veľmi škrabú, môžu si do nich zaviesť bakteriálnu infekciu a vznikajú hnisavé rany.
Ovčie kiahne v tehotenstve
Ako sme už spomenuli, ovčie kiahne bývajú veľmi nebezpečné pre tehotné ženy. Ak ich budúca mamička dostane v prvom trimestri tehotenstva, choroba môže plodu poškodiť zrak, sluch, končatiny či mozog.
Opačný prípad nastáva vtedy ak matka ochorie v druhom trimestri. Ak sa žena nakazí medzi druhým a tretím trimestrom bábätko získava od matky protilátky a choroba sa zväčša neprejaví.
Veľké nebezpečenstvo hrozí tiež v prípade ak sa budúca mamička nakazí 5 dní pred pôrodom a tesne po pôrode. Dieťaťu sa vtedy nestihnú vytvoriť protilátky a u 30 až 40% novorodencov končí choroba smrťou.