So striami v tehotenstve má osobnú skúsenosť až 88 % žien. O čosi zriedkavejšie sa strie objavujú aj u netehotných žien a detí. V prípade pánov býva ich výskyt skôr raritou. Je boj s nimi vopred prehratý, alebo predsa len existuje nádej, že sa ich dokážete raz a navždy zbaviť?

Prečo vznikajú strie?

Strie vznikajú ako následok prudkého nárastu váhy, a to najmä v období tehotenstva. Dermatológovia ich charakterizujú ako malé vnútorné jazvičky, keď povrch kože ostáva nepoškodený, avšak pokožka je tenšia a pod striami má nedostatok elastických vlákien.

Prvým varovným signálom, že s vašou pokožkou nie je čosi v poriadku, býva pocit svrbenia či pnutia. S prevenciou je vhodné začať prv, než sa takýto pocit dostaví. Pokiaľ vaše telo prechádza obdobnou premenou, zamerajte sa primárne na dostatočnú hydratáciu zvnútra.

Tehotenstvo verzus strie: Čo na strie v tehotenstve?

Tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy, o tom niet pochýb. No nejedna nastávajúca mamička veľmi dobre vie, aké zmeny rastúci plod spôsobí s jej telom, pokožku nevynímajúc. Natierať si zväčšujúce sa bruško a zabezpečiť tým pokožke dostatočnú pružnosť by malo byť samozrejmosťou. Svoje zohráva i kolagén. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, prečo.

Kolagén ako neoceniteľný pomocník v boji proti striám

Vedeli ste, že v koži sa od 25. roku života obsah kolagénu znižuje, a to každým rokom zhruba o 1,5 %? Po 45. roku života je už jeho produkcia výrazne obmedzená. S nedostatkom kolagénu súvisia i viaceré zdravotné ťažkosti.

Pokožka, ktorej chýba kolagén, je totiž vysušená, stráca elasticitu, pevnosť aj pružnosť. Taktiež býva ochabnutá a na prvý pohľad bez života. Deficit kolagénu súvisí so vznikom a prehlbovaním vrások, pleť nemá viac jasné kontúry a vyzerá sklesnuto. Dostatok kolagénu sa zreteľne odzrkadlí na stave pokožky tým, že ju vypína, koža je pružná, hydratovaná a farebne zjednotená. Kolagén je dôležitý aj pre kosti, chrupavky a šľachy.

Najlepší kolagén je rovnako skvelým pomocníkom v boji proti striám, keďže zabraňuje ich vzniku. Nájdeme ho vo viacerých obľúbených potravinách, cennými zdrojmi sú povedzme kapusta, sója, ľanové semiačka i jadrá vlašských orechov.

Nezabúdajte ani na dostatočný prísun ovocia, zeleniny a avokádový olej a morčacie mäso. Prospešné sú i olivy – ako bohatý zdroj síry podporujú tvorbu kolagénu. Možno vás prekvapí, že:

  • Kolagén najskôr absorbujú kosti, chrupavky a až potom pokožka.
  • Kolagén tvorí 25 % z celkovej váhy všetkých proteínov v ľudskom tele.
  • Okolo 75 % pokožky tvorí kolagén, približne 30 % celého organizmu pozostáva z kolagénu.
  • Užívanie kolagénu sa míňa účinku, akonáhle telu chýba vitamín C. Človek si nevytvára jeho zásoby, organizmu je nutné dodávať ho stravou, respektíve výživovými doplnkami.
  • Úbytok kolagénu v tele je prirodzený jav a súvisí s procesom starnutia, nikto sa mu nevyhne. Prejavuje sa kožnými zmenami i vyššou pravdepodobnosťou zranení.

Na prevencii záleží

Zlou správou je, že vzniknutých strií, ako sme už načrtli, sa nezbavíte. Áno, tieto jazvičky môžu časom vyblednúť, no dôslednou starostlivosťou o pokožku dokážete intenzitu praskliniek aspoň korigovať. Najlepšie je striám predchádzať pravidelnou masážou a užívaním zmieneného vitamínu C, ideálne vo forme tabletiek. Tehotenstvo je síce hlavnou, ale nie jedinou príčinou ich výskytu. Strie spôsobuje aj:

  • rýchly rast v období dospievania,
  • náhly váhový prírastok,
  • hormonálne zmeny (u detí, ktoré musia užívať kortikoidy),
  • mechanický ťah kože (napríklad u športovcov),
  • genetické dispozície.

Ako odstrániť strie bez zdravotného rizika?

Hoci strie v tehotenstve nie sú z pohľadu zdravia rizikom, z estetického hľadiska nepotešia veru žiadnu ženu, nielen budúcu mamičku. Adekvátnou starostlivosťou o kožu možno ich intenzitu zmierniť. Prezradíme vám tipy, ktoré sú v tomto smere na nezaplatenie:

  • Dbajte na pitný režim. Preferujte čistú vodu, veď hydratovaná pokožka býva pružnejšia.
  • Stravujte sa zdravo. V tehotenstve určite neplatí, že treba jesť za dvoch.
  • Problémové partie premasťujte vhodným krémom alebo olejčekom.
  • Kvalitná masáž dôsledne prekrví pokožku.
  • Ak je vaše tehotenstvo bezproblémové, cvičenie nie je vonkoncom prekážkou.
  • V boji proti striám sa stali osvedčenou pomocou olejčeky, gély a krémy s kolagénom.
  • Medzi drahšie postupy patrí laser a plastická chirurgia. Obe riešenia vrátia pokožke pružný vzhľad.

Čo na strie v tehotenstve? Stavte na sadlo, ale aj olivový olej

Mnoho dám rovnako dobre vie, že natiahnutú kožu na brušku možno ošetrovať pravidelnými kúrami z olivového oleja či kokosového oleja. Nedá naň dopustiť ani naša čitateľka Mirka: „Ja si natieram rastúce bruško každý deň kokosovým olejom a nedám naň dopustiť. Výborne hydratuje, dobre sa vstrebáva, vonia a má množstvo úžasných kozmetických účinkov. Jasné, pochybujem o tom, že ma definitívne zbaví strií, na druhej strane mi ale rozhodne neublíži.“

Pravdepodobne ste kdesi započuli, že na strie výborne zaberá sadlo. To je pravda, no nie je jedno, aké. Pozorne si preto preštudujte jeho zloženie. Takéto sadlo nesmie obsahovať soľ. Odborníci odporúčajú siahnuť po bravčovej masti a v tehotenstve si ňou ošetrovať brušné partie minimálne dva razy denne. Strie sa zvyknú objaviť aj na bokoch, poprsí, trošku menej potom na stehnách či pozadí.

Ako odstrániť strie pomocou lahodného čaju či masáže?

Ak ste milovníčkou prírodných riešení, na úpravu tejto estetickej nedokonalosti vyskúšajte obklady z alchemilky a citróna. Ako ich pripraviť?

80 gramov listu alchemilky varte päť minút v litri vody. Nechajte vychladnúť a sceďte. Potom pridajte šťavu z citróna. Namočte kúsok textílie do odvaru a priložte na postihnutú časť tela.

na strie v tehotenstve pomôže aj čaj

Čo sa týka masáže proti striám, najlepšie je masírovať si pokožku krúživými pohybmi, prípadne ju trieť medzi prstami. Medzi drahšie riešenia patrí laser aj invazívna chirurgia. Tá dokáže zázraky, no nie každá z nás má na podobne radikálne riešenia dostatok peňazí a guráže. Pomáhajú i vitamíny B, C a E prijímané do tela formou stravy, prípadne aplikovaním takto obohateného krému na strie po pôrode či v tehotenstve. Pre úplnosť nutno dodať, že letným pomocníkom pri ich maskovaní je opálenie, vďaka ktorému takmer zaniknú.

Zázračné bambucké maslo

Už ste o ňom počuli? Nájdete v ňom vitamíny A, E, F, ale takisto kyselinu škoricovú, nenasýtené mastné kyseliny a karotény. Aj vďaka tomuto cennému arzenálu živín kozmetický priemysel využíva bambucké maslo stále častejšie. Niet divu, jeho hydratačné a vyhladzujúce účinky, ale aj schopnosť chrániť pleť pred nebezpečným UV žiarením, nemá konkurenciu.

na otázku ako odstrániť strie odpovie bambucké maslo

Bambucké maslo je dôležitou ingredienciou v klasických mydlách, čistiacich géloch, ale aj pleťových krémoch na strie v tehotenstve či po pôrode. A záverom ešte jedna dobrá správa. Tá poteší ženy, ktoré dieťa majú, no sú opäť v radostnom očakávaní. Strie sú pri ďalších tehotenstvách menej viditeľné, pretože koža sa už v minulosti natiahla a je tak flexibilnejšou a poddajnejšou.

Ako ste riešili strie v tehotenstve vy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári. Možno tým pomôžete ďalším ženám, ktoré trpia podobnou prirodzenou „chybičkou“ krásy.