Pôrod možno opísať ako časový úsek, v priebehu ktorého sa maternica postupne otvára, aby dieťatko mohlo prísť na svet pôrodnými cestami. Nejedna tehotná žena sa zvykne obávať, do akej miery tento akt „zamáva“ s jej panvovým dnom a vagínou po estetickej stránke. Nielen na to, čo sa deje s vagínou po pôrode, sme sa opýtali odborníka.

O tom, čo sa deje s vagínou po pôrode s MUDr. Silvestrom Galom, PhD.

Na naše otázky odpovedal MUDr. Silvester Galo, PhD., gynekológ a špecialista na liečbu neplodnosti z centra GYN-FIV v Žiline.

Pán doktor, ako sa na stave vagíny po pôrode podpíše spôsob, akým žena rodila?

Hneď na úvod treba povedať, že najprirodzenejší spôsob pôrodu je vaginálny pôrod. Vagína – pošva je počas celej tehotnosti pripravovaná na tento mechanizmus. Deje sa tak pod vplyvom hormónov, ktoré počas tehotenstva prevládajú. Zabezpečujú zvýšenú elastickosť i poddajnosť.

V období šestonedelia, zas vplyvom iných prevládajúcich hormonálnych vplyvov, dochádza k regenerácii pošvového vchodu po pôrode, ale aj k regenerácii pošvovej steny. Takáto regenerácia môže byť úplná, čiže stav pošvy po šestonedelí môže byť rovnaký ako pred tehotnosťou. Niekedy spontánny pôrod vaginálnou cestou zanecháva aj trvalé zmeny. Tie môžu mať vplyv na anatomické pomery, ale i funkčnosť pošvovej steny.

Aj v rámci prirodzeného pôrodu môžu byť použité rôzne pomôcky, akými sú kliešte či vákuový extraktor. Do akej miery ovplyvňujú pošvu tieto nástroje?

Najmä kliešťový pôrod zvyšuje výskyt pôrodných poranení a možných následkov na pošvovú stenu. Kliešte sa používajú v nutných prípadoch, keď pre záchranu dieťaťa treba urýchliť vypudzovaciu fázu. Benefit používania klieští pre záchranu zdravia dieťaťa ďaleko prevyšuje možné riziká pôrodných poranení.

OSVEDČENÉ POSTUPY LEKÁROV

A keď si vezmeme cisársky rez?

Cisársky rez nemá vplyv na pošvovú stenu. Treba si ale uvedomiť, že ide o operáciu, ktorá má ďalšie možné riziká. Vytvorí sa jazva v brušnej stene, ale čo býva najmenej žiadúce, tiež na maternici. Jazva na maternici môže prinášať rôzne iné komplikácie počas nasledujúcej gravidity, ale aj ovplyvniť priebeh menštruačného krvácania. A preto cisársky rez z dôvodu zachovania „virgínnej-panenskej“ pošvy, nemá racionálny základ.

Hovorí sa o tom, že dobre prevedený nástrih je pri pôrode veľmi dôležitý. Aký naň máte názor?

Je to tak. Áno, viem, že nástrih v kruhoch budúcich mamičiek nie je v móde. No slúži na odvrátenie pôrodných poranení. Nástrihom sa vyhneme povedzme závažnému poraneniu konečníka. Takže nástrih áno, ale iba tam, kde je to nevyhnutné.

bolesť v pošve po pôrode

zdroj: Pixabay

Mnoho žien má strach, že po pôrode bude ich pošva veľmi uvoľnená, nazvem to až „vyťahaná“. Za aký čas sa jej stav vráti späť do „normálu“, ak vôbec?

Šestonedelie, čiže obdobie šesť týždňov po pôrode ženy, je obdobím, keď by malo dôjsť k úplnej, respektíve aspoň čiastočnej regenerácii. Hoci pôrod zanecháva stopu na duši aj tele, pošvu nikdy neoznačujme „vyťahanou“. Veľa žien, a samozrejme aj mužov, nevníma tieto zmeny ako obmedzujúce.

Gro liečby zohráva nepochybne príroda a prirodzené regeneračné procesy v tele, ale ako môžeme hojenie urýchliť my?

Veľké možnosti v tomto smere nemáme. Na popôrodnú regeneráciu naozaj pozitívne vplýva cvičenie zamerané na panvové dno. Dôležité je sledovať i prípadné zápalové zmeny. Už pri prvých príznakoch odporúčam vyhľadať gynekológa, aby sa liečba zahájila čo najskôr. Pokiaľ pretrvávajú problémy aj po šestonedelí, obzvlášť úspešnou metódou je laserové ošetrenie pošvovej steny, laserová rejuvenizácia. Laser v tomto prípade urýchľuje hojenie, regeneráciu. Ide o pomerne jednoduchý, bezbolestný výkon, no s vynikajúcim efektom.

VAGÍNA A INKONTINENCIA

Pomôžu žene – rodičke toľko ospevované Kegelove cviky?

Áno. Kegelove cviky upevňujú panvové dno a výrazne prispievajú k skoršej regenerácii.

Čomu sa vyhýbať?

Dvíhanie ťažkých bremien môže negatívne ovplyvniť anatomické pomery v malej panve a pošve.  Pri týchto činnostiach sa intenzívne zapájajú brušné svaly. Nepriamym tlakom na panvové dno následne dokážu zapríčiniť defekty.

Ovplyvňuje ďalší pôrod stav pošvy a ide o trvalé zmeny, alebo sa ženská vagína vie prispôsobiť a početným pôrodom?

Pošvová stena má síce veľkú regeneračnú schopnosť, no každým ďalším pôrodom môže byť návrat do pôvodného stavu menej efektívny. Ale na druhej strane, opakované pôrody sú menej komplikované. Jednoducho, pošvová stena je viac prispôsobená na budúci pôrod.

Býva inkontinencia po pôrode častým problémom?

Inkontinencia, čiže únik moču napríklad pri zakašlaní, kýchnutí alebo doskoku, je sprievodným javom v období šestonedelia. Ak pretrváva aj po tomto období, mamička by mala vyhľadať odbornú pomoc. Aj pri inkontinencii má laserové ošetrenie vynikajúci efekt.

Kedy spozornieť a navštíviť bezodkladne doktora?

Keď pretrvávajú akékoľvek problémy aj po uplynutí šestonedelia.

článok o tom, čo sa deje s vagínou po pôrode

zdroj: Pixabay

A čo rôzne lubrikačné či hydratačné gély, prípadne estrogénové krémy po ukončení dojčenia?

Lubrikačné gély majú význam jedine pri pocite suchosti a bolestivosti pri pohlavnom styku. Neriešia základný problém, iba dočasne odstránia príznaky. Estrogénové krémy sú síce určené na zlepšenie výživy sliznice pošvy, ale u menopauzálnych žien. Pokiaľ pretrváva suchosť, bolestivosť po dojčení a aj pri pravidelnej menštruácii, príčinu a liečbu treba hľadať inde.

PROCES HOJENIA JE INDIVIDUÁLNY

Kedy začať po pôrode intímne žiť?

Je to individuálne. Príroda a telo ženy vždy vedia, čo je dobré a čo menej. No platí, že nič netreba siliť.

Stretávate sa v praxi často so ženami, ktoré sa rozhodnú podstúpiť korekciu intímnych partií laserom či priamo invazívnym zákrokom?

Intímne partie sú rovnako dôležité, ako ostatné časti tela. Akonáhle sú prítomné skutočné problémy, alebo subjektívne problémy s estetickým vnímaním vlastných intímnych partií, existuje na to riešenie (laserová rejuvenizácia, korekcia pyskov, ošetrenie jazvy a pod.) a podľa môjho pohľadu je na mieste ich využiť.

Je niečo, na čo by ste v danej súvislosti rád upozornil ženy – rodičky? Môžeme pre zdravie našej vagíny robiť niečo ešte pred pôrodom, v čase radostného očakávania?

Príprava na pôrod je dôležitou súčasťou prevencie popôrodných komplikácií. Okrem psychologickej prípravy je nesmierne prospešná masáž hrádze, prípadne používanie nafukovacej pomôcky (aniball) na rozšírenie pôrodných ciest.