Čistenie práčky nie je žiadna veda a vďaka pár jednoduchým úkonom ju ušetríte pred náročnou opravou, alebo vyhodením. Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne či špiny? A čo všetko by sme mali na práčke vyčistiť? Okrem klasických čistiacich prostriedkov na práčku, môžete vyskúšať aj recepty starých mám.
Prečo čistiť práčku?
Čistenie práčky by malo patrik k rutinným záležitostiam, aby nám práčka čo najdlhšie vydržala. Aj keď sa nám práčka na prvý pohľad nemusí zdať špinavá, vlhko spôsobuje, že sa v nej časom môžu vytvoriť plesne, baktérie, vodný kameň a nepríjemný zápach.
Práčka sa skladá z rôznych záhybov, hadíc či nádrži na vodu, ktoré voľným okom nevidím, avšak môžu spôsobovať nepríjemný zápach, ktorý sa z časti prenáša aj na naše čisto vypraté prádlo.
Ak nebudeme práčku pravidelne čistiť, môže stať, že nebude správne fungovať. Okrem upchatých hadíc a nedokonalého vypúšťania práčky, môže vypovedať svoju službu tiež filter či zanesený dávkovač na prášok.
Čo musíme čistiť na práčke?
Keď neviem ako vyčistiť práčku od špiny, mali by sme si uvedomiť, z čoho všetkého sa práčka skladá a ktoré komponenty je potrebné zbavovať nečistôt. Okrem dávkovača na pracie prostriedky a bubna, nezabúdajte na hadicu, filter či gumové tesnenie. Taktiež by ste pri čistení práčky nemali zabúdať ani na ochranu rúk.
Na internete mnohí vyhľadávajú postup ako vyčistiť čerpadlo na práčke, avšak takýto manéver sa odporúča len skúseným opravárom. Namiesto čistenia, by ste totiž mohli práčku poškodiť a neplatila by naň záruka.
Gumové tesnenie
Veľmi dôležité je pri čistení práčky gumové tesnenie. Zachytávajú sa na ňom zvyšky prachu či špiny a nánosy z oblečenia. Ak chceme vyčistiť gumové tesnenie na práčke, mali by sme ho opatrne vytiahnuť a vyčistiť vybraným čistiacim prostriedkom.
V prípade, že sa gumové tesnenie nedá zložiť, stačí ak ho dôkladne utriete mokrou handričkou namočenou v čistiacom prípravku. Ten môžete nechať cca. hodinu pôsobiť a následne opláchnuť čistou vodou.
V prípade, že sa na gumovom tesnení nachádza väčšia špina a neviete ako ju vyčistiť, môžete použiť kefku so silnejšími štetinkami. Keď tesnenie doumývate, nechajte ho prirodzene vyschnúť a až následne zavrite dvierka na práčke.
Dávkovač pracieho prášku a aviváže
Táto časť práčky je veľmi náchylná na usádzanie plesní a tvorbu zápachu. Čistenie tejto časti práčky vám zaberie len pár minút a ušetríte svoju práčku nepríjemným usadeninám.
Na väčšine práčiek stačí stlačiť tlačidlo na uvoľnenie, ktoré sa nachádza na viditeľnom mieste zásobníka. Na začiatku ho poriadne opláchnite pod teplou vodou a následne prostredníctvom kefky a čistiaceho prostriedku dočistíte nedostupné miesta.
Ak budete zásobník čistiť pravidelne, nestihne sa v ňom usadiť väčšia špina a bude stačiť, keď ho raz za dva týždne prepláchnete teplou vodou.
Filter na práčke
Ako vyčistiť filter na práčke? Pri čistení vašej práčky nezabúdajte ani túto dôležitú otázku, pretože nefunkčnosť filtra odstaví vašu práčku od správneho fungovania. Filter by sme mali čistiť minimálne raz za pol roka.
Filter na práčke zachytáva nielen prach, vlasy či menšie predmety, ale neprejdú cez neho ani nitky či drobnosti, ktoré ste zabudli vo vrecku. Filter sa nachádza väčšinou v prednej časti práčky, ku ktorému sa dostaneme po odmontovaní menších dvierok.
Pri otváraní skrinky, kde sa filter nachádza, majte pripravený uterák, či misku, pretože odtial môže vytiecť zvyšková voda. Filter vypláchnite čistou vodou a čistite len veľmi jemnými prostriedkami, aby ste ho nepoškodili.
Bubon práčky
Pri pohľade do bubna práčky sa nám môže zdať, že je čistý a dokonca sa aj leskne. Horšie to je ale s druhou časťou bubna, ku ktorej sa bežným prístupom nedostaneme.
Bubon práčky vyčistíme spustením programu s vysokou teplotou naprázdno a do priehradok na čistenie vložíme čistiaci prostriedok, ktorých je na výber neúrekom.
Čistenie vypúšťacej hadice práčky
Túto časť práčky čistí len málokto, a väčšinou sa ňou nikto nezaoberá. Aj hadica na práčke však môže šíriť nepríjemný zápach, ktorý vychádza z nahromadených usadenín.
Ako vyčistiť hadicu na práčke? Pred čistením zastavte prívod vody, hadicu odpojte, prepláchnite vodou a následne vyčistite dlhou kefkou určenou na čistenie práčky.
Ak neviete takýto druh kefy nájsť, môžete si ju vyrobiť z ohybného drôtu, na koniec ktorého pripevníte ohybné štetinky alebo kus látky. Keď s čistením skončíte, hadicu opäť prepláchnite čistou vodou.
Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa?
Za vznikom vodného kameňa v práčke stojí uhličitan vápenatý a horečnatý, ktorý sa nachádzajú vo vode. Ak máte vodu veľmi tvrdú, znamená to, že sa v nej nachádza veľa týchto minerálov.
Vodný kameň sa môže objaviť vo väčšine častiach práčky a výnimkou nie je ani vykurovacie teleso, ktoré následne neplní svoju funkciu tak akoby malo.
Ak sa nemôžete pochváliť vo vašej domácnosti mäkkou vodou, určite by ste mali investovať do zmäkčovača vody, ktorý pridáte do práčky k praciemu prostriedku, najlepšie pri každom praní.
Inou možnosťou je použitie magnetického odvápňovača, ktorý sa inštaluje na prívodnú hadicu a svojím následným pôsobením už voda nebude vytvárať vodný kameň.
Čím vyčistiť práčku?
Na práčke sa netvorí len vodný kameň či usadeniny, ale mnohí sa pýtajú ako vyčistiť práčku od plesne či zápachu. Na všetky tieto problémy, odborníci odporúčajú profesionálne čistiace prostriedky, ktoré sú presne určené na čistenie práčky.
Stále sa však medzi ľuďmi využívajú domáce recepty na čistenie práčky, ktoré odporúčajú na základe vlastných skúseností. Je tak už len na vás, pre aký typ čistiacich prostriedkov sa rozhodnete.
Profesionálne čistiace prostriedky na práčku
Keď sa rozhodnote niektoré časti práčky umývať ručne, respektíve handričkou, použite tekuté čistiace prostriedky, tie by mali práčku zbaviť plesní, zápachu aj nečistôt. V návode sa často uvádza, že po použití čistiacich prostriedkov, by ste mali spustiť prací program na teplotu okolo 90°C.
V obchodoch nájdete tiež čistiace tablety, vreckový čistič, ktorý sa nasype priamo do bubna práčky či čistiace obrúsky. Pri týchto profesionálnych čističoch na práčku si môžete byť istý, že si práčku nepoškodíte alebo inak neznehodnotíte.
Čistenie práčky kyselinou citrónovou
Kyselinu citrónovú kúpite v ktorýchkoľvek potravinách. Približne 200 gramov vysypete do zásobníka v práčke, kde dávate prací prostriedok a práčku spustíte na program 60 až 90 °C.
Tento spôsob čistenia môžete urobiť raz za pol roka a vaša práčka by sa mala zbaviť zápachu, plesní či iných baktérií. Kyselinu citrónovú môžete použiť aj pri menších čisteniach. Stačí ak si trošku nasypete na handričku a vyčistíte špinavé miesta.
Čistenie práčky tabletami do umývačky
Pri hladní spôsobov ako vyčistiť práčku od zápachu možno narazíte na odporúčanie, aby ste si vyčistili práčku tabletami do umývačky riadu. Ľudia väčšinou vhadzujú do práčky 2 tablety a spustia prací program na 60 °C.
Odborníci na práčky však takýto spôsob čistenia veľmi neschvaľujú, pretože by sa mohla práčka poškodiť. Opäť odporúčajú tablety čistiace priamo na práčku.
Čistenie práčky octom a sódou bikarbónou
Ocot ako čistidlo môžete používať samostatne tak, že si trošku nakvapkáte na handričku a pretriete časti, ktoré sú špinavé. Ak chcete vyčistiť celú práčku, nalejte šálku do zásobníka na prací prostriedok a zapnite pranie na najvyššiu teplotu.
Čistenie octom, by ste nemali vykonávať pravidelne, maximálne tak 2 až 3 krát za rok. Niekto dokonca nalieva ocot priamo do bubna, a tiež následne spustí prací program na najvyššom stupni.
Odborníci upozorňujú, že s octom by sme mali byť pri práčke opatrný lebo môže zničiť niektoré časti práčky ako napríklad gumové tesnenie. Ocot kedysi používali naše babičky, avšak v súčasnosti sú už dostupné dobré prostriedky, ktoré sú bezpečné.
Na čistenie práčky sa v domácich receptoch používa tiež sóda bikarbóna, ktorá vraj zbaví práčku špiny, usadenín a zápachu. Podľa odporúčaní máte do zásobníka nasypať 2 šálky jedlej sódy a zapnúť prací program s najvyššou teplotou.
Na tvrdšie usadeniny a špiny môžete použiť kombináciu sódy a octu. Do zásobníka na prášok pridáte šálku sódy a do priehradky na aviváž nalejete pol šálky octu. Práčku opäť zapnite na prací program s najvyššou teplotou.
Na čistenie práčky môžete použiť aj kryštalickú sódu, pričom postup je rovnaký, ako keď čistíte práčku jedlou sódou. Kryštalická sóda by mala zbaviť práčku nečistôt zápachu a špina by mala zmiznúť tiež z bubna aj hadice.
Čistenie práčky peroxidom vodíka
Práčku môžete vyčistiť tiež peroxidom vodíka. Ten nalejeme do zásobníka, približne 1 liter a sputíme prací program, ktorý trvá viac ako 3 hodiny. Peroxid vodíka je dezinfekčný a odstraňuje vodný kameň. takéto čistenie môžete opakovať aj dvakrát po sebe.
Na čo nezabúdať pri čistení práčky?
Pri čistení práčky sa vždy riaďte bezpečnosťou a neskúšajte prostriedky, ktoré nemáte overené. Najlepšie urobíte ak použijete prostriedky presne určené na čistenie práčky.
Pri čistení práčky majte vždy otvorené okno a vetrajte miestnosť, kde sa práčka nacháda. Ked práčku dočistíte, nechajte dvierka aj zásobník otvorený, aby sa prirodzene vysušil.
Prevencia pred zašpinením práčky
Ak chcete aby vám práčka dlho vydržala a vaše prádlo bolo čisté a nádherne voňavé osvojte si pravidlá, ktoré vám určite nebudú na škodu.
- práčku nechávajte po vypratí otvorenú a nechajte ju vysušiť,
- gumové tesnenie vždy po praní poriadne utrite a vyberte prípadné nečistoty,
- neperte stále len na nízkej teplote, raz za týždeň operte prádlo na 90ºC,
- ak máte tvrdú vodu, používajte zmäkčovače,
- množstvo aviváže aj pracieho prášku používajte vždy podľa návodu,
- uteráky a kuchynské utierky perte na 90ºC, aby ste zničili baktérie, ktoré sa môžu “usadiť” v práčke.