Každá mama chce pre svoje dieťa zaujímavú hru, ktorá ho upúta, zabaví, ale aj naučí. V súčasnosti je k dispozícií mnoho hier pre deti, no nie vždy naše ratolesti pri nich vydržia. Ak sa s deťmi nudíte, skúste sa pozrieť na najžiadanejšie hry, ktoré si obľúbili deti po celom svete. 

Hry pre deti na doma

Najviac času na hru majú deti doma a najlepšie hry sú tie, pri ktorých sa cítia spokojne. Ak vás práve nenapadá zaujímavá hra, alebo na ňu jednoducho nemáte chuť, skúste aspoň deťom vytvoriť príjemné prostredie. Všetky naše hry si môžete vytlačiť a mať ich hocikedy po ruke. Deťom tak spríjemníte deň, z ktorého si odnesú kopu zážitkov.

Hry pre dievčatá

Zábavné pečenie

Medzi zaujímavé hry pre deti na doma patrí určite domáce pečenie. To si môžete vyskúšať z plastelíny, ktorých je na trhu nespočetné množstvo, alebo vyskúšať to ozajstné. Deti bude najviac baviť vykrajovať medovníčky alebo linecké koláčiky. Ak sa rozhodnete pre iný koláč určite ich zaujme šľahanie vajíčok či preosievanie múky.

Hráme sa na domácnosť

Perfektná hra pre dievčatá bude vždy hra na domácnosť. Každú malú “dušičku” určite poteší, ak si aj vy zoberiete bábiku, spolu ju nakŕmite, prečítate jej knižku a uložíte ju spinkať. Ak vám nerobí problém ušitie menších vecí, môžete bábike spolu vyrobiť sukňu, alebo navliecť korálky na náhrdelník.

Hry pre chlapcov

Ak hľadáte dobré hry pre chlapcov, nikdy nezabúdajte na autá, a všetko s nimi spojené. V súčasnosti sú v kurze malé autíčka, ktoré môžete vystrelovať na rôzne dráhy. V obchodoch ich nájdete neúrekom.

Postavte si bunker

Medzi chlapcami uspejete aj s hrou, pri ktorej si postavíte bunker. Stačia vám deky a stoličky, alebo matrace či vankúše. Hru dotiahnete k dokonalosti ak im do bunkru dovolíte zobrať tyčinky či nápoje.

Nájdite poklad

Hľadanie pokladu, nemusíte realizovať len vonku. Keď deťom vyrobíte mapu v rámci domu či bytu a poskrývate indície v nábytku, budú celé bez seba. Nezabudnite určite na sladkú odmenu v poklade. 

Tip: Ďalšie skvelé hry pre dievčatá aj chlapcov nájdete na NajlepšierHračky.sk

Kreatívne a edukatívne hry pre deti

Edukatívne aktivity pre deti na doma ponúka aj pedagogička Monika Krajčovičová v odbornej publikácii Tvorivé hry pre deti.

Hádaj na čo myslím

Vyberte si predmet v miestnosti, ktorý je na dobre viditeľnom mieste. Predmet trochu popíšte a nechajte dieťa hádať. Dbať by ste mali najmä na to, aby bol predmet dobre viditeľný. Táto aktivita patrí k populárnym hrám do auta.

Vymysli príbeh

Úžasná hra plná emócií pre deti ale aj rodičov je vytvorenie vlastného príbehu z fotografií. Pripravte deťom 3 kôpky fotografií, pričom v každej kôpke budú 4 fotky s rôznymi situáciami. Potom skúste vytvoriť spolu s dieťaťom zaujímavý príbeh. Ak nebude mať dieťa na hru trpezlivosť, skúste ju párkrát robiť samy. Veď ako hovoria detský psychológovia stačí že sa pekne budete hrať a dieťa sa pripojí.

Prekážková cesta

Nielen kreatívna, ale aj veľmi zábavná hra pre deti je aktivita s cestičkou. Zoberte farebnú lepiacu pásku, ktorá sa ľahko odliepa. Vyznačne pomocou dvoch pozdĺžnych čiar cestu, po ktorej bude dieťa na povel kráčať.

 

Následne dieťaťu vysvetlíte, že bude napodobňovať chôdzu po rôznych povrchoch.  Ako sa chodí po zamrznutom lane? A ako kráčame keď máme pod bosými nohami kamienky? Pridať môžete blato, sneh, mäkkú trávu či čokoľvek iné. 

Pohybové hry pre deti

Pohybové aktivity nie sú dobré len ako hry pre deti v školskej družine, ale kľudne ich môžete s deťmi vykonávať doma. Okrem hier môžete doma vymyslieť aj rôzne súťaže pre deti, ktoré obohatíte o pohyb.

“Pohybová výchova v predškolskom období tvorí základ zdravého, všestranného rozvoja osobnosti dieťaťa a zdokonaľuje ho po stránke fyziologickej, motorickej, koordinačnej, kognitívnej, emocionálnej, psychologickej a sociálnej,” potvrdzuje Ľudmila Bagínová v publikácii Pohybové hry, aktivity a cvičenia pre deti predškolského veku.

Na buchtičky

Predtým ako hru začneme hrať, dieťaťu vysvetlíme aké pohyby kedy robiť. Keď zakričíte buchtičky, deti poskočia. Pri slove džús budú chodiť dookola, a pri slove polievka sa otočia na mieste. Kľudne si pred hrou zopakujte jednotlivé pokyny, aby sa ich deti naučili. Následne pustite obľúbenú pesničku a občas pomedzi spev zakričte jedno z vybraných slov. Vtedy dieťa zastane a urobí pohyb, ktorý patrí k danému slovu. Deti sa pri hre naučia prepája pohyb s myslením

Socha

Hra pre deti socha je veľmi známa aktivita, ktorú naši najmenší milujú. Pri hre môžete opäť pustiť hudbu a dohodnete sa s deťmi že keď ju zastavíte musia ostať v polohe v ktorej boli naposledy. Pesničku nemusíte púšťať hneď po krátkych intervaloch. Kľudne dieťa nechajte v póze “sochy” aj dlhšie aby si trénovali svaly.

Opakuj čo robím

Obľúbená hra pre deti ale aj rodičov je aktivita spojená s napodobňovaním. Rodič ukáže rôzne polohy, ktoré musia po nich deti opakovať. Neskôr si môžete role vymeniť, čím dáte dieťaťu najavo, že ste rovnocenný pár. Deti tak bude hra viac baviť a zároveň ich naučí trpezlivosti.

Interaktívne hry pre deti

Výborné hry pre deti doma sú aktivity, ktoré podporujú detí prostredníctvom interaktívneho vzdelávania. Deti sa vďaka hre zapájajú do činnosti, pri ktorej potrápia aj hlavu.

Obrázky s časovou postupnosťou

Výborná hra pre deti, ktorá pozostáva opäť z obrázkov. Na fotografiách je zobrazená sitácia v 4 dejstvách. Na jednej je napríklad obrázok ako dieťa ide fúkať balónik, na druhej už má balónik v ruke, na tretej fotografii je balónik prasknutý a na poslednej  plačúceho chlapčeka objíma mamička. 

 

Úlohou dieťaťa je aby zoradilo situáciu od jeho začiatku až po koniec. Ak sa vám takéto príbehy nechce kresliť, môžete ich kúpiť v hračkárstve alebo na internete pod názvom “Poviem ti mama”. 

Netradičné puzzle

Skvelá hra pre deti, ktorá poriadne trénuje mozgové bunky sú puzzle. Ak všetky motivácie k hre zlyhali, skúste mu dať vyrobiť puzzle z jeho vlastnej kresby alebo fotografii. 

Interaktívna magnetická tabuľa

Hry pre deti, ktoré nikdy nevyjdu z módy sú interaktívne tabule. V obchod nájdete rôzne druhy a veľkosti s rôznymi motívmi. Chlapcov upúta vytváranie áut, dievčatá zas “obliekanie” bábik. 

Spoločenské hry pre deti

Ideálne hry na doma pre dvoch sú spoločenské hry pre deti. V súčasnosti sú v ponuke už aj spoločenské hry pre deti od 3 rokov. K najznámejším patrí hra so zajačikom a mrkvičkou. Tú deti vyťahujú s polkruhu, pričom nikdy nevedia pri ktorom ťahu sa uvoľní zo stredu polkruhu zajačik, a vyskočí. Deti majú za úlohu zajačika chytiť.

Nielen na internete ale aj v kamenných obchodoch nájdeme mnoho ďalších spoločenských hier aj pre 5 či 10 ročné deti. Niektorí výrobcovia spoločenských hier mysleli aj na deti, ktoré radi trávia čas vonku a ponúkajú spoločenské hry pre deti vonku. 

Hry pre malé deti

Hrať sa rôzne hry s rodičmi vyžadujú aj naši najmenší. Hry nemusia byť zložité, naopak by mali byť skôr zábavné.

Kotúľanie loptičky

Klasická hra, kde posadíte dieťaťko na jeden koniec izby a posúvate mu z druhej časti miestnosti loptu, nemusia baviť každého. Skúste pre zmenu nalepiť na podlahu farebné kruhy a deti motivujte, aby loptičku vďaka jednému pokusu čo najviac priblížili k označenému miestu. Hru môžete poznať pod označením detský golf.  

Ako chodia zvieratká

Hra pre deti ako chodia zvieratká je zábavná forma učenia. Zoberte rozprávkovú knižku, kde sa nachádzajú rôzne zvieratká so zaujímavou chôdzou. Ak takú knihu nemáte, kľudne si vytlačte obrázky z počítača.

Vyťahujte obrázok za obrázkom a napodobňujte spolu s dieťaťom chôdzu jednotlivých zvieratiek. Nezabúdajte že rak lezie dozadu, klokan a žaba skáče, slon pomaly kráča, had sa plazí atď. 

Hry na PC

Aj keď v súčasnosti odborníci upozorňujú na fakt, že deti trávia mnoho času sledovaním online seriálov pred počítačom či televízorom, úplný zákaz techniky nie je v modernej dobe v ktorej žijeme veľmi úplne zrealizovateľný.

Deťom stanovte cez týždeň rozumný čas na hry na počítači, pričom stavte na edukačné hry pre deti, ktoré môžu hrať aj online. Internet ponúka mnoho hier pre deti zadarmo a nájdete medzi nimi tiež rôzne vzdelávacie hry. Medzi ľuďmi je veľmi známy web s hrami pre deti rexík.

Aj keď mnoho ľudí hľadá na internete pc hry pre deti do 3 rokov, takýto vek ešte nie je vhodný na dlhší kontakt s obrazovkami vyžarujúcimi modré svetlo. Ak chcete deťom dovoliť hru, nechajte si to na školský vek.

Hry pre deti vonku

Najzaujímavejšie edukačné, ale aj pohybové hry pre deti vonku, nájdete v našom článku o hrách pre deti v prírode. Ak je teda pekné počasie, neváhajte a vybehnite na záhradu, či do parku.