Luster do obývačky je dôležitým zdrojom svetla, ale aj dizajnovým prvkom miestnosti. Ktoré kritériá sú podstatné pri jeho výbere? 

luxusný luster

Obývacia miestnosť patrí k tým najobľúbenejším v domácnosti. Je stvorená na trávenie voľného času pri rôznych aktivitách, ako rodinné rozhovory, sledovanie televízie, čítanie, ručné práce či hranie spoločenských hier.

Samozrejme, obývačka slúži aj na prijímanie návštev. Z času na čas sa zmení na spoločenskú miestnosť pre väčší počet hostí. To sú dôvody, prečo si môžete dovoliť so svetlom v obývačke experimentovať a dať šancu viacerým typom osvetlenia. Svietidlami dotvoríte atmosféru potrebnú na konkrétnu činnosť či udalosť.

Kritériá pre výber lustra do obývačky

Dominantou v rámci osvetlenia je zvyčajne luster, ktorý dopĺňajú účelne rozmiestnené stolové a stojace lampy či bodové svetlá.

Do obývacej izby sa odporúča zvoliť ako centrálne osvetlenie neutrálnu bielu farbu. Avšak k pracovnému stolu sa hodí studené svetlo podporujúce výkonnosť. Relaxačné osvetlenie môže mať teplé biele odtiene. Zohľadnite to pri kupovaní žiaroviek.

Kde inštalovať osvetlenie? Myslite na to, že luster je vhodné umiestniť nad konferenčný stolík a nie do stredu obývačky. Ak často sledujete televíziu, stačí vám pri tom tlmené osvetlenie pochádzajúce z neďalekej nástennej lampy. Pri čítaní zasa padne vhod dostatočne silné svetlo zo stojacej lampy pri gauči alebo kresle. Máte v obývačke pracovný kútik? Nezabudnite na stolovú lampu. Obrazy, vitríny alebo knižnicu zvýraznia dekoračné svietidlá.

Čo je dôležité pre výber lustra do obývačky?

Dizajn

Vzhľad lustra vždy prispôsobte štýlu, v ktorom máte obývačku zariadenú. Na trhu nájdete pestrú paletu moderných lustrov. Na svoje si prídu však i vyznávači vidieckeho, škandinávskeho, rustikálneho či industriálneho štýlu, ale aj retra či minimalizmu. Neviete, aký luster si vybrať do obývačky? Stavte na krištáľové lustre a to z prozaického dôvodu – vyznačujú sa univerzálnosťou. Dotvoria moderne zariadený interiér obývačky i obývaciu miestnosť v eklektickom štýle.

moderná obývačka

Materiál

Okrem spomínaného krištáľu sa lustre vyrábajú z množstva ďalších materiálov. Ide, napríklad o kov, sklo, látku, hliník, oceľ, plast, masívne drevo či keramiku. Každý z materiálov sa vyznačuje jedinečnosťou, čo sa týka vzhľadu a, samozrejme, aj vlastností. Napríklad oceľové svietidlá majú oveľa dlhšiu životnosť ako látkové. Drevené dodajú obývačke nádych prírody. Keramické predstavujú zaujímavé dizajnové kúsky.

Veľkosť

Rozmery centrálneho svietidla vždy voľte podľa veľkosti obývačky. To znamená, že platí jednoduché pravidlo – čím väčšia obývačka, tým väčší luster. Na 20 metrov štvorcových plochy sa odporúča luster v priemere 70 – 80 cm so svietivosťou 200 Im/m2. Ak máte obývačku veľkú 24 m2, potrebujete osvetlenie v intenzite približne 4 800 lúmenov, ideálne rozložené medzi dve lampy so svetelným tokom 2 400 Im. Samozrejme, možné je aj vhodné umiestnenie viacerých menších centrálnych svietidiel.

svietidlá v obývačke

Vlastnosti

Jednou z najčastejších chýb pri výbere osvetlenia do obývačky je výber závesného lustra namiesto stropného (prisadeného), alebo opačne. Závesné lustre na lankách či reťazi sa odporúča použiť tam, kde je dostatočne vysoký strop. V pochôdznom priestore nižšom ako 3 metre je praktickejšie osadiť stropné svietidlo a nie závesný luster.

Dôležitou vlastnosťou lustra v obývačke je ovládanie. Je dobré, keď sa hlavné svietidlá dajú stmievať a každú osvetľovaciu časť možno riadiť nezávisle od druhej.

Aktuálne je praktickým riešením nielen do obývačky diaľkové ovládanie osvetlenia. Milovníci technických vychytávok ocenia ovládanie cez mobilnú aplikáciu.