Rakovina krčka maternice je závažné ochorenie, ktoré svetovo patrí k druhému najčastejšiemu rakovinovému ochoreniu u žien. Na ochorenie ročne zomrie takmer polovica prípadov a hlavným vinníkom sú nedostatočné preventívne prehliadky. Aké sú príznaky rakoviny krčka maternice? A čo robiť v rámci prevencii pred týmto ochorením? 

Čo je to rakovina krčka maternice?

ženské problémy

Rakovina krčka maternice je zhubné rakovinové ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek ženu. “Jedná sa o svetovo druhé najčastejšie zhutné ochorenie u žien. Na Slovensku sa ročne vyskytne 520 – 600 nových prípadov,” vysvetľujú lekári v článku o rakovine krčka maternice.

Úmrtnosť rakoviny krčka maternice je pomerne veľká a podľa lekárov na ochorenie umrie  200 – 220 žien zo spomenutého počtu pacientov. Ak budete dôsledne dodržiavať preventívne prehliadky, môžete tejto chorobe úplne predísť, alebo ju zachytiť v časnom štádiu.

Prečo vzniká rakovina krčka maternice?

vírus

Rakovina krčka maternice patrí k tým druhom rakoviny, pri ktorej presne vieme, čo ju zapríčiňuje. Jedná sa o ľudským papilomavírus HPV, ktorého existuje viac ako 100 druhov. Niektoré druhy patria k vysokorizikovým typom HPV, ktoré veľmi často spôsobujú spomínanú rakovinu krčka maternice.

“Väčšina typov nespôsobuje malígne zmeny epitelu, ale je príčinou bradavicovitých výrastkov, papilómov a kondylómov. Preto sú označované ako typy nízkorizikové,” vysvetľujú lekári v článku o prevencii rakoviny krčka maternice.

“Bez HPV infekcie nie je predstaviteľná rakovina krčka, ale ani infekcia HPV sama nedokáže spôsobiť malígny vývoj. Na jeho vznik sú potrebné okrem prítomnosti papilomavírusu aj iné spolupôsobiace faktory,”  vysvetľujú lekári v článku o prevencii rakoviny krčka maternice.

Podľa lekárov v článku o rakovine krčka maternice cesta od infekcie papilomavírusom k rakovine krčka maternice je veľmi dlhá a trvá viac ako 10 rokov. A ako sme už spomenuli okrem HPV pôsobia na vznik rakoviny krčka maternice aj iné faktory. Podľa lekárov v článku o prevencii rakoviny krčka maternice k hlavným spolupôsobiacim faktorom patrí:

  • oslabená celková alebo lokálna imunita,
  • ženy, ktoré majú ochorenie AIDS,
  • dlhodobá imunosupresívna liečba,
  • chronické zápaly sliznice pošvy a krčka maternice,
  • rôzne sexuálne prenosné mikroorganizmy.

Koho najviac ohrozuje rakovina krčka maternice?

spokojný zdravý pár

Rakovina krčka maternice podľa výskumov viac “hrozí” ženám, ktoré fajčia, užívajú antikoncepciu, alebo majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze. Vyššie riziko sa tiež objavuje u žien s vysokým počtom sexuálnych partnerov, či po prekonanej infekcie herpes simplex.

“Najvyššia frekvencia genitálnej HPV infekcie sa vyskytuje vo vekovej kategórii 15 – 25 rokov a korešponduje s obdobím sexuálneho debutu. Postupne pomaly klesá a okolo veku 40 rokov sa stabilizuje na nízkej úrovni,”  vysvetľujú lekári v článku o rakovine krčka maternice.

Podľa lekárov v článku o prevencii rakoviny krčka maternice je okolo 50. roku infikovaných len 2 – 3 % žien a predpokladá sa, že až 85 % ženskej populácie prichádza počas svojho života do styku s HPV.

Stupne rakoviny krčka maternice

doktorka si prezerá snímky zo sona

Rakovina krčka maternice má niekoľko štádií, ktoré určujú v akom stave sa ochorenie nachádza. V odbornej príručke o Karcinóme krčka maternice sa dočítate nielen to, aké stupne má rakovina krčka maternice, ale tiež spôsoby podľa ktorých sa štádiá určujú.

Podľa FIGO stagingového systému existujú štyri štádia označené rímskymi číslicami od I. po IV. Vo všeobecnosti platí, čím nižšie štádium, tým lepšia prognóza. Pri hodnotení štádia sa určuje aký veľký je nádor, či sa rakoviny šíri do lymfatických uzlín, alebo vzdialených miest čo sa označuje ako metastázy.

V odbornej príručke o Karcinóme krčka maternice sa uvádzajú 4 štádia:

Štádium I. – Nádor je obmedzený len na krčok maternice

Štádium II. – Nádor zasahuje mimo maternice, ale nie do panvovej steny, alebo do dolnej tretiny vagíny

Štádium III. – Nádor zasahuje dolnú tretinu vagíny, alebo sa rozširuje na panvovú stenu, alebo spôsobuje hydronefrózu alebo nefunkčnosť obličky

Štádium IV. –  Nádor presahuje panvu, alebo klinicky zasahuje do sliznice močového mechúra  alebo konečníka.

Na to, aby sa presne zistilo v ktorom štádiu sa ochorenie nachádza, musí pacient podstúpiť niekoľko vyšetrení. Okrem vyšetrenie samotného krčka maternice, vagíny musia lekári skontrolovať tiež močový mechúr spolu s konečníkom.

Lekári zväčša kontrolujú prostredníctvom röntgenu hrudník, aby sa zistilo, či sa nádor neposunul do pľúc a hrudnej oblasti. Pacientom sa tiež vykonáva biopsia na kontrolu rakovinových buniek.

Príznaky rakoviny krčka maternice

bolesti, zápaly močových ciest, maternice a krčka maternice

Ako sa prejavuje rakovina krčka maternice? “Vo včasných štádiách karcinóm krčka maternice často nemá žiadne príznaky. Symptómy sa môžu vyskytnúť pri pokročilom ochorení,” píšu odborníci vo vyššie spomenutej príručke o Karcinóme krčka maternice a zhodujú sa na pravideľnom navštevovaní gynekológa ako výbornej prevencie pred rakovinou krčka maternice.

K najčastejším prejavom rakoviny krčka maternice podľa odborníkov patrí:

  • abnormálne krvácanie z pošvy,
  • nepravidelné krvácanie,
  • bolesť v oblasti panvy či bolesť krčka maternice,
  • nepríjemný vaginálny výtok,
  • bolesť pri močení,
  • bolesť pri pohlavnom styku,
  • opuch končatín a nepríjemný pocit mravčenia,
  • zvýšená únava počas dňa,
  • väčší hmotnostný úbytok na váhe.

Ak máte podozrenie na ochorenie namiesto hladania informáciách o rakovine krčka maternice na fórach, navštívte lekára. Každé telo je iné a rakovina nemusí mať u každého rovnaký priebeh.

Liečba rakoviny krčka maternice

injekcia, liečba, doktorské prostredie

Rakovina krčka maternice sa môže liečiť viacerými spôsobmi. Lekári sa rozhodujú podľa toho aký veľký je nádor, kde je umiestnený a či metastazuje do okolitých orgánov a iných častí tela. V príručke o Karcinóme krčka maternice sa tiež uvádza niekoľko hlavných liečebných metód:

Chirurgiou

Chirurgia sa používa v začiatkoch, ale aj pokročilých fázach ochorenia. Prostredníctvom nej sa odstraňuje z tela nádor na krčku maternice a jej okolí. Zvyčajne sa vykonáva hysterektómia a odstrániť sa môžu aj panvové lymfatické uzliny.

Chemoterapiou

infúzia, chemoterapia

Chemoterapia sa vykonáva pacientom v pokročilých štádiách, ale tiež ako paliatívna liečba pri metastatickom ochorení. Chemoterapiu pri liečbe rakoviny krčka maternice lekári odporúčajú aj v prípade, že “hrozí” návrat ochorenia.

Rádioterapiou

Ak nádor krčka maternice metastazuje do okolitých častí tela, odporúča sa tiež rádioterapia. Tá býva väčšinou súčasťou chemorádioterapie, ale používa sa tiež na zníženie symptómov pri metastázach.

Cielenou liečbou

chorá žena v nemocnici

Veľmi obľúbenou a používanou metódou liečby rakoviny krčka maternice, ktorá pomáha spomaliť rast nádorov je cielená liečba. Tá zastavuje dráhy pre rast nádorových buniek.

Adjuvantnou liečbou

Tento druh liečby sa vykonáva na pacientoch, ktorých tkanivo v okolí odstráneného nádora obsahuje rakovinové bunky. Liečba sa podáva chemoterapiou alebo chemorádioterapiou.

Prevencia rakoviny krčka maternice

očkovanie, prevencia

Lekári odporúčajú ako najlepšiu prevenciu vyhýbanie sa promiskuitnému spôsobu života, ale tiež chránený pohľavný styk pomocou prezervatívu. Dôvodom je už spomínaný papilomavírus, ktorý sa prenáša pohlavným stykom a stojí za vznikom rakoviny krčka maternice.

Druhou veľmi dôležitou formou prevencie sú každoročné prehliadky u gynekológa, ktorý vykonáva bezplatný skríning rakoviny krčka maternice. “Vykonáva sa raz ročne, 2 roky po sebe, ak sú oba výsledky negatívne, robí sa ďalej každý tretí rok, ukončuje sa v 64. roku, ak boli predošlé nálezy negatívne. Bežné fyzikálne vyšetrenie sa vykonáva v rámci prevencie každoročne, od 18. roku života bez ďalších obmedzení,” vysvetľujú lekári v článku o prevencii rakoviny krčka maternice.

V súčasnosti je veľmi populárne a odporúčané očkovanie proti rakovine krčka maternice, ktorého cena je dostupná aj pre bežných ľudí. Očkovať sa môžu dievčatá od 9. veku života, pred začiatkom sexuálneho života a vakcínu prepláca zdravotná poisťovňa.

mladá doktorka meria dávku liekov pred očkovaním

Cena vakcíny proti rakovine krčka maternice sa inak pohybuje okolo 60 eur, pričom dalších cca. 60 eur prepláca poisťovňa. Ak premýšľate nad očkovaním proti rakovine krčka maternice, namiesto internetového fóra sa porozprávajte so svojím lekárom, ktorý má odborné informácie.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice je najmä prevenciou a nie liekom. Očkovacie látky by mali zostať v tele dlhodobo a mali by ho chrániť pred papilomavírusom. Vakcína obsahuje len jeden proteín vírusu a preto nehrozí, že by ste sa z očkovania nakazili.

Ak sa bojíte vedľajších účinkoch, podľa lekárov nemusíte mať strach, pretože sa objavia len zriedkakedy a aj to sa jedná o začervenanie v mieste vpichu, alebo mierne zvýšená teplota.