Krásna zdravá pokožka je snom každej ženy a chemický peeling je považovaný za jednu z metód ako ju dosiahnuť. Ak neviete čo všetko takýto zákrok vyžaduje a či ste vhodnou adeptkou, ste na správnej adrese. Skúsite si urobiť mierny chemický peeling aj doma? A kedy sa tomuto zákroku radšej vyhnúť?
Čo je to chemický peeling?
Používanie podobných roztokov ako je chemický peeling sa realizovalo už v minulosti. “Použitie exfoliantov siaha až do starovekého Egypta, kedy bolo opálenie kože znakom nižšieho stredného postavenie a k zosvetlovaniu sa používali aj kyslé mlieko či staré vína,” vysvetľuje lekárka Lucia Mansfeldová v článku Chemický peeling.
Chemický peeling je kozmetická metóda, pomocou ktorej sa zbavujeme povrchovej vrstvy kože za účelom zlepšenia vzhľadu našej pokožky. “Jedná sa o aplikáciu chemickej látky na kožu, ktorá má za následok kontrolované poškodenie epidermis a následným hojením dôjde k regenerácii a zlepšeniu farby a textúry pokožky,” dodáva lekárka Lucia Mansfeldová.
Pri chemickom peelingu sa nejedná len o obyčajné odlupovanie starej koži na tvári. Dochádza tiež k rozpusteniu bunkových väzieb v koži a ďalším regeneračným procesom, ktoré pomáhajú pokožke.
“Po odlúpnutí týchto vrstiev sa z kožných adnex rozrastá nový epitel, zvyšuje sa počet a kvalita kolagénových a elastických vlákien a obsah medzibunkovej hmoty,” vysvetľuje lekárka Lucia Ružičková Jarešová v odbornom článku Peeling a zásady jeho správneho používania.
Na chemický peeling sa používajú rôzne kyseliny, alebo kombinácie kyselín, s ktorými by mal narábať najmä odborník. Najznámejšie je používanie ovocných kyselín, ktoré sa radia k organickým kyselinám. Väčšinou sú používané v koncentrácii 20 – 70%.
“Ovocné kyseliny sa používajú od dávneho veku a majú využitie aj v súčasnosti. K základným patrí kyselina glykolová, kyselina mliečna, kyselina jablčná, kyselina vínna, glukonolakton, kyselina laktobionová, kyselina mandlová, kyselina citrónová, kyselina salicylová, “ píše lekárka Renáta Pásková v článku o ovocných kyselinách.
Na chemický peeling sa používa tiež Jessnerov roztok, resorcinolová pasta, či roztok tretinoinu. Chemický peeling môže byť povrchový, stredne hlboký a hlboký. V súčasnosti sa využíva najmä povrchový peeling, keďže silnejšie peelingy sú sprevádzané množstvom rizík a nežiaducich účinkov. Silné chemické peeling tiež vytlačili moderné laserové technológie, ktoré sú šetrnejšie.
Na čo je dobrý chemický peeling?
Kedy je vhodné chemický peeling podstúpiť? Podľa lekárov by povrchové zlúpnutie kože mali vyskúšať ženy ako:
- doplnok liečby akné,
- rozjasnenie šedej, mdlej pleti,
- zjemnenie prvých vrások,
- zosvetlenie pigmentácie,
- hydratovanie drsnej a suchej kože,
- vyhladenie hrboľatej pleti,
- liečbu rosacei,
- liečba stareckých škvŕn,
- liečbu menších jaziev.
Chemický peeling sa odporúča vykonávať v jesenných alebo zimných mesiacoch, keďže ošetrená koža, by nemala byť vystavená slnečnému žiareniu.
Postup chemického peelingu
Jemný chemický peeling vám urobia v kozmetickom salóne bez akejkoľvek domácej prípravy a hojenie bude trvať približne 2 až 5 dní, počas ktorých bude koža začervenaná a môže sa mierne olupovať.
Silnejší povrchový peeling môže vykonať lekár a mali by ste sa naň pripraviť. “Vykonáva sa obvykle krémami s nižším obsahom kyseliny glykolovej alebo tretinoinom. Príprava by mala trvať cca týždeň. Modernejšie prípravky už ale prípravu nevyžadujú a ich použitie je jednoduchšie,” vysvetľuje lekárka Katarína Fajkošová v odbornom článku o chemickom peelingu.
Chemický peeling sa nanáša na očistenú a odmastenú pokožku. V okolí očí, nosa a úst sa nanáša vazelina a tampóny, pretože tam je koža veľmi citlivá. Po nanesení a pôsobení kyseliny nastáva jej odstránenie z pokožky.
“Pokožku po chemickom peelingu zneutralizujeme roztokom 2 – 10% natrium bikarbonátu. Neutralizáciu realizujeme rýchlo a radšej opakovane. Kožu môžeme následne opláchnuť vodou, jemne osušiť a naniesť krém,” píše lekárka Lucia Ružičková Jarešová v odbornom článku peeling a zásady jeho správneho používania.
Doba pôsobenia a koncentrácie peelingového roztoku záleží od použitej látky, ale tiež od typu problému. Rovnako odlišný je tiež čas, kedy chemický peeling opakovať. V niektorých prípadoch je možné opakovanie po mesiaci, iní odporúčajú po pol roku až roku od posledného zákroku.
“Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je nutná séria 4 až 6 kúr. Účinok je závislý na mnohých faktoroch ako je stav pleti, doba pôsobenia a koncentrácia účinnej látky, na spôsobe aplikácii a príprave pokožky,” píše lekárka Lucia Ružičková Jarešová v odbornom článku peeling a zásady jeho správneho používania.
Chemický peeling doma
Ak nie ste rozhodnutá pre väčšie zákroky v salonoch či lekárskych klinikách, skúste si urobiť šetrný chemický peeling doma. stačí ak si nájdete dobré produkty na chemický peeling v obchode a po nanesení na kožu ich stačí opláchnuť obyčajnou vodou, alebo v niektorých prípadoch sa môžu vstrebať do pokožky.
Najviac používaný, s dobrými recenziami je chemický peeling s 30% AHA a 2% BHA kyselinami. Peeling stačí použiť raz za týždeň a dlhodobým používaním krásne rozjasní pleť a zbaví vás jemných vrások. Peeling nanášate na očistenú, odmastenú a suchú tvár spolu s krkom. Nechajte pôsobiť 10 minút a následne opláchnite vodou.
K produktom s kyselinami a exfoliačnými účinkami patrí tiež roztok 10 % kyseliny mandľovej, 10% kyseliny mliečnej, 7 % kyseliny glykolovej alebo 5 % kyseliny alpha lipoovej.
Kyseliny s vyššou koncentráciou kúpite na internete avšak nemajú sa používať v domácom prostredí bez odborníka. Môžete si privodiť nepríjemné spálenie a zjazvenie pokožky.
Ak máte radi prírodné produkty, môžete si chemický peeling pripraviť aj z domácich surovín. K prírodným exfoliantom sa radí citrón, cukor, aspirín či sóda. Recepty nájdete v článku 6 domácich receptov na chemický peeling.
S chemickým peelingom na doma majú ženy výborné skúsenosti a väčšinou ho odporúčajú. Nikdy však nezabúdajte na opatrnosť, a ak po nanesení chemického peelingu pocítite extrémne pálenie či iritáciu, prípravok odstránte a poraďte sa s lekárom či odborníkom.
Chemický peeling cena
Ak sa rozhodnete podstúpiť chemický peeling u profesionála pripravte si od 30 do 60 eur za jeden zákrok. Nezabudnite tiež, že pre želaný efekt, by ste mali zákrok podstúpiť viackrát. Minimálne však 4 krát.
Domáci chemický peeling vás vyjde omnoho lacnejšie, keďže flaštička jedného roztoku, ktorý vám vystačí na viaceré opakovanie stojí do 10 eur.
Starostlivosť po chemickom peelingu
Po zákroku chemickým peelingom naneste na tvár bariérový krém, ktorý chráni a regeneruje pokožku. Ak používate make up, každý večer si ho šetrne odlíčte, najlepšie olejovým odličovačom.
Na pokožku minimálne týždeň nepoužívajte peeling či agresívne čistiace výrobky. Pred spaním aplikujte na pokožku regeneračný krém, ktorý pokožku hydratuje. Po zákroku pomôžu krémy s obsahom panthenolu, termálnymi vodami či inými upokojujúcimi zložkami.
Kedy nerobiť chemický peeling?
Chemický peeling nemôže podstúpiť každá žena. Kontraindikáciou chemického peelingu je:
- tehotenstvo,
- alergia na látku v roztoku chemického peelingu,
- infekcia v tele,
- problémy s imunitou,
- ekzémová pokožka,
- herpes simplex,
- mílie,
- liečba izotretinoinom.