Bavlna patrí medzi najobľúbenejšie prírodné materiály. Nevyrába sa z nej len kvalitné oblečenie, ale aj posteľná bielizeň a rôzne bytové dekorácie. Bavlna je jemná a príjemná na dotyk. Preto sa v nej cítime tak dobre. Napriek tomu, že tlak syntetických materiálov na bavlnu je stále silnejší, bavlna mu úspešne odoláva a v obľúbenosti materiálov sa stále drží na prvých priečkach. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete prečo.  

Krátka história bavlny

Prvé informácie o bavlne pochádzajú z Indie. Objavili sa približne 1500 rokov pred našim letopočtom. Bavlna rastie na vysokých kríkoch. Jej chumáče pripomínajú ovčiu vlnu. Bavlnené látky sa na európskom kontinente objavili už v 9. storočí. Do konca 16. storočia sa preslávila na celom svete a poznáme ju dodnes. V súčasnosti sa bavlna pestuje najmä v Číne, Pakistane, Indii, Egypte a Brazílii.

V spojení s prírodou

Bavlnené vlákna sú prítomné vo viac ako 50 % dnes vyrábaných textílií, ale syntetické vlákna jej na päty stúpajú stále viac. Bavlna je najznámejším zdrojom prírodného vlákna. Jednou z výhod bavlnených materiálov je skutočnosť, že prírodné materiály najmenej škodia nám a prírode. Aj to je dôvod, prečo sa v posledných rokoch k bavlne vraciame stále viac.

biobavlna

Biobavlna ako vyšší level bavlny

Vyrába sa podľa zásad fair trade a jej pestovanie a spracovanie nemá nepriaznivý vplyv na ekosystém. Bio bavlna dlhšie vydrží a časté pranie sa na nej tiež tak skoro nepodpíše.

Bavlna s prímesou umelých vláken

Oblečenie zo 100 % bavlny nedrží tvar a neprispôsobuje sa krivkám vášho tela. S pružnosťou jej pomáha umelé vlákno elastan. Na štítku každého oblečenia sa dozviete, v akom množstve sa v bavlne nachádza. Bavlnené ponožky sú pohodlné a dobre sa nosia, ale bez umelých vlákien by sa na nohe neforemne roztiahli a v topánkach by vás mohli nepríjemne tlačiť. V topánke skrčených ponožkách vám až tak veselo nebude.

(ne)Výhody bavlny

Bavlnené oblečenie je cenovo dostupné, ľahké, priedušné, jemné a vhodné pre ľudí s citlivou a na ekzémy náchylnú pokožkou. Nedráždi a nevyvoláva nepríjemné alergické reakcie. Nebráni pokožke voľne dýchať. Bábätkám oblečiete len to, čo je vyrobené z čistej bavlny. Chcete im dopriať to najlepšie. Doprajte to aj sebe.

bavlnené ponožky

Bavlna pomerne dobre odvádza vlhkosť od pokožky a rýchlo schne. Najmä v lete. Keď sa v bavlnenom tričku spotíte v zime, bude vás chladiť. Najlepšie urobíte, keď sa hneď prezlečiete. Keď sa spotíte v bavlnenom tričku a tričku zo syntetických materiálov, rozdiel určite zacítite. Bavlna nezapácha. O syntetických materiáloch sa to bohužiaľ povedať nedá.

Športovcom sa v oblečení, ktoré im robí spoločnosť pri ich športových aktivitách musí predovšetkým dobre hýbať. Výber oblečenia prispôsobíte športu, ktorý vykonávate. Dámy, dámske športové tričká sú univerzálne. Využijete ich pri viacerých športových, ale aj nešportových aktivitách. Dobre chcete vyzerať predsa stále.

Materiál a jeho kvalita nie je všetko

Kvalita materiálu,  je dôležitá, ale keď vám nebude dobre sedieť, ani ten najkvalitnejší materiál to nezachráni. Nesprávne zvolená veľkosť oblečenia deformuje postavu. Veci, ktoré prinesiete z obchodu vyperte ešte predtým, ako si ich oblečiete. Nové neznamená čisté. Pri výrobe a prevoze sa mohli stretnúť s mnohými chemickými a inými látkami, na ktoré môže byť vaša pokožka citlivá.

pranie bavlnených materiálov

Čím je bavlnené vlákno v chumáčikoch tenšie a dlhšie, tým je výsledná tkanina kvalitnejšia a jemnejšia. Kvalitu vlákna ovplyvňuje aj odroda bavlníka, klimatické podmienky a spracovanie bavlnenej priadze. Bavlna nie je stále rovnaká. Spracováva sa do rôznych typov tkanín a z nich sa vyrábajú rôzne časti oblečenia. Spodná bielizeň je mäkšia a jemnejšia, košeľa tvrdšia a pevnejšia. Kvalitné bavlnené oblečenie nájdete v e-shope www.budchlap.sk. Oblečte si to, v čom sa cítite najlepšie.