Voda patrí k životu s deťmi počas letných prázdnin. Ak máte mierne obavy z toho, či pobyt na kúpalisku s najmladšími členmi vašej rodiny prebehne bez väčších komplikácií, necíťte sa zle. Je to normálne a absolútne v poriadku. Viete však tieto stresy znížiť. Veľmi efektívnou prevenciou je starostlivá príprava. Nespočíva „iba“ v plánovaní aktivít, ale i v správnom zostavení obsahu vášho ruksaku.

Hračky sú základ

Vyraziť s dieťaťom bez hračky už len do obchodu je riskantné. Zabudnúť na túto položku pred celodenným výletom k vode je tragédia. Súhlasíme s tým, že obdivuhodná kreativita detí je najväčším nepriateľom nudy, no hračky nie sú len o zábave. Poskytujú pocit bezpečia, predstavujú dôverných kamarátov, no a koniec koncov ani dospelí nechodia na kúpalisko bez svojich „hračiek“ – knihy, bedmintonu alebo notebooku s nedoriešenými emailmi. Samozrejme, nemusíte si zbaliť celú chlpatú rodinku nadmerných plyšákov, oveľa praktickejším riešením budú dinosaury, lopta a pár farebných ceruziek s omaľovánkou.

dinosaurus

Ochrana pred slnkom nie je len krém

Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom by dnes už mal byť naozaj samozrejmosťou. To však nie je všetko. Pred škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia je potrebné chrániť aj oči kvalitnými slnečnými okuliarmi. Nemali by zostať odokryté ani hlavičky, klobúk, čiapka alebo šatka budú dobrým základom, ale veľmi užitočné pomôcky sú i slnečník alebo plážový stan.

Najlepšou liečbou je prevencia, ale ak by sa ochrana proti slnku javila ako nedostatočná a detská pokožka by sa spálila, mali by ste mať u seba špeciálny prípravok s panthenolom (kyselinou pantotenovou). Poškodenú kožu ihneď ošetrite, a svojmu dieťaťu doprajte veľa tekutiny a oddychu.

dvaja chlapci pod slnečníkom na pláži

Tekutiny nikdy nie je dosť

Čistá voda alebo lahodný čajík. Ak tieto nepatria na zoznam obľúbených nápojov vášho dieťaťa, venujte zvýšenú pozornosť pitnému režimu. Ponúkajte vodu pravidelne, a určite pomôže, ak ju naservírujete lákavo, napríklad v zábavnej fľaške alebo s kúskami ovocia. Síce to nemusí byť jednoduchý boj, ale skúste redukovať konzumáciu sladených limonád (či už s cukrom alebo náhradným sladidlom). 

Niečo pod zub vždy poruke

Na mestských kúpaliskách ani pri prírodných jazerách s najväčšou pravdepodobnosťou hladní nezostanete. „Vodu“ bez bufetov alebo reštaurácií by ste dnes už len ťažko našli. Napriek tomu, majte zbalené nejaké zdravé domáce pochutiny. Pri letných aktivitách ľahko vyhladne, a riešením na každé zaškvŕkanie v žalúdku asi nemôžu byť langoš, hranolky alebo grilovaný hermelín. Určite by to ale nemali byť zhnednuté kúsky banánu, roztopené čokoládové sušienky alebo roztlačené obložené chlebíky. Jedlo zabaľte do obedárikov tak, aby zachovalo aj svoju estetickú hodnotu.

ovocie a zelenina

Nezabudnite na lekárničku

Čerta na stenu maľovať netreba, ale nepripraviť sa na možné nehody by bolo nezodpovedné. Takže, základnú lekárničku si zoberte aj na kúpalisko. Nezabudnite predovšetkým na náplasti, teplomer, liek proti bolesti, dezinfekčný prostriedok a repelent. Ak má vaše dieťa nejaké alergie, zabezpečte elimináciu alergénov a vezmite so sebou prostriedok na možnú alergickú reakciu.

Zdroj fotiek: Pexels