V súčasnosti nájdeme na trhu nespočetné množstvo teplomerov, ktoré dokážu spoľahlivo merať teplotu nášho tela. Kým v minulosti sme si vystačili s klasickým ortuťovým teplomerom, dnes nám obchody ponúkajú digitálne kontaktné či bezkontaktné prístroje. Čo si pozrieť pred kúpou teplomeru, a ako s ním správne narábať?

Väčšina ľudí ma bežnú telesnú teplotu od 36 do 37 stupňov celzia. Keď sme chorí a v nepohode naša teplota sa môže meniť a siahame po teplomere, ktorí nám ukáže, či naše telo bojuje s infekciou. Všetko o tom ako znížiť teplotu nájdete tu.

Dobrý a kvalitný teplomer je tiež veľmi potrebný v domácnosti, kde sa nachádzajú deti, ktoré by s teplotou nemali ísť do kolektívu. Rovnako to však platí aj pre dospelých, ktorí by mali ostať so zvýšenou teplotou doma. 

Čo si všímať pred kúpou teplomeru?

teplomer a iné lekárske vybavenie

Ako sme už spomenuli na trhu je neuveriteľné množstvo teplomerov rôznych druhov. Namiesto bezhlavého hľadania a porovnávania viacerých teplomer si premyslite, čo všetko by ste chceli, aby váš teplomer obsahoval, a aké má mať funkcie.

  • rozsah merania teplôt na teplomery,
  • rýchlosť merania teploty,
  • koľko meraní zvládne teplomer vykonať,
  • k akým odchýlkam dochádza pri meraní, respektíve aká je presnosť teplomeru,
  • možnosť prepínať medzi °C a °F,
  • hlásenie o stave batérie,
  • hlasitosť signálu pri meraní teploty. Respektíve možnosť tichého módu.
  • upozornenie na zvýšenú teplotu
  • história meraní,
  • spárovanie s mobilnou aplikáciou,
  • pamäť meraní pre viacerých užívateľov, 
  • možnosť automatického vypnutia, 

Druhy teplomerov

bezdotykový teplomer

Na výber máte niekoľko druhov teplomerov na meranie tela. Ak máte radi klasiku, môžete skúsiť klasický liehový teplomer, ale na výber máte tiež digitálne kontaktné či bezkontaktné teplomery. 

Každý kvalitný teplomer by mal bezpochyby presne a za krátky čas zmerať našu telesnú teplotu, ktorá sa mení najmä keď sme chorí. 

Klasické teplomery

Detailný záber lekárskych teplomerov

Medzi klasické teplomery dlhodobo patri ortuťový teplomer. U ľudí bol obľúbený, lebo cena ortuťového teplomeru nebola vysoká a meranie netrvalo dlho. Použitie ortuťového teplomeru ale Európska únia v roku 2009 zakázala, a nie je možné kúpiť ho.

Dôvodom bola samotná ortuť, ktorá je toxická a pri rozbití ortuťového teplomeru a jeho nešťastnej konzumácii deťmi hrozili problémy s nervovým systémom a obličkami. 

Aj keď je predaj ortuťového teplomeru zakázaný, môžete ho ešte nájsť v bazároch na internete. Cena ortuťového teplomeru sa tam pohybuje od 4 do 10 eur za jeden kus. 

Ortuťový teplomer v súčasnosti nahradili teplomery s kvapalinou. K najpredávanejším patrí liehový teplomer lekársky a teplomer plnený gáliom. Teplota sa meria v podpazuší, v ústach či konečníku. Tieto teplomervy sú väčšinou vodeodolné a môžete nimi merať tiež teplotu vody.

Tento druh teplomerov si môže pamätať poslednú nameranú teplotu a preto je dobré ho pred ďalším použitím skontrolovať a prípadne ním zatriasť, aby sa teplota vynulovala.  

Mnohí nazývajú tieto teplomery tiež rýchlobežky, keďže dokážu merať teplotu teplotu do 20 sekúnd. Nevýhodou tohto teplomeru je možné rozbitie, a taktiež ťažšia manipulácia pre starších ľudí, ktorý nemusia dobre vidieť nameranú teplotu na stupnici. 

Digitálne teplomery

Rozrušená chorá mladá žena s vysokou horúčkou, držiaca teplomer, keď sedí ráno doma v spálni, žena sa necíti dobre, trpí príznakmi chrípky

Digitálny teplomer môže byť dotykový, čo znamená, že vám zmeria teplotu tela v podpazuší, v ústach, alebo v konečníku, alebo bezdotykový na základe infračerveného žiarenia. Digitálny teplomer môže mať taktiež označenie rýchlobežka, keďže meranie teploty netrvá veľmi dlhý čas. 

Digitálne teplomery bývajú väčšinou presné a odchýlka je maximálne 0,2 stupňa. Aj tu však platí, že by sme mali investovať do kvalitnejšieho teplomeru, ktorý vydrží dlhší čas a má čo najpresnejšie meranie. 

Digitálne teplomery sú vhodné pre deti, aj pre dospelých. Presvedčiť vás môže príjemná cena, zvuková signalizácia a tiež možnosť uloženia dát. Pre niektorých ľudí sú digitálne teplomery pomalé, keďže uprednostňujú teplomer, ktorý zmeria teplotu rýchlejšie ako za 30 sekúnd. 

Náš tip: Veľký výber teplomerov zoženiete na Benulekáreň.sk

Dotykové teplomery

Dotykové teplomery majú ohybnú špičku a po použití je potrebné ho dezinfikovať, aby ho mohli používať všetci členovia rodiny. 

Dotykové teplomery sa môžu vkladať aj do pošvy, kde si ženy merajú bazálnu teplotu tela, ktorú potrebujú vedieť pre určenie plodných a neplodných dní. Teplomery majú väčšinou zvukovú signalizáciu, ktorá určuje, že je teplota zmeraná.

Používanie dotykového digitálneho teplomeru je veľmi jednoduché avšak odborníci upozorňujú, že aj keď sme zvyknutí merať teplotu v podpazuší, lepšie je používať teplomer v konečníku, kde teplotu zistíme rýchlejšie a zároveň presnejšie. 

Teplota dotykového teplomeru sa meria vždy na holej koži a nie cez oblečenie. Teplomer vložte na miesto kde chcete zmerať teplotu až potom, ako sa nahreje a ukáže väčšinou 35 stupňov. Vtedy teplomer zapípa a signalizuje tak, že je pripravený na meranie.

Digitálny bezdotykový teplomer

Detailný záber človeka, ktorý meria teplotu digitálnym teplomerom

Veľký boom v súčasnosti zažíva bezkontaktný teplomer. Recenzie na bezdotykový teplomer sa u ľudí líšia a je len na vás, aký teplomer s akými funkciami si vyberiete.

Ak sa neviete rozhodnúť z množstva ponúk, môžete si prečítať test bezdotykových teplomerov, alebo si rovno zaobstarať lekársky bezdotykový teplomer, ktorý býva veľmi dobrej kvality.

Digitálny bezdotykový teplomer môže mať označenie tiež infračervený teplomer, keďže meria teplotu na základe infračerveného žiarenia.  Tento typ teplomeru meria teplotu skenovaním tepla, ktoré sa uvoľňuje z ľudského tela.

Infračervený bezdotykový teplomer dokáže odmerať tiež teplotu predmetov, ale aj teplotu vody či iných kvapalín. Teplotu môže zmerať vo vzdialenosti niekoľkých centimetrov, presné údaje si však prečítajte v príbalovom letáku konkrétneho teplomeru. Väčšinou sa však jedná o vzdialenosť od 5 do 10 cm.

bezdotykovy teplomer

Infračervený teplomer je veľmi hygienický a nie je nutné ho po použití dezinfikovať, keďže neprichádza do kontaktu s kožou. Bezdotykový teplomer nájdete na inzerátoch s označením “predám” alebo v lekárňach či iných v obchodoch s elektrotechnikou. 

Ak sa pýtate kam priložiť bezdotykový teplomer, nemusíte mať žiadne obavy. Výrobcovia väčšinou uvádzajú že teplomer môžete priložiť k čelu, uchu, či spánku. Meranie teploty v uchu býva presné ale náročné. Najčastejšie sa odporúča merať teplotu na čele.

Po namiereni teplomeru na čelo by sa mal výsledok merania objaviť v digitálnej podobe do niekoľkých sekúnd a preto je teplomer považovaný za najrýchlejší. 

Väčšina bezkontaktných teplomerov odmeria teplotu až do 45 stupňov celzia, ale vysoko kvalitné prístroje ponúkajú možnosť merať teplotu až do 100 stupňov. Výhodné je to vtedy, ak chcete teplomer používať aj na iné merania, ako len na meranie teplotu tela.

Kvalitný teplomer býva väčšinou podsvietený, s veľkými číslami a s funkciou pamäti predchádzajúceho merania. Zvuková signalizácia je samozrejmosťou a “poslúži” vám tiež indikátor stavu batérie či párovanie s mobilnou aplikáciou. 

Do bezdotykového teplomeru idú väčšinou dve tužkové batérie, ktoré sa však v prístroji rýchlo nevybijú. Výhodou bezkontaktného teplomeru je tiež jeho nerozbitnosť, ktorá hrozí pri klasických sklenených teplomerov. 

Kvalitné bezdotykové teplomery bývajú vybavene alarmom horúčky. Raz za čas je dobré sondu vyčistiť tampónom namožených v alkohole, aby bolo meranie presné.

Aký je najlepší teplomer pre bábätká?

meranie teploty deťom

Merať teplotu bábätkám býva často komplikované, keďže sú neustále v pohybe, alebo prechádzajú obdobím vzdoru, a odmerať teplotu je u nich takmer nemožné. 

Odporúčané sú pre bábätká preto bezdotykové teplomery, ktorý odmerajú teplotu veľmi rýchlo a dokážu merať aj teplotu pripravovanej stravy či zohriateho dojčenského mlieka. Teplomer vám môže slúžiť aj na meranie teploty kúpeľa pre bábätko, ktoré je na príliš teplú vodu citlivé. 

Bezdotykovým teplomerom môžete zmerať teplotu aj keď deti spia a môžete vypnúť signalizáciu ukončenia merania, aby sa dieťatko neprebudilo. 

Teplomer v cumlíku

Predajcovia teplomerov  ponúkajú rodičom tiež možnosť odmerať teplotu pomocou cumlíka. Jedná sa teplomer, ktorý je vložený v gumenej časti cumlíka a na umelej časti je digitálny displej. Lepšie prístroje určujú teplotu presnú na 0,1 stupňa. 

Teplomer v cumlíku môžete použiť aj v prípade keď dieťa spí. Meranie je hygienické a po použití stačí cumlíko opláchnuť a uzavrieť priložených obalom. Teplomer býva vodotesný a keď sa nepoužíva, väčšinou sa sám vypne. 

Doba merania býva dlhšia ako pri bezdotykovom teplomery a môže sa natiahnuť až na 90 sekúnd. Väčšinou to však nie je prekážka, keďže deti nemajú s cumlíkom žiadny problém.