Diastáza brušných svalov je diagnóza, ktorá prioritne postihuje tehotné a ženy po pôrode. Prísť do styku s diastázou však môže každý z nás, a dôležité je v tomto prípade vedieť, ako postupovať. Ako zistíme, že máme diastázu a aké cviky zaručene pomôžu?   

Čo je to diastáza priamych brušných svalov?

masáž brucha, anticelulitídna masáž, diastáza

O diastáze hovoríme vtedy, ak keď sa priame brušné svaly rozdelia, a medzi pravou a ľavou stranou svalu ostáva len tuk a koža. Priamy brušný sval “rectus  abdominis” už netvorí celok a je veľkým vnútorným tlakom natrhnutý.

Priamy brušný sval môžete vidieť aj v prípade, ak má niekto vyrysované kocky na bruchu. Tie sú spojené väzivom nazývaným linea alba. Práve linea alba drží obe strany pokope.

V prípade, že je väzivo poškodené a neplní už svoju úlohu, svaly sa rozchádzajú. Medzera má rôzne veľkosti, no môže sa tiahnuť od pupku až po hrudnú kosť.

Príznaky diastázy

Mladá žena s notebookom robí strečing chrbta

Ako zistíte, že máte diastázu? Okrem samovyšetrenia, ktoré zvládne takmer každý, je diagnóza sprevádzaná aj radom príznakov. 

Nad pupkom sa objavuje strieška a okolie je citlivé na dotyk. Jemná bolesť sa môže objavovať aj pri dvíhaní ťažkých vecí.  Pri brušnej diastáze môžeme pociťovať bolesť chrbtice, ale tiež svalov panvového dna. S tým ide ruka v ruke aj neovládateľný únik moču.

Jedným z príznakov, že máme diastázu, je tiež bolesť dolných končatín, stehien, bolesť pri vstávaní či chodení. Nejeden pacient udáva, že pri diastáze pociťuje bolesť krížov. 

Diastáza sa môže prejavovať tiež výrazným prehnutím v páse. To je spôsobené nadmerným používaním šikmých svalov, a priame brušné svaly sa vtedy až tak nepoužívajú.  

Diastáza a samovyšetrenie

Ľudia, ženskosť a wellness. Tmavovlasá žena v spodnej bielizni

Mnohí z nás si nevedia predstaviť ako vyzerá diastáza. Zistiť to však môžeme aj doma, keď sa podrobíme jednoduchému testu. Ľahnite si na zem chrbtom nadol a pokrčte kolená.

Samovyšetrenie prebieha tak, že si nad pupok položíte dva prsty a následne zdvihnete hlavu, bradu prisuniete k hrudníku a prsty nad pupkov vtlačíte smerom do brucha. 

Ak sa prsty ponoria dovnútra jedná sa s veľkou pravdepodobnosť o diastázu. Ak chceme vedieť aká je diastáza veľká, test zopakujeme tiež nad pupkom a tiež o niečo nižšie.

Častokrát sa pri určovaní veľkosti používa pojeme diastáza na jeden prst alebo viac prstov. Väčšinou však diastáza býva veľká okolo 2 až 4 centimetrov.

Ak si nie ste samovyšetrením istý, môžete navštíviť lekára alebo fyzioterapeuta, ktorý vás vyšetrí a následne vám pomôže s otázkami, ako postupovať ďalej.

Kedy vzniká diastáza

tehotenstvo

Najviac spomínaná je tehotenská diastáza a diastáza po pôrode. V tomto prípade za ňu môže zväčšovanie sa brušnej dutiny a tiež hormonálne zmeny ktorými žena prechádza. Väčší problém s ňou majú staršie rodičky, ktoré už nemajú takú silnú brušnú dutinu. Podľa prieskumov trpí diastázou až okolo 80% mamičiek.

Okrem oslabenej brušnej dutiny môže za popôrodnú diastázu tiež veľký váhový prírastok, veľký plod, viac-početné tehotenstvo, priveľa plodovej vody, ale známa je tiež diastáza po sekcii.

Po pôrode je tiež dôležité, aby to ženy nepreháňali s cvičením. Brucho po pôrode je veľmi oslabené a nemali by sme ho zaťažovať ťažkými cvikmi, či dvíhaním veľkých predmetov. 

Diastáza však nemusí vznikať len u tehotných. Za ochorenie môže tiež genetika, zlé držanie tela alebo nesprávne cvičenie. Práve nadmerné cvičenie spôsobuje často diastázu u mužov. Súhru šikmých, vonkajších, priečnych a priamych svalov môže narušiť tiež operácia či zlý pohybový návyk. 

Diastáza a liečba

Lifestyle. Mladá žena cvičí jógu.

Úprava diastázy brušných svalov nemusí byť beh na dlhú trať. V prípade, že patríte k skupine ľudí, ktorí sú pohybovo schopní, môžete upraviť diastázu rehabilitáciami a správnym cvičením. 

Stabilizáciu brušných svalov a stiahnutie diastázy však len veľmi ťažko dosiahnete, ak nebudete pravidelne cvičiť, alebo ak je diastáza veľmi veľká. 

Ešte lepšie ale urobíte, ak budete pravidelne cvičiť s mierou, a počas tehotenstva taktiež na cvičenie nezanevriete. Ako sa hovorí: prevencia je najlepší liek. 

Fyzioterapia a diastáza

skupina troch dievčat cvičiacich jogu na podložkách

Ak si netrúfate na domáce cvičenie, zverte sa do rúk fyzioterapeuta. Počas tejto profesionálnej rehabilitácie sa vykonáva presná súhra svalov a diastázu ľahšie odstránite.

Vedenie cvičenia a jeho kontrola určite nie je na škodu. Svoje o tom vie aj odborníčka Monika Šrenkelová, ktorá organizuje kurzy zamerané práve na túto diagnózu. 

K známej fyzioterapeutickej metóde patrí tiež kineziotaping, ktorý sa začal praktizovať v 70. rokoch. Pri tejto liečbe sa lepia farebné elastické pásky na rôzne časti tela. Vďaka elastickému pásu svaly aktívne pracujú a zároveň sa chránia. 

Diastáza a cviky

žena cvičí workout

Aké sú správne cviky na posilnenie brušného svalstva? Musíme navštíviť na liečenie diastázy kurz? Mnoho odborníkov sa zhoduje, že osvojením si správnych cvikov môžeme diastázu zvládnuť aj doma, a to dokonca po 20 rokoch, odkedy problém pretrváva. 

Na cvičenie vám bude stačiť 20 minút denne, pričom okrem chrbta a brucha dôkladne precvičíte tiež panvové dno. Pre ešte lepší efekt zvolte viacnásobné cvičenie denne, s kratšími intervalmi.

Okrem základných cvikov najdete dobré cviky na stránke nemocnici v Snine, alebo na stránke fitshaker , ktorá sa venuje cvičeniu. Ak vám nestačia fotky, skúste pozrieť video, ktoré ukazuje cviky vypracované v spolupráci s odborníkmi.

Najlepšie cviky pri diastáze brušných svalov sú:

Cvik č.1

Ľahnite si uvoľnene na chrbát, prsty položte na bočné strany brucha a následne sa do nich zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Cvik kľudne opakujte najskôr 10 a potom 20 krát.

Cvik č. 2

Posaďte sa na stoličku rovno a celý chrbát majte pritlačený k operadlu. Jednu dlaň položte nad pupok a druhú pod. Nadýchnite sa a pri výdychu brucho sťahujte. Cvik opakujte viackrát za deň.

Cvik č. 3

Ľahnite si na brucho a ruky položte pod čelo. Nohy si zafixujte na podložke. Následne sa snažte zdvihnúť brucho do hora a vydržte aspoň pár sekúnd. Cvik opakujte 10 krát.

Cvik č. 4

Kľaknite si na kolená a  dlane spojte pred hrudníkom. Následne sa skúste s panvou znížiť až k lýtkam, akoby ste si na ne išli sadnúť. Do pôvodnej polohy kľaku sa dvíhajte pomocou panvy a nie pomocou stehien. Cvik opakujte 10 krát.

Cvik č. 5

Ľahnite si na chrbát, ruky dajte pod hlavu a nohy pokrčte v kolenách. Následne zdvihnite hlavu s rukami a pritiahnite ľavé koleno k pravej ruke. Cvik zopakujte s pravým kolenom a ľavou rukou, a postupne ich striedajte. Cvik opakujte 20 krát.

Tip: Všetky doplnky k cvičeniu, ako podložky, posilňovacie gumy či funkčné oblečenie zoženiete na jednom mieste na Decathlon.sk

Abdominoplastika a diastáza

Chirurgovia vykonávajúci operáciu na operačnej sále v nemocnici

Brušná operácia nazývaná aj abdominoplastika sa častokrát realizuje pri diastáze. Väčšinou však býva poslednou možnosťou, keďže sa jedná o ťažšiu operáciu, po ktorej vám zostane väčšia jazva. Na rekonvalescenciu budete potrebovať aj mesiac.

Pri zákroku sa odstraňuje aj časť prebytočnej kože a pupok sa umiestňuje na nové miesto. Operácia sa vykonáva pod anestéziou a po operácii budete musieť nosiť podporný pás.

Diastáza u detí

Tehotná žena cvičí jogu s jej dcérou

Problém diastázy sa môže objaviť u bábätka, ale tiež u kojenca. Diastáza brušných svalov u detí je rovnako spôsobená porušením väzivových tkanív. To môže byť poškodené geneticky alebo z dôvodu nevyvinutia pri predčasnom pôrode.

K prvým prejavom diastázy patrí dýchanie. Pri nádychu sa vyklenuje bruško v oblasti nad pupkom a zároveň sa vťahuje dolný koniec hrudnej kosti dovnútra.

K ďalším príznakom patrí tiež obmedzený pohyb, keďže dieťatko nevie zaujať symetrickú polohu na bruchu ani na chrbte.

K základným terapiám patrí Vojtova metóda, ktorá je v tomto probléme veľmi úspešná. Od jedného roku môžu deti využívať aj tejpovanie, ktoré sme spomínali už pri dospelých.

U kojencov sú známe takzvané kojenecké pruhy, ktoré by sa mali samostatne upraviť do cca 4. roku života dieťaťa.