Postel v detskej izbe dotvára jedinečný detský svet. Dieťa by sa v nej malo cítiť príjemne a bezpečne. Na čo treba dávať pozor pri výbere postele? A  uprednostníte praktickosť pred originálnym vzhľadom? Keďže v súčasnosti trh ponúka veľký výber rôznych druhov postelí, nechajte si poradiť. 

Detská posteľ a bezpečnosť

šťastné dieťa

Pri výbere detskej postele by ste v prvom rade mali dbať na bezpečnosť dieťaťa. Ak máte menšie dieťa, určite si zaobstarajte zábranu na detskú posteľ. Jednoducho ju namontujete na okraj postele, a keď dieťa odrastie, môžete ju odstrániť.

K posteli nezabudnite dôkladne vybrať tiež rošt, z ktorého dieťa nemôže spadnúť. Na výber máte látkový alebo drevený. Zdravotne nezávadný a hygienický by mal byť tiež náter na posteli, s ktorým budú deti prichádzať dennodenne do kontaktu.

Ak na detskú posteľ namontujete zo spodu svetlo na senzor, nemusíte sa báť, že pri návštevy toalety deti spadnú.

Z bezpečnostného hľadiska zvoľte určite radšej pevnejšiu a masívnejšiu posteľ, keďže si z nej zrejme deti urobia hraciu plochu. Pozor tiež dajte na ostré hrany a pri výbere uprednostnite radšej zaoblený povrch.

Umiestnenie detskej postele v izbe

Biely interiér detskej spálne

Kde má mať posteľ do detskej izby svoje miesto? Umiestnenie postele riešia mnohí rodičia a mnohokrát sa nevedia rozhodnúť kam ju dať. Ak máte na výber niekoľko možností, ponúknite ich svojej ratolesti, nech sa zapojí do rozhodovania. Predsa len sa jedná o jeho detskú izbu. 

Posteľ do detskej izby by mala byť podľa feng shui oproti dverám, pričom za hlavou by mala byť stena. Výhľad na dvere evokuje v dieťati pocit bezpečia. Prázdny by mal zostať priestor nad hlavou. V žiadnom prípade by tam nemali byť poličky, či iné ťažké predmety. Nie je to vhodné len kvôli bezpečnosti, ale aj preto, aby sa deťom nesnívali zlé sny.

Tip: Kvalitný nábytok do detskej izby za super ceny nájdete v eshope Möbelix.sk

Veľkosť detskej postele

plagáty na pozadí prázdnej krémovej farby steny, stoličky so zajačími ušami

Aká má byť veľkosť postele pre deti je tiež dôležitá otázka, ktorou by ste sa mali zaoberať. Pre vašu ratolesť máte zväčša na výber detskú posteľ 160×70 alebo detská posteľ 140×70.

Ak chcete viac mesta môžete vybrať detskú posteľ 180 cm, ktorá sa podobá už posteli pre dospelých. Zaujímavou alternatívou, ktorá je medzi rodičmi často vyhľadávaná je postesteľ s prísteľkou 200×90.   

Ak neviete ktorú alternatívu zvoliť, odmerajte dieťa. Dĺžka postele by mala byť o 30 cm dlhšia ako je dieťa, a šírka zas o 90 cm väčšia. Tiež podľa povahy dieťaťa rozhodnite, či sa bude cítiť v menšej posteli útulnejšie a vo veľkej bude zbytočne stratené, alebo má radšej veľkú plochu na spanie.

Ak sa rozhodnete pre veľkú posteľ, zvoľte nenápadný tvar aj farbu, aby sa dieťaťu páčila aj v dospievaní. Ak vám ani jedna alternatíva nevyhovuje a posteľ nechcete dieťaťu počas dospievania meniť, skúste rastúce postele. Sú skvelým kompromisom, dajú sa podľa potreby zväčšiť. Sú vhodné pre deti od 3 do 18 rokov.

Materiál detskej postele

Dievča s ručne vyrobeným lietadlom za chrbtom stojace na posteli

Pri výbere detskej postele zohľadnite tiež materiál, z ktorého je postel vyrobená. Drevená detská posteľ z masívu vám poslúži vysokou kvalitou a pevnosťou, avšak môže sa ľahko poškriabať.

Detské postele z laminátu alebo drevotriesky patria k najviac používaným materiálom. Ľahko sa udržiavajú, ale majú nižšiu životnosť.

Na výber máte aj kovové detské postele, ktoré patria k najdrahším. Pre menšie deti, sú však nevhodné, keďže by sa na nich mohli zraniť.

Čalúnené postele sú síce cenovo dostupnejšie, ale zle sa udržiavajú. Rovnako slabá býva aj ich životnosť.

Matrac detskej postele

Po celej dĺžke portrét spiaceho dievčaťa v sivom pyžame ležiaceho v posteli

Na druhú koľaj neodsúvajte tiež matrac postele, ktorý je rovnako dôležitý. Detská chrbtica sa neustále vyvíja a mali by ste jej dopriať oporu a pohodlie. Matrac by mal byť zároveň vzdušný, aby odvádzal vlhkosť, ktorá vzniká nočným potením.

Veľkou výhodou je, že dnes kúpite aj antibakteriálny alebo antiroztočový matrac. Na výber máte tiež rastlinné výťažky, ktoré matrac obsahuje. Okrem aloe vera, kúpite tiež levanduľovú verziu.

Pozor si dajte, aby bol poťah z postele snímateľný, a mohli ste ho prať na 60 °C. Zastarané molitanové matrace nahradili príjemné penové materiály. Čo sa týka tvrdosti, siahnite skôr po tvrdšiu variantu, ktorá je pre deti lepšia.

Doplnky v detskej posteli

Drevená detská posteľ s vankúšmi a hračkami. Minimalistický vianočný dekor. Škandinávsky interiér

Ak chcete dieťaťu spríjemniť detskú izbu a priestor na spanie, nezabudnite posteľ “dotvoriť” rôznymi dostupnými doplnkami. Každé dieťa určite potešia detské obliečky do postele, ktoré kúpite v rôznych rozprávkových motívoch. 

Čo sa týka plachiet, veľmi praktické sú napínavé verzie, ktoré sa nebudú počas spánku krčiť. Prikrývku a vankúša voľte určite vzdušnejšie, aby dieťa zbytočne nazaťažovali. Pri veľmi malých deťoch môžete siahnuť na spací vak, z ktorého sa deti v noci “neodkopú”.

Zútulniť izbu sa vám podarí aj dekou na posteľ pre deti. Pozor však na bezpečnosť, aby si ich deti nestiahli na tváričku. Do postele či postieľky sa vám určite zíde mantinel, ktorý zabráni dieťaťu aby sa otlačili o stenu, či tyčky postielky.

Detská posteľ s baldachýnom, detská dievčenská posteľ , baldachýn nad detskú posteľ , detský stan nad postel

Druhy detských postelí

Keď už máte jasno z čoho má byť vyrobená detská posteľ a aký v nej má byť matrac, začnite sa obzerať po konkrétnom type detskej postele. 

Detská postieľka

detská izba, maketa škôlky, biela stena

Najmenším bábätkám a deťom sa odporúčajú detské postieľky, ktoré sú najbezpečnejšie. Rošt postieľky by mal byť výškovo nastaviteľný, aby ste ho mohli podľa výšky dieťaťa nastavovať.

Detská postieľka má rozmery zvyčajne 120 x 60, avšak na trhu sa nachádzajú už rôzne rozmery, či už väčšia alebo menšia. Rátajte však s tým, že prvé mesiac je dieťa zabalené vo vankúšiku a priestor postieľky by mal byť o to väčší. 

Veľmi praktická býva detská postieľky k posteli, na ktorej sa dá znížiť bočná stena a prisunutím k posteli budete mať bábätko pri sebe.

Detské poschodové postele

Interiér detskej izby s poschodovou posteľou, dekoráciami predmetov na modrej stene a hračkami

Poschodová posteľ pre deti je výborným riešením, keď máte dve deti a málo priestoru. Vrchná posteľ musí spĺňať všetky normy bezpečnosti. Pozor tiež na strop, ktorý by nemal byť príliš nízky. Dieťa by si malo na vrchnej posteli vedieť sadnúť.

Detské poschodové postele môžu mať rebrík alebo schodíky, ktoré sú pre deti jednoduchšie. Ak máte len jedno dieťa siahnite po multifunkčnej poschodovej posteli. Takáto poschodová posteľ má väčšinou naspodu stolík, alebo mini herničku.

Ideálne riešenie pre menší priestor bude, ak si zaobstaráte poschodovú posteľ s väčšími rozmermi a na vrchnej časti sa vyspia obe deti. Spodná časť môže slúžiť ako priestor na učenie či hranie. 

Detská posteľ so zábranou

Ako sme už spomenuli vyššie, veľmi dôležitá je detská zábrana do postele. Jedná sa najmä o deti od 3 do 6 rokov. Ak chcete mať zábranu v posteli na pevno, môžete si kúpiť rovno detskú posteľ s ohrádkou.

Detská zábrana na posteľ býva v tomto prípade väčšinou primontovaná natrvalo, ale kúpite aj verziu, kde sa dá ohrádka odobrať. Pri detskej posteli so zábranou určite skontrolujte tiež dĺžku zábrany, ktorá by nemala byť veľmi krátka, ale zároveň ani pridlhá, aby sa dieťa vedelo na posteľ dostať.

Detská posteľ s prístelkou

Malý priestor určite ocení detskú vysúvaciu posteľ. Pod klasickou detskou posteľou, kde dieťa spí sa totiž nachádza ďalšie výsuvné lôžko, ktoré môže slúžiť druhému súrodencovi, alebo prípadnej návšteve. 

Detská posteľ s výsuvným lôžkom môže zároveň slúžiť ako zábrana proti spadnutiu. Lôžko takejto detskej postele môže slúžiť aj v prípade, že dieťatko zaspáva s vami. 

Detská rozkladacia posteľ

Rodina. Mama s dcérou v posteli pozerajú rozprávku na tablete.

Výborným riešením pre menšie byty je tiež rozťahovacia posteľ do detskej izby. Cez deň môže slúžiť ako pohovka, a na večer vykúzlite dve plnohodnotné lôžka. 

Ak sa vám do priestoru hodí posteľ priamo do rohu, na trhu nájdete tiež rohové rozkladacie postele. Nevýhodou je, že si väčšinou na lôžko nemôžete vybrať vlastný matrac.

Multifunkčné detské postele

Veľkú “boom” v súčasnosti zažívajú multifunkčné detské postele. Takáto posteľ pre deti má zväčša vyvýšené lôžko pod ktorým sa nachádzajú šuflíky na hračky či skrinky na oblečenie.

Niektoré majú k posteli primontované stolíky, či domček pre bábiky alebo autá. K vyvýšenej posteli sú často primontované schody, ktoré slúžia ako skrinky.

Detská posteľ montessori

Detská montessori postel v izbe s vesmírnou tapetou

Čoraz častejšie sa začína hovoriť o montessori detských posteliach. Ak chcete dať deťom takúto posteľ, mali by ste sa poobzerať po takzvaných podlahových posteliach. Posteľ pre deti by mala byť v tomto prípade, čo najbližšie deťom a mala by sa stať ich plnou súčasťou detského sveta.

Najviac rozšírenou je detská domčeková posteľ. Deťom pomáha rozvíjať fantáziu a cítia sa v nej príjemne. Detská posteľ domček má výhodu striešky, ktorá zútulňuje priestor okolo postele.

Detská posteľ so šmýkačkou

Ak sú vaše deti plné energie a majú radi originálne veci, zvoľte detskú posteľ so šmýkačkou. Takéto typy postelí najdete aj v obchodoch, alebo si ich môžete dať vyrobiť na zákazku.

Takéto postele bývajú mierne vyvýšené. Šmýkačku môžete zvoliť namiesto schodov alebo ju pripevniť na čelo postele.

Tematická detská posteľ

Obrázok interiéru dcérinej detskej izby s ružovo-bielymi vankúšmi a bielou prikrývkou na ružovej posteli so sladkými tapetami a závesmi a roletami.

Fantázia detského sveta nepozná hranice a tak isto je to aj pri posteliach pre deti. V obchodoch dnes nájdete detskú posteľ auto, traktor či hasičské auto.

Rozprávkové postavičky nájdete v detských posteliach disney a svoju predstavivosť zas deti využijú v detskej posteli v tvare hradu. K najviac hľadaným patrí detská posteľ máša a medveď a detská posteľ minnie.   

Lacné detské postele

V prípade, že si nemôžete dovoliť kúpiť novú detskú posteľ, môžete sa popozerať po detskej posteli z bazáru. Nevyhnutnosťou však bude nový matrac, aby ste dodržali správnu hygienu.

Kúpa detskej posteli z bazáru nemusí byť len voľbou pre tých ktorí, nemajú veľa peňazí. Ak sa rozhodneme, že kúpime po posteli, z ktorej už niekto vyrástol, ušetríme tak planétu pred ďalším odpadom.