Máte deti, ktoré len tak neobsedia na jednom mieste a láka ich adrenalín? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na výlety, kde si prídu na svoje. Uvidíte, že na Slovensku toho máme dosť a aj deti sa isto zabavia. Poďme teda na ne.

Turistika

Čo takto vziať ich do jaskyne? Našli sme niekoľko jaskýň, v ktorých by sa im mohlo páčiť. Navyše, nielen jaskyne ich budú v našich krásnych lesoch lákať. 

Tip: ďalšie skvelé možnosti turistiky v slovenských horách nájdete na ZľavaDňa.sk

Belianska jaskyňa

Vo východnej časti Belianskych Tatier sa nachádza jediná sprístupnená jaskyňa Vysokých Tatier. Patrí medzi najviac navštevované jaskyne na Slovensku. Deti zaujme svojimi nezvyčajnými skalnými tvarmi a na svoje si prídu tie, ktoré majú radi malých okrídlených cicavcov. Prebýva v nej totiž až 7 druhov netopierov.

Zlá diera

O jaskyni zvanej Zla Džura ste už počuli? Nachádza sa pri obci Lipovce a je jedinou známou sprístupnenou jaskyňou v Prešovskom okrese. Deti zaujme jej tajuplné podzemie, ktoré budú spoznávať s prilbou na hlave, pričom si budú svietiť tradičnými jaskyniarskymi karbidkami. Trasa nie je náročná a zvládnu ju aj malé detičky.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Navštívte s deťmi jeden z najvzácnejších prírodných javov Slovenska, Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Patrí do zoznamu UNESCO a sprístupnená je už od roku 1871. Vedeli ste, že kedysi sa v nej mohla verejnosť dokonca celoročne korčuľovať?

Ak vás zaujala Dobšinská ľadová jaskyňa, pozrite si aj ďalšie zaujímavé miesta na východnom Slovensku.

Chodník korunami stromov

Áno, hovoríme o chodníku v Bachledovej doline v Ždiari. Ak sa deti neboja výšok, určite ich tam zoberte. Chodník je skoro 2 kilometre dlhý, pričom na deti čakajú rôzne prekvapenia a poučenia vo forme informačných tabúľ.

Lanové centrum

Na Slovensku nájdete lanových centier viac, záleží na tom, do ktorej časti Slovenska by ste sa radi vydali. Spomenúť si môžeme ľanové centrá v Bratislave na Kolibe, na Liptove, v Žiline, Trnave či na Štrbskom plese. Uvidíte, že pre deti to bude hotový raj a ťažko ich odtiaľ dostanete.

Keď už sme spomenuli aj západ, pozrite si tipy na výlet na západnom Slovensku.

Splavovanie riek

Máte športového ducha a deti k nemu vediete tiež? Čo takto skúsiť si splavovanie rieky? V Levočských vrchoch pramení rieka Torysa, ktorá je skôr náročnejšia, ale dajú sa nájsť aj menej náročné trasy.

No veľmi obľúbenou riekou pre začiatočníkov je rieka Dunajec. Pramení na severe Slovenska, ale preteká aj Poľskom a ústí do Baltického mora. A máte staršie deti, kľudne s nimi môžete ísť skúsiť splaviť nejaký ľahší úsek.

Ďalšie tipy

Dobrodružstvo nie je len o športe. Presvedčí vás o tom Mysterium v Bojniciach, čo je tematicky zariadená miestnosť s hádankami a tajnými skrýšami. Spolu s deťmi sa tak môžete zabaviť pri riešení ich hlavolamov.

Ďalším tipom by mohlo byť biokúpalisko v spišskom regióne, ktoré sa nachádza v rekreačnej oblasti Levočská dolina, neďaleko mesta Levoča. Deti sa vybláznia v prírodných bazénoch a ak budú chcieť, môžu si v jazere skúsiť rybolov. Ulovte si s nimi pstruha dúhového. Ak budete chcieť, môžete si ho dokonca rovno na mieste aj ugrilovať.

Ako posledný tip si dáme naše krásne slovenské vodopády. Na strednom Slovensku na vás čaká najvyšší vodopád Malej Fatry, Šútovský vodopád. Je až 38 metrov vysoký a leží uprostred prírodnej rezervácie Šútovská dolina. Tých vodopádov je ale v okolí viac. Nielen o nich sa dozviete v článku o tipoch, kam na výlet na strednom Slovensku.

Zaujali vás niektoré z našich dobrodružných tipov? Podeľte sa s nami o vaše tipy na výlety pre deti. Možno nabudúce napíšeme aj o nich.

 

Zdroje obrázkov: pixabay.com