Dovolenka na Slovensku s deťmi patrí čoraz viac k obľúbenejším. Okrem množstva podujatí či atrakcií pre deti môžete navštíviť nielen krásnu prírodu, ale aj miesta kde sa okúpete a vybláznite do sýta. Kam na dovolenku s deťmi na víkend? A kde strávite najlepšiu letnú dovolenku s deťmi na Slovensku?

Podujatia pre deti 

V prípade, že sa rozhodnete stráviť dovolenku s deťmi na Slovensku doma, môžete sa poobzerať po podujatiach pre deti. Tie sa konajú takmer v každom meste, prípadne okrese, kde bývate. Deťom spríjemnia prázdniny, či víkend a zaručia im zábavu na celý deň. 

Kino v prírode

Kino v prírode patrí k podujatiu pre deti, ktoré poteší aj dospelých. Väčšinou sa tieto akcie konajú pod záštitou mesta a premieta sa v parkoch či na námestiach. Ak takúto akciu v okolí nenájdete, zoberte deku, notebook, popcorn a urobte si v parku, či na záhrade kino samy.  

Koncerty pre deti

Podujatia pre deti na ktorých sa spieva je v kurze čoraz viac. Koncerty sú zväčša pre deti od dvoch rokov a okrem toho, že si zatancujú, naučia sa aj nové pesničky. K najznámejším interpretom, ktorí majú koncerty celoročne, patrí Miro Jaroš, Spievankovo či Smejko a Tanculienka. 

Tvorivé dielničky

K perfektným podujatiam, ktoré rozvíjajú zručnosti detí, patria tvorivé dielničky. Tie môžete nájsť v Banskej Štiavnici v Škole v múzea, kde si deti vyskúšajú batikovanie či tvarovanie z hliny. K čoraz známejším dielničkám patrí aj Terra Permonia, ktorá je inšpirovaná holandským know-how.

Ak je pre vás Banská Štiavnica ďaleko, v Košiciach sa každoročne konajú bylinkové dielničky, kde sa deti prostredníctvom aktivít naučia kvety, rastlinky či výrobu rôznych nápojov. 

Divadlo pre deti

K obľúbeným podujatiam pre deti parí rozhodne divadlo. Pre deti je to veľká zmena v porovnaní s kinom či televízorom, a na živo si môžu pozrieť svoje obľúbené rozprávky. Program pre deti pravidelne ponúka Divadelné centrum Martin alebo Bratislavské bábkové divadlo, ktoré ponúka predstavenia v divadelnej záhrade na Škultétyho ulici. 

Sledujte hviezdy

Ak sa vo vašom okolí nenachádza žiadne podujatie pre deti, vytvorte si ho doma. Stačí zobrať deku, hviezdnu mapu s baterkou a uvidíte ako budú deti motivované hľadať hviezdy, či súhviezdia. 

Atrakcie pre deti na Slovensku 

Dovolenku s deťmi na Slovensku nemusia spríjemňovať len podujatia, ale aj atrakcie pre deti, ktoré sa nachádzajú v každom kúte Slovenska. 

Minifarmy a ranče

Ak máte menšie alebo väčšie deti, obe vekové kategórie si prídu na svoje na farmách či rančoch. Atrakcie pre deti v podobe zvieratiek zaujmú všetkých. K najznámejším patrí Biofarma v Stupave, MiniFarma v Lubine, Jazdecký areál v Budičke, Goralský dvor Haligovce, Ranč pod Ostrou skalou  a ranč Lieskovec.

Detské železnice

K atrakciám, ktoré deti neomrzia, patria určite vlaky. Cestu vláčikom môžete vyskúšať na železnici v Oravskej lesnej, ktorá dokumentuje život lesnej železnici. Dovolenku na Slovensku s deťmi si spríjemnite aj na lesnej železnici vo Vychylovke, ktorá patrí k technickým pamiatkam svetového významu. 

Detskú historickú železnicu nájdete v Košiciach, vláčik Maguráčik v Ždiari a Čiernohronskú železnicu v Čiernom balogu. 

Lanové parky

Ak máte radi aktívnu dovolenku s deťmi na Slovensku, určite navštívte lanové parky či miesta s lezeckými stenami. Známy Veveričí park je na Štrbskom plese, kde si prídu na svoje veľké aj malé “veveričky”. Lanový park Dino pri Terchovej zvládnu tiež takmer všetky vekové kategórie. 

V lanovom parku v Stožku môžete využiť aj altánky s grilom. Lanový park Tarzánia v Trenčíne ponúka preliezky a atrakcie až do výšky 10 m. Ak máte blízko Spišskú Novú Ves určite navštívte Monkeyland, kde nájdete 33 prekážok na stromoch.

Vyhliadkové plavby

Nezabudnuteľný zážitok doprajete deťom vyhliadkovou plavbou po Liptovskej Mare a plavbou po rieke Váh v jazere Sĺňava

Vyhliadková plavba na Slanický ostrov ponúka aj prehliadku expozícii na ostrove. Hodinová plavba s nástupom v Šamoríne cez Čunovo a späť ponúka po výlete aj bedminton, člnkovanie či minizoo

Vodné mlyny

Perfektná atrakcia pre deti je výlet na vodný mlyn. Ratolesti nadchne fungovanie mlynu vďaka vode a dospelí si prídu na svoje troškou histórie. K najvychýrenejším patrí Vodný mlyn v Kolárove, kde nájdete aj zvieraciu farmu. Neomrzí vás tiež Vodným mlyn v Tomášikove a Vodný mlyn v Bohuniciach. 

Jednodňové výlety pre deti 

Bojnice ZOO

Jednodňový výlet si môžete urobiť do mesta Bojnice, kde nájdete známu ZOO, ale aj krásny zámok s historickým nábytkom. V areáli tiež môžete zažiť predstavenie sokoliarov, a ak bude mať chuť, môžete sa ísť prejsť na námestie. 

Zrúcaniny a hrady

Perfektným jednodňovým výletom bude pre deti určite prechádzka na hrad, alebo jeho zrúcaninu. Na Slovensku ich máme neúrekom a vo svojom okolí určite nejaký nájdete. Ak rozmýšľate kam na výlet s deťmi na stredné Slovensko určite navštívte kaštieľ vo Svätom Antone alebo zámok vo Zvolene. 

Jaskyne

K známym a stále obľúbeným atrakciám pre deti patria jaskyne. Obľúbená je Bystrianska jaskyňa v obci Bystrá, Harmanecká jaskyňa v Harmanci. Jaskyňa mŕtvych netopierov za Tálami. Keď neviete kam na výlet s deťmi na východnom Slovensku, urobte si výlet do Slovenského raja, kde sa nachádza krásna Dobšinská ľadová jaskyňa. 

Babyland

Skvelý jednodňový výlet zažijete v Babylande neďaleko Liptovskej Mary. Veľký areál s atrakciami pre deti, dopĺňa vnútorný detský svet, kde si prídu na svoje malé aj veľké deti. Park je otvorený celoročne. V zime vás čaká zábava na snehu, a v lete zas kúpanie v jazierku.  

Kam na víkend s deťmi 

V prípade, že sa rozhodnete dovolenkovať cez víkend, na výber máte množstvo miest a atrakcií, ktoré vás potešia. Na internete nájdete množstvo hotelov, ktoré majú prispôsobené prostredie pre detských návštevníkov. Preto sa pobytu s deťmi rozhodne báť nemusíte.

Historická Štiavnica

V prípade, že sa rozhodnete pre Banskú Štiavnicu určite neoľutujete. V krásnom historickom centre nájdete dielničky pre deti, expozíciu lásky a prejsť sa môžete na Kalváriu či Tajchy, ktorých je v Štiavnici neúrekom. Poteší vás tiež Banské múzeum v prírode alebo Botanická záhrada. 

Víkend v Tatrách s deťmi 

Víkend pre deti na Slovensku, ktorý určite nesklame, zažijete vo Vysokých Tatrách. Keď vás omrzí turistika, deti môžu navštíviť Tricklandiu plnú “kúziel”, alebo veľké detské centrum Dobrá hračka

Orava

Víkendová dovolenka na Orave s deťmi patrí k obľúbeným. Vaše ratolesti zabaví Múzeum oravskej dediny v Zuberci, kde si môžu pozrieť ako sa žilo kedysi. Deti určite nadchne splav na pltiach po rieke Orava a veľký zážitok si odnesú z Oravského hradu, ktorý ponúka jedinečné výhľady. 

Donovaly pre deti

Ideálny víkend s deťmi zažijete na Donovaloch, kde nájdete Dobšinského rozprávkový svet Habakuky. Deti sa zabavia v detskom mestečku Donovalkovo, či na návšteve Bobovej dráhy, ktorá meria okolo 900 metrov. 

Dovolenka na Liptove

Dovolenka na Liptove s deťmi patrí taktiež k obľúbeným. Pekné chvíle zažijete na výlete v Kvačianskej doline a deti zas zaujme náučný chodník Príbeh vody v Demänovskej doline. Veľmi populárny je multifunkčný areál pre rodiny s deťmi Gothal Liptovská osada

Košice aj Bratislava

Ak neviete čo s voľným víkendom, skúste ho stráviť v Košiciach či Bratislave. Dobrý výlet s deťmi na západnom či východnom Slovensku ponúkajú obe naše veľkomestá. V Bratislave môžete navštíviť vychytený Dinopark a v Košiciach zas Areál Alpinka, kde sa nachádza detské ihrisko, bufet, reštaurácia, golfové ihrisko aj westernové mestečko. 

Tip: Skvelé ponuky na pobyty na Slovensku nájdete na ZľavaDňa.sk.

Letná dovolenka na Slovensku

V prípade, že neobľubujete oddych v zahraničí, určite sa každý rok pýtate kam na dovolenku s deťmi v lete? Slovensko aj v tomto prípade ponúka skvelé tipy. Letná dovolenka na Slovensku s deťmi sa nezaobíde bez vody a k najobľúbenejším patria wellness pobyty vo Vyhniach, Vysokých Tatrách či na Liptove, v Senci alebo Patinciach. 

Čoraz viac obľúbené začínajú byť aquaparky, ktoré ponúkajú okrem schladenia aj množstvo tobogánov, vodných športov či iných atrakcií. K najznámejším patrí Aquapark v Poprade, Tatrách, Bešeňovej a Senci. 

Ak wellness a bazény nie sú pre vás tá pravá šálka kávy, uprednostnite prírodné jazerá či tajchy. K vyhľadávaným dovolenkám na Slovensku s deťmi pri vode patrí pobyt na Oravskej priehrade, Liptovskej Mare, Počúvadle či Teplom Vrchu.

Lacná dovolenka s deťmi na Slovensku

A čo ak máte hlboko do vrecka? Dovolenka na Slovensku je pre vás najideálnejšie riešenie. Veľkú sumu dokážete ušetriť vďaka cestovaniu, keďže vás nečakajú žiadne dlhé trasy. Ak je váš rozpočet úplne napnutý, môžete ušetriť na ubytovaní a denne navštevovať kúpaliská. Aj keď budete síce spávať doma, môžete si na druhej strane užiť lacnú dovolenku na Slovensku s bazénom.  

Stanovačka

Ušetriť peniaze na dovolenke môžete aj vďaka stanovačke. Na Slovensku sa nachádza niekoľko kempov či stanových mestečiek, kde sa nielen okúpete, ale môžete “natrafiť” aj na skvelú partiu ľudí. Veľmi obľúbený je Kemp Tíšava na Domaši, kde sa nachádza detské ihrisko a piesková pláž. 

Turistické chaty

Zážitok môžete dopriať deťom aj dlhou turistickou traťou, počas ktorej prespíte v “noclahárňach” na chatách. Tie nájdete vo Vysokých či Nízkych Tatrách. 

Letné tábory

Veľmi populárne bývajú Letné tábory, kde si vaše deti užijú poriadny kus zábavy. K obľúbeným patrí rozprávkový tábor v Heľpe, alebo Letný tábor s koníkmi v Galante. V prípade, že sa chcú pridať aj rodičia, môžu využiť Family tábor v Hodrušoch Hámre.