Stalo sa vám niekedy, že ste prišli do destinácie a zistili ste, že všetko je tam drahé a že ste minuli viac, ako ste chceli? Zvyčajne je to len nedostatočná príprava a informovanosť. Pripravili sme pre vás článok, ktorý vám pomôže ušetriť peniaze a pripraviť sa naozaj na všetko.

Predtým, ako si zbalíte plavky na rodinnú dovolenku, vytvorte si cestovný plán a zapíšte si dôležité informácie o vašej destinácii. Takto vás nič neprekvapí, najmä pokiaľ ide o financie.

Dovolenkové destinácie sú na prílev turistov zvyknuté a priznajme si, že niektorí z nich ho aj využívajú. A ak o danom mieste nič neviete, ľahko sa s celou rodinou chytíte do ich siete. Čo si teda pred cestou pozrieť?

Kam smerujete?

V podstate ani nezáleží na tom, či cestujete po Slovensku, Európe alebo za jej hranicami. S vysokými cenami sa môžete stretnúť všade, ale určite je dobré zistiť, ako sa pohybujú ceny v mieste, kde plánujete dovolenku.

Hotel bez stravy alebo s polpenziou sa môže zdať lacný, ale čo reštaurácie v okolí, keď sa vyberiete s celou rodinou na obed? Zistite si priemerné ceny, aby ste neboli nepríjemne prekvapení. Porovnajte si jednotlivé podniky a hneď si pozrite jedálny lístok.

Podobne sa pozrite na ceny dopravy, pamiatok, pláží, atrakcií… Niekedy je výhodné kúpiť si lístky online, pretože na mieste sú drahšie a môže sa stať, že vám nezostane dosť peňazí.

Možno to chce len menej známu destináciu

Je tu veľa miest, ktoré nie sú tak turisticky známe, ale sú krásne a určite stoja za návštevu. Verte, že prázdnejšie pláže, podniky a ulice si užijete oveľa viac. Nebojte sa trochu experimentovať a hľadajte miesta, ktoré majú čo ponúknuť a zároveň poskytujú skutočný pokoj a ticho.

Okrem toho sa takéto miesta nesnažia umelo zvyšovať ceny, pretože vedia, že by si tým skôr uškodili. Prehľadajte mapy, prečítajte si články a nájdite si miesto, ktoré sa vám páči ako ubytovanie, tak aj okolie. Verte, že takýchto miest je nespočetne veľa.

Potraviny sa môžu predražiť

Keď už hovoríme o jedle, nemôžeme nespomenúť možnosť ubytovať sa v apartmáne a variť si sami. Opäť si však budete musieť overiť okolie a ceny, pretože bez auta sa môžete dostať len do malého predraženého obchodu. Bohužiaľ, prímorské destinácie majú zvyčajne verejnú dopravu, ktorá sa líši od tej našej, aspoň čo sa týka spoľahlivosti a frekvencie.

Ak narazíte na obchod s potravinami s dobrými cenami, môžete výrazne ušetriť. Snažte sa nakupovať miestne produkty – zaplatíte menej a dozviete sa o krajine o niečo viac. Nebojte sa experimentovať a vyskúšajte ingrediencie obľúbené u miestnych obyvateľov.

Zážitkom sú aj trhy organizované miestnymi obyvateľmi. Zjednávaniu sa pravdepodobne nevyhnete, ale ak si z toho nerobíte ťažkú hlavu, dostanete sa na rozprávkovo nízke ceny. Všetko ovocie, zelenina, mäso a morské plody budú čerstvé a neuveriteľne chutné. A ako sme už spomínali, opäť sa priblížite k miestnej kultúre. Len si na to musíte zvyknúť, trhy sa zvyčajne začínajú ráno.

Ako sa dostať z bodu A do bodu B?

Už sme sa o tom zmienili v predchádzajúcom bode, ale verejná doprava je celkom zaujímavý spôsob, ako sa pohybovať po meste/destinácii/krajine. Len je dôležité si doma zistiť, aká je spoľahlivá, koľko stojí, kde sa dajú kúpiť lístky a aké sú pravidlá.

Keď cestujete o dvojici, malé dobrodružstvo je fajn a vlastne aj žiaduce, ale s malými deťmi? Nikdy neviete, akú budú mať náladu, a čakať hodinu na autobus pod horúcim slnkom sa vám nemusí oplatiť. Ak môžete, nainštalujte si aplikáciu na dopravu a skontrolujte, kde sa autobus nachádza a kedy približne príde. Nezabudnite, že nie vždy sa dá platiť kartou (alebo veľkými bankovkami), preto majte pri sebe drobné.

Kde vybrať peniaze?

Na čo ľudia míňajú veľa, sú poplatky za bankomaty. Zistite si, aké bankomaty používať a či sú vo vašej destinácii nejaké, ktoré sa vás nesnažia „ošklbať“. Niekedy je lepšie platiť len kartou alebo ísť do zmenárne.

Žiaľ, v každej krajine je to inak a my vám nemôžeme konkrétne poradiť, čo je lepšie. Ak sa však pred odchodom informujete a pripravíte, môžete ušetriť naozaj veľa peňazí. Vieme, že niekedy ste zúfalí, dáta nie vždy, a tak zamierite k prvému bankomatu.

Niekedy to majú jednotlivé banky rôzne, možno to tá vaša zvláda lepšie a má lepšiu sadzbu.