Podpora imunity sa stáva čoraz viac vyhľadávanou témou a keďže sa týka každého z nás, je dobré o nej vedieť viac. Ako posilniť imunitu, a aké sú príčiny slabej imunity? Ak chceme byť fit, mali by sme vsadiť na zdravý životný štýl a základné poznatky o imunite, ktoré nás perfektne ochránia pred chorobami. 

Čo je to imunita?

Imunita vytvára základnú obrannú líniu v našom tele a zabezpečuje odolnosť voči  rôznym chorobám. Celý imunitný systém je súbor orgánov a buniek, ktoré sa podľa farmaceutky Martiny Martinčekovej nachádzajú v našom tele, a spolu s nervovým, srdcovým, pohybovým a tráviacim systémom zaisťujú harmonickú činnosť organizmu ako celku. 

Martinčeková tiež vo vedeckom článku Imunita – čo by ste o nej mali vedieť, vysvetľuje že imunitný systém dokáže v začiatku rozpoznať a odstrániť aj nádorové bunky a zapojiť reparačné mechanizmy.

Imunitu delíme na:

  • nešpecifickú – nazývanú aj vrodená imunita. Označuje sa za ňu napríklad koža či sliznice. Vrodená imunita nás chráni pred nebezpečnými látkami od narodenia a zachytáva všetky rôzne choroboplodné zárodky. Nešpecifická imunita spolupracuje tiež s krvou, ktorá tiež bojuje proti nebezpečenstvu z vonku.
  • špecifickú – tento druh imunity získava každý človek v priebehu života na základe kontaktu s cudzími látkami, ktoré nezastavila prirodzená nešpecifická imunita. Často sa označuje ako humorálna imunita.

Veľmi často sa používa aj spojenie protivírusová imunita. Jedna sa však o klasickú imunitu, ktorá zabraňuje vírusu, aby sa “udomácnili” v našom tele.

Kedy býva oslabená imunita?

Imunita človeka nemusí vždy fungovať ako hodinky, a naše telo nám pri zmene vždy dáva signál. Naša imunita býva oslabená po antibiotikách, častom prechladnutí, chrípke či pri inom závažnom ochorení. 

Podľa farmakologičky Silvii Fialovej v článku Prírodné liečivá na podporu imunity sú najčastejšie rizikové faktory, ktoré narúšajú imunitu:

  • stres najmä dlhodobý a emočný,
  • nesprávna životospráva,
  • nedostatok spánku,
  • nadmerné užívanie alkoholu, drog a cigariet,
  • rôzne druhy žiarenia a
  • znečistené životné prostredie.

Prejavy zníženej imunity

Ak sa pýtate aké sú príznaky oslabenej imunity, odpoveď je veľmi jednoduchá. Oslabená imunita sa prejavuje častými ochoreniami nášho tela. Človek sa napríklad nedokáže brániť pred chrípkovým obdobím, alebo iným sezónnym vírusom a takmer vždy ochorenie dostane.

Prejavom zníženej imunity môže byť aj autoimunitné ochorenie, ktorých je v súčasnosti veľké množstvo. K najviac vyskytujúcim patrí reumatoidná artritída  systémová skleróza,  celiakia, crohnova choroba, autoimunitná hepatitída , skleróza multiplex, reumatická horúčka, alebo autoimúnna hemolytická choroba. 

Čo je najlepšie na posilnenie imunity?

V súčasnosti sa ponúka na každom kroku “prípravok” či liek vhodný na budovanie imunity. Imunitný systém je však prepracovaný mechanizmus, ktorý neposilníme “len tak”, užitím zázračnej tabletky. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri budovaní imunity seniorov či našich detí. Odborníci a vedci z rôznych odborov prišli na poznatky, ktorými podporíme našu imunitu:

1. Vitamíny na imunitu

Jedným zo spôsobov ako zlepšiť imunitu, je užívanie vitamínov. Aj keď si môžeme kúpiť rôzne výživové doplnky na posilnenie imunity, najlepšie bude ak budeme prijímať vitamíny v prírodnej forme. Pre dosiahnutie lepšieho efektu, môžete raz za čas zaradiť do svojho jedálnička aj kúpené vitamíny.

Lekári odporúčajú na imunitu zinok, vitamín D a vitamín C. V zime určite siahnite na vitamín D z lekárni, keďže nemáme toľko slnečného žiarenia ako v lete. Imunitu ovplyvňuje aj vitamín E či betakarotén. 

2. Lieky na imunitu

Mnoho ľudí pri zisťovaní spôsobov ako naštartovať imunitu, hľadá najlepšie tabletky na imunitu alebo rovno vyžaduje od lekára lieky na predpis. Takéto lieky však lekári využívajú väčšinou pri zhoršení zdravotného stavu, alebo pri silnej liečbe ako je napríklad chemoterapia. 

Ak si to váš zdravotný stav nevyžaduje, nemusíte hneď siahať po liekoch. Skúste najskôr vyskúšať dostupné spôsoby ako vybudovať imunitu. Jedným z takýchto spôsobov sú napríklad peptidy na posilnenie imunity, ktoré sa posledné roky stali hitom v tejto oblasti.

Medzi ľuďmi sú tiež preferované sirupy na imunitu, ktoré majú príjemnú chuť a jednoduché dávkovanie. Z lekárni môžete skúsiť aj liečbu imunity homeopatikami, ktorých je na trhu neúrekom.

3. Probiotiká na imunitu

Kefir or Ayran fermented drink in a glasses and jug, as well as cottage cheese in a bowl on light gray background, Copy space, Closeup

Ak chcete mať zdravý organizmus s perfektnou imunitou, nesmiete zabúdať na probiotickú kultúru. Jedná sa o živé kultúry mikroorganizmov ako Laktobacily či Bifidobaktery.

Vďaka probiotikám lepšie fungujú naše črevá a preventívne pôsobia proti infekciám v tráviacom trakte. Probiotiká dokonca pomáhajú v boji s alergiami. Ak nemáte radi mliečne výrobky, môžete siahnuť po probiotikách z lekární. 

4. Prírodné posilnenie imunity

Posilnenie imunity prírodnou formou je veľmi populárne. Bylinky na imunitu môžete používať takmer stále, či už prostredníctvom čaju, alebo tinktúr. Vynikajúca je kapucínka na imunitu, echinacea či ženšen. 

Okrem šípkového sirupu na imunitu vyskúšajte z prírodnej lekárne určite huby. K top produktom patria sirupy či tabletky z hlivy ustricovej. Tá má veľký význam v prevencii, ale aj v terapii. Z prírodnej lekárne môžete siahnuť aj po Aloe vera, či Tea tree oleji, zázvore či juhoafrickej pelargónii.   

5. Cesnak na posilnenie imunity

Garlic paste on a black background

Ak sa ešte stále pýtate čo na imunitu u dospelých určite vás nesklame cesnak. Jedná sa o veľmi staré liečivo, ktorým sa ošetrovali ochorenia dýchacích ciest, podporovalo trávenie, ale cesnak mal aj úlohu dezinfekcie. 

Veľký význam má cesnak aj pri liečbe imunity. Ideálne je, ak si dáte denne jeden strúčik cesnaku. Ak vám takéto dávkovanie nevyhovuje, môžete to obmedziť na dve až tri dávky týždenne, a pridať k tomu lyžičku medu. 

6. Babské recepty na imunitu

Aj babské recepty radia ako zvýšiť imunitu. Raz denne vraj máme vypiť pohár teplej vody s jablčným otcom. Dobrý na imunitu je podľa starých rád aj slaný kúpeľ či akupunktúra. 

Posilnenie imunity bez liekov vraj dosiahneme konzumáciou kyslej kapusty. Tá je zrejme odporúčaná pre vysoký obsah vitamínu C. 

7. Najlepšie potraviny na imunitu

Čo jesť na posilnenie imunity? Ak chceme byť zdraví s dobre fungujúcim organizmom, mali by sme konzumovať ovocie na posilnenie imunity. Môžete jesť akýkoľvek druh ovocia a špeciálne antioxidanty, ako sú napríklad čučoriedky, jablká, hrozno, granátové jablko, melón. 

Zelenina na imunitu tiež veľmi pomáha a ideálne sú paradajky, brokolica či uhorka. Ak neviete ako a kam v jedálničku zaradiť čerstvú zeleninu a ovocie skúste si na raňajky zaužívať smoothie na imunitu. V ňom vždy zmiešate minimálne jeden kus zeleniny a jeden kus ovocia.

Netreba však ani pri potravinách na imunitu zabúdať, že telo je zložitý mechanizmus, ktorý na svoje fungovanie potrebuje vyváženú stravu v ktorej bude dostatok živín. Tipy na zdravý jedálniček nájdete tu.

8. Posilnenie imunity tekutinami

Keď už ste pri posilňovaní imunity prišli na to, ako správne jesť, zamerajte sa na pitný režim. Ak chcete mať dobrý imunitný systém, nezabúdajte na dostatočné množstvo tekutín. 

Vďaka vode nás cez deň nebolí hlava, nie sme mrzutí a nemáme problémy s trávením či sústredením.

9. Imunita a psychosomatika

Pri téme imunita sa veľmi často objavuje pojem stres. Dlhotrvajúci a intenzívny stres veľmi oslabuje imunitu a naše telo je vtedy velmi náchylné na rôzne a závažné ochorenia. 

Ak sa chceme vo všeobecnosti vyhnúť stresu, mali by sme zmeniť náš pohľad na svet. V ťažkých situáciách by sme sa mali naučiť zaujať chladnú hlavu a nemyslieť vždy na tie najhoršie scenáre, ktoré sa ani nemusia udiať. 

Nebojte sa skúsiť zmeniť svoj pohľad na svet a pomôcť vám k tomu môže aj literatúra či zaujímavý film o pozitívnom myslení. 

10. Otužovanie

Vynikajúci spôsob ako budovať imunitu je otužovanie. Najskôr by sme sa mali začať otužovať v sprche, a to postupným znižovaním teploty. Šok zo studenej vody by nemal byť príliš veľký. 

“Sprchovanie by malo začínať vždy od nôh smerom k hlave. Pôsobením studenej vody sa stiahnu cievy, čo má následne za následok rozprúdenie krvi a zrýchlenie látkovej výmeny,” vysvetľuje Martinčeková tie vo vedeckom článku Imunita – čo by ste o nej mali vedieť.

11. Sauna

Lekármi odporúčaný spôsob zvyšovania imunity je tiež sauna. Najlepšie je ak začnete miernejšou infrasanou do ktorej môžu ísť aj bábätká.

Ideálne je ak začnete s deťmi chodiť do sauny od troch rokov, a v tomto trende môžete pokračovať aj v dospelosti. Sauna pomáha nášmu telu zvyšovať obranyschopnosť.

12. Dostatok spánku

Aj keď všetky doposiaľ odporúčané rady vyskúšate, imunita nebude správne fungovať, ak sa dobre nevyspíte. Spánok je pre budovanie imunitného systému nenahraditeľný a nezabúdajte preto dopriať telu oddych.

Problémy so spánkom spôsobujú mnoho problémov ako je nízka produktivita, kolísanie váhy, zhoršené mentálne funkcie. Nevyspatý človek sa tak ľahko dostáva do stresu, ktorý je pre imunitu neželaný.

13. Cvičenie

Akýkoľvek pohyb pomáha pri budovaní imunity. Či už sa jedná o prechádzku na čerstvom vzduchu, hodinu jógy či upratovanie domácnosti. 

Mnoho výskumov dokázalo, že cvičenie ovplyvňuje imunitné bunky v krvi a znižuje riziko mnohých chorôb ako je rakovina, diabetes, srdcovo cievne choroby. 

Ak nemáte cez deň čas na hodinovú prechádzku či jógu, skúste cvičiť aspoň 20 minút denne. 

14. Lekári odporúčajú

Okrem už spomínaných rád ako budovať imunitu sa lekári zhodujú, že na imunitu má veľký vplyv alkohol a fajčenie. Ak sa chceme vyhnúť chorobám a udržať telo vo forme, mali by sme sa týchto zlozvykov čo najskôr zbaviť.

Posilnenie imunity u detí

A doctor woman is examinating a child with stethoscope. They are wearing respirators.

Podpora imunity u detí je veľmi podobná ako u dospelých. Veľmi osvedčení je hlivový sirup na podporu imunity u detí, alebo iné detské vitamíny na imunitu. 

Ak chceme u detí budovať imunitu nemali by sme v domácnosti vytvárať veľmi sterilné prostredie a hygiena by mala byť primeraná.

Znížená imunita u detí sa môže prejaviť nedostatočným pohybov na čerstvom vzduchu alebo častým užívaním antibiotík. Aj u detí nezabúdajte na probiotiká a zdravú, vyváženú stravu. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. 

Ak sa pýtate čo na imunitu bábätka, tam sa odborníci jednoznačne zhodujú na kojení. Ak nie je možné, určite bábätko všetko dostane v umelých mliekach.