Spôsobov, ako zariadiť detskú izbu, je skutočne neúrekom. Avšak, aby bola detská izba vyladená nielen štýlovo, ale taktiež prakticky, musí spĺňať tri základné požiadavky. Od nich sa následne odvíja voľba konkrétneho nábytku a doplnkov.

Aké základné požiadavky musí spĺňať detská izba?

  • požiadavka na tvorivosť a učenie sa
  • požiadavka na hru a zábavu
  • požiadavka na oddych

Tri zóny detskej izby, ktoré majú svoj vlastný charakter

Praktická a štýlová detská izba by mala teda pozostávať z troch zón. V súvislosti s touto potrebou skúste akceptovať to, že detská izba nepredstavuje pre dieťa len miesto odpočinku, na ktoré sa príde po celom dni vyspať.

Práve naopak, prostredníctvom detskej izby by ste mali dať vašim ratolestiam aj možnosť hrať sa a zabávať sa. Samozrejme, v patričnej rovnováhe s aktívnym učením sa a tvorivosťou, ktorá sa v určitých prípadoch prirodzene prelína so spomínanou hrou a zábavou.

Ako zariadiť detskú izbu

Zóna pre príjemné učenie sa

Detskú izbu bez písacieho stolíka by si vedel predstaviť pravdepodobne málokto. Okrem toho, že písací stolík deťom poslúži na pravidelné učenie sa a plnenie si domácich úloh, ho môžu školáci použiť aj na tvorivé mimoškolské aktivity, teda v rámci zábavy. Tak či onak, funkčný písací stolík si vyžaduje dostatok ukladacieho priestoru na zošity, knihy a písacie potreby.

Náš tip: Na Biano vyberajte z ergonomických modelov, aby bolo sedenie za písacím stolom na stoličke nielen pohodlným, ale taktiež zdravým a šetrným k vášmu dieťaťu. Zaujímavou alternatívou sú aj takzvané rastúce stoličky.

Ruka v ruke s písacím stolíkom ide prirodzene aj stolička, ktorá by mala zodpovedať výške a váhe dieťaťa. Takáto stolička musí byť pohodlná, aby sa na ňu vaše dieťa doslova a do písmena tešilo.

Čerství škôlkari si hravo vystačia s menším detským stolíkom s rovnako menšou stoličkou.

Dieťa v detskej izbe si maľuje obrázok

Zóna nezabudnuteľnej zábavy

V súčasnosti nie je ničím neobvyklým, že deti často trpia rôznymi poruchami správania, ktoré máš často súvis aj s nekonzistentným správaním rodičov. Deťom veľmi pomáha aj ideálne prostredie na život. A k tomu jednoznačne patrí aj miesto na hru a zábavu v detskej izbe. Ako by malo vyzerať?

Či už pôjde o jeden z rohov detskej izby, alebo o vyčlenený kúsok niekde v priestore, nemali by mu chýbať hračky a dostatok úložného priestoru.

Náš tip: Miesto na hru a zábavu v detskej izbe si priam pýta koberec, ktorý dokáže zvýšiť teplotu akejkoľvek podlahy. Deti sa tak môžu pohodlne hrať aj na zemi.

Čo sa týka vyššie zmieňovaného úložného priestoru, ten môže mať podobu skríň, políc alebo rôznych košov určených práve na uskladnenie hračiek. Navyše, podobnými kusmi nábytku, resp. doplnkami, dokážete naučiť deti zodpovednosti. Ako? Jednoducho tak, že ich budete viesť k samostatnému upratovaniu hračiek na miesta, kde patria.

Miestečko pre sladký spánok

Každé jedno dieťa potrebuje pre svoj zdravý a prirodzený vývoj kvalitný spánok v dostatočnom množstve. Síce sa malým drobcom čas od času nechce večer zaľahnúť, no po náročnom dni dozaista ocenia pohodlnú detskú posteľ. Či už zvolíte menšiu detskú posteľ podľa aktuálnej výšky vašej ratolesti, alebo dáte prednosť klasickej, či rastúcej posteli, vždy ju môžete personalizovať presne podľa náročného detského gusta.

Náš tip: Aby sa deti tešili do postele ešte viac, vyšperkujte im ju obliečkami s obľúbenými rozprávkami, vzormi, hrdinami, zvieratami či športovými klubmi. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú. Podobné motívy na veľkých kusoch nábytku neodporúčame. Preferencie detí sa menia zo dňa na deň. Majte preto na pamäti, že vymeniť obliečky nie je ani zďaleka tak finančne nákladné ako vymeniť celú posteľ.

Zamyslieť by ste sa mali aj nad tým, ktorá detská posteľ bude pre vaše deti tou ideálnou. V súvislosti s touto problematikou často rozhodujú osobné preferencie, prípadne počet detí v jednej izbe.

Okrem tradičných jednolôžkových postelí máte totižto na výber aj z poschodových či rozkladacích postelí, ktoré sú vhodnou voľbou pre súrodencov. Za zmienku však stoja aj takzvané detské vyvýšené postele, pod ktorými môžete pripraviť deťom aj zóny na učenie sa či na zábavu. Výborne sa pod nimi vyníma nielen písací stolík, ale taktiež koberec s hračkami či pohovka s televízorom.

3 ďalšie tipy, ako zariadiť detskú izbu

Tri zóny ponúkajú skutočne široký priestor na to, ako vybaviť detskú izbu. Dôkazom tohto tvrdenia sú aj tri ďalšie tipy na zariadenie detskej izby.

Dieťa sa vo svojej detskej izbe hrá na počítači a počúva hudbu

Vyhrajte sa s farbami

Nie je žiadnym tajomstvom, že farby určitým spôsobom vplývajú na psychologické fungovanie ľudí. Z tohto dôvodu by ste mali voliť farby do detskej izby prinajmenšom uvážlivo, pričom nie je na škodu vyvarovať sa krikľavým odtieňom. Najšťastnejšou voľbou nemusí byť ani tradičná voľba ružovej pre dievčatá, resp. modrej pre chlapcov. Tieto farby môžu totižto vaše deti rýchlo omrzieť.

Náš tip: Aby ste sa vyhli rýchlemu premaľovávaniu stien detskej izby, zvoľte radšej neutrálnejšie farby, ktoré môžete oživiť izbovými doplnkami výraznejších farieb – napríklad aj v odtieňoch ružovej a modrej, resp. podľa preferencií detí.

Zaobstarajte doplnkové osvetlenie

Okrem toho, že každá detská izba potrebuje dostatok prirodzeného svetla a kvalitné hlavné osvetlenie, do úzadia by ste nemali stavať ani nemenej potrebné doplnkové osvetlenie. To môže mať hneď dvojakú podobu.

Samozrejmosťou by mala byť stolová lampa na písacom stolíku, no deti bezpochyby ocenia aj menšie doplnkové svetlo pri posteli, ktoré si budú môcť rýchlo rozsvietiť, keď sa budú v noci báť alebo budú potrebovať ísť na záchod.

Náš tip: Zatiaľ čo stolová lampa na písacom stolíku môže vyžarovať studené svetlo, ktoré zvyšuje schopnosť sústrediť sa, pre účely nočnej lampy voľte podstatne teplejšie svetlo, ktoré nevystaví deti nepríjemnému šoku pri náhlom rozsvietení.

Stavte na trendové izbové doplnky

Detská izba predstavuje pre dieťa akési útočisko, v ktorom by sa malo cítiť prirodzene pohodlne a príjemne. Preto sa nebojte používať trendové izbové doplnky pre deti, ktoré vedia robiť doslova a do písmena zázraky.

Náš tip: Trendové izbové doplnky pre deti môžu mať podobu rôznych stanov, detských preliezačiek, sedacích vakov alebo hojdacích sietí a kresiel.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Síce na záver, no s mimoriadnou dôležitosťou dávame do pozornosti, že detská izba musí byť maximálne bezpečným miestom. Keď budete teda najbližšie rozmýšľať, ako zariadiť detskú izbu, majte neustále na mysli túto skutočnosť.

V prvom rade rešpektujte túto požiadavku už pri vyberaní nábytku, doplnkov a iného zariadenia, pričom sa vyhnite nebezpečným predmetom a ostrým hranám, v kontakte s ktorými by si mohli deti ublížiť. Okrem toho, nábytok by mal byť pevne pripevnený, napríklad k stene, aby ho žiadne dieťa nemohlo prevrátiť. Pozornosť si zaslúžia aj okná a elektrické zásuvky, ktoré by mali byť dostatočne zabezpečené.

Upozornenie: Keďže deti prirodzene všetko chytajú, v niektorých prípadoch aj hryzú či oblizujú, zariadenie a materiály v detskej izbe by mali byť zdravotne neškodné.

Zdroje